Obuolys

Ekspertai papasakojo, kaip atsikratyti per karantiną atsiradusio antsvorio

(atnaujinta 09:18 2020.06.15)
Specialistai pataria sumažinti dienos raciono kalorijų kiekį, laikytis taisyklingo mitybos režimo ir gerti daugiau vandens

VILNIUS, birželio 14 — Sputnik. Papildomų kilogramų, kurių buvo priaugta karantino metu, galima lengvai atsikratyti laikantis paprastų specialistų rekomendacijų, sakoma Rusijos kokybės tarnybos ("Roskačestvo") pranešime.

Ekspertai nurodo, kad norint saugiai numesti svorio, suvartojamų kalorijų skaičių reikėtų sumažinti 15–30 proc., o nesant fiziniam aktyvumui — sumažinti dienos raciono kalorijų kiekį 200–300 kilokalorijų.

Visų pirma, atgauti normalią formą padės mitybos režimas: pusryčiai per pirmą valandą po pabudimo, pertrauka tarp valgymų turi būti apie 3,5–4 valandas ir vakarienė 3–4 valandas prieš miegą.

Toliau — lėkštės taisyklė: pusę jos turėtų užimti daržovės, ketvirtadalį — mažai riebalų turintys baltymai, o kitą ketvirtadalį — lėti angliavandeniai.

Greituosius angliavandenius reikia pašalinti iš raciono, o per dieną suvalgyti bent tris porcijas daržovių ir dvi porcijas vaisių.

Svarbu gerti daugiau vandens: be jo jokios dietos neturi prasmės: pasak Pasaulio sveikatos organizacijos, reikalingas vandens kiekis žmogui yra 30 mililitrų vienam svorio kilogramui, sakoma pranešime.

Eiti miegoti geriausia per laikotarpį nuo 22:00 iki 23:00, nes tai daro įtaką hormonų gamybai ir tam, kiek žmogus suvalgo per dieną.

Be to, per dieną reikia nueiti 10 tūkstančių žingsnių, taip pat galima bute, nes intensyvus vaikščiojimas padeda numesti svorio, rašoma pranešime. Režimas ir fizinis aktyvumas yra svarbūs, tačiau nereikia perkrauti savęs užsiėmimais: kad ir kaip greitai nenorėtumėte numesti svorio, daryti tai reikia palaipsniui, pabrėžiama pranešime.

Specialistai nurodo, kad papildomų kilogramų skaičių padės nustatyti kūno masės indeksas, kuris apskaičiuojamas padalijus žmogaus svorį (kilogramais) iš jo ūgio (centimetrais) kvadratu.

Remiantis PSO rekomendacijomis, indekso vertė 16 ar mažiau yra ryškus kūno svorio trūkumas, nuo 16 iki 18,5 — nepakankamas kūno svoris, nuo 18,5 iki 24,99 — norma, nuo 25 iki 30 — perteklinis kūno svoris, 30 ir daugiau — įvairaus laipsnio nutukimas. Jei skaičiavimo rezultatas parodė, kad verta numesti svorio, reikia nustatyti pagrindinio metabolizmo vertę, o paskui apskaičiuoti apytikslį kalorijų skaičių, reikalingą norint išlaikyti svorį, jau atsižvelgiant į fizinį aktyvumą.

Kovo 11 d. Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje nustatyta daugiau kaip 7,6 milijono infekcijos atvejų, daugiau nei 427 tūkstančių žmonių mirė.

Karantinas Lietuvoje
© Sputnik /
Karantinas Lietuvoje
Tegai:
antsvoris, kaip numesti antsvorį, koronavirusas, karantinas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (2189)
Dar šia tema
Gydytoja pasakojo, kam nepatartina valgyti ledų
Švedijos mokslininkai nuvainikavo penkis mitus apie duoną
Nevėžio upė, Lietuva

Pranešama, kaip liepos mėnesį svyravo daugelio šalies upių vandens lygis

(atnaujinta 14:41 2020.07.13)
Pabrėžiama, kad šiuo metu 13 VMS pastebima lokalaus pobūdžio hidrologinė sausra, dar 9 upių fiksuojamas vandens lygis artėja prie žemiausio vidutinio daugiamečio lygio

VILNIUS, liepos 13 — Sputnik. Pirmąją liepos mėnesio dekadą vandens lygis daugelyje šalies upių svyravo nežymiai, praneša respublikos Hidrometeorologijos tarnyba.

Pranešama, kad vidutinis vandens lygis Nemuno upėje buvo 29–61 cm, Neryje 20–34 cm, Nevėžyje 30–47 cm, Šešupėje 5 cm, Minijoje 6 cm žemesnis už liepos mėnesio vidutinį daugiametį, o kitose upėse nuo 23 cm žemesnis ir iki 29 cm aukštesnis už jį. 

Taip pat pažymima, kad šiuo metu 13 VMS pastebima lokalaus pobūdžio hidrologinė sausra.

Dar 9 upių VMS fiksuojamas vandens lygis artėja prie žemiausio vidutinio daugiamečio lygio ir trūksta mažiau nei 10 cm nusekimo, kad jose taip pat atsispindėtų hidrologinė sausra.

Liepos orai Lietuvoje ir Vilniuje
© Sputnik /
Liepos orai Lietuvoje ir Vilniuje
Tegai:
upė, vandens lygis, sausra
Dar šia tema
Susisiekimo ministerija: stiprinamas aplinkosaugos prevencinių priemonių koordinavimas
Aplinkos ministerija: EK pateikta nacionalinė taršos nitratais ataskaita
Sostinės gatvėse, archyvinė nuotrauka

Paskelbtas bendras judėjimo paslaugų Vilniuje pavadinimas

(atnaujinta 14:18 2020.07.13)
Sostinėje gerėja kelionių viešuoju transportu kokybė, tiesiami dviračių takai, kurie per keletą artimiausių metų mieste sudarys nenutrūkstamą tinklą, gerinama pėsčiųjų infrastruktūra, pristatytas kilpinis eismo reguliavimas

VILNIUS, liepos 13 — Sputnik. Vilnius siūlo įvairių būdų judėjimui po miestą ir pristato visus juos sujungiantį pavadinimą JUDU, rašoma SĮ "Susisiekimo paslaugos" pranešime.

Judumo pokyčiai sostinėje įvairūs — gerėja kelionių viešuoju transportu kokybė, tiesiami dviračių takai, kurie per keletą artimiausių metų mieste sudarys nenutrūkstamą tinklą, gerinama pėsčiųjų infrastruktūra, pristatytas kilpinis eismo reguliavimas.

"Vilniuje vyksta daugybė veiklų, kad žmonės po miestą keliautų patogiai ir galėtų laisvai rinktis, kaip judėti. Tačiau judumo paslaugos iki šiol neturėjo vienijančios grandies, bendro vizualinio identiteto. Tikslas turėti ne padrikai teikiamas paslaugas, o vieningą ir kokybišką jų tinklą, kuris ir sukuria didesnį darnumą, eismo pasiskirstymą, daugiau erdvės miestiečiams. Visa tai Vilniuje apjungs JUDU — jis suvienys skirtingus keliavimo būdus "po vienu skėčiu", — sako SĮ "Susisiekimo paslaugos" direktorė Modesta Gusarovienė.  

JUDU ženklinimą miestiečiai palaipsniui matys skirtingose vietose — pavyzdžiui, ant miesto autobusų ir troleibusų, stotelių ir dviratininkų švieslentėse, viešojo transporto ekranuose, maršrutų schemose, paženklinti bus dviračių stovai ir atsirasiančios saugyklos, "Statyk ir važiuok", taip pat planuojamos

multimodalinės aikštelės, JUDU planuojama vadinti naują elektroninio bilieto sistemą ir kitas su judumu susijusias paslaugas. Be to, JUDU ženklinimas bus matomas visoje "Susisiekimo paslaugos" klientų informavimo, viešinimo medžiagoje.

Pranešama, jog per keletą metų Vilniuje atnaujinta daugiau nei pusė viešojo transporto parko, atnaujinimas vyks ir toliau. Be to, plečiamas A juostų tinklas, jog kelionės autobusais ir troleibusais būtų ne tik komfortiškos, bet ir greitos. A juostos Vilniuje šiuo metu sudaro 36 km, o iki 2022 metų jų tinklas mieste turėtų viršyti 46 km.

Be to, per pastaruosius 4 metus Vilniuje nutiesta ir atnaujinta daugiau kaip 50 km dviračių takų, iš viso mieste jų daugiau kaip 93 km.

Tegai:
Susisiekimo paslaugos, Vilnius
Dar šia tema
Įvardyta, kokie pokyčiai laukia vairuotojų nuo liepos mėnesio
Vilniaus Senamiestyje keičiasi eismo tvarka: ką turi žinoti vairuotojai?
Vilniaus Senamiestyje eismo tvarką stebės specialios kameros
Kruonio HAE

Nausėda pareiškė, kad Kruonio HAE nebus naudojama Astravo AE rezervui

(atnaujinta 15:35 2020.07.13)
Kaip pažymėjo Lietuvos prezidentas, šalis nepirks elektros iš Baltarusijos, nesuteiks Kruonio HAE rezervų bei paspartins sinchronizaciją su žemynine Europa

VILNIUS, liepos 13 — Sputnik. Kruonio hidroakumuliacinėje elektrinėje pirmadienį apsilankęs Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad šis objektas negalės būti naudojamas Baltarusijos Astravo atominės elektrinės rezervo reikmėms.

Apie tai jis parašė savo paskyroje Facebook

Pasak prezidento, nesaugios Astravo atominės elektrinės paleidimas pažeis branduolinės saugos ir aplinkosaugos reikalavimus bei kels pavojų ir Baltarusijos, ir Lietuvos bei aplinkinių šalių gyventojams. "Černobylio katastrofos padarinius skaudžiai patyrusi Baltarusija neišmoko pamokos", — teigia prezidentas.

"Po vizito Kruonio HAE galiu dar kartą pabrėžti — Lietuva principingai vykdys priimtus įstatymus: nepirks elektros iš šalies, kurioje veiks nesaugi atominė elektrinė, nesuteiks Kruonio HAE rezervų ir paspartins sinchronizaciją su žemynine Europa", — parašė šalies vadovas.

Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė (HAE) — vienintelis toks objektas Baltijos šalyse. Ji balansuoja elektros gamybą ir suvartojimą bei užtikrina avarinį šalies energetikos sistemos rezervą.

Ginčas dėl Baltarusijos AE

Baltarusija, dalyvaujant "Rosatom", stato atominę elektrinę Gardino srityje, maždaug už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Lietuvos valdžia nepatenkinta vietos pasirinkimu, taip pat tuo, kad elektrinė statoma dalyvaujant Rusijos valstybinei korporacijai "Rosatom".

Nuo pat projekto gyvavimo pradžios Lietuva pasisako kategoriškai prieš jį, kaltindama Minską "nesaugia statyba" ir pareikšdama, kad Baltarusijos AE kelia "grėsmę" Lietuvai. Savo ruožtu Baltarusija atmeta visus kaltinimus, teigdama, kad objektas statomas laikantis tarptautinių saugos reikalavimų. Lietuvos valdžia visose tarptautinėse platformose ragina atsisakyti Baltarusijos energijos.

Interviu Sputnik Lietuva Energetikos ir finansų instituto vyresnysis ekspertas Sergejus Kondratjevas pažymėjo, kad Lietuvos valdžios institucijos rodo užsispyrimą Baltarusijos AE klausimu net koronaviruso pandemijos metu. Be to, elektrinės patikimumą ir saugumą jau įrodė tarptautinės branduolinės saugos institucijos.

Tegai:
Gitanas Nausėda, Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė, Kruonio HAE
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos