Baltijos šalių ir Lenkijos užsienio reikalų ministrų susitikimas Vilniuje

Antrosios COVID-19 bangos atveju Baltijos šalys ir Lenkija ketina veikti kartu

(atnaujinta 18:30 2020.06.15)
Lietuvos užsienio reikalų ministras atkreipė dėmesį, kad jei jau į krizę kiekviena šalis savo sprendimais atėjo atskirai, tai bent jau išeiti iš jos reikia koordinuotai

VILNIUS, birželio 15 — Sputnik. Baltijos šalys ir Lenkija yra pasirengusios labiau koordinuoti savo veiksmus antrosios koronaviruso bangos atveju. Tokį sprendimą keturių užsienio reikalų ministrai paskelbė Vilniuje po susitikimo.

"Savo pavyzdžiu rodome, kad galima ir reikia daugiau koordinuoti. Jei jau į krizę nacionaliniais sprendimais atėjome atskirai, <...> tai bent jau išeit turėtume koordinuotai, tą norime parodyti savo pavyzdžiu ir tuo atveju, jei antroji banga ateis, geriau pasiruošime", — sakė spaudos konferencijoje Lietuvos ministras Linas Linkevičius.

Latvijos URM vadovas Edgaras Rinkevičius pritarė, kad kaimyninių šalių iššūkiai turi būti sprendžiami koordinuotai. Savo ruožtu Estijos ministras Urmas Reinsalu pabrėžė, kad visada reikia būti pasiruošusiems blogiems scenarijams.

"Jei antra banga ateis, neduok Dieve, mes nuolat apie tai kalbamės, kad būtumėm geriau pasiruošę", — pridūrė Linkevičius.

Rinkevičius sakė, jog po pirmosios bangos tapo akivaizdu, kad reikia daugiau koordinacijos, ypač priimant sprendimus dėl sienų uždarymo, piliečių repatriacijos.

"Dabar mes jau suprantame, kad reikėjo daugiau koordinacijos, ypač priimant sprendimus dėl sienų uždarymo, repatriacijos, piliečiai, įstrigę visoje Europoje ir už Europos ribų, yra tai, ko mes išties norėtume išvengti, jei antroji banga ateitų", — sakė Latvijos ministras.

Be to, pasak jo, nors situacija Europoje atrodo daugmaž suvaldyta, svarbu neskubėti atidaryti sienų ir šie sprendimai turi būti priimti remiantis ne politiniais, o griežtai epidemiologiniais kriterijais.

Reinsalu sakė, jog pagrindinė išmokta COVID-19 pamoka yra tai, jog "greitis yra lemiamas faktorius".

O Lenkijos užsienio reikalų ministras Jacekas Čaputovičius pabrėžė, kad Lenkijos ir Baltijos šalių COVID-19 atvejų statistikos skaičiai "kur kas geresni nei kitų Europos valstybių, ir tai rodo, kad mūsų vyriausybės veikė efektyviai ir priėmė teisingus sprendimus".

Pirmadienį Vilniuje vyko Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos užsienio reikalų ministrų susitikimas, kurio metu buvo aptartas šalių bendradarbiavimas ir veiksmų derinimas toliau lengvinant dėl COVID-19 įvestus apribojimus bei Lenkijos prisijungimas prie Baltijos valstybių laisvo asmenų judėjimo erdvės.

Londonas
© Sputnik / Алексей Филиппов

Pirmadienio duomenimis, Latvijoje jau antrą parą iš eilės nepatvirtinta nė vieno naujo COVID-19 atvejo, Estijoje — vienas, o Lenkijoje — 396 nauji užsikrėtimai koronavirusu. Nuo protrūkio pradžios Latvijoje iš viso nustatyti 1 097 užsikrėtimo atvejai. Estijoje nuo pat epidemijos pradžios nustatyti 1 974 atvejai. Lenkijoje bendras užsikrėtusiųjų skaičius viršija 29 tūkst.

Sušvelninus karantino sąlygas lietuviams leidžiama be apribojimų keliauti į kitas Baltijos šalis bei Lenkiją, nesilaikant privalomos 14 dienų saviizoliacijos.

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik /
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Tegai:
COVID-19, koronavirusas, Lenkija, Baltijos šalys
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (2135)
Dar šia tema
Kinija papasakojo, kaip apsisaugoti nuo antrosios koronaviruso bangos
PSO pranešė apie rekordinį koronavirusinių infekcijų skaičių per parą
Skvernelis papasakojo apie pasirengimą antrajai COVID-19 bangai
PSO: antroji COVID-19 banga gali būti pražūtinga
Žmonės važinėja dviračiais Vilniuje

Pateikta jau per 1000 paraiškų kompensacijoms sunaikintą taršų automobilį

(atnaujinta 09:35 2020.07.07)
Šiuo tikslu iš Klimato kaitos programos skirta 5 mln. eurų. Paraiškos bus priimamos, kol pakaks šių lėšų, bet ne ilgiau kaip iki 2021 metų vasario 1 dienos

VILNIUS, liepos 7 — Sputnik. Į Aplinkos projektų valdymo agentūrą jau kreipėsi daugiau kaip 1000 gyventojų, kurie nori gauti kompensacijas už sunaikintą taršią transporto priemonę ir įsigyti elektrinę transporto priemonę, praneša Aplinkos ministerija.

Tokiam tikslui iš Klimato kaitos programos skirta 5 mln. eurų. Paraiškos bus priimamos, kol pakaks šių lėšų, bet ne ilgiau kaip iki 2021 metų vasario 1 dienos.

Pranešama, kad kompensacinių išmokų daugiausia prašoma elektriniams paspirtukams bei paprastiems dviračiams. Dėl to, kad galima įsigyti ne vieną priemonę, dažnai kreipiamasi dėl kelių dviračių ar paspirtukų.

"Paraiškas Aplinkos projektų valdymo agentūrai galima teikti tik elektroniniu būdu per informacinę sistemą APVIS. Kompensacijos dydis apskaičiuojamas pagal faktiškai patirtas išlaidas, neviršijant priemonei nustatytų maksimalių sumų ir bendros 1 tūkst. eurų kompensacijos sumos", — teigiama pranešime.

Pabrėžiama, kad nustatytus kriterijus atitikusio sunaikinto taršaus automobilio savininkas gali gauti iki 310 eurų kompensaciją už metinį viešojo transporto bilietą, iki 400 eurų — už paprastą dviratį ar elektrinį paspirtuką, iki 700 eurų — už elektrinį dviratį, iki 1 tūkst. eurų — už elektrinį mopedą ar elektrinį motociklą.

Tegai:
aplinkos tarša, oro tarša, kompensacija
Dar šia tema
Sinkevičius ir Mažeika aptarė inicijuojamą projektą "Klaipėdos uostas — žalias uostas"
Lietuvos URM Rusijai įteikė notą dėl naftos gavybos platformoje Baltijos jūroje
Neblaivus vairuotojas, archyvinė nuotrauka

Šiauliuose sučiuptas prie vairo sėdėjęs neblaivus kariškis

(atnaujinta 09:31 2020.07.07)
Incidentas įvyko Cvirkos gatvėje. Anot teisėsaugos pareigūnų, kareivio kraujyje rasta 1,54 promilės alkoholio

VILNIUS, liepos 7 — Sputnik. Šiaulių policija sulaikė automobilį "Audi A4", kurį vairavo neblaivus Lietuvos kariuomenės karys. Apie tai pranešė respublikos Policijos departamento spaudos tarnyba.

Incidentas įvyko Cvirkos gatvėje. Anot teisėsaugos pareigūnų, kareivio kraujyje rasta 1,54 promilės alkoholio.

Vyras areštuotas, pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Anksčiau Sputnik Lietuva rašė, kad iš ligoninės buvo išleistas vyras, kuris teigė, kad jį sumušė policijos pareigūnai.

Pasak vyro, gimusio 1965 metais, jis buvo sumuštas Marijampolės savivaldybėje, Liudvinavo miestelyje.

Incidentas įvyko liepos 5 dieną.

Tegai:
karys, Šiauliai, neblaivumas, alkoholis
Dar šia tema
Iš Londono į Lietuvą atskraidinti kaliniai
Kaip Rusija reagavo į NATO pratybas "Ramstein Alloy" Latvijoje
Austrijoje nužudytas prieglobsčio prašytojas iš Rusijos
JAV žvalgybos lėktuvas Boeing OC-135B Open Sky, archyvinė nuotrauka

Rusijai ir JAV nepavyko suartinti pozicijų dėl Atviro dangaus sutarties

(atnaujinta 09:48 2020.07.07)
Pirmadienį, po to, kai JAV nusprendė pasitraukti iš sutarties, buvo sušaukta virtuali šalių, dalyvaujančių Atviro dangaus sutartyje, konferencija

VILNIUS, liepos 7 — Sputnik. Rusijai ir JAV nepavyko suartinti pozicijų. Vašingtonas greičiausiai nekeis savo sprendimo pasitraukti iš Atviro dangaus sutarties, po virtualios valstybių narių konferencijos RIA Novosti sakė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Riabkovas.

Pirmadienį, po to, kai JAV nusprendė pasitraukti iš sutarties, buvo sušaukta virtuali šalių, dalyvaujančių Atviro dangaus sutartyje, konferencija.

"Galime teigti, kad požiūrių suartėjimas neįvyko — viskas liko taip, kaip buvo. Bet tai iš tikrųjų buvo gana nuspėjama", — teigė jis.

Ministras pabrėžė susitikimo fakto svarbą, nes "gavome galimybę išsamiau pateikti savo vertinimus apie tai, kas vyksta, įskaitant, visų pirma, JAV pasitraukimo iš sutarties pasekmes".

"Nemanau, kad šios dienos įvykio rezultatas padidino tikimybę, jog JAV persvarstys savo jau paskelbtą sprendimą pasitraukti iš susitarimo. Deja", — pabrėžė Riabkovas.

JAV prezidentas Donaldas Trampas anksčiau paskelbė, kad šalis traukiasi iš Atviro dangaus sutarties. Rusijos užsienio reikalų ministerija šį sprendimą pavadino apgailėtinu žingsniu.

Diplomatai priminė, kad vienu metu susitarimas buvo sudarytas JAV iniciatyva, tai yra svarbiausia grandis Europos saugumo sistemoje.

JAV pasitraukimas iš Atviro dangaus sutarties

Maskva ne kartą pabrėžė, kad Rusija nepažeidė sutarties. Visų pirma, užsienio reikalų viceministras Aleksandras Gruška anksčiau pažymėjo, kad šalis planuoja toliau laikytis visų susitarime numatytų teisių ir įsipareigojimų, kol jis galioja.

Europos Sąjunga taip pat nepalaikė Vašingtono pasitraukimo iš sutarties ir paragino jį grįžti prie jos įgyvendinimo. ES vyriausiasis įgaliotinis užsienio ir saugumo politikos klausimais Žozepas Borelis (Josep Borrell) anksčiau pabrėžė, kad susitarimas yra pagrindinis ginklų kontrolės elementas ir yra svarbi pasitikėjimo ir saugumo priemonė. Jis pridūrė, kad Briuselis planuoja įvertinti galimas JAV sprendimo pasekmes Europos saugumui.

Atviro dangaus sutartis buvo pasirašyta 1992 metais ir tapo viena iš pasitikėjimo stiprinimo priemonių Europoje po šaltojo karo. Ji veikia nuo 2002 metų ir leidžia dalyvaujančioms šalims atvirai rinkti informaciją apie viena kitos ginkluotąsias pajėgas ir veiklą. Susitarimą pasirašė 34 valstybės.

Tegai:
sutartis, JAV, Rusija
Dar šia tema
Boltonas pareiškė, kad Trampas nenorėjo girdėti žvalgybos pranešimų apie Rusiją
Trampas vėl pažadėjo nubausti Kiniją už koronaviruso pandemiją