Koronaviruso tyrimas

"Gaisras kūne": ULAC vadovas paaiškino, kuo COVID-19 panašus į ŽIV

(atnaujinta 08:58 2020.06.16)
Tai naujo tipo virusas, kurį sunku "pagauti" dėl jo kintamumo. Jis veikia imuninę sistemą, todėl buvo gydomas vaistais nuo ŽIV, pareiškė Saulius Čaplinskas

VILNIUS, birželio 16 — Sputnik. Lietuvos užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovas, medicinos mokslų daktaras Saulius Čaplinskas naująjį koronavirusą (COVID-19) palygino su žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV). Apie tai jis parašė savo Facebook paskyroje.

Vilnius
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

"Tai naujo tipo virusas, kurį sunku "pagauti" dėl jo kintamumo. Pradedama gydyti vieną ligą, o ji pereina į kitą. Paprastai visi virusai mutuoja silpnėjimo kryptimi, o šis staiga atskleidžia naujas agresyvias savybes. Turime išmokti, kaip terapiniu būdu paveikti patį ligos mechanizmą ir užblokuoti viruso dauginimąsį dar pirmame lygyje, nes nepagautas koronavirusas toliau neria giliau, iki tarpląstelinio sunaikinimo lygio, sukurdamas fibrozes", — pareiškė jis.

Anot Čaplinsko, COVID-19 veikia imuninę sistemą ir daugeliu atžvilgių yra panašus į ŽIV, todėl ir buvo gydomas vaistais, skirtais ŽIV gydyti.

Jis pasakė, kad viruso baltymai tiesiogiai pažeidžia hemoglobiną, iš ten išstumdami geležies jonus. Tai lemia hemolizę, raudonųjų kraujo kūnelių sunaikinimą.

"Tuo tarpu išsiskyrę geležies jonai sukelia galingą oksidacinę reakciją, tikrą gaisrą kūne. Kraujagyslės sudega, pažeidžiama DNR. Ir jei kraujagysles vis dar galima atkurti, DNR pokyčiai, nusilpus imunitetui, gali sukelti autoimuninius pažeidimus", — pasakė jis.

Respublikoje iki birželio 16 dienos imtinai galioja kovo 16 dieną įvestas karantinas. Lietuvoje nustatyta daugiau nei 1770 koronaviruso atvejų, daugiau kaip 70 žmonių mirė.

Kovo 11 d. Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje nustatyta daugiau kaip 7,8 mln. infekcijos atvejų, daugiau nei 431 tūkst. žmonių mirė.

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik /
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Tegai:
ŽIV, koronavirusas, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), Lietuva
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (2135)
Dar šia tema
Mokslininkai papasakojo apie naujos ligos išsivystymo dėl koronaviruso grėsmę
Ekspertas: Pekino turguje aptiktas koronavirusas galėjo atkeliauti iš Europos
Klaipėdos regione nuo COVID-19 mirusiai moteriai buvo atlikti šeši koronaviruso testai
Gėrimas už vairo, arhcyvinė nuotrauka

Šiauliuose sučiuptas sėdėjęs vairo neblaivus kariškis

(atnaujinta 08:10 2020.07.07)
Incidentas įvyko Cvirkos gatvėje. Anot teisėsaugos pareigūnų, kareivio kraujyje rasta 1,54 promilės alkoholio

VILNIUS, liepos 7 — Sputnik. Šiaulių policija sulaikė automobilį "Audi A4", kurį vairavo neblaivus Lietuvos kariuomenės karys. Apie tai pranešė respublikos policijos departamento spaudos tarnyba.

Incidentas įvyko Cvirkos gatvėje. Anot teisėsaugos pareigūnų, kareivio kraujyje rasta 1,54 promilės alkoholio.

Vyras areštuotas, pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Anksčiau Sputnik Lietuva rašė, kad iš ligoninės buvo išleistas vyras, kuris teigė, kad jį sumušė policijos pareigūnai.

Pasak vyro, gimusio 1965 metais, jis buvo sumuštas Marijampolės savivaldybėje, Liudvinavo miestelyje.

Incidentas įvyko liepos 5 dieną.

Tegai:
karys, Šiauliai, neblaivumas, alkoholis
Dar šia tema
Iš Londono į Lietuvą atskraidinti kaliniai
Kaip Rusija reagavo į NATO pratybas "Ramstein Alloy" Latvijoje
Austrijoje nužudytas prieglobsčio prašytojas iš Rusijos
Keleiviai, archyvinė nuotrauka

Pasikeitė atostogų įpročiai: mažėja vienišų keliautojų

(atnaujinta 22:46 2020.07.06)
Pastaraisiais metais Baltijos šalyse labiausiai sumažėjo po vieną atostogaujančių žmonių skaičius

VILNIUS, liepos 7 — Sputnik. Bendrovės "Gjensidige" užsakymu "Nielsen" atlikta reprezentatyvi Baltijos šalių gyventojų apklausa parodė, kad Lietuvos žmonės atostogas dažniau nei kitų Baltijos šalių gyventojai leidžia su partneriu ar sutuoktiniu, estai vis dažniau atostogauja su vaikais, latviai renkasi giminaičių bei tėvų draugiją, rašoma draudimo bendrovės pranešime.

Pastaraisiais metais Baltijos šalyse labiausiai sumažėjo po vieną atostogaujančių žmonių skaičius.

Pasak draudimo bendrovės "Gjensidige" Žalų departamento vadovės Baltijos šalims Viktorijos Katilienės, nors kiekvieną savaitę daugėja skrydžių tradicinėmis vasaros atostogų kryptimis, tačiau žmonės aktyviau keliauja po kaimynines valstybes — Baltijos "kelionių burbule", kur šalys netaiko kelionių ribojimų viena kitos piliečiams. Žmonėms, keliaujantiems į Latviją ir Estiją, nėra privalomas koronaviruso testas, galima laisvai kirsti sieną.

Tyrimas parodė, kad Baltijos šalių gyventojų įpročiai gana panašūs — vyrauja šeimos vertybės. Daugiausia žmonių atostogauja su sutuoktiniu ar partneriu: Lietuvoje tokią atostogų draugiją renkasi 61 proc., Latvijoje — 57 proc., Estijoje — 54 proc. gyventojų. Lyginant su praėjusių metų statistika, Latvijoje ir Estijoje atostogas su sutuoktiniu ar partneriu leidžiančių žmonių skaičius kiek sumažėjo, o Lietuvoje išliko toks pat aukštas.

Tyrimo duomenimis, visose Baltijos šalyse paaugo su vaikais atostogas leidžiančių žmonių skaičius. Ryškiausias augimas — Estijoje. Su atžalomis

atostogaujančių estų skaičius išaugo nuo 32 iki 45 proc., Latvijoje — nuo 38 iki 43 proc. Lietuvoje ūgtelėjimas mažiausias — nuo 40 iki 42 procentų.

Skaičiai rodo, kad su draugais vasarą atostogauja 17 proc. Lietuvos, po 16 proc. — Latvijos ir Estijos gyventojų. 

Tiesa, tyrimas parodė, kad dalis visuomenės atostogas leidžia vieni: visose Baltijos šalyse be kitų žmonių draugijos atostogauja po 7 proc. gyventojų. Per pastaruosius dvejus metus šis skaičius gerokai pakito, nes 2018 metų vasarą atostogas vienumoje rinkosi 18 proc. žmonių.

Reprezentatyvias Baltijos šalių gyventojų apklausas, kurių metu buvo apklausta po 1 000 ir daugiau žmonių, "Gjensidige" užsakymu atliko bendrovės "Nielsen" ir "Spinter tyrimai".

Tegai:
Baltijos šalys, kelionės