Mėsainis, archyvinė nuotrauka

Žiniasklaida: karantinas gali būti "tiksinti nutukimo bomba" Britanijos vaikams

(atnaujinta 17:51 2020.06.17)
Daugelis ekspertų įsitikinę, kad uždarius mokyklas vaikai negauna "įprastos" fizinės veiklos, dėl kurios jie paprastai sudegina kalorijų — tai reiškia, kad daugelis iš jų iki rugsėjo mėnesio priaugs antsvorio

VILNIUS, birželio 17 — Sputnik. JK įvestos karantino priemonės kovai su koronavirusu gali turėti labai neigiamą poveikį vaikų nutukimo situacijai šalyje, rašo "The Daily Mail".

Daugelis ekspertų įsitikinę, kad uždarius mokyklas vaikai negauna "įprastos" fizinės veiklos, dėl kurios jie paprastai sudegina kalorijų — tai reiškia, kad daugelis iš jų iki rugsėjo mėnesio priaugs antsvorio.

Kaip rašo "The Daily Mail", Karališkojo pediatrijos koledžo ir Specialiosios nepaprastosios padėties mokslinės patariamosios grupės, kurios misija yra sudaryti teikti rekomendacijas vyriausybei kovoje su koronavirusu, vadovas profesorius Russellas Weineris teigia, kad vaikus jų pačių labui reikėtų kuo greičiau grąžinti į mokyklas. 

"Mes nuolat kalbame apie riziką užsikrėsti koronavirusine infekcija, ir tai yra labai svarbu, tačiau tai nėra vienintelė problema, — cituoja Weinerį leidinys. — Tarp vaikams kylančios rizikos elementų yra tokios grėsmės kaip psichikos problemos, miego trūkumas, tikėtinas fizinio aktyvumo trūkumas ir nutukimas."

Kaip pažymėjo ekspertas, jo nuogąstavimai pirmiausia susiję su tuo, kad jei mokyklos bus uždarytos ilgai, vaikai apskritai nieko neveiks. "Vaikai ir jaunimas visoje šalyje greičiausiai liks be fizinio aktyvumo. Mes žinome, kad daugelis vaikų ir paauglių beveik nesportuoja savarankiškai, tačiau palaiko pakankamą fizinio aktyvumo lygį, gyvendami įprastą gyvenimą, — aiškino Weineris. — Tai ir kelias į mokyklą, judėjimas mokyklos viduje tarp klasių, futbolas su klasės draugais — štai kiek kalorijų sudegina vaikai. Tačiau dauguma vaikų to nebedaro. Karantino sąlygomis daugeliui iš jų tai neįmanoma."

Выходные в Вильнюсе
© Sputnik / Владислав Адамовский

Pasak Weinerio, nors kai kurios šeimos pačioje karantino pradžioje mėgino formuoti naudingus įpročius reguliariai sportuodamos, tikriausiai daugelis to paskui nebepalaikė.

Kaip rašo "The Daily Mail", JK vyriausybė atsisakė planų atnaujinti įprastą mokyklų darbą prieš vasaros atostogas ir, nors kai kurios klasės turės grįžti į mokyklą šią savaitę, procesą labai apsunkino valdžios institucijų nustatyti mokinių skaičiaus klasėje apribojimai. Dėl šios priežasties dauguma jaunesnių nei 16 metų mokinių nuo rugsėjo bus namuose šešis mėnesius, pabrėžia "The Daily Mail".

Remiantis JK nacionalinės sveikatos apsaugos sistemos statistika, daugiau nei 20 % vaikų nuo 5 iki 11 metų jau yra nutukę šalyje. Tuo pačiu metu, kaip karantinas paveikė situaciją, dar žinoma, nes sustabdyta ir nacionalinė vaikų svėrimo programa, pagal kurią gydytojai renka duomenis apie pirmosios ir šeštos klasės mokinių svorį visoje šalyje, pranešė "The Daily Mail".

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Tegai:
moksleiviai, nutukimas, Didžioji Britanija
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (2557)
Dar šia tema
Per karantiną Lietuvoje pagausėjo nepasiturinčiųjų, kuriems trūksta pinigų maistui
Švedija apgailestauja dėl sprendimo neskelbti karantino dėl koronaviruso
Pasibaigus karantinui galima nedėvėti kaukių
Data

Kokia šiandien diena: lapkričio 30-osios šventės

(atnaujinta 16:15 2020.11.29)
Nuo lapkričio 30 dienos iki metų galo lieka 31 diena. Savo vardadienius šiandien švenčia Andriejus, Dovainė, Saugardas, Vytartė

Lapkričio 30 yra 334-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 335-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 31 diena.

2020 metų lapkričio 30 dieną saulė teka 08:14, leidžiasi 15:59, dienos ilgis — 07 val. 45 min.

Advento pradžia

Adventas (lotyniškai "atėjimas") — prieškalėdinis susikaupimo laikotarpis. Šiuo metu krikščionys ruošiasi didžiausiai šventei — kūdikėlio Jėzaus gimimui — Kalėdoms.

Anksčiau, pieš prasidedant Adventui, visus piemenis jų šeimininkai paleisdavo pas namiškius ilsėtis ir ruoštis šventei.

Advento pradžia laikoma šv. Andriejaus šventė, o pabaiga — Kūčių vakaras.

Šv. Andriejus, Saulės grįžtuvių laukimo pradžia

Nuo seno šią dieną lietuviai švęsdavo pirmąją žiemos šventę ir pradėdavo laukti Saulės sugrįžtuvių. Ši naktis buvo laikoma ypatinga, pranašiška. Tikėta, kad merginos šią dieną gali susapnuoti savo būsimą vyrą.

Į Lietuvą atėjus krikščionybei, ši diena sutapatinta su šv.Andrėjaus varduvėmis, tačiau senoviniai lietuvių burtai šios šventės metu dar ilgai išliko.

Andriejus, lietuvių dažniau vadinamas Andriumi, yra vienas populiariausių slavų vyrų vardų. Šis šventasis buvo Jėzaus apaštalas, Simono Petro brolis, pašauktas į mokinių būrį tada, kai taisė paežerėje tinklus žvejybai. Už tai šiedu šventieji laikomi žvejų globėjais.

Lietuvių liaudies buityje ši paskutinioji lapkričio diena nuo seno daugiausia susijusi su jaunimo, ypač merginų, vedybinės laimės spėjimais, analogiškais Kūčių-Kalėdų ir Naujųjų metų išvakarių būrimams. Kai kurie jų yra bendri su kitų Europos tautų tikėjimais. Kadangi nuo šv. Andriejaus prasideda prieškalėdinis susilaikymo, arba advento, laikotarpis, tad ir Andriejaus diena tapo lyg slenksčiu į naują metų laikotarpį, o vedybiniai būrimai kaip tik ir siejasi su pradžia, virsmu.

Mažosios Lietuvos prisijungimo prie Didžiosios Lietuvos akto diena

Lapkričio 30-oji paskelbta Mažosios Lietuvos diena.

Taip prisimenamas 1918 metais Tilžės aktu deklaruotas Mažosios ir Didžiosios Lietuvos susijungimas.

Savo vardadienius šiandien švenčia Andriejus, Dovainė, Saugardas, Vytartė.

Ši diena istorijoje

1427 metais gimė Kazimieras, Lietuvos didysis kunigaikštis, Lenkijos karalius, Jogailos sūnus, šv. Kazimiero tėvas. Mirė 1492 m.

1445 metais Vilniuje susirinko pirmasis Lietuvos Seimas.

1710 metais Turkija paskelbė karą Rusijai.

1939 metais daugiau nei 20 Rusijos divizijų įžengė į Suomijos teritoriją.

1987 metais priimta Afganistano Konstitucija.

1918 — Tilžėje pasirašytas Mažosios Lietuvos Tautinės tarybos aktas dėl prisijungimo prie Lietuvos.

1995 metais Bilas Klintonas tapo pirmuoju JAV prezidentu, apsilankiusiu Šiaurės Airijoje.

1996 metais Vilniuje atidaryta Maltos ordino ambasada Lietuvoje.

2009 metais didelė Venecijos dalis, taip pat ir Šv.Morkaus aikštė, po ciklono ir natūralios potvynio bangos atsidūrė po vandeniu. Didžiausias potvynis įvyko 1966 m. lapkričio mėnesį, kai miestas atsidūrė 1,94 m po vandeniu.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Aleksoto inovacijų pramonės parkas

Kauno Aleksoto inovacijų pramonės parkui suteiktas išskirtinis statusas

(atnaujinta 09:05 2020.11.29)
Bendras miesto, Vyriausybės ir ES indėlis į Aleksoto inovacijų pramonės parką sieks apie 14,6 mln. eurų

VILNIUS, lapkričio 29 — Sputnik. Vyriausybės nutarimu Aleksoto inovacijų pramonės parkas įtrauktas į visai Lietuvai svarbių projektų sąrašą, praneša Kauno miesto savivaldybė.

"Tapimas valstybei ekonomiškai svarbiu projektu yra ganėtinai retas įvykis, tačiau tai tik dar kartą patvirtina didžiulį Kauno potencialą. Tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu mastu. Turime stiprų Vyriausybės palaikymą čia kurti inovacijų parką su naujomis darbo vietomis, pritraukti užsienio kapitalą bei skatinti mokslo, tyrimų bei verslo sinergiją ir augimą", – kalbėjo miesto meras Visvaldas Matijošaitis. 

Vyriausybės sprendimas taip pat žymi naujų darbų pradžią – miestas gali pradėti rengti inovacijų parko plėtros planą, numatantį, kokios įmonės galės čia įsikurti ir vykdyti veiklas, kokios sąlygos joms bus taikomos. 

Строительная площадка инновационного индустриального парка Алексотас
Aleksoto inovacijų pramonės parko statyba

Šiuo metu tarp Europos prospekto ir Lakūnų plento įsikūrusioje teritorijoje jau paklotos požeminės komunikacijos bei inžineriniai tinklai. AIPP teritorijoje pilnai išasfaltuotos aštuonios gatvės, įrengtas apšvietimas. Šiuo metu čia tiesiami pėsčiųjų ir dviračių takai. 

Užbaigus susisiekimo infrastruktūros vystymo darbus, planuojama rekonstruoti buvusias sraigtasparnių dirbtuves. Didžiulis angaras užima daugiau kaip 10 tūkst. kvadratinių metrų plotą. Po renovacijos, patalpose įsikurs inovacijų parko administracija ir laboratorijos.

Rekonstruotas erdves taip pat galės nuomotis aukštą pridėtinę vertę kuriančios Lietuvos ir užsienio įmonės, kurios orientuojasi į mokslinius tyrimus, prototipų gamybą ir kitų inovatyvių sprendimų plėtrą.

Greitosios pagalbos automobilis
© Sputnik / Владислав Адамовский

Kvalifikuotiems tyrėjams, mokslininkams numatyta sukurti virš pusantro šimto darbo vietų. Čia taip pat  bus įsteigti 3 mokslo ir studijų institucijų filialai bei įrengtas verslo inkubatorius.  

Skaičiuojama, kad bendras miesto, Vyriausybės ir Europos Sąjungos indėlis į Aleksoto inovacijų pramonės parką sieks apie 14,6 mln. eurų.

Prognozuojama, kad šiuo projektu Kaunas pritrauks apie 90 mln. eurų privataus kapitalo investicijų, taip pat sukurs virš 1000 gerai apmokamų darbo vietų. 

Ypatingas statusas suteikiamas tik tiems projektams, kurie ženkliai prisideda prie šalies ekonominio, socialinio, kultūrinio ar politinio augimo. Neseniai šio pripažinimo sulaukė "Rail Baltica", Kauno viešojo logistikos centro bei Rytų–Vakarų transporto koridoriaus Lietuvos dalies projektai.

Tegai:
Kaunas