Valerijus Ivanovas, archyvinė nuotrauka

Istorikas Ivanovas savo nuosprendį laiko "kabliu" Paleckio byloje

(atnaujinta 16:13 2020.06.17)
Valerijus Ivanovas interviu papasakojo, kaip tardymo metu jam buvo užduodami klausimai apie tuo metu jau suimtą Algirdą Paleckį

VILNIUS, birželio 17 — Sputnik. Istorikas Valerijus Ivanovas mano, kad jam paskelbtas nuosprendis už "neteisėtą ginklo laikymą" yra tik "kablys", kad galima būtų "pririšti" jį prie opozicinio Lietuvos politiko, buvusio Socialistinio liaudies fronto lyderio Algirdo Paleckio bylos. Apie tai jis papasakojo interviu portalui RuBaltic.ru.

Ivanovas priminė, kad iš pradžių kratos jo namuose ir tardymai vyko įtariant "šnipinėjimo veiklą". Tačiau, anot jo, teisėsaugos pareigūnams nepavyko pakartoti sulaikymo, kaip buvo Paleckio atveju, nes istorikas spėjo informuoti Rusijos ambasadą Lietuvoje.

"Tačiau šios bylos absurdiškumas buvo per daug akivaizdus. Joks aš šnipas, nerado pas mane jokių šifravimo kodų, siųstuvų ar slaptų vyriausybės dokumentų kopijų", — sakė jis.

Per kratas 2018 metų gruodį iš Ivanovo buvo konfiskuoti moksliniai darbai apie istoriją, filosofiją, taip pat medžiagos, susijusios su jo, kaip Lietuvos rusų rašytojų ir dailininkų sąjungos "Rarog" pirmininko, veikla. Spintoje buvo rastas neveikiantis startinis revolveris, dėl kurio jis ir buvo nuteistas.

Istorikas portalui pasakojo, kad tardymo metu jam buvo užduodami klausimai apie Paleckį. Tačiau jis atsisakė komentuoti Lietuvos politiko veiklą, nes pats Ivanovas yra kitos valstybės pilietis. Šiuo atveju tolesnė istoriko bylos eiga buvo susijusi su startiniu revolveriu.

"Birželio 10 dieną byla pasibaigė nuosprendžiu. Per pusantrų metų Lietuvos Temidė sugebėjo šį metalo laužą paversti veikiančiu C kategorijos revolveriu, iš čia ir kaltinamasis nuosprendis. Galima buvo patekti į kalėjimą iki penkerių metų, bet manęs "pasigailėjo" — skyrė man bausmę dvejus metus neišvykti iš Vilniaus ir būti namuose nuo 23:00 iki 6:00", — sakė jis.

Ivanovas mano, kad nuosprendis yra absoliučiai neteisėtas, ir ketina jį apskųsti. Anot istoriko, byla buvo "tiesiogine prasme iškepta iš nieko", "atviras melas".

"Tai man primena "Novičok" sindromą, kai Rusija buvo apkaltinta mėginimu nužudyti tuos nelaimingus Skripalius. Jie nieko negalėjo įrodyti, tačiau įvedė sankcijas Rusijos Federacijai, išsiuntė diplomatus ir panašiai. Mano atveju naudojama ta pati schema. Bet melas toli nenuves. <...> Bet kuris sveiko proto žmogus pažiūrėjęs į šią istoriją pasakys: vaikinai, jūsų valstybė užsiima tokiu melu? Man nuoširdžiai gaila žmonių, kurie tokiu būdu menkina lietuvių tautos garbę ir orumą", — pabrėžė jis.

Istorikas atkreipė dėmesį į vieną svarbų dalyką: paskelbus nuosprendį jam buvo grąžintas leidimas gyventi šalyje ir Rusijos piliečio pasas, tačiau negrąžinti moksliniai įrašai ir įranga, nes jis figūruoja ir Paleckio byloje. Jis turi būti iškviestas į Šiaulių apygardos teismą liudyti.

"Nežinia, kaip vystysis ši byla. Ar yra kokių nors garantijų, kad pateikęs parodymus iš specialiojo liudytojo nevirsiu kaltinamuoju, o paskui teisiamuoju? Revolveris nėra istorijos pabaiga. Tai yra kablys, norint mane "pririšti" prie Paleckio bylos, ir ten viskas labai rimta", — teigė istorikas.

Anot Ivanovo, Paleckio byla byra, nes nėra įrodymų, kad jis yra "šnipas".

"Aš, kaip istorikas ir filosofas, suprantu, ko link mes einame: Lietuva liko viena su savo problemomis. Tokiomis sąlygomis "fake" labai greitai nustos veikti. Tai jau dabar nebeveikia! Bandymas primesti man visus kaltinimus nepavyko, Paleckio byla žlunga. Ji yra bailiai įslaptinama. Kodėl? Jei turite įrodymų, kad Paleckis yra šnipas, tada parodykite juos. Nėra logikos. Viskas labai blogai kvepia ir aš nesuprantu, kaip iš šios supuvusios mėsos galima padaryti naudingą Lietuvos Respublikai patiekalą", — savo nuomone pasidalino istorikas.

Praėjusią savaitę Vilniaus miesto apylinkės teismas paskelbė nuosprendį istorikui ir apkaltino jį "neteisėtu ginklo laikymu". Ivanovas pabrėžė, kad baudžiamasis persekiojimas "grindžiamas visiškai tikrovės neatitinkančia informacija ir yra absoliutus melas, kurio tikslas yra diskredituoti mane kaip asmenį, Lietuvos rusų bendruomenės visuomenės veikėją, istoriką ir filosofą ir pažeidžia mano pilietines teises, kurias man garantuoja tarptautinės teisės aktai ir Lietuvos Respublikos Konstitucija".

Paleckio byla

2018 metų pabaigoje paaiškėjo, kad prieš Paleckį ir Bertauską iškelta "šnipinėjimo" byla. Jie kaltinami "dalyvavimu organizuotoje grupėje kartu su Rusijos Federacijos žvalgybos pareigūnu ir kitais Rusijos piliečiais", taip pat "šnipinėjimu" Rusijos žvalgybos naudai.

Paleckis ne kartą yra teigęs savo nekaltumą. Baudžiamojo persekiojimo priežastimi jis laiko Lietuvos valdžios kerštą už susidomėjimą 1991 metų sausio 13 dienos įvykiais prie Vilniaus televizijos bokšto, taip pat už bendravimą su rusais.

Kaip pažymėjo pats politikas, jis nebendravo su Rusijos žvalgybos tarnybomis, tik rašė knygą apie sausio 13 dienos įvykius ir atliko žurnalistinį tyrimą, apklausdamas tų įvykių dalyvius, kurie dabar gyvena Rusijoje.

Kovo pradžioje Lietuvos generalinė prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą. Paleckio byla iš esmės buvo pradėta nagrinėti birželio 1 dieną.

Tegai:
Lietuva, teismas, šnipinėjimas, baudžiamasis persekiojimas, Algirdas Paleckis
Temos:
"Šnipinėjimo skandalas" Lietuvoje (60)
Dar šia tema
"Štai ir visas kriminalas": Paleckis paaiškino, kodėl jis yra persekiojamas Lietuvoje
Pavyzdys kitiems "vatnikams": kokią reikšmę žodžio laisvei Lietuvoje turės Paleckio byla?
Teismas pakeitė intensyvios priežiūros sąlygas Paleckiui
Sausio 24-oji

Kokia šiandien diena: sausio 24-osios šventės

(atnaujinta 18:02 2021.01.23)
Šią dieną 1972 metais Ramiojo vandenyno Guamo saloje surastas japonų kareivis Šojičis Jokojis, kuris 28 metus slėpėsi džiunglėse, manydamas, jog tebesitęsia II pasaulinis karas.

Sausio 24 yra 24-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 341 diena.

2021 metų sausio 24 dieną saulė saulė teka 08:24, leidžiasi 16:39, dienos ilgis — 8 val. 15 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Pranciškus, Vilgaudas, Gaivilė, Artūras, Felicija.

Sausio 24-oji Lietuvos istorijoje

1734 metais Krokuvoje karūnuotas priešpaskutinis Lenkijos ir Lietuvos karalius Augustas III.

1882 metais gimė publicistas, kunigas Juozas Grajauskas. Mirė 1930 m.

1885 metais Tilžėje susikūrė lietuvių kultūros draugija "Birutė". Veikė iki 1914 m.

1907 metais gimė lietuvių dainininkas Rostislavas Andriejevas. Mirė 1967 m.

1931 metais gimė dailininkas Vytautas Šerys.

1942 metais gimė poetė, vertėja, dietologė Lidija Šimkutė-Pocienė.

1993 metais mirė kunigas, spaudos darbuotojas, "Draugo" laikraščio įkūrėjas ir ilgametis vadovas Pranas Garšva. Gimė 1915 m.

Sausio 24-oji pasaulio istorijoje

41 metais sulaukęs 28 metų amžiaus buvo nužudytas Romos imperatorius Kaligula — Gajus Julijus Cezaris, valdęs 37- 41 m. po Kr.

1776 metais gimė muzikantas, vokiečių rašytojas Ernstas Teodoras Amadėjus Hofmanas.

1848 metais garsiosios aukso karštligės JAV pradžia — Džeimsas Maršalas Kalifornijos valstijoje (JAV) surado aukso grynuolį.

1907 metais Robertas Badenas Pauelas Anglijoje įkūrė pirmąją berniukų skautų organizaciją.

1922 metais amerikietis Kristijanas Nelsonas iš Ajovos valstijos Onava miesto gavo patentą "Eskimo" ledų gamybai.

1924 metais TSRS įkūrėjo garbei Petrogradas pavadintas Leningradu.

1935 metais Virdžinijos valstijoje (JAV) pirmą kartą alus "Krueger Cream Ale" pradėtas pardavinėti skardinėse.

1972 metais Ramiojo vandenyno Guamo saloje surastas japonų kareivis Šojičis Jokojis, kuris 28 metus slėpėsi džiunglėse, manydamas, jog tebesitęsia II pasaulinis karas.

1992 metais Salvadoro teismas nuteisė du kariškius — pulkininką ir leitenantą — kalėti po 30 metų už šešių jėzuitų nužudymą 1989 metais.

1995 metais JAV prezidento Bilo Klintono nurodymu įšaldyti Vidurio Rytų teroristų lyderių indėliai JAV bankuose, o aukų rinkimas valstijose šio regiono reikmėms paskelbtas neteisėtu.

1996 metais Čečėnų sukilėliai paleido dvi savaites įkaitais laikytus 42 Rusijos piliečius.

1999 metais Jordanijos karalius Huseinas savo įpėdiniu paskelbė vyriausiąjį sūnų Abdulą.

2010 metais eidamas 71-uosius metus Maskvoje mirė režisierius, Rusijos vaikų kinematografijos klasikas, sukūręs filmus "Buratino nuotykiai", "Apie Raudonkepuraitę", "Pasaka apie Žvaigždžių berniuką", "Coliukė" ir kt., Leonidas Nečiajevas.

2013 metais arkivyskupas Nurhanas Manugianas išrinktas 97-uoju Jeruzalės armėnų ortodoksų patriarchu, kuris yra vienas iš penkių Šventosios žemės krikščioniškųjų šventovių sergėtojų.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Upė

Sausio 24 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 00:37 2021.01.24)
Dvyniams rekomenduojama nesivelti į ginčus su artimaisiais, Šauliams tinkama diena pasirūpinti savo išvaizda, Žuvims derėtų skirti daugiau dėmesio namų ruošai, palaikyti tvarką

Rytoj būsite linkę išsiaiškinti visus neišspręstus klausimus — nuo darbo iki asmeninio gyvenimo. Turite visas galimybes išspręsti bet kokią problemą ir priimti vienintelį teisingą sprendimą. Tačiau būkite atsargūs, ši diena kupina audringų aistrų! Rytoj temperamentas žada ryškiai reikštis. Pasinaudokite tuo suteikdami laisvę teigiamiems jausmams, tačiau turėtumėte būti atsargūs su neigiamais. Negalima ginčytis su savo mylimuoju, kitaip galite pasiekti kone skyrybas. Ir būkite atsargūs kalbėdami: rytoj pora atsitiktinių žodžių gali sukelti rimtą skandalą.

Avinas (03.21-04.20) Šiuo laikotarpiu turėtumėte sulėtinti tempą: ne visi jūsų veiksmai bus sėkmingi. Dabar reikia susilaikyti nuo neigiamų emocijų. Geriau energiją nukreipkite į praktinius tikslus: pavyzdžiui, atlikite bendrą namo valymą.

Jautis (04.21-05.21) Ši diena yra puiki pradžia keisti viską savo gyvenime, kas šiuo metu jums netinka. Neapleiskite planų, kurie iš pirmo žvilgsnio atrodo drąsūs. Net jei iš pradžių aplinkybės nėra palankios jums, galėsite įgyvendinti savo planus.

Dvyniai (05.22-06.21) Ši diena tinkama sutvarkyti daiktus. Būtina išanalizuoti anksčiau padarytas klaidas. Asmeniniame gyvenime galimi sunkumai. Santykiuose su artimaisiais gali kilti nesusipratimų dėl ilgai trukusių nuoskaudų.

Vėžys (06.22-07.22) Diena tinkama darbui su informacija. Stenkitės artimiau bendrauti su šeimos nariais, giminaičiais, tėvais — jie išgelbės jus nuo neapgalvotų žingsnių. Venkite vienišumo, paįvairinkite laisvalaikį, užpildykite savo gyvenimą ryškiomis spalvomis.

Liūtas (07.23-08.23) Ši diena gali būti susijusi su kai kuriais netikėtumais, staigiais nutikimais, dėl kurių turėsite sulaužyti savo planus ir spręsti visai kitus norimus klausimus. Dabar nėra geriausias laikas pakeisti savo įvaizdį: dažyti plaukus, keisti šukuoseną ir drabužių stilių. Sportas turės teigiamą poveikį.

Mergelė (08.24-09.22) Dabar reikia pademonstruoti savo ryžtą. Diena kupina pagundų ir viliojančių galimybių. Jei norite priimti teisingą sprendimą, turite sutelkti dėmesį ne į savo norus, o į šeimos narių ir artimųjų interesus.

Svarstyklės (09.23-10.22) Diena gali pasirodyti nelabai gera, nes nebus stabilumo ir pasitikėjimo savimi jausmo. Leiskite sau malonias smulkmenas, nusipirkite tai, apie ką seniai svajojote. Norint gerai jaustis, derėtų pradėti sveikatingumo procedūrų kursą.

Skorpionas (10.23-11.21) Kliūčių gali atsirasti ten, kur jų visai nesitikėtumėte. Atidėkite parodymą ir ieškokite kaltininko. Didžiausią dėmesį skirkite aktualiems klausimams. Nepamirškite palaikyti artimųjų. Stenkitės daugiau pailsėti ir nepamiršti tinkamo miego.

Šaulys (11.22-12.21) Galite planuoti bet kokio sudėtingumo užduotis, jos jums nebus problema. Dovanokite dovanas aplinkiniams. Išnaudokite vakarą rūpindamiesi savo išvaizda, asmeniniais pomėgiais.

Ožiaragis (12.22-01.20) Kol kas neverta imtis naujų dalykų. Bet kokie veiksmai, žodžiai ir net mintys turi būti atidžiai stebimi. Verta pakeisti apkrovos grafiką, taip pat pakoreguoti mitybą. Tai padės jums būti efektyvesniems ir energingesniems.

Vandenis (01.21-02.19) Diena prabėgs sparčiu tempu ir bus turininga. Turėsite skirti daug pastangų. Šis laikotarpis nėra labai sėkmingas naujoms pažintims. Net ir mylimas žmogus gali erzinti. Bet reikia kontroliuoti save.

Žuvys (02.20-03.20) Atsiduokite namams ir šeimai. Jei dar nesutikote gyvenimo draugo, tada yra didelė tikimybė, kad tai įvyks būtent dabar. Jums tereikia atidžiau pažvelgti į aplinkinius žmones ir nebūti per daug kritiškiems.

Tegai:
horoskopas