VILNIUS, birželio 21 — Sputnik. Žmonės, kurie persirgo koronavirusine infekcija, dažnai patiria šaltkrėtį, kai organizme nėra viruso. Apie tai pranešė endokrinologė, medicinos mokslų kandidatė Zuchra Pavlova.
Gydytoja termoreguliacijos sutrikimą ir šaltkrėčio jausmą kūne priskyrė prie galimų negrįžtamų komplikacijų, kurios gali atsirasti žmonėms, kurie persirgo COVID-19.
"Kaip ir daugelio kitų virusinių infekcijų atveju, nervų sistemą gali tiesiogiai pažeisti virusas arba jos toksinai <...>. Yra duomenų, kad daugeliui žmonių toks šaltkrėtis išnyksta visiškai išnykus COVID klinikiniams simptomams", — interviu "Komsomolskaja pravda" sakė Pavlova.
Anot jos, pacientai dažnai klysta, galvodami, kad tai pakartotinis susirgimas, ir vėl pradeda vartoti vaistus.
"Tačiau kadangi tyrimai rodo neigiamą rezultatą, kad nėra koronaviruso organizme, tai mokslininkai padarė išvadą, kad kalbama būtent apie sutrikimą centrinėje nervų sistemoje, dėl kurio kenčia termoreguliacijos centras", — pridūrė ji.
Dėl patikimų duomenų apie koronavirusą trūkumo sunku pasakyti, ar šis simptomas yra nuolatinis, pažymėjo endokrinologė. Taigi, nėra oficialių medicinos rekomendacijų, kaip jo atsikratyti.
"Fiziologiniu požiūriu žmonės jaučia šaltkrėtį, kai vyksta kraujagyslių spazmas ir iš dalies sutrinka kraujotaka. Atitinkamai, norint sušilti be žalos sveikatai, galima gerti šiltą arbatą, o dar geriau — šiltą vandenį su sezoninėmis uogomis, tokiomis kaip juodieji serbentai, avietės. Avietė, beje, yra žinoma būtent dėl kraujagysles plečiančio poveikio. Galima gerti žolelių arbatas", — patarė gydytoja.
Gydytoja taip pat pabrėžė, kad jokiu būdu negalima piktnaudžiauti alkoholiu. Dėl koronaviruso organizmas kenčia nuo intoksikacijos, alkoholis tik sulėtins atsigavimą ir gali pabloginti būklę.
VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Kalvarijos savivaldybėje per sunkvežimio avariją žuvo Rusijos ir Latvijos piliečiai, pranešė Lietuvos policija.
Avarija įvyko magistralės Kaunas–Marijampolė–Suvalkai 81,6 kilometre, netoli Kuliškių kaimo. Avarijos metu susidūrė du vilkikai — DAF ir "Volvo".
Žuvo sunkvežimį DAF vairavęs Rusijos pilietis, gimęs 1977 metais, ir "Volvo" vairavęs Latvijos pilietis, gimęs 1956 metais.
Pirminiais duomenimis, avarija įvyko išvažiavus į priešpriešinio eismo juostą, kelio danga buvo šlapia. Tikslios įvykio aplinkybės tiriamos.
Vyksta ikiteisminis tyrimas. Šiuo metu eismas yra uždarytas iš abiejų pusių, kaupiasi spūstys, todėl "Via Baltica" vairuotojų prašoma pasirinkti kitą maršrutą.
VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Sulaukiama vis daugiau duomenų, kad yra rizika, jog gali formuotis vakcinos nuo COVID-19 juodoji rinka, pranešė Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).
"Vis daugiau gauname informacijos, ir ne tik Lietuvoje, kad yra rizika, jog gali formuotis vakcinos juodoji rinka", — per Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdį sakė STT direktorius Žydrūnas Bartkus.
Pasak Bartkaus, šiuo metu nėra duomenų, kad toks procesas vyktų šalyje, tačiau rizika kyla. Jo teigimu, kitose valstybėse aptikta juodosios rinkos užuomazgų.
STT vadovas mano, kad būtina nuolat stebėti tam tikrus duomenis, kurie gali pranešti apie šios rinkos buvimą arba nebuvimą.
Taip pat jis teigė, jog žinant, kiek sveikatos priežiūros įstaigoms išdalinta vakcinų dozių, turi sutapti trys dedamosios: kiek žmonių paskiepyta, kiek įstaigos turi dozių likučio ir kiek jų prarasta.
Tuo tarpu pabrėžiama, kad šiuo metu STT neturi galimybės kontroliuoti tokių duomenų, nes juos vėluojama suvesti informaciją į e.sveikatą, ji dažnai kinta.
Lietuvoje iš viso pilnai vakcinuotų — 8 262 žmonės. Šiuo metu panaudota 64 620 dozių.
Lietuvoje skiepijama gamintojų "BioNTech" ir "Pfizer" bei "Moderna" vakcinomis.
VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko pavaduotoja Seimo narė Agnė Širinskienė kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį dėl "SPA Vilnius" susiklosčiusios situacijos, kuomet esą šios įmonės darbuotojai buvo pirmumo tvarka paskiepyti nuo COVID-19, rašo partijos Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos spaudos tarnyba.
Politikės teigimu, ši įmonė yra susijusi su socialinės apsaugos ir darbo ministre Monika Navickiene.
"Ministras buvo žadėjęs visuomenei analizuoti visus abejonių keliančius skiepijimo atvejus. Situacija iš ties neskaidri, kai su konservatore ir jos šeima siejamas, tačiau paslaugų neteikiantis verslas skiepus gauna anksčiau, nei kiti analogiški paslaugas nenutrūkstamai teikiantys centrai, kuriuose personalas patiria realią riziką užsikrėsti. Ministro pasiaiškinimas, kad tokią situaciją leido jo nustatyta tvarka — neadekvatus. Jis privalo užtikrinti, kad pirmumo tvarka nebūtų skiepijami įstaigų, kurios de facto šiuo metu neveikia, darbuotojai, tol, kol šios įstaigos neatnaujins veiklos", — sakė Širinskienė.
Seimo narė pabrėžia, kad vakcinacijai stichiškai vėluojant, nėra paskiepyti visi medikai ir globos namų gyventojai, ten dirbantis personalas, rizikos grupėms priklausantys asmenys, todėl skiepų atidavimas tiems, kurie faktiškai nedirba, neteikia paslaugų ir neturi sąlyčio pacientais — nehumaniškas ir nesąžiningas kasdien savo gyvybėmis rizikuojančių žmonių atžvilgiu.
"Gėda žiūrėti, kaip ne pirmą kartą per kelias pastarąsias savaites išskirtinėmis aplinkybėmis skiepus gauna su konservatoriais vienaip ar kitaip susiję žmonės, o ne tie, kuriems skiepai iš tiesų gyvybiškai būtini. Paaiškėjus tokiems neskaidriems faktams tylima, dangstomasi už įstatymo raidės, tačiau jokiu būdu nepripažįstama, kad priimant įsakymą padaryta klaida, gal per nežinojimą, o gal — sąmoningai, neįvertintos aplinkybės, kad ne visi SPA centrai šiuo metu teikia paslaugas ir paskui ta klaida ar neapsižiūrėjimu grubiai pasinaudota", — teigė ji.
Taip pat Širinskienė pabrėžė, kad pamirštamas ir 130 žingsnių pandemijos suvaldymo planas, kurio funkcija ir turėtų būti apsaugoti ministrą nuo tokių klaidų ar neapsižiūrėjimų.
"Yra visiškai akivaizdu, kad tas planas tėra fikcija, miražas dykumoje, kuriuo savo laiku norėta pridengti kandidato į ministrus nepatyrimą", — sakė politikė.
Seimo narė priminė, kad Baltijos šalis, skirtingai nei kitos Europos valstybės, iki šiol neturi parengusi visuotinio skiepijimo strategijos bei išsamaus priemonių plano, kuris apimtų visas skiepytinų asmenų grupes.
Sveikatos apsaugos ministro įsakymus, kuriais reguliuojamas vakcinavimas, praėjusią savaitę ypač kritiškai įvertino Specialiųjų tyrimų tarnyba savo pateiktoje antikorupcinėje analizėje nurodydama, kad vykdomas vakcinacijos procesas neturi nei aiškių procedūrų, nei adekvačios kontrolės.
Lietuvoje nustatyta daugiau nei 173 tūkst. COVID-19 atvejų, pasveiko virš 113 tūkst. žmonių, serga daugiau nei 56,5 tūkst. pacientų. Nuo infekcijos mirė 2554 žmonės.
Vakcinacija nuo koronaviruso prasidėjo gruodžio pabaigoje, pirma buvo skiepijami medicinos darbuotojai. 8 262 gyventojai jau yra visiškai paskiepyti.