Dirbtinis paplūdimys Lukiškių aikštėje

Dirbtinio paplūdimio atidarymas Lukiškių aikštėje tapo vaidų objektu

(atnaujinta 15:39 2020.06.23)
Paplūdimio Vilniaus centre įrengimas ne visiems sukėlė džiaugsmą. Konservatorių manymu, aikštėje, kurioje buvo žudomi Lietuvos sukilėliai, įrengti pliažą visiškai nesuderinama su pagarba kovojusiems už laisvę

VILNIUS, birželio 23 — Sputnik. Vilniaus centre, Lukiškių aikštėje, antradienį atidarytas dirbtinis paplūdimys "Open Beach" sukėlė nerimą Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariams Audroniui Ažubaliui ir Laurynui Kasčiūnui.

"Šokis ant sukilėlių kaulų"

Jų teigimu, rengti pramogas tokioje vietoje "panašu į šokį ant sukilėlių kaulų". Politikai pažymėjo, kad "aikštėje, kurioje buvo žudomi Lietuvos sukilėliai, kur šalia esančiuose KGB rūmų rūsiuose kalinti ir šaudyti Lietuvos rezistentai, įrengti pliažą visiškai nedera su pagarba kovojusiems už laisvę".

Dėl to politikai kreipėsi kreipėsi į Vilniaus miesto merą Remigijų Šimašių ir savivaldybės administracijos direktorių Povilą Poderskį reikalaudami nedelsiant stabdyti savivaldybės vykdomus darbus. Jų kreipimąsi paskelbė Seimo spaudos tarnyba.

Be to, konservatoriai pažymėjo, kad "tokią miesto valdžios savivalę sąlygojo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūno, Kultūros komiteto pirmininko Ramūno Karbauskio sprendimas ignoruoti Įstatymo projektą, kuriuo siūloma įtvirtinti Lukiškių aikštės statusą, nustatant, kad Lukiškių aikštė Vilniuje yra pagrindinė reprezentacinė Lietuvos valstybės aikštė ir formuojama su laisvės kovų memorialiniais akcentais".

Seimo nariai paprašė Karbauskio imtis konkrečių veiksmų, svarstant šį įstatymo projektą komitete, nes, jų teigimu, jau beveik trejus metus šio įstatymo projekto svarstymas nejuda iš vietos.

"Ateina laikas išmokti džiaugtis laisvės pergale"

Savo ruožtu Vilniaus meras pažymėjo, kad neatsitiktinai šis smėlis sukėlė tiek aistrų — nuo tada, kai Lukiškių aikštė pradėta asocijuoti su laisve, išryškėjo du radikaliai skirtingi požiūriai į ją. Anot Šimašiaus, vieniems tai tik rimtis, susikaupimas, paradai ir reprezentacija, kitiems — tai ir gyvenimo džiaugsmas, laimė, kad esame laisvi, o mūsų vaikai gali laisvai išdykauti laisvos šalies laisvoje ir kūrybingoje sostinėje.

"Taip, yra žmonių, kurie pyksta, kai vaikai išdykauja aplink Vinco Kudirkos paminklą, čiuožia nuo Karaliaus Mindaugo paminklo postamento ar iki blizgesio čiupinėja Jono Basanavičiaus paminklo lazdelę. Tačiau tai yra miesto gyvybė. Tai yra pajautimas, kad visos kovos, už mūsų laisvę ir už mūsų žemę kovotos, nėra veltui. <...> Mūsų laisvė yra gyva ir laimėjusi. Ji skleidžiasi ir žengia į ateitį. Lietuva neliko vienu puslapiu kitų tautų vadovėliuose — ji yra šios dienos veržlumo ir kūrybiškumo pavyzdys", — parašė Šimašius savo Facebook paskyroje.

Pasak mero, ateina laikas "išmokti džiaugtis laisvės pergale, pajusti jos skonį ir žinoti, ką turime branginti, dėl ko kovoti, jei tik prireikia".

Искусственный пляж на площади Лукишкес в Вильнюсе
© Photo : Vilnius
Dirbtinis paplūdimys Lukiškių aikštėje

Dirbtinis paplūdimys "Open Beach" Vilniaus centre

Negalintiems išvykti atostogų į užsienį arba nenorintiems grūstis pajūryje, Vilnius siūlo alternatyvą — dirbtinį, visiems atvirą paplūdimį "Open Beach" pačiame miesto centre, Lukiškių aikštėje. Vilniečiai ir miesto svečiai čia galės ne tik atsipūsti po darbų, pasideginti saulėje ar paskaityti knygą, tačiau ir didžiuliame ekrane pažiūrėti kino, serialų bei edukacinių laidų programą, pasakojo miesto savivaldybė.

Anot savivaldybės, tai yra Vilniaus atsakas į karantino ribojimus. "Open Beach" turi visus paplūdimiui būdingus atributus — gultus, skėčius, paplūdimio tinklinio aikštelę, persirengimo būdelę ir net specialiai paplūdimiui pritaikytas darbo vietas su nemokamu internetu.

1660 kv. m ploto paplūdimiui supilti panaudota 300 kubinių metrų smėlio. Greta paplūdimio iki liepos pabaigos stovės didžiulis ekranas, kiekvieną vakarą čia bus rodomi išskirtiniai "Telia TV" filmai, serialai, koncertai, o dieną — Baltijos jūros vaizdai. Sekmadieniai bus skirti vaikams ir šeimoms — tam numatyti specialūs animaciniai filmai bei veiklos paplūdimyje.

Искусственный пляж на площади Лукишкес в Вильнюсе
© Photo : Vilnius
Dirbtinis paplūdimys Lukiškių aikštėje

Tegai:
Lietuva, Vilnius, Lukiškių aikštė
Žmonės važinėja dviračiais Vilniuje

Pateikta jau per 1000 paraiškų kompensacijoms sunaikintą taršų automobilį

(atnaujinta 09:35 2020.07.07)
Šiuo tikslu iš Klimato kaitos programos skirta 5 mln. eurų. Paraiškos bus priimamos, kol pakaks šių lėšų, bet ne ilgiau kaip iki 2021 metų vasario 1 dienos

VILNIUS, liepos 7 — Sputnik. Į Aplinkos projektų valdymo agentūrą jau kreipėsi daugiau kaip 1000 gyventojų, kurie nori gauti kompensacijas už sunaikintą taršią transporto priemonę ir įsigyti elektrinę transporto priemonę, praneša Aplinkos ministerija.

Tokiam tikslui iš Klimato kaitos programos skirta 5 mln. eurų. Paraiškos bus priimamos, kol pakaks šių lėšų, bet ne ilgiau kaip iki 2021 metų vasario 1 dienos.

Pranešama, kad kompensacinių išmokų daugiausia prašoma elektriniams paspirtukams bei paprastiems dviračiams. Dėl to, kad galima įsigyti ne vieną priemonę, dažnai kreipiamasi dėl kelių dviračių ar paspirtukų.

"Paraiškas Aplinkos projektų valdymo agentūrai galima teikti tik elektroniniu būdu per informacinę sistemą APVIS. Kompensacijos dydis apskaičiuojamas pagal faktiškai patirtas išlaidas, neviršijant priemonei nustatytų maksimalių sumų ir bendros 1 tūkst. eurų kompensacijos sumos", — teigiama pranešime.

Pabrėžiama, kad nustatytus kriterijus atitikusio sunaikinto taršaus automobilio savininkas gali gauti iki 310 eurų kompensaciją už metinį viešojo transporto bilietą, iki 400 eurų — už paprastą dviratį ar elektrinį paspirtuką, iki 700 eurų — už elektrinį dviratį, iki 1 tūkst. eurų — už elektrinį mopedą ar elektrinį motociklą.

Tegai:
aplinkos tarša, oro tarša, kompensacija
Dar šia tema
Sinkevičius ir Mažeika aptarė inicijuojamą projektą "Klaipėdos uostas — žalias uostas"
Lietuvos URM Rusijai įteikė notą dėl naftos gavybos platformoje Baltijos jūroje
Neblaivus vairuotojas, archyvinė nuotrauka

Šiauliuose sučiuptas prie vairo sėdėjęs neblaivus kariškis

(atnaujinta 09:31 2020.07.07)
Incidentas įvyko Cvirkos gatvėje. Anot teisėsaugos pareigūnų, kareivio kraujyje rasta 1,54 promilės alkoholio

VILNIUS, liepos 7 — Sputnik. Šiaulių policija sulaikė automobilį "Audi A4", kurį vairavo neblaivus Lietuvos kariuomenės karys. Apie tai pranešė respublikos Policijos departamento spaudos tarnyba.

Incidentas įvyko Cvirkos gatvėje. Anot teisėsaugos pareigūnų, kareivio kraujyje rasta 1,54 promilės alkoholio.

Vyras areštuotas, pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Anksčiau Sputnik Lietuva rašė, kad iš ligoninės buvo išleistas vyras, kuris teigė, kad jį sumušė policijos pareigūnai.

Pasak vyro, gimusio 1965 metais, jis buvo sumuštas Marijampolės savivaldybėje, Liudvinavo miestelyje.

Incidentas įvyko liepos 5 dieną.

Tegai:
karys, Šiauliai, neblaivumas, alkoholis
Dar šia tema
Iš Londono į Lietuvą atskraidinti kaliniai
Kaip Rusija reagavo į NATO pratybas "Ramstein Alloy" Latvijoje
Austrijoje nužudytas prieglobsčio prašytojas iš Rusijos
JAV žvalgybos lėktuvas Boeing OC-135B Open Sky, archyvinė nuotrauka

Rusijai ir JAV nepavyko suartinti pozicijų dėl Atviro dangaus sutarties

(atnaujinta 09:48 2020.07.07)
Pirmadienį, po to, kai JAV nusprendė pasitraukti iš sutarties, buvo sušaukta virtuali šalių, dalyvaujančių Atviro dangaus sutartyje, konferencija

VILNIUS, liepos 7 — Sputnik. Rusijai ir JAV nepavyko suartinti pozicijų. Vašingtonas greičiausiai nekeis savo sprendimo pasitraukti iš Atviro dangaus sutarties, po virtualios valstybių narių konferencijos RIA Novosti sakė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Riabkovas.

Pirmadienį, po to, kai JAV nusprendė pasitraukti iš sutarties, buvo sušaukta virtuali šalių, dalyvaujančių Atviro dangaus sutartyje, konferencija.

"Galime teigti, kad požiūrių suartėjimas neįvyko — viskas liko taip, kaip buvo. Bet tai iš tikrųjų buvo gana nuspėjama", — teigė jis.

Ministras pabrėžė susitikimo fakto svarbą, nes "gavome galimybę išsamiau pateikti savo vertinimus apie tai, kas vyksta, įskaitant, visų pirma, JAV pasitraukimo iš sutarties pasekmes".

"Nemanau, kad šios dienos įvykio rezultatas padidino tikimybę, jog JAV persvarstys savo jau paskelbtą sprendimą pasitraukti iš susitarimo. Deja", — pabrėžė Riabkovas.

JAV prezidentas Donaldas Trampas anksčiau paskelbė, kad šalis traukiasi iš Atviro dangaus sutarties. Rusijos užsienio reikalų ministerija šį sprendimą pavadino apgailėtinu žingsniu.

Diplomatai priminė, kad vienu metu susitarimas buvo sudarytas JAV iniciatyva, tai yra svarbiausia grandis Europos saugumo sistemoje.

JAV pasitraukimas iš Atviro dangaus sutarties

Maskva ne kartą pabrėžė, kad Rusija nepažeidė sutarties. Visų pirma, užsienio reikalų viceministras Aleksandras Gruška anksčiau pažymėjo, kad šalis planuoja toliau laikytis visų susitarime numatytų teisių ir įsipareigojimų, kol jis galioja.

Europos Sąjunga taip pat nepalaikė Vašingtono pasitraukimo iš sutarties ir paragino jį grįžti prie jos įgyvendinimo. ES vyriausiasis įgaliotinis užsienio ir saugumo politikos klausimais Žozepas Borelis (Josep Borrell) anksčiau pabrėžė, kad susitarimas yra pagrindinis ginklų kontrolės elementas ir yra svarbi pasitikėjimo ir saugumo priemonė. Jis pridūrė, kad Briuselis planuoja įvertinti galimas JAV sprendimo pasekmes Europos saugumui.

Atviro dangaus sutartis buvo pasirašyta 1992 metais ir tapo viena iš pasitikėjimo stiprinimo priemonių Europoje po šaltojo karo. Ji veikia nuo 2002 metų ir leidžia dalyvaujančioms šalims atvirai rinkti informaciją apie viena kitos ginkluotąsias pajėgas ir veiklą. Susitarimą pasirašė 34 valstybės.

Tegai:
sutartis, JAV, Rusija
Dar šia tema
Boltonas pareiškė, kad Trampas nenorėjo girdėti žvalgybos pranešimų apie Rusiją
Trampas vėl pažadėjo nubausti Kiniją už koronaviruso pandemiją