Svarstyklės, archyvinė nuotrauka

Teisingumo ministerija: naujasis Lobistinės veiklos įstatymas reikalaus daugiau viešumo

(atnaujinta 13:32 2020.06.26)
Šie įstatymai įsigalios 2021 metų sausio 1 dieną. Šiuo metu Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos tvarkomame Lobistų sąraše yra įrašytos 106 lobistų pavardės

VILNIUS, birželio 26 — Sputnik. Seimas priėmė Seimo narių grupės parengtus Lobistinės veiklos įstatymo pakeitimus, praneša Teisingumo ministerija.

Pranešama, kad šio teisės akto projektą 2018 metais parengė Teisingumo ministerija kartu su kitomis suinteresuotomis institucijomis, vėliau jis buvo svarstomas Seime.

"Patobulinus Lobistinės veiklos įstatymą, bus nustatytos aiškesnės taisyklės, kada verslo asociacijos turės viešinti teisėkūrai daromą įtaką. Lobistai privalės atvirai ir skaidriai deklaruoti, kokių jie siekia valstybės sprendimų", — sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.

Kaip aiškinama pranešime, lobistinė veikla — tai veiksmai, kuriais siekiama daryti įtaką valstybės politikams, pareigūnams, tarnautojams ir kitiems asmenims, kad lobistinės veiklos užsakovo interesais būtų priimami arba nepriimami teisės aktai.

Šiuo metu įstatyme numatyta, kad lobistu gali būti ne tik fizinis, bet ir juridinis asmuo, ir savo veiklą jie galėtų vykdyti tik įsirašę į lobistų sąrašą. Už įstatymo pažeidimus jiems grėstų teisinė atsakomybė, baudos.

Kartu įstatyme nustatoma kryžminė deklaravimo pareiga — teikti Skaidrių teisėkūros procesų deklaracijas turės ne tik lobistai, tačiau ir politikai ar tarnautojai, kurių atžvilgiu vykdoma lobistinė veikla.

Nustatyti du deklaravimo lygiai — aukščiausieji politikai turės teikti deklaracijas Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai, o kiti tarnautojai — institucijų vadovams.

Nurodytose įstatymo pataisose taip pat apibrėžiama, kas nelaikoma lobistine veikla. Lobistinės veiklos įstatymas nebūtų taikomas nevyriausybinėms organizacijoms, Lietuvos savivaldybių asociacijai, Lietuvos advokatūrai, politinių partijų veiklai, asmenims, dalyvaujantiems viešuose posėdžiuose, tačiau verslo organizacijų veikla, kuri nepatenka į nurodytas išimtis, būtų traktuojama kaip lobistinė.

Šie įstatymai įsigalios 2021 metų sausio 1 dieną. Iki to laiko Vyriausioji tarnybinės etikos komisija turės sukurti informacinę sistemą, kuri būtų patogi deklaruoti lobistinę veiklą ar daromą įtaką teisėkūrai.

Šiuo metu Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos tvarkomame Lobistų sąraše yra įrašytos 106 lobistų pavardės.

Tegai:
Teisingumo ministerija
Dar šia tema
Seimas paskyrė naują LGGRTC vadovą
Smiltynės paplūdimyje maudytis draudžiama: vanduo neatitinka higienos normų
BelAE, archyvinė nuotrauka

Bus tikrinamas savivaldybių pasirengimas branduolinėms avarijoms

(atnaujinta 23:36 2020.07.15)
Bus atliktas savivaldybių, kurios yra 100 km zonoje nuo Astravo, pasirengimo branduolinėms avarijoms vertinimas

VILNIUS, liepos 16 — Sputnik. Bus atliktas savivaldybių pasirengimo branduolinėms avarijoms vertinimas, apie tai pranešė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas.

Jis bus atliktas liepos 15–17 dienomis siekiant objektyviai įvertinti savivaldybių, kurios yra 100 km zonoje nuo Astravo, pasirengimą vykdyti Valstybiniame gyventojų apsaugos plane branduolinės ar radiologinės avarijos atveju nustatytas funkcijas.

"Pagal kompetenciją koordinuodami pasirengimą galimai branduolinei ar radiologinei avarijai Baltarusijos atominėje elektrinėje, norime dar kartą įvertinti savivaldybių pasirengimą ir įsitikinti, kad įvykus nelaimei pagalba gyventojams bus suteikta laiku, — sakė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktorius Saulius Greičius. — Mūsų tikslas yra surinkti išsamią informaciją apie situaciją savivaldybėse, nustatyti problemas, konsultuoti jas ir teikti metodinę pagalbą".

Departamento Civilinės saugos valdybos ir priešgaisrinių gelbėjimo valdybų Civilinės saugos skyrių specialistai įvertins pasirinktų kolektyvinės apsaugos statinių, ekstremaliųjų situacijų operacijų centrų darbo vietų įrengimą, turimos įrangos būklę, jos saugojimo sąlygų tinkamumą, sudarytas sutartis su ūkio subjektais dėl savivaldybės administracijos ekstremaliųjų situacijų valdymo plane nurodytų užduočių vykdymo, savivaldybės administracijos personalo, dalyvaujančio ekstremaliųjų situacijų valdymo procese, kompetencijas ir savo funkcijų žinojimą, gavus pranešimą apie nelaimę.

Civilinės saugos specialistai vizitų metu taip pat domėsis, kaip savivaldybės yra pasirengusios evakuoti žmones, kaip bus organizuojamas jų švarinimas, kurios savivaldybės yra pasirengusios priimti gyventojus iš paveiktų teritorijų, iš kur bus pasitelkti autobusai jiems vežti, ir kt.

Tegai:
Lietuva, Astravo AE
Dar šia tema
Lietuvos prezidentas ragina Baltarusijos valdžią nepaleisti Astravo AE
Vaišvila Nausėdos sprendimus dėl BelAE laiko "neadekvačiais"
Artėjant galimam BelAE paleidimui Nausėda šaukia Valstybės gynimo tarybą
Geltonų rapsų laukas, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: liepos 16-osios šventės

(atnaujinta 23:29 2020.07.15)
Ši diena nuo seno laikyta rugiapjūtės pradžia, nuo 2017 metų Lietuvoje minima Agronomų diena, katalikai šią dieną šlovina Karmelio kalno Švč. Mergelę Mariją

Liepos 16 yra 197-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 198-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 168 dienos.

Ši diena nuo seno laikyta rugiapjūtės pradžia. Būdavo apeinami rugiai. Šeimininkas nupjaudavo pirmą sruogą rugių ir atnešdavo šeimai pasivaišinti. Žemės deivei Žemynai buvo aukojama duonos — duona apkasama aplink rugių lauką. Nupjovus ir pastačius pirmą rugių pėdą, pjovėjai nusilenkdavo saulei, dainuodavo pjūties dainas.

Pirmoji rugių pėda vadinta "šeimininku". Tikėta, kad ji saugo nuo bėdų. Kelios pirmosios varpos iš jos buvo sudeginamos ant aukuro, aukojant likimo deivei Laimai ir deivei Žemynai.

Lietuvoje įvedus krikščionybę, šią dieną pradėta šlovinti šv. Mergelė Marija. Liaudyje paplito tikėjimas, kad būtent šią dieną Mergelė Marija išvaduoja sielas iš skaistyklos.

Šią dieną minima Agronomų diena. Lietuvoje kalendorinė Agronomų diena pirmą kartą buvo paminėta 2017 metais, kai Seimas įtraukė šią datą į atmintinų dienų sąrašą.

Idėja švęsti agronomų šventę buvo pasiūlyta XXIX Lietuvos agronomų sąjungos suvažiavime, vykusiame Akademijoje, Kėdainių rajone, 2015 metų birželio 26 dieną. Gražią Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Augalininkystės skyriaus specialistų iškeltą idėją palaikė visi suvažiavimo dalyviai, kurių buvo šiek tiek per aštuoniasdešimt.

Katalikai šią dieną mini Karmelio kalno Švč. Mergelę Mariją (Škaplierinę).

Ant Karmelio kalno pranašas Elijas kadaise buvo atvedęs Izraelio žmones, kad pagarbintų gyvąjį Dievą. Po to, ieškodami vienatvės, atkeliavo atsiskyrėliai, kurie vėliau įsteigė kontempliatyvinio gyvenimo Dievo Motinos globoje Ordiną.

Ši diena istorijoje

1940 metais JAV prezidento Franklino Ruzvelto dekretu užblokuotas Amerikos bankuose buvęs Lietuvos, Latvijos ir Estijos auksas, į kurį pretendavo TSRS valstybinis bankas.

1993 metais veiklą pradėjo Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Vilniaus rinktinė, vienintelė saugojusi visą Lietuvos sieną su Baltarusija, kurios ilgis — 679 km. Šiuo metu VSAT Vilniaus rinktinė saugo 223,3 km ilgio valstybės sienos ruožą su Baltarusija.

Savo vardadienius šią dieną mini Auksė, Danguolė, Danguolis, Fausta, Faustas, Karmela, Karmelas, Vaigauda, Vaigaudas, Vaigaudė.

Tegai:
šventės, šventė