Звезда Давида, архивное фото

Vilniuje išniekinti du žydų paminklai

(atnaujinta 17:13 2020.06.27)
Vandalai suniokojo Vilniaus Gaono ir "Aiskaudos" prototipu tapusio daktaro Cemacho Šabado paminklus

VILNIUS, birželio 27 — Sputnik. Šį savaitgalį Lietuvos sostinėje išniekinti dviejų garsių Vilniaus žydų istorinių asmenybių paminklai. 

Vilniaus policija pranešė, kad birželio 26 dieną, apie 22 val., buvo gautas pranešimas, kad Vilniuje, Žydų gatvėje, pastebėta, jog šviesios spalvos skysčiu apipiltas paminklas, skirtas Vilniaus Gaonui. 

Šeštadienį Lietuvos žydų bendruomene informavo, kad dažais apipiltas ir sostinės senamiestyje stovintis kone prieš šimtmetį rašytojo Kornejaus Čiukovskio pasakos "Daktaras Aiskauda" personažo prototipu tapusio daktaro Cemacho Šabado paminklas Mėsinių gatvėje.

Памятник Вильнюсскому Гаону
Paminklas, skirtas Vilniaus Gaonui

"Šį savaitgalį išniekinti du garsių Vilniaus žydų istorinių asmenybių paminklai. Neapykantos išpuoliai Vilniuje nesibaigia", — teigiama žydų bendruomenės pranešime.

Išpuolį socialiniame tinkle pasmerkė ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

"Vandalizmui vietos Vilniuje nėra ir nebus. Vakarykštis piktavalių siekis savo veiksmais sumenkinti ir įžeisti Vilniaus ir Lietuvos žydų bendruomenę parodo tik pačių vandalų menkumą. Lietuvai šiemet minint Gaono metus, suniokoti Vilniaus Gaono paminklą ir "Daktaro Aiskauda" personažo prototipu tapusio daktaro Cemacho Šabado skulptūrą yra ne tik vandalizmo aktas. Lygiai taip pat, kaip ir pavasarį vandalizuotas Jono Basanavičiaus kapas, tai yra išpuolis, nukreiptas prieš mus visus, prieš toleranciją ir pagarbą, ilgus tautų tvarios bendrystės saitus, pagarbą, vertybes", — rašo meras.

Šimašius teigia, kad Vilnius visada buvo ir liks laisvės ir atvirumo sostinė, kurioje visada bus vietos įvairių kultūrų, religijų, įsitikinimų žmonėms. 

Памятник доктору Айболиту (Цемаху Шабаду) в Вильнюсе
Cemacho Šabado paminklas Mėsinių gatvėje

Jis taip pat pažymėjo, jog paminklai jau valomi, pasitelkus į pagalbą ir specialistus, kad nebūtų padaryta žalos valant chemikalus ir miestiečiai bei miesto svečiai galėtų jais vėl džiaugtis.

2020-ieji Lietuvoje paskelbti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos minėjimo metais.

Prieš Antrąjį pasaulinį karą Lietuvoje gyveno daugiau nei 200 tūkstančių žydų. 90 % jų žuvo per Holokaustą. Tai yra didžiausias tokių netekčių procentas fašistų okupuotose Europos šalyse.

Tegai:
žydai, Vilnius
Temos:
Žydų bendruomenė Lietuvoje (68)
Vilniaus oro uostas, archyvinė nuotrauka

Lietuvos oro uostai ketina sudaryti galimybę atlikti COVID-19 testą iškart po skrydžio

(atnaujinta 15:54 2021.01.25)
Planuojama, kad Vilniaus oro uoste keleivių testavimo paslaugos bus pradėtos teikti jau vasario antroje pusėje, o Palangos ir Kauno oro uostuose – balandį

VILNIUS, sausio 25 — Sputnik. Lietuvos oro uostai planuoja sudaryti galimybę keleiviams atlikti įvairaus tipo koronaviruso testus prieš arba po kelionės dar oro uostuose, apie tai praneša uostų spaudos tarnyba. 

Šiuo metu iš Lietuvos vykstant į daugelį Europos Sąjungos arba trečiųjų šalių būtina turėti ne anksčiau kaip prieš 72 arba 48 val. iki atvykimo gautą neigiamo rezultato patvirtinimą. Daugeliu atveju šalys pripažįsta ne tik PGR, bet ir greitųjų antigenų testų pažymas. Lietuva taip pat šiuo metu taiko reikalavimą turėti neigiamą koronaviruso testą jau atvykstant į šalį arba jį atlikti iškart atvykus.

Anot Lietuvos oro uostų Operacijų ir infrastruktūros departamento vadovo Dainiaus Čiuplio, poreikį testavimo galimybėms oro uostuose jau išsakė ne tik keleiviai, bet ir oro bendrovės, todėl būdų kaip tai pradėti daryti buvo ieškoma nuo praėjusio rudens. 

Nuo pat sprendimo dėl testavimo oro uostuose paieškos pradžių didžiausi iššūkiai buvo dėl teisinio reguliavimo trūkumų tokio tipo veiklai pradėti.

"Tikrai žinome, kad keleiviams jau dabar aktualu gauti kokybiškas ir greitai suteikiamas koronaviruso testavimo paslaugas oro uoste, todėl nors tai yra visiškai nauja sritis mūsų procesuose, ieškome geriausių sprendimų ir esame suinteresuoti, kad paslaugas teiktų reikiamą patirtį turinčios ir kokybę garantuoti galinčios įmonės. Nors keleivinė aviacija ir patiria didelį neapibrėžtumą dėl skirtingų šalių taikomų reikalavimų, tačiau matome, kad keleivio rankoje turimas neigiamas koronaviruso testas, tikėtina, taps ilgesnio laikotarpio kelionių proceso dalimi", – teigia Čiuplys.

Čiuplio teigimu, koronaviruso testo atlikimo galimybė jau oro uoste būtų svarbi dar ir todėl, kad atvykusieji į Lietuvą galėtų atlikti reikiamą procedūrą iškart nusileidę, o tai reiškia mažiau papildomo judėjimo šalies viduje, mažėjančią kontaktų galimybę bei krūvio palengvinimą bendriems testavimo punktams.

Lietuvos oro uostai planuoja, kad Vilniaus oro uoste keleivių testavimo paslaugos bus pradėtos teikti jau vasario antroje pusėje, o Palangos ir Kauno oro uostuose – balandį.

Šiuo metu paskelbtas turto nuomos konkursas koronaviruso testavimo paslaugoms teikti išnuomojamuose plotuose šalia oro uostų arba jų viduje.

Turto nuomos konkurso koronaviruso testavimo paslaugoms teikti sąlygos nurodo, kad laimėjusi įmonė keleiviams turės suteikti galimybę atlikti ne mažiau kaip trijų tipų testus – PGR, greituosius PGR ir greituosius antigenų testus. Vis dėlto plečiantis galimybėms testavimo rinkose – testavimo tipai oro uostuose taip pat gali būti pildomi. 

Tegai:
Kaunas, Palanga, Vilnius, COVID-19, Lietuvos oro uostai
Dar šia tema
Lietuva į sąrašą įtraukė nukentėjusias nuo COVID-19 mutacijos šalis
Rusija pirmoji pasaulyje gavo "britiškos" COVID-19 padermės nuotrauką
Į Lietuvą pristatyta šeštoji skiepų nuo COVID-19 siunta
Vakcina nuo COVID-19 Pfizer-Biontech

Lietuvoje pareikšta, jog trūksta vakcinos, kad atliktų vakcinacijos planą

Respublika planuoja iki liepos paskiepyti 70 procentų gyventojų, tačiau šiuo metu šalyje nepakanka šio preparato

VILNIUS, sausio 25 — Sputnik. Lietuvos sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pareiškė, kad vakcinos nuo koronaviruso tiekimo į respubliką apimtys yra nepakankamos, kad būtų įvykdytas gyventojų skiepijimo planas. Apie tai praneša TASS.

Lietuva planuoja iki liepos paskiepyti 70 procentų gyventojų, ir tokiu būdu užtikrinti kolektyvinio imuniteto formavimąsi.

Ministras pareiškė, jog tokio plano įvykdymui vakcina turėtų būti stabiliai teikiama kas savaitę ne dešimtimis, o šimtais tūkstančių dozių. Tačiau Lietuva kol kas neturi pakankamo preparato kiekio, pabrėžė ministras.

Lietuva pirmadienį gavo šeštą vakcinos siuntą iš "BioNTech" ir "Pfizer" bendrovių. Iš viso buvo pristatyta daugiau nei 25,7 tūkst. preparato dozių. Nuo vakcinos tiekimo pradžios 2020 m. lapkričio viduryje Lietuva iš šių gamintojų gavo daugiau nei 106 tūkstančius preparato dozių, taip pat 2,4 tūkstančio vakcinos dozių iš Amerikos bendrovės "Moderna".

Pasak Dulkio, plano įvykdymui vasarį Lietuvoje turi būti apie milijoną vakcinos dozių.

Pakartotinis karantinas Lietuvoje buvo įvestas lapkričio 7 d. Po to, gruodžio viduryje, jo sąlygos buvo sugriežtintos, o pats karantino režimas buvo pratęstas iki sausio 31 dienos.

Per visą pandemijos laiką šalyje nustatyta daugiau nei 177 tūkstančiai koronaviruso atvejų, pasveiko virš 119 tūkstančių žmonių, o mirė 2664. Lietuva vakcinaciją pradėjo gruodžio 27 dieną. Šiuo metu daugiau nei 58 tūkstančiai gyventojų gavo pirmąją dozę, o daugiau nei devyni tūkstančiai yra visiškai paskiepyti.

Tegai:
Lietuva, vakcina, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Lietuvos medikai ragina nebijoti vakcinos nuo COVID-19
ES nepakeis vakcinacijos planų dėl vakcinų tiekimo problemų
"Rusai netgi pasirengę pasidalinti su užsieniečiu". Norvegas pasiskiepijo "Sputnik V"
Patvirtinta izoliacijos tvarka imunitetą COVID-19 turintiems žmonėms