Šv. Ireniejus

Šv. Ireniejus: krikščionių rašytojas, aiškiai dėstantis tikėjimo tiesas

(atnaujinta 16:51 2020.06.27)
Šiandien, birželio 28 dieną, katalikų Bažnyčia mini šventąjį Ireniejų, vyskupą ir tikėjimo gynėją, kuris savo raštuose polemizavo su pagonių rašytojais dėl priekaištų krikščionybei

Šventasis Ireniejus gimė 125 metais Mažojoje Azijoje, jo mirties data nėra žinoma, tačiau manoma, kad jis mirė apie 200 metus. Su krikščionybe Ireniejus susidūrė jaunystėje, kai susipažino su vyskupu Polikarpu — apaštalo Jono mokiniu. Mokėsi pas šv. Polikarpą ir gilinosi į kitas Rytų apaštalines tradicijas.

Vėliau kaip vyskupas misionierius iškeliavo į Galiją ir 177 metais tapo Liono vyskupu. Jis vadovavo Liono bendruomenei iki mirties, daromos prielaidos, kad jis buvo nukankintas.

Ireniejus, eidamas Liono vyskupo pareigas, labiausiai išgarsėjo kaip krikščionių rašytojas, aiškiai dėstantis tikėjimo tiesas ir aistringai kovojantis su erezijomis. Tuo metu viena didžiausių erezijų buvo vadinamoji gnozio doktrina, anot kurios, Bažnyčios skelbiamas tikėjimas tėra tik paprastiems, neišprususiems žmonėms skirti simboliai, o už šių į tikėjimo tiesas įvilktų simbolių slypi žymiai sudėtingesnis turinys, prieinamas tik intelektualų — gnostikų — elitui. Šiai doktrinai būdinga dualizmo idėja, neigianti vieną Dievą, žmogaus ir pasaulio Kūrėją bei Išganytoją. Siekdami paaiškinti blogio pasaulyje problemą, gnostikai jį kildino iš greta gerojo Dievo egzistuojančios jo priešingybės, iš negatyvaus prado, kuris sukūrė materiją.

Ireniejus smerkė gnostikų idėjas vadovaudamasis bibline pasaulio sukūrimo doktrina. Jis tvirtino, kad ir Dievo sukurta materiali tikrovė yra tokia pat kilni kaip ir dvasiniai kūriniai. Tačiau greta kovos su gnosticizmu, Ireniejus mokė apie apaštališkąją tradiciją, pabrėžė Romos vyskupo svarbą.

Nors mokėjo lotynų ar keltų kalbas, rašė graikiškai. Jo raštai yra poleminio ir apologetinio pobūdžio.

Jo palaikai palaidoti po tuometinės Šv. Jono bažnyčios kriptos altoriumi, tačiau vėliau bažnyčiai suteiktas Šv. Ireniejaus titulas.

Tegai:
katalikų bažnyčia, religija
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai (19)
Dar šia tema
Katalikų šventieji: šiandien minimas Šv. Aloyzas Gonzaga
Šiandien minimas šv. Juozapas Marija Eskriva
Šiandien Bažnyčia mini šv. Agripiną kankinę ir šv. Kafasą
Lietuvos ir Latvijos siena, archyvinė nuotrauka

Lietuva neplanuoja atnaujinti ES vidinių sausumos sienų kontrolės

(atnaujinta 11:50 2020.07.14)
Apribojimai dėl koronaviruso pandemijos buvo įvesti kovo viduryje, tačiau pavojinga pandemijos fazė atslūgo

VILNIUS, liepos 14 – Sputnik. Lietuva kol kas nesiruošia atnaujinti sausumos sienų kontrolę, praneša TASS su nuoroda į antradienio Rūtos Tamošiūnienės interviu vietos žiniasklaidai. 

Pasak VRM vadovės, "šiuo metu nėra tokia sudėtinga situacija, kad žmones laikytume įtampoje ir jie negalėtų keliauti į artimesnę valstybę, kur epidemiologinė situacija yra gera".

Birželio mėnesį Lietuva panaikino vidinių Europos Sąjungos sienų su Lenkija ir Latvija patikrą, kurią Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) vykdė nuo karantino paskelbimo pradžios.  Tuo tarpu liepos pradžioje Vyriausybė pritarė Vidaus reikalų ministerijos siūlymui pratęsti vidaus sienų kontrolę iki rugpjūčio 15 dienos vykdant į Lietuvą atvykstančių asmenų patikrinimus prie ES vidaus sienos tarptautiniuose oro uostuose ir Klaipėdos valstybiniame jūrų uoste. 

Naujausiais duomenimis, iš viso Lietuvoje nustatyti 1874 koronaviruso atvejai, 79 pacientai mirė. 

Lietuvoje birželio 17 dieną buvo panaikintas karantinas, kuris įsigaliojo kovo 16 dieną. Dabar respublikoje galioja nepaprastoji padėtis su nemažai apribojimų.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 12,6 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 565 tūkst. žmonių.

Tegai:
kontrolė, ES, Lietuva
Dar šia tema
Keturiose Lietuvos savivaldybėse fiksuojamas itin didelis sergamumas COVID-19
Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija ruošiasi antrajai COVID-19 bangai
COVID-19

Lietuvoje per parą nustatytas tik vienas koronaviruso atvejis

(atnaujinta 11:50 2020.07.14)
Kita vertus, vakar Sveikatos apsaugos ministerijos vadovas teigė, kad antroji COVID-19 banga respublikoje gali prasidėti rugpjūtį

VILNIUS, liepos 14 — Sputnik. Lietuvoje per parą buvo nustatytas vienas koronavirusinės infekcijos atvejis, praneša Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Antradienio ryto duomenimis, bendras COVID-19 atvejų skaičius Lietuvoje siekia 1875, iš jų 1571 pasveiko, 79 pacientai mirė.

Taip pat pranešama, kad per parą buvo atlikti 3730 koronaviruso tyrimai. Per visą laiką buvo atlikti 465 396 tyrimai.

Pirmadienį sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pareiškė, kad antroji koronaviruso banga respublikoje gali prasidėti rugpjūtį. Anot jo, sveikatos apsaugos sistema jau pradėjo ruoštis antrajam protrūkiui, nors kol kas padėtis stabili.

Ministras pabrėžė, kad COVID-19 pasiskirstymo laipsnis priklausys nuo to, kaip atsakingai piliečiai elgsis jausdami infekcijos simptomus. Jis priminė, kad būtina izoliuotis ir prireikus kreiptis į gydytojus.

Praėjusią savaitę ministras pirmininkas Saulius Skvernelis kalbėjo apie galimą grįžimą į privalomą kaukių režimą.

Lietuvoje birželio 17 dieną buvo panaikintas karantinas, kuris įsigaliojo kovo 16 dieną. Dabar respublikoje galioja nepaprastoji padėtis su nemažai apribojimų.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 12,8 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 568 tūkst. žmonių.

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik /
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos

 

Tegai:
koronavirusas, Lietuva
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Rusija papasakojo, kada gali prasidėti vakcinos nuo COVID-19 gamyba
PSO įvertino koronaviruso vakcinų tyrimų situaciją Rusijoje
PSO dar negavo oficialaus laiško iš JAV dėl išėjimo iš organizacijos