Nuotekų vamzdis

"Vilniaus vandenys" turės sumokėti 7,5 mln eurų teršalų leidimą į aplinką

(atnaujinta 13:46 2020.06.29)
Bendrovė be leidimo į aplinką leido ftalatus, galinčius sukelti įvairių rūšių vėžį, diabetą, nevaisingumą, persileidimą ir kitas ligas

VILNIUS, birželio 29 — Sputnik. Už aplinkos teršimą ftalatais iš stacionarių taršos šaltinių bendrovei "Vilniaus vandenys" skirta bauda, praneša Aplinkos apsaugos departamentas (AAD).

Atlikus patikrinimą nustatyta, kad "Vilniaus vandenys" per 2014–2018 metus iš nuotekų valyklų su ūkio buities ir gamybinėmis nuotekomis be leidimo į aplinką leido teršalus — ftalatus. Už nedeklaruotą taršą iš stacionarių taršos šaltinių, išleistą be teisės aktais nustatyta tvarka išduoto leidimo, bendrovei už 2014–2018 metų mokestinius laikotarpius apskaičiuotas mokestis didesniu tarifu, iš viso — 7 561 902 eurus.  

Anot AAD, Aplinkos ministerija 2014 metais pakeitė Nuotekų tvarkymo reglamentą, kuriame nurodyta, kad ftalatai nustatyti kaip prioritetinės pavojingos medžiagos, kurių išleidimas su nuotekomis turi būti nutrauktas iki 2033-iųjų. Todėl nuo 2014 metų vandentvarkos įmonės, nustačiusios, kad jų nuotekose yra prioritetinių pavojingųjų medžiagų, turėjo pasikeisti taršos leidimą ar taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimą ir šias medžiagas įsirašyti į leidimus bei neviršyti nustatytos didžiausios leistinos koncentracijos.

AAD pažymėjo, jog "Vilniaus vandenys", turėdami žinybinę laboratoriją, privalo atlikti tyrimus, monitoringą ir stebėti laboratorinius duomenis, bet daugiau nei šešerius metus nesiėmė jokių veiksmų, kad į taršos prevencijos kontrolės leidimą būtų įtraukti ftalatai.

"Laikantis leidime teršalų išleidimo iš nuotekų valyklos į aplinką sąlygų ir kontroliuojant į centralizuotą nuotekų surinkimo sistemą savo nuotekas išleidžiančius abonentus, pradėtų veikti principas, kad už taršą moka tiesioginis teršėjas. Tad kontroliuojant gamybines nuotekas į nuotekų surinkimo sistemą išleidžiančius abonentus, pagal sutartinius įsipareigojimus šie abonentai turėtų atlyginti "Vilniaus vandenims" už sutartyje nenumatytus arba didžiausias leidžiamas koncentracijas viršijančius teršalus", — sakoma pranešime. 

Ftalatai, kurių rasta iš nuotekų valyklų išleistuose teršaluose, — dirbtinės priemaišos, beveik visada naudojamos PVC plastikuose kaip minkštikliai. Kadangi jie nėra smarkiai įsitvirtinę plastike, nesunkiai patenka į aplinką per visą daikto naudojimo laikotarpį.

Moksliniai tyrimai rodo, kad šis silpnas sintetinis estrogenas siejamas su daugybe ligų: įvairių rūšių vėžiu, diabetu, rezistencija insulinui, širdies ir kraujagyslių ligomis, nevaisingumu, persileidimu, antsvoriu, skydliaukės problemomis, taip pat paskatina uždegiminius procesus, galinčius sukelti sunkias žarnyno ligas. Vaikams ftalatai gali sukelti astmą ir yra ypač pavojingi nėščioms moterims, nes net maža jų dozė kenkia vaisiaus vystymuisi.

AAD pabrėžia, kad ftalatai — visame pasaulyje aktuali problema. Nors Lietuvos vandentvarkos įmonės teigia, kad Europoje nėra technologinių galimybių ftalatų pašalinimui iš nuotekų, tačiau daugelis Vakarų Europos valstybių šiai problemai spręsti jau dabar pasitelkia modernias technologijas ir skiria milijonines investicijas. AAD konsultavosi su aplinkos apsaugos problemas nagrinėjančiais  Lietuvos mokslininkais — jų nuomone, ftalatams pašalinti iš nuotekų yra sukurta technologinių sprendimų, tik į juos reikia investuoti.

Aplinkos apsaugos departamento sprendimą UAB "Vilniaus vandenys" per 1 mėnesį gali apskųsti teismui.

Tegai:
Lietuva, Vilniaus vandenys, aplinkos tarša
Dar šia tema
"Grinda" parodė, kaip Vilniuje vyksta paviršinių nuotekų tinklų rekonstrukcija
Verkių ir Kareivių gatvėse bus rekonstruoti lietaus nuotekų tinklai
Žiniasklaida: Klaipėdos uostas į Kuršių marias leido nuotekas su gyvsidabriu
Lietuvos policija

Lietuvos karys įkliuvo mašinoje su narkotikais

(atnaujinta 08:27 2020.11.24)
Karys buvo automobilyje "Volvo S80" kartu su dviem keleiviais. Transporto priemonę apžiūrėjo policija

VILNIUS, lapkričio 24 — Sputnik. Vilniuje Lietuvos karys buvo pagautas, spėjama, su narkotinėmis medžiagomis. Apie tai pranešė Lietuvos policijos departamento spaudos tarnyba.

Incidentas įvyko pirmadienį, lapkričio 23 dieną, apie 18:57 Viršuliškių gatvėje.

Policijos duomenimis, Lietuvos karys sėdėjo vairuotojo vietoje automobilyje "Volvo S80", salone buvo dar du keleiviai. Tikrindami automobilį, teisėsaugos pareigūnai rado ir paėmė du polietileninius maišelius ir vieną pakelį, kuriuose buvo augalinės kilmės medžiagos (įtariama, kad tai — narkotinės medžiagos).

Karys uždarytas į areštinę. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Panašus incidentas praėjusią savaitę įvyko Jonavoje. Karys kartu su dviem jaunuoliais sėdėjo automobilyje vienoje iš automobilių stovėjimo aikštelių. Automobilio apžiūros metu policija rado ir paėmė cigaretę su augalinės kilmės medžiaga bei sulankstytą popieriaus lapą su augalinės kilmės medžiaga, įtariama, kad tai narkotinės medžiagos. Dėl to buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal straipsnį dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo platinti.

Tegai:
Lietuva, narkotikai, karys, policija
Dar šia tema
Policijos pareigūnai sulaikė narkotinių medžiagų platintojus — video
Klaipėdos pareigūnai sulaikė vyrą, įtariamą platinusį narkotikus — video
Ne kartą teista vilnietė vėl įkliuvo pareigūnams su narkotikais — video
Slidus kelias

Vairuotojai Lietuvoje perspėjami apie plikledį

Vairuotojų prašoma atsižvelgti į kelio dangos būklę ir pasirinkti saugų važiavimo greitį, o ne maksimaliai leistiną

VILNIUS, lapkričio 24 — Sputnik. Lietuvos kelių direkcija perspėjo vairuotojus apie apsunkintas eismo sąlygas kai kuriose šalies dalyse.

Šiaulių ir Tauragės apskrityse bei Ukmergės rajone eismo sąlygas sunkina plikledis, slidūs kelių ruožai yra barstomi, tačiau vairuotojų prašome atsižvelgti į kelio dangos būklę ir pasirinkti saugų, o ne maksimaliai leistiną, greitį bei nedaryti staigių manevrų.

Likusioje šalies dalyje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia drėgnos.

Dabar Lietuvoje be kritulių. Oro temperatūra svyruoja nuo 1 iki 5 laipsnių šilumos, pajūryje — iki 9 laipsnių šilumos.

Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, dieną palis daug kur. Aukščiausia oro temperatūra sieks nuo 4 iki 9 laipsnių šilumos.

Lapkričio orai Lietuvoje ir Vilniuje
© Sputnik
Lapkričio orai Lietuvoje ir Vilniuje
Tegai:
vairuotojai, Lietuva, orų prognozė
Džo Baidenas, archyvinė nuotrauka

Pentagonas paskelbė apie valdžios perdavimo Baidenui pradžią

(atnaujinta 08:27 2020.11.24)
Donaldas Trampas vis dar kaltina Baidena "bandymu suklastoti rinkimus" ,tačiau sutiko pradėti valdžios perdavimo procedūrą, inauguracija turėtų įvykti kitų metų sausio pabaigoje

VILNIUS, lapkričio 24 — Sputnik. JAV gynybos departamentas pranešė gavęs pranešimą apie valdžios perdavimo Džo Baidenui pradžią, praneša RIA Novosti su nuoroda į departamento pranešimą.

Anksčiau JAV Federalinės vyriausybės (GSA) Bendrųjų paslaugų administracija de facto pripažino jo pergalę rinkimuose ir paskelbė apie savo pasirengimą pradėti prezidento įgaliojimų perdavimo procesą.

Pentagonas pranešė, kad GSA jau susisiekė su departamentu, taip pat su Baideno atstovais.

"Ministerija gavo pranešimą, kad vadovaudamasis prezidento valdžios perdavimo įstatymu, Bendrųjų paslaugų departamento vadovas aprūpino Baideno ir Haris pereinamąją būstinę tam tikrais ištekliais ir paslaugomis. <...> Mes nedelsdami pradėsime įgyvendinti savo paramos teikimo planą (Baideno būstinei — Sputnik)", — sakoma Gynybos ministerijos pranešime.

JAV prezidento rinkimai vyko lapkričio 3 dieną, tačiau jų galutiniai rezultatai dar iki šiol nėra paskelbti.

Remiantis Amerikos žiniasklaidos pranešimais, demokratas Baidenas gavo pakankamai rinkikų balsų, kad laimėtų. Keli pasaulio lyderiai jau jį pasveikino.

Dabartinis valstybės vadovas Donaldas Trampas kaltina konkurentus bandymu "pavogti rinkimus" ir atsisako pripažinti pralaimėjimą, tačiau jis leido pradėti oficialias valdžios perdavimo procedūras. Baideno būstinė pažymėjo, kad šis klausimas galutinai išspręstas.

Kito JAV prezidento inauguracija įvyks 2021 metų sausio 20 dieną.

Tegai:
JAV, Džo Baidenas, Donaldas Trampas
Temos:
JAV prezidento rinkimai — 2020
Dar šia tema
Ne tik per teismą. Kokios Trampo galimybės "susigrąžinti pergalę"
Vokietija tikisi START-3 pažangos pirmininkaujant Baidenui
Putinas paaiškino, kodėl jis nepasveikino Baideno