Vilniaus senamiestis, archyvinė nuotrauka

Kas septintas lietuvis Baltijos šalis laiko NATO okupacijos zona

(atnaujinta 17:21 2020.06.29)
Tyrimo duomenimis, kas septintas Lietuvos gyventojas ir kas ketvirtas latvis mano, kad Baltijos šalys yra NATO okupuotos

VILNIUS, birželio 29 — Sputnik. Nevyriausybinės organizacijos GLOBSEC atliktas tyrimas "Vidurio ir Rytų Europos balsai. Demokratijos ir valdymo suvokimas dešimtyje ES šalių" rodo, kad daugiau nei ketvirtadalis Latvijos gyventojų mano, jog Baltijos šalys yra Šiaurės Atlanto aljanso okupacijos zona. Be to, daugiau nei pusė Rytų Europos gyventojų nepasitiki ES politika.

Tyrimo duomenimis, kas septintas Lietuvos gyventojas (13 proc.) ir kas ketvirtas latvis (26 proc.) mano, kad Baltijos šalys yra NATO okupuotos. Beveik trečdalis estų yra tikri, kad NATO vienetų buvimas šalyje turi vieną tikslą — išprovokuoti ir erzinti Rusiją.

Be to, 26 proc. Latvijos gyventojų mano, kad grupė istorikų užsiima Vakarų šalių istorijos klastojimu, siekdami sumenkinti TSRS vaidmenį kovoje prieš nacizmą. Be to, 52 proc. Rytų Europos gyventojų yra tikri, kad ES valdžios institucijos savo šalių valdžios institucijoms diktuoja, kaip elgtis, ir tam neįmanoma pasipriešinti.

Pastebėtina, kad tyrimo autoriai NATO pasitikėjimo ir požiūrio į Tarybų Sąjungą klausimą išdėstė skyriuje "Konspirologija ir dezinformacija". Medžiagos sudarytojų teigimu, toks daugelio valstybių gyventojų požiūris į ES paaiškinamas įvairių šaltinių, demonstruojančių Europos Sąjungą, informaciniu poveikiu.

Labiausiai nepasitikėjimas NATO buvimu šalies teritorijoje ir naryste viso Šiaurės Atlanto aljanso gretose nustatytas Bulgarijoje ir Slovakijoje. 50 % bulgarų mano, kad NATO yra Amerikos pavaldumo Europai schemos dalis, 60 % slovakų aiškiai nurodė, kad Aljanso buvimas jos teritorijoje yra JAV okupacija.

Anksčiau JAV prezidentas Donaldas Trampas teigė, kad JAV patiria "kančias" NATO, nes jos yra priverstos nešti sąjungininkų apsaugos naštą. Jis patvirtino planus sumažinti Vokietijoje dislokuotų JAV karių kontingentą. Kai kuriuos iš jų pasirengusi priimti Lenkija.

NATO valstybių narių gynybos išlaidos
© Sputnik /
NATO valstybių narių gynybos išlaidos
Tegai:
Baltijos šalys, NATO
Dar šia tema
NATO generalinis sekretorius baiminasi, kad dėl pandemijos sumažės gynybos išlaidos
NI paaiškino, kodėl Rusija turi pagrindo bijoti NATO invazijos
Kuo arčiau Rusijos, tuo blogiau NATO: Maskva sureagavo į pratybas Baltijos šalyse
Vokietijos gynybos ministrė ragina su NATO suderinti "Rusijos grėsmės" suvokimą
Neringa

Neringoje liepos 13 dieną laikinai nebus tiekiama elektra

(atnaujinta 07:56 2020.07.06)
Gyventojai ir miesto svečiai raginami pasiruošti elektros atjungimui iš anksto: pilnai įkrauti mobiliuosius telefonus, kompiuterius ir kitus būtinuosius elektros įrenginius, pagal galimybes anksčiau atlikti suplanuotus buities darbus, kuriems reikės elektros

VILNIUS, liepos 6 — Sputnik. Liepos 13-ąją bus įgyvendinamas paskutinysis Kuršių Nerijos elektros linijų atnaujinimo projekto etapas, dėl to elektros vartotojams nebus tiekiama elektra ESO skirstymo tinkle, praneša "Litgrid" spaudos tarnyba.

Anot pranešimo, augant Neringos gyventojų elektros energijos poreikiui, atsižvelgiant į pajūrio zonos specifiką, ESO dar 2017 metais ėmėsi ne tik naujinti elektros tinklą, bet ir didinti pačio tinklo pajėgumus, stiprinti jo patikimumą pusiasalyje. Elektros energija Kuršių Neriją pasiekia virš Kuršių marių einančia 110 kV aukštos įtampos "Litgrid" elektros linija, todėl siekiant ilgalaikio patikimumo, būtina atnaujinti elektros pastočių sujungimus su perdavimo tinklu. Šią vasarą tinklo atnaujinimo projektas bus pabaigtas, o liepos 13-ąją bus įgyvendinamas paskutinysis Kuršių Nerijos elektros linijų atnaujinimo projekto etapas. Jis užtikrins sklandų elektros energijos tiekimą.

Saulės baterijos, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Pažymima, kad liepos 13 dieną, nuo 6:00 iki 16:00, bus vykdomi 110 kV oro linijos perjungimo ir Juodkrantės bei Klaipėdoje esančių transformatorių pastočių sujungimo darbai. Dėl to Kuršių Nerijos elektros vartotojams nebus tiekiama elektra ESO skirstymo tinkle.

Siekiant  sudaryti kuo mažiau nepatogumų gyventojams, verslui ir svečiams, parengiamieji darbai bus pradedami iš pat ankstaus ryto, nuo 4:30, kai tik prašvis. Siekiant juos atlikti greičiau, bus pasitelktos sustiprintos rangovų brigadų pajėgos.

Apie darbų pradžią ir pabaigą vartotojai, kuriuos paveiks laikinas elektros atjungimas, bus individualiai informuoti ESO trumposiomis žinutėmis, informacija bus skelbiama ESO svetainėje ir savitarnoje. Šiuo metu Kuršių Nerijoje ESO tiekia ir skirsto elektrą daugiau kaip trims tūkstančiams klientų.

Gyventojai ir miesto svečiai raginami pasiruošti vienos dienos elektros atjungimui iš anksto: pilnai įkrauti mobiliuosius telefonus, kompiuterius ir kitus būtinuosius elektros įrenginius, pagal galimybes anksčiau atlikti suplanuotus buities darbus, kuriems reikės elektros, neatidarinėti šaldiklio ir šaldytuvo dažniau, nei tai būtina, taip ilgiau išlaikant juos šaltus, pasirūpinti baterijomis įrenginiams ar alternatyviais elektros generatoriais, jei tai būtina ir kt.

Tegai:
elektra, Neringa
Karalius Mindaugas

Kokia šiandien diena: liepos 6-osios šventės

(atnaujinta 07:54 2020.07.06)
Ši diena simboliškai laikoma pirmojo ir vienintelio Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo data

Šiandien mūsų šalyje švenčiama Valstybės diena, dar vadinama Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo diena. Ši diena simboliškai laikoma pirmojo ir vienintelio Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo 1253 metais data. Švenčiama nuo 1991 metų.

Be to, šią dieną 1382 metais buvo pasirašyta Bražuolės sutartis. Jogaila sutartimi garantavo Vokiečių ordino paramą prieš Kęstutį, o Vokiečių ordinas pasiekė, kad Kęstutis prarastų galimybę susitarti su Jogaila ir dėl to paaštrėtų lietuvių kunigaikščių tarpusavio kovos. 

Be to, 1483 metų liepos 6-ąją Ričardas III karūnuotas Anglijos karaliumi.

Katalikai šią dieną mini Šv. Mariją Goreti (1890–1902), kuri buvo mergelė ir kankinė. Jos vaikystė buvo sunki, teko daug padėti motinai namuose, bet, nepaisant to, ji nepaliaudama meldėsi. Sulaukusi dvylikos metų, gindama nuo prievartautojo savo skaistybę, netoli Netūno, Lacijuje, Italijoje, mirė kankinės mirtimi.

Šiandien vardadienį švenčia Ginvilė, Nervydas, Dominyka, Domė, Mindaugas.

Mindaugo karūnavimo diena
© Sputnik /
Mindaugo karūnavimo diena
Tegai:
Karaliaus Mindaugo karūnavimo diena
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai