Angelė Rupšienė, archyvinė nuotrauka

Kaip lietuvės su Ovečkino motina ir garsiąja Semionova kovojo dėl aukso medalių

(atnaujinta 13:01 2020.07.16)
Vos dvi Lietuvos krepšininkės 1980 metais sužibėjo TSRS nacionalinės komandos, kuri tuo metu dominavo visame pasaulyje, sudėtyje

Moterų krepšinio turnyras Maskvoje buvo tik antrasis per olimpinių žaidynių istoriją. Viskas prasidėjo 1976 metais Monrealyje, kur sovietų komanda lengvai įtvirtino savo kaip lyderės poziciją pasaulio krepšinyje. Šioje rinktinėje žaidė ir Angelė Rupšienė. Ją į Maskvos olimpines žaidynes pasiėmė TSRS nacionalinės komandos vyriausioji trenerė Lidija Aleksejeva. Be to, sovietų komandoje buvo net dvi krepšininkės iš Vilniaus "Kibirkšties" (antroji buvo Vida Beselienė) komandos, kuri 1980 metais, verta pažymėti, užėmė tik šeštąją vietą TSRS čempionate. Tuo pat metu daugkartinei šalies čempionei Rygos TTT rinktinėje atstovavo tik Uljana Semionova. Tiesa, vien jos buvimas aikštelėje tiesiogine prasme priplodavo konkurentus prie grindų.

Ангеле Рупшене
© Sputnik / Шейнас
Angelė Rupšienė

Maskvos olimpinių žaidynių moterų krepšinio turnyras sovietų komandai buvo dar lengvesnis nei prieš ketverius metus. Juk į Maskvą neatvyko pagrindinės varžovės — amerikietės, nebuvo Puerto Riko komandos ir Pietų Amerikos rinktinių, o su likusiaisiais TSRS komanda susidorojo į vienus vartus: grupėje antrąją vietą pelniusią Bulgariją Sovietų komanda nugalėjo +38, Jugoslaviją — +35, Vengriją įveikė +58, Kubą — +39, Italiją išvis — +66. Finalas liepos 30 dieną su bulgarėmis netikėtumų taip pat neatnešė — 104:73 TSRS naudai.

Angelė Rupšienė toje komandoje, nors ir buvo pati žemiausia (tik 168 centimetrai, palyginti su Semionovos 210 cm), tačiau buvo viena gerbiamiausių žaidėjų. Įrodymai? O šios žvaigždžių kompanijos, kurios niekas pasaulyje negalėjo įveikti, kapitonės titulas nėra argumentas? Ji žaidė nacionalinėje komandoje nuo 1971 metų, ir, kas įdomu, beveik visada jos su latve Semionova buvo kambariokės. Jos ir šiandien palaiko santykius, pasitaikius progai visuomet susitinka.

Баскетболистка Татьяна Овечкина
© Sputnik / Улозявичюс Аудрюс
Tatjana Ovečkina

Olimpiniame turnyre Maskvoje Rupšienė vidutiniškai rinko po 6,8 taško per rungtynes ​​ir uždarė 30 geriausių "snaiperių" sąrašą. Kartu su Tatjana Ovečkina (beje, pasaulio ledo ritulio garsenybės Aleksandro Ovečkino motina) Angelė taip pat buvo geriausia sovietinės komandos įžaidėja.

Beselienės indėlis į TSRS nacionalinės komandos pergalę taip pat buvo gana solidus. Jos geriausios rungtynės Maskvoje buvo žaidimai su italėmis ir vengrėmis, kuriuose Vida atnešė atitinkamai 14 ir 13 taškų savo komandos naudai. Vidutiniškai jos rodiklis 1980 metų Olimpinėse žaidynėse buvo 7,5 taško per vienerias rungtynes.

Moterų krepšinio turnyro MVP pripažinta Uljana Semionova. Kitoms komandos žaidėjoms konkuruoti su ja buvo sunku. Ji buvo vienintelė, per pusę mačų surinkusi "double-double", o vidutiniškai per rungtynes surinkdavo 21,8 taško ​​ir atlikdavo devynis atkovotus kamuolius.

Член женской сборной команды СССР по баскетболу, игрок сборной Литовской ССР Вида Беселене
© Sputnik / Улозявичюс Аудрюс
TSRS moterų nacionalinės krepšinio rinktinės narė, Lietuvos TSR nacionalinės komandos žaidėja Vida Beselienė

Angelė Rupšienė galėjo sudalyvauti ir trečiose olimpinėse žaidynėse ir greičiausiai, siekdama šio tikslo, krepšinyje užsilaikė iki 1984 metų, kai ji su "Kibirkštimi" iškovojo ketvirtąją per savo karjerą TSRS čempionato bronzą. Tačiau atsakomasis 1984 metų Los Andžele vykusių žaidynių socialistinio bloko šalių boikotas neleido pasiekti šio tikslo. Kitaip nei daugelis Lietuvos sportininkų, Angelė niekur neišvažiavo, šiuo metu gyvena Vilniuje.

Баскетболистка Ульяна Семенова (вторая справа)
© Sputnik / Александр Макаров
Krepšininkė Uljana Semionova (antra iš dešinės)

Vida Beselienė iki 1983 metų žaidė TSRS nacionalinėje rinktinėje ir pagaliau iškovojo pasaulio čempionės vardą. Savo karjerą ji baigė 1988 metais, o žlugus TSRS, su šeima emigravo į Izraelį. Ten ji pradėjo vadovauti vaikų sporto mokyklai (Rišon Leciono mieste) ir šiek tiek žaidė vietos komandoje. Po skyrybų 1990 metų pabaigoje ji ištekėjo antrą kartą (jau už amerikiečio) ir persikėlė į JAV. Būdama 47 metų, ji pagimdė antrą dukrą, dabar gyvena Majamyje.

Tegai:
krepšinis, Olimpinės žaidynės, Maskva
Temperatūros matavimas kariuomenėje, archyvinė nuotrauka

Kariuomenė grįžta prie COVID-19 plitimo prevencijos priemonių

(atnaujinta 17:02 2020.10.28)
Lietuvos kariuomenė pradeda taikyti COVID-19 viruso plitimo rizikos valdymo priemones, kurios yra būtinos užtikrinti situacijos suvaldymą kariniuose vienetuose

VILNIUS, spalio 28 — Sputnik. Lietuvoje daugėjant užsikrėtimų COVID-19, Lietuvos kariuomenė vėl ima taikyti viruso plitimo stabdymo priemones, praneša KAM spaudos tarnyba.

ES vėliava
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Lietuvos kariuomenėje tarnaujantys nuolatinės pradinės privalomosios karo tarnybos (NPPKT) kariai artimiausias 2 savaites liks savo tarnybos vietose daliniuose. Po dviejų savaičių NPPKT karių išleidimo į namus sąlygos bus koreguojamos, atsižvelgiant į savivaldybės priklausymą užsikrėtimo zonai pagal šiuo metu Sveikatos apsaugos ministerijos taikomą šviesoforo principą.

Taikos meto užduotis (TMU) vykdantys kariai aprūpinami kvėpavimo takų apsaugos priemonėmis, akiniais, rankų dezinfekcinėmis priemonėmis, vienkartinėmis pirštinėmis, ribojamas karių ir transporto priemonių judėjimas tarp padalinių, paliekant tik būtiną susisiekimą, griežtinamas patekimas į karinius vienetus, vykdoma įeigos kontrolė (deklaracijos, temperatūros matavimas), maitinimas ir sveikatos priežiūros paslaugos organizuotos taip, kad nesusidarytų eilės.

Kariniuose daliniuose ir toliau veikia medicininės paramos vienetai, kurie kariams teikia būtinąją medicininę pagalbą, o NPPKT kariams — pirminio lygios sveikatos priežiūros paslaugas.

Pranešama, kad pasitaikius karių užsikrėtimo atvejams, kariai izoliuojami ir gydomi. Jei galimybės leidžia, kariai gydomi karinio vieneto teritorijoje, jei tokios galimybės nėra, pervežami į Karių reabilitacijos centrą Druskininkuose ar kitą tam paruoštą vietą. Daliniuose taip pat numatytos ir parengtos patalpos izoliacijai bei lengva COVID-19 forma sergančiųjų karių gydymui bei priežiūrai.

Rusijos vakcina nuo COVID-19
© Sputnik / РФПИ и Центр имени Гамалеи

Dr. Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnyboje (Kaune) ir Karių reabilitacijos centre Druskininkuose įrengta virš šimto izoliavimo vietų, skirtų nuolatinės karių, sergančiųjų lengva COVID-19 forma, gydymui. Jei sergančiajam pasireikštų sunkesni simptomai bei komplikacijos, tokiu atveju karys būtų pervežtas į civilinę gydymo įstaigą tolimesniam gydymui.

Naujausiais duomenimis, nuo pandemijos pradžios šalyje patvirtinti 12 138 koronaviruso atvejai konkretiems žmonėms. Šiuo metu serga 7440 žmonių, 4502 žmonės pasveiko, mirė 144 pacientai.

Atsižvelgiant į blogėjančią epidemiologinę situaciją, nuo spalio 28 dienos  iki lapkričio 11 dienos 21 savivaldybėje įvestas vietinis karantinas. Karantinas paskelbtas Kauno, Klaipėdos, Vilniaus miestų, Šilalės, Širvintų, Telšių, Trakų, Vilniaus rajonų, Elektrėnų, Joniškio rajono, Jurbarko rajono, Kelmės rajono, Klaipėdos rajono, Kretingos rajono, Marijampolės, Pasvalio rajono, Plungės rajono, Skuodo rajono, Šiaulių rajono ir Švenčionių rajono, Raseinių savivaldybių teritorijose.

Tegai:
kariuomenė, COVID-19
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Nauja COVID-19 statistika: per parą Lietuvoje nustatyti 776 nauji atvejai
Ekspertas įvertino Rusijos vakcinos nuo COVID-19 atsiradimo ES rinkoje galimybes
Lietuvoje dėl COVID-19 plitimo apribojami masiniai renginiai
Vilnius

Lietuvoje dėl COVID-19 plitimo apribojami masiniai renginiai

(atnaujinta 15:19 2020.10.28)
Išimtys taikomos sporto ir kultūros renginiams atvirose ir uždarose vietose, kuriose yra ribotas žmonių skaičius

VILNIUS, spalio 28 — Sputnik. Lietuvos Vyriausybė nusprendė nuo spalio 30 dviem savaitėms uždrausti visus renginius šalyje, išskyrus sporto ir kultūros. Vyriausybės posėdžio transliacija skelbiama Vyriausybės Facebook paskyroje.

Vyriausybė nusprendė, kad nuo spalio 30 dienos iki lapkričio 13 dienos draudžiami visi atvirose ir uždarose erdvėse organizuojami renginiai ir susibūrimai viešose vietose, išskyrus aukšto meistriškumo sporto varžybas ir kultūros renginius, taip pat laidotuves.

Sporto ir kultūros renginiams numatomos tokios sąlygos:

Jei renginiai vyksta uždarose erdvėse — žiūrovų skaičius neturi viršyti 300 asmenų, renginį galima stebėti tik iš sėdimųjų vietų, tarp jų išlaikomas 2 metrų atstumas, žiūrovai privalo dėvėti kaukes.

Jei renginiai vyksta atvirose erdvėse — žiūrovų skaičius neturi viršyti 400 asmenų ir turi būti užtikrinamos tos pačios sąlygos, kokios ir uždarose erdvėse organizuojamuose renginiuose.

Vyriausybė pritarė, kad nuo lapkričio 14 dienos renginius leidžiama vykdyti, tik jei organizatoriai bilietus platina elektroniniu būdu arba vykdo dalyvių registraciją.

Mergina su kauke, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Константин Михальчевский

Posėdžio metu buvo nuspręsta visoje Lietuvoje, ne tik savivaldybėse, kuriose įvestas karantinas, riboti žmonių skaičių parduotuvėse, prekybos centruose, turgavietėse ir kitose vietose prekybos vietose, kai veikla vykdoma uždarose vietose, turi būti užtikrinamas 10 kvadratinių metrų prekybos plotas vienam lankytojui. Tai turėtų įsigalioti nuo spalio 30 dienos.

Atsižvelgiant į blogėjančią epidemiologinę situaciją šalyje, nuo spalio 28 dienos 00:00 iki lapkričio 11 dienos 24:00 Lietuvoje 21 savivaldybėje įvestas vietinis karantinas. Karantinas paskelbtas Kauno, Klaipėdos, Vilniaus miestų, Šilalės, Širvintų, Telšių, Trakų, Vilniaus rajonų, Elektrėnų, Joniškio rajono, Jurbarko rajono, Kelmės rajono, Klaipėdos rajono, Kretingos rajono, Marijampolės, Pasvalio rajono, Plungės rajono, Skuodo rajono, Šiaulių rajono ir Švenčionių rajono, Raseinių savivaldybių teritorijose.

Šių savivaldybių teritorijoje vyresni nei šešerių metų žmonės kaukes privalo dėvėti tiek atvirose, tiek uždarose vietose. Be to, bus ribotas lankytojų srautas kultūros, laisvalaikio, pramogų ir sporto įstaigose.

Tegai:
Vyriausybė, Lietuva, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje