Rail Baltica statybos, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: Lietuvos valdžia atskleidžia kortas kovoje dėl pinigų "Rail Baltica"

(atnaujinta 23:43 2020.07.15)
Kuo labiau vilkinamas geležinkelio projekto įgyvendinimas, tuo atviriau Baltijos šalių vadovybė kalba apie jo neekonominę reikšmę, mano ekspertas Aleksandras Nosovičius

VILNIUS, liepos 16 — Sputnik. Svarbu pažymėti, kad Lietuvos politikai pradėjo atvirai kalbėti apie karinius "Rail Baltica" projekto tikslus, interviu Sputnik Lietuva sakė ekonomistas ir politikos analitikas Aleksandras Nosovičius.

"Ankstesniais metais jie vis dar bandė užmaskuoti tikruosius "Rail Baltica" tikslus ir bandė įrodyti, kad šis projektas turės ekonominės naudos, kad buvo siekiama padidinti Baltijos šalių BVP, kas buvo paneigta visų tiek Rusijos, tiek Baltijos šalių ekonomistų. Jei dabar Baltijos šalių vadovai atvirai kalba apie šio projekto karinius tikslus, tai reiškia, kad būdų, kaip gauti pinigų iš Vakarų sąjungininkų, nebeliko. Tik apeliuoti į Baltijos šalių karinės apsaugos poreikį, kalbėti apie "Rusijos grėsmę" ir būtinybę stiprinti rytinį NATO flangą", — sakė ekspertas.

Anot jo, remiantis tuo, kad Lietuvos politikai atverčia kortas ir vadina dalykus savo vardais, galime daryti išvadą, kad "Rail Baltica" finansavimas turi labai didelių problemų.

"Tai nereiškia, kad "Rail Baltica" geležinkelis tikrai bus nutiestas, nes apsaugoti Baltijos šalis ir negailėti tam pinigų — Vakarų sąjungininkams tai nėra aksioma <...> Jei dar prieš pandemiją buvo sumažintas "karinis Šengenas", tai kyla labai didelių abejonių, kad atsižvelgus į visas ekonomikos problemas, kurias turėjo ES, bus lėšų šiam geležinkeliui nutiesti. Ir aš manau, kad Saulius Skvernelis su manimi sutiktų, nes jis taip užtikrintai pareiškia, kad "Rail Baltica" bus tikrai pastatytas ne vėliau kaip 2026 metais. Jei jam teko visa tai pasakyti garsiai, tai reiškia, kad Lietuvos vadovybė neįsitikinusi, kad tai įvyks", — sakė Nosovičius.

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis išsiuntė laišką Europos Komisijos narei, atsakingai už transportą, Adinai Vălean ir išreiškė dėkingumą už susidomėjimą projektu "Rail Baltica" bei paramą jam. Apie tai pranešė premjero spaudos tarnyba.

Pasak Skvernelio, "Rail Baltica" — pavyzdinis geležinkelių infrastruktūros projektas ir svarbiausias Lietuvos bei Baltijos šalių prioritetas". Skvernelis taip pat pabrėžė, kad projektas atliks svarbų vaidmenį užtikrinant karinį mobilumą regione. Lietuva pradėjo parengiamuosius darbus su Krašto apsaugos ministerija ir NATO, siekiant geriau panaudoti "Rail Baltica" infrastruktūrą kariniams ištekliams gabenti.

Tegai:
Saulius Skvernelis, Rail Baltica
Temos:
"Rail Baltica" statyba (72)
Dar šia tema
"Rail Baltica": kaip miršta mėgstamiausias NATO ir ES projektas
Lietuva ir Estija susitarė susivienyti siekdamos didesnio finansavimo iš ES
Lietuva derybose sieks konkurencingumą užtikrinančio ES daugiamečio biudžeto
Sausio 22-oji

Kokia šiandien diena: sausio 23-osios šventės

(atnaujinta 22:37 2021.01.22)
Šią dieną 2011 metais Dubajuje pradėjo veikti "aukščiausiai pasaulyje" esantis restoranas — 422 metrų aukščio pastato "Burdž Chalifa" 122-ame aukšte

Sausio 23 yra 23-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 342 dienos.

2021 metų sausio 23 dieną saulė saulė teka 08:25, leidžiasi 16:37, dienos ilgis — 8 val. 12 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Gailigedas, Gunda, Raimundas, Armandas.

Sausio 23-oji Lietuvos istorijoje

1429 metais imperatorius Zigmantas Liuksemburgietis pasiūlė Lietuvos karaliumi karūnuoti Vytautą.

1897 metais gimė Ieva Simonaitytė, Klaipėdos krašto lietuvių rašytoja. Mirė 1978 m.

1921 metais Vilniuje gimė Marija Gimbutienė, JAV lietuvių archeologė, žymi Europos priešistorės tyrinėtoja. Mirė 1994 m.

1985 metais mirė aktorius Juozas Laucius. Gimė 1893 m.

1999 metais Vilniaus Rotušėje pirmą kartą įvyko Vienos pokylis.

Sausio 23-oji pasaulio istorijoje

1783 metais gimė prancūzų rašytojas Stendalis — Mari Anri Beilas. Mirė 1842 m.

1789 metais Vašingtone buvo įkurtas Džordžtauno Koledžas, vėliau tapęs universitetu.

1793 metais Peterburge buvo pasirašyta Rusijos sutartis su Prūsija dėl Žečpospolitos valstybės II-ojo padalijimo.

1799 metais prancūzų armija užėmė Neapolio miestą Italijoje.

1832 metais gimė prancūzų dailininkas impresionistas Eduaras Manė. Mirė 1883 m.

1920 metais gimė vieno populiariausių pasaulyje žaislų "skriejantis diskas" (angl. Frisbee) išradėjas Volteris Frederikas Morisonas. Mirė 2010 m. Jutos valstijoje, JAV.

1931 metais mirė Rusijos baleto žvaigždė Ana Pavlova.

1989 metais mirė vienas iš žymiausių siurrealizmo atstovų, ispanų dailininkas Salvadoras Dali. Gimė 1904 m.

1999 metais lankydamasis Meksikoje, popiežius Jonas Paulius II per mišias pasmerkė Amerikos socialines blogybes — prekybą narkotikais, rasinę diskriminaciją bei mirties bausmės taikymą.

2007 metais po sunkios ligos mirė garsus lenkų žurnalistas ir rašytojas Ryšardas Kapuscinskis, savo reportažais iš neramiausių pasaulio vietų pelnęs tarptautinę reputaciją. Jam buvo 74 metai.

2011 metais Dubajuje pradėjo veikti "aukščiausiai pasaulyje" esantis restoranas — 422 metrų aukščio pastato "Burdž Chalifa" 122-ame aukšte.

2013 metais mirė kardinolas Juzefas Glempas, kuris nuo 1981 iki 2009 metų vadovavo Lenkijos Katalikų Bažnyčiai. Kardinolui buvo 83 metai.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
kojos trauma, archyvinė nuotrauka

Karantinas sumažino besikreipiančiųjų dėl traumos skaičių

(atnaujinta 22:36 2021.01.22)
Kaip pažymėjo Panevėžio TLK direktorius Jonas Narbutas, traumų skaičių mažinimui neabejotinai turėjo įtakos 2020 metais sumažėjęs gyventojų mobilumas

VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. Sumažėjus gyventojų mobilumui, sumažėjo į priėmimo-skubiosios pagalbos skyrius besikreipusių ir ligoninėse gydytų pacientų skaičius, praneša Sveikatos apsaugos ministerija. 

Panevėžio teritorinė ligonių kasa belygindama asmens sveikatos priežiūros įstaigų teiktas paslaugas Panevėžio ir Utenos apskrityse 2019 ir 2020 metų sausio–lapkričio mėnesiais, išanalizavo, jog stacionarines paslaugas teikiančiose įstaigose hospitalizacijos dėl traumų atvejų skaičius per tą patį laikotarpį mažėjo apie 16 proc. Tuo tarpu ambulatorinių paslaugų, susijusių su traumomis, kai pagalba suteikta ligoninių priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuose, sumažėjo maždaug 21 proc.

Prekybos centras
© Sputnik / Владислав Адамовский

Panevėžio TLK direktorius Jonas Narbutas pastebi, kad Panevėžio ir Utenos apskrityse nukentėjo mažiau žmonių, tačiau atkreipia dėmesį, kad tam neabejotinai turėjo įtakos 2020 m. sumažėjęs gyventojų mobilumas. 

Beveik perpus mažiau paslaugų 2020 metais dėl traumų priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuose suteikta balandžio mėn., beveik 40 proc. mažiau — kovo ir lapkričio mėn. Palyginti su 2019 m., daug rečiau į skubiosios pagalbos skyrių pernai kreiptasi Zarasų, Molėtų ir Pasvalio ligoninėse — kreipimųsi buvo 23–27 proc. mažiau. Šių kreipimųsi tik nežymiai mažėjo Respublikinėje Panevėžio ligoninėje — apie 4 proc., taip pat Ignalinos ir Biržų ligoninėse — apie 10 proc.

Didžiausias hospitalizacijos atvejų skaičiaus mažėjimas 2020 m. buvo gegužės (37 proc.) ir balandžio mėn. (32 proc.). Gerokai mažiau traumų nei per tą patį 2019 m. laikotarpį ligoninėse gydyta ir lapkričio, spalio mėn. (23–27 proc. mažiau). 

Dėl traumų stacionare mažiausiai pacientų gydė Biržų ligoninė — 39 proc. mažiau, Anykščių rajono savivaldybės ligoninė — 36 proc. mažiau. Mažiausias pokytis stebėtas ir vėl Respublikinėje Panevėžio ligoninėje (11 proc. mažiau), taip pat Utenos ligoninėje (8 proc. mažiau).

Karantinas Lietuvoje galioja iki sausio pabaigos. Nuo sausio 21 dienos leidžiama susitikti dviem šeimoms arba dviem namų ūkiams, jeigu viename iš jų yra ne daugiau kaip vienas suaugęs asmuo arba vienas asmuo ir jo nepilnamečiai vaikai, arba namų ūkis, kuriame yra nuolatinės priežiūros ir slaugos reikalaujantis asmuo.

Tegai:
trauma, karantinas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Lietuvos vyriausybė sušvelnino sugriežtintas karantino taisykles
Karantino metu pareigūnai, atlikę judėjimo ribojimo funkcijas, gaus atlyginimų priedus
Pratęstas per karantiną baigusių galioti pradedančiųjų vairuotojo pažymėjimų galiojimas