Sergejus Jovaiša, archyvinė nuotrauka

Auksinės Miuncheno-72 sėkmės nepakartojo. Kaip Jovaiša žaidė TSRS rinktinę

(atnaujinta 17:55 2020.07.20)
Sovietinio krepšinio vadovybė daug vilčių teikė Maskvos olimpinių žaidynių-80 turnyrui, svajodama pakartoti auksinę Miuncheno-72 sėkmę. Juolab, kad dėl boikoto neatvyko pagrindiniai favoritai — amerikiečiai. Tačiau svajonės neišsipildė

Nuo 1977 metų TSRS nacionalinei komandai vadovavo Aleksandras Gomelskis. Tai buvo antrasis jo atėjimas į vyriausiojo trenerio postą, ir buvo daug laiko pasiruošti reikšmingiausiam ketverių metų turnyrui. Nesant amerikiečiams, jugoslavai tapo pagrindiniais Sovietų komandos varžovais. Būtent jiems TSRS nacionalinė komanda pralaimėjo 1977 metų Europos čempionatą, o po metų — pasaulio čempionatą. Tačiau "Eurobasket-79" liko Gomelskio komandai ir tai įkvėpė tam tikro optimizmo. Be to, TSRS komanda turėjo įspūdingą centro žaidėjų kvartetą, įskaitant geriausią "Eurobasket-79" vidurio puolėją Vladimirą Tkačenką. Vardan dar geresnio komandinio darbo olimpinių žaidynių išvakarėse į CSKA (rinktinės flagmanas) iš Sankt Peterburgo "Spartak" ir Kijevo "Stroitel" atitinkamai buvo perkelti Sergejus Tarakanovas ir Aleksandras Belostenyj.

Матч между мужскими сборными СССР и США
© Sputnik / Юрий Сомов
Rungtynės tarp TSRS ir JAV vyrų nacionalinių komandų

Pažymėtina, kad tik trys žaidėjai iš Gomelskio išrinktos Olimpinėms žaidynėms-80 galutinės sudėties neturėjo ryšių su CSKA — tai Vladimiras Žigilijus, Nikolajus Deriuginas ir Sergejus Jovaiša. Beje, 1980 metais Kauno "Žalgiris" užėmė aukštą antrąją vietą nacionaliniame čempionate, ir iš Lietuvos rinktinės olimpinei komandai buvo skirti du kandidatai: 25-erių Jovaiša ir 21-erių Valdemaras Homičius. Gomelskis pasirinko patirtį. Tačiau šis faktas visiškai nebuvo tolesnės nacionalinės komandos nesėkmės priežastis.

Vyrų krepšinio turnyras Maskvoje subūrė 12 komandų, kurios iš pradžių buvo suskirstytos į tris pogrupius. Pirmasis etapas nepateikė staigmenų, visos potencialiai stipriausios komandos pateko į 6 geriausiųjų grupę, kurioje toliau ir vyko kova dėl pagrindinių apdovanojimų.

© Sputnik / Александр Макаров
TSRS ir Jugoslavijos rinktinių rungtynės XXII vasaros olimpinėse žaidynėse

Sovietų komanda grupėje pradėjo nugalėdama silpniausią turnyro komandą — Indiją (+56), o tada pralenkė Braziliją (+13) ir Čekoslovakiją (+17). Šiuose žaidimuose Jovaiša, kuris buvo komandos pradinio branduolio dalis, nedaug žaidė. Gomelskis daugiau laiko aikštelėje skyrė kitiems krepšininkams. Pavyzdžiui, Sergejus prieš Indiją praleido tik septynias minutes, tačiau sugebėjo surinkti 11 taškų.

Tuomet prasidėjo pagrindinis turas ir iškart įvyko įdomus žaidimas su ispanais (119:102), kuriame Sergejus pateikė geriausią asmeninę statistiką olimpiadoje (18 taškų, keturi perėmimai, du rezultatyvūs perdavimai). Tik Sergejus Belovas ir Vladimiras Myškinas tose rungtynėse pelnė daugiau taškų (po 23).

Bet tada TSRS komanda suklydo prieš italus: pralaimėjimas — 85:87. Lietuvos puolėjas čia pelnė 12 taškų, tris atkovotus kamuolius ir du rezultatyvius perdavimus.

Старший тренер олимпийкой сборной команды СССР по баскетболу Александр Гомельский
© Sputnik / Александр Макаров
TSRS krepšinio rinktinės treneris Aleksandras Gomelskis

Kitą dieną (liepos 27 ieną) sovietų komanda turėjo įveikti jugoslavus, žygiavusius be pralaimėjimų. Po pirmosios rungtynių pusės olimpinių žaidynių šeimininkai nusileido -6, tačiau antrajame kėlinyje TSRS nacionalinė komanda pasinaudojo iniciatyva ir išsiveržė į priekį (62:54). Šiuo metu Gomelskis praranda Tkačenką, kuris gavo penktą pražangą. Žaidimas vėl nutrūko, ir sovietų krepšininkams teko labai pasistengti, kad pavyktų išlyginti rezultatą iki galutinės sirenos — 81:81.

Per papildomą laiką Ranko Žeravica, kuris po ilgos pertraukos grįžo prie Jugoslavijos trenerių tilto, pergudravo Gomelskį, pašalindamas "didžiuosius" ir išsiųsdamas "mažylius" į aikštelę. Dėl greito žaidimo su praėjimais po skydu ir iš vidutinio nuotolio šūvių jugoslavai tiesiogine prasme palaužė TSRS komandą (20:10), bendras rezultatas buvo 101:91. Draženas Dalipagičius tą vakarą buvo ypač geras (28 taškai). Jovaiša gavo antrą pagal dydį kartu su Belostenyj žaidimo laiką (kiekvienas po 29 minutes), tačiau Sergejaus įnašas komandos naudai buvo mažas — tik šeši taškai.

Встреча команд СССР и Бразилии на XXII летних Олимпийских играх
© Sputnik / Александр Макаров
TSRS ir Brazilijos komandų susitikimas XXII vasaros olimpinėse žaidynėse

Likęs žaidimas su kubiečiais, nors ir laimėtas (109:90), praktiškai nieko neišsprendė: buvo aišku, kad finale dėl pergalės kovos italai ir jugoslavai, todėl Gomelskis leido daugiau pažaisti antrajai komandos sudėčiai.

Gavę atokvėpį, TSRS nacionalinės komandos lyderiai buvo gerai nusiteikę bronzinėms rungtynėms prieš Ispaniją ir pasiekė labai užtikrintą pergalę — 117:94. Labai gerai pasirodė komandos veteranas Sergejus Belovas, atnešęs 28 taškus. Deja, jam nepavyko tapti dvigubu olimpiniu čempionu ir gražiai baigti karjeros bei namų olimpinių žaidynių, kurių atidaryme jis buvo tas, kuris uždegė Centrinio Lenino stadiono olimpinį dubenį. Tačiau Belovo nuopelnai nebuvo pamiršti, ir jis pasirodė esąs vienintelis Sovietų komandos žaidėjas, įtrauktas į simbolinį penketuką. Pasibaigus 1980 metų žaidynėms, Belovas nutraukė savo karjerą. Tais pačiais metais jis iš valstybės Maskvoje gavo 69 kvadratinių metrų pločio trijų kambarių butą.

Баскетболист Сергей Белов на XXII летних Олимпийских играх
© Sputnik / Александр Макаров
Krepšininkas Sergejus Belovas XXII vasaros olimpinėse žaidynėse

Auksą, kaip ir tikėtasi, paėmė jugoslavai, kurie tapo trečiąja komanda vyrų krepšinio istorijoje, kuriai pavyko laimėti olimpines žaidynes. O kritika krito ant titulo nepelniusiems sovietiniams krepšininkams. Bet niekas nekritikavo Belovo ir... Jovaišos. Keista, bet Gomelskis išsaugojo vyriausiojo trenerio postą, padarė tam tikras išvadas, o po metų TSRS nacionalinė komanda laimėjo Europos čempionatą, o 82 metais ji tapo stipriausia pasaulyje.

Jovaiša paskutinėse bronzinėse olimpinio turnyro rungtynėse labai greitai surinko penkias pražangas, sugebėjo surinkti tris rezultatyvius perdavimus, vieną praradimą, vieną perėmimą ir keturis taškus. Vidutiniškai per rungtynes ​​olimpinėse žaidynėse jis pelnė 8,8 taško (šeštas komandoje) ir pateko į 50 geriausių turnyro žaidėjų. Sergejus žaidė TSRS nacionalinėje komandoje iki 1987 metų. Ir jau nepateko į Olimpiadą-88 Seule. Ten sovietų rinktinėje sužibėjo nauja Lietuvos krepšinio karta. Bet po nepriklausomybės atkūrimo jis žaidė su Lietuvos rinktine savo antrosiose olimpinėse žaidynėse (Barselona-92) ir iš ten atsivežė dar vieną bronzą.

Юная болельщица матча по баскетболу на XXII летних Олимпийских играх
© Sputnik / Александр Макаров
Jaunoji krepšinio varžybų gerbėja XXII vasaros olimpinėse žaidynėse

Jovaiša savo karjerą baigė 1998 metais Vokietijoje, vėliau surengė krepšinio programą per Lietuvos televiziją. Kaip ir daugelis to meto krepšininkų, jis ėmėsi politikos. Iš pradžių gimtuosiuose Anykščiuose dirbo mero padėjėju sporto ir turizmo klausimais. Nuo 2012 metų du kartus buvo išrinktas į Lietuvos Respublikos Seimą pagal konservatorių partijos "Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai" sąrašus.

Tegai:
krepšinis, TSRS, Maskva, Olimpinės žaidynės
Temos:
Sporto naujienos (98)
Gydytojas

SAM pateikė rekomendacijas gydymo įstaigoms dėl apsaugos priemonių rezervo kaupimo

(atnaujinta 14:50 2020.10.01)
Ketvirtadienio duomenimis, Lietuvoje patvirtintų koronaviruso atvejų skaičius siekia 4784, 92 žmonės mirė

VILNIUS, spalio 1 — Sputnik. Atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją šalyje ir padidėjusią riziką medicinos darbuotojams užsikrėsti COVID-19 infekcija, paskelbtos rekomendacijas gydymo įstaigoms dėl apsaugos priemonių rezervo kaupimo, rašo Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Tam, kad gydymo įstaigos dirbtų nepertraukiamai, rekomenduojama sukaupti ir laikyti apsaugos priemonių atsargas ne trumpesniam kaip 30 kalendorinių dienų laikotarpiui. Ne mažiau kaip 20 proc. mėnesinio apsaugos priemonių poreikio savo pavaldumo gydymo įstaigoms rekomenduojama kaupti ir savivaldybėms.

Taip pat rekomendacijose pateikti per mėnesį sunaudojamų apsaugos priemonių vidurkiai vienai stacionaro lovai ir vienam ambulatorines paslaugas teikiančios gydymo įstaigos darbuotojui.

Ministerijoje priminta, kad įstatymai įpareigoja darbdavį užtikrinti darbuotojų aprūpinimą apsaugos priemonėmis ir nustatyti jų naudojimo tvarką.

Iš viso Lietuvoje patvirtintų koronaviruso atvejų skaičius siekia 4784, 92 žmonės mirė. Per praėjusią parą Lietuvoje patvirtintas 91 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejis.

Tegai:
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), koronavirusas, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Lietuviai išgelbėjo turizmo sezoną Latvijoje
Estijos URM vadovas paragino atkurti "Baltijos burbulą"
Vienam iš "Lietuvos geležinkelių" konduktorių nustatytas koronavirusas
Rinkimai Lietuvoje, archyvinė nuotrauka

VRK: rinkėjo korteles keičia nevardiniai pranešimai apie rinkimus

(atnaujinta 14:48 2020.10.01)
Šiais metais rinkėjai vietoj įprastų vardinių rinkėjo kortelių, gaunamų prieš rinkimus, sulauks pranešimų apie rinkimus 

VILNIUS, spalio 1 — Sputnik. Prieš artėjančius Seimo rinkimus rinkėjai sulauks nevardinių pranešimų apie rinkimus, praneša Vyriausioji rinkimų komisija.

Pagal naują pranešimo apie rinkimus įteikimo rinkėjams tvarką, nuo šiol pranešimai apie rinkimus nebus įteikiami asmeniškai, o bus metami į rinkėjų pašto dėžutes. Taip pat juose nebeliks rinkėjų asmens duomenų. 

"Šiemet rinkėjai, užuot gavę įprastas vardines rinkėjo korteles, sulauks pranešimų apie rinkimus. Šie pranešimai nebus vardiniai, juose nebus jokių rinkėjų asmens duomenų. Kaip ir anksčiau, ateinant balsuoti nebus būtinybės jų atsinešti į rinkimų apylinkes — užteks turėti tik asmens dokumentą", — teigė VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė.

Pranešime apie rinkimus rinkėjai ras rinkimų apylinkės, į kurios rinkėjų sąrašą įrašytas rinkėjas, pavadinimą, numerį ir balsavimo patalpos adresą, apygardos, kurios teritorijai priskirta rinkimų apylinkė, pavadinimą ir numerį, rinkimų datą, laiką ir kitą informaciją, susijusią su artėjančiais rinkimais. 

Kaip anksčiau, taip ir šiemet pranešimus rinkėjams pristatys ir kitą su rinkimais susijusią informaciją perduos apylinkių rinkimų komisijų nariai. 

Rinkėjams, turintiems teisę balsuoti namuose, pranešimai, kaip ir anksčiau, bus įteikiami asmeniškai. Apylinkės rinkimų komisijos narys, įteikdamas tokiam rinkėjui pranešimą, pasidomės, ar rinkėjas pasinaudos balsavimo namuose teise, bei suteiks informaciją, kaip jis tai galės įgyvendinti. 

Rinkimų dienomis balsuoti į apylinkes įprastiniu būdu atvykusiems rinkėjams reikės atsinešti tik asmens dokumentą, kuriame yra nuotrauka ir asmens kodas — pasą, asmens tapatybės kortelę, vairuotojo ar pensininko pažymėjimą.

Eilinių Lietuvos Seimo rinkimų pirmasis turas vyks spalio 11 dieną, antrasis — spalio 25 dieną.

Tegai:
Lietuva, rinkimai, Seimo rinkimai
Temos:
Lietuvos Seimo rinkimai — 2020
Dar šia tema
Va dabar tai rinkimai — Karbauskis smogė "neliečiamiesiems"
Rinkimų agitacijos subtilybės
Trakų rajone apšaudyti rinkiminiai plakatai
Президент Литвы Гитанас Науседа прибыл на саммит Европейского Союза, Бельгия, 1 октября 2020 года

ES turėtų paruošti paramą Minskui "laikotarpiui po Lukašenkos", mano Nausėda

(atnaujinta 16:28 2020.10.01)
Šalies vadovas taip pat pridūrė, kad "Rusijos ir trečiųjų šalių" kišimasis į situaciją Baltarusijoje yra nepriimtinas

VILNIUS, spalio 1 — Sputnik. Europos Sąjunga turėtų parengti paramos Baltarusijos žmonėms planus laikotarpiui po šalies prezidento Aleksandro Lukašenkos atsistatydinimo, užkertant kelią "kišimuisi" į situaciją iš "trečiųjų šalių", ketvirtadienį pareiškė Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda, atvykęs į ES viršūnių susitikimą.

"Turime sukurti priemones, skirtas Baltarusijos žmonėms paremti laikotarpiu po Lukašenkos. Turime įtikinti baltarusius, kad esame pasirengę jiems padėti, remti ekonomiką, išplėsti patekimą į Europos rinką, palengvinti kreditavimo galimybes, supaprastinti vizų režimą", — sakė Nausėda ir pridūrė, kad "Rusijos ir trečiųjų šalių" kišimasis į Baltarusijos įvykius yra nepriimtinas.

Nausėda taip pat išreiškė viltį, kad ES vadovai viršūnių susitikime "pagaliau sugebės įvesti sankcijas prieš Baltarusiją".

Trečiadienį Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pokalbyje su Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininku Šarliu Mišeliu pareiškė, kad Europos Sąjunga turi nedelsdama aktyvuoti sankcijas Baltarusijai, į sąrašą įtraukiant ir šalies prezidentą Aleksandrą Lukašenką.

Baltijos šalių sankcijos Baltarusijai

Anksčiau Lietuva, Latvija ir Estija, nelaukdamos bendro Europos Sąjungos sprendimo, patvirtino savo sankcijų sąrašą Baltarusijos pareigūnams. Į "juodąjį sąrašą" įtraukta 30 žmonių, tarp jų ir Aleksandras Lukašenka. Vėliau sąrašas išplėstas, įtraukiant į jį apie šimtą žmonių. Sankcijų sąraše yra Baltarusijos prezidento administracijos, jėgų struktūrų ir kitų institucijų vadovų ir aukšto rango pareigūnų.

Šią savaitę Baltarusija įvedė sankcijas Baltijos šalims, atsakydama į anksčiau Lietuvos, Latvijos ir Estijos nustatytus apribojimus. Apie 100 pareigūnų iš kiekvienos šalies buvo įtraukti į sankcijų sąrašus, jiems draudžiama atvykti į Baltarusiją.

Rugpjūčio 9 dieną, po prezidento rinkimų, kuriuos laimėjo dabartinis Baltarusijos lyderis (CRK duomenimis, jis surinko daugiau kaip 80 % balsų), visoje Baltarusijoje prasidėjo masiniai opozicijos protestai.

Pirmosiomis dienomis saugumo pajėgos veiksmus slopino: prieš protestuotojus, kurie nesutiko su rezultatais, pareigūnai naudojo ašarines dujas, vandens patrankas, garsines granatas, gumines kulkas. Vėliau teisėsaugos institucijos nustojo naudoti jėgą prieš protestuotojus. 

Tegai:
Aleksandras Lukašenka, Gitanas Nausėda, ES, Minskas
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų