Sergejus Jovaiša, archyvinė nuotrauka

Auksinės Miuncheno-72 sėkmės nepakartojo. Kaip Jovaiša žaidė TSRS rinktinę

(atnaujinta 17:55 2020.07.20)
Sovietinio krepšinio vadovybė daug vilčių teikė Maskvos olimpinių žaidynių-80 turnyrui, svajodama pakartoti auksinę Miuncheno-72 sėkmę. Juolab, kad dėl boikoto neatvyko pagrindiniai favoritai — amerikiečiai. Tačiau svajonės neišsipildė

Nuo 1977 metų TSRS nacionalinei komandai vadovavo Aleksandras Gomelskis. Tai buvo antrasis jo atėjimas į vyriausiojo trenerio postą, ir buvo daug laiko pasiruošti reikšmingiausiam ketverių metų turnyrui. Nesant amerikiečiams, jugoslavai tapo pagrindiniais Sovietų komandos varžovais. Būtent jiems TSRS nacionalinė komanda pralaimėjo 1977 metų Europos čempionatą, o po metų — pasaulio čempionatą. Tačiau "Eurobasket-79" liko Gomelskio komandai ir tai įkvėpė tam tikro optimizmo. Be to, TSRS komanda turėjo įspūdingą centro žaidėjų kvartetą, įskaitant geriausią "Eurobasket-79" vidurio puolėją Vladimirą Tkačenką. Vardan dar geresnio komandinio darbo olimpinių žaidynių išvakarėse į CSKA (rinktinės flagmanas) iš Sankt Peterburgo "Spartak" ir Kijevo "Stroitel" atitinkamai buvo perkelti Sergejus Tarakanovas ir Aleksandras Belostenyj.

Матч между мужскими сборными СССР и США
© Sputnik / Юрий Сомов
Rungtynės tarp TSRS ir JAV vyrų nacionalinių komandų

Pažymėtina, kad tik trys žaidėjai iš Gomelskio išrinktos Olimpinėms žaidynėms-80 galutinės sudėties neturėjo ryšių su CSKA — tai Vladimiras Žigilijus, Nikolajus Deriuginas ir Sergejus Jovaiša. Beje, 1980 metais Kauno "Žalgiris" užėmė aukštą antrąją vietą nacionaliniame čempionate, ir iš Lietuvos rinktinės olimpinei komandai buvo skirti du kandidatai: 25-erių Jovaiša ir 21-erių Valdemaras Homičius. Gomelskis pasirinko patirtį. Tačiau šis faktas visiškai nebuvo tolesnės nacionalinės komandos nesėkmės priežastis.

Vyrų krepšinio turnyras Maskvoje subūrė 12 komandų, kurios iš pradžių buvo suskirstytos į tris pogrupius. Pirmasis etapas nepateikė staigmenų, visos potencialiai stipriausios komandos pateko į 6 geriausiųjų grupę, kurioje toliau ir vyko kova dėl pagrindinių apdovanojimų.

© Sputnik / Александр Макаров
TSRS ir Jugoslavijos rinktinių rungtynės XXII vasaros olimpinėse žaidynėse

Sovietų komanda grupėje pradėjo nugalėdama silpniausią turnyro komandą — Indiją (+56), o tada pralenkė Braziliją (+13) ir Čekoslovakiją (+17). Šiuose žaidimuose Jovaiša, kuris buvo komandos pradinio branduolio dalis, nedaug žaidė. Gomelskis daugiau laiko aikštelėje skyrė kitiems krepšininkams. Pavyzdžiui, Sergejus prieš Indiją praleido tik septynias minutes, tačiau sugebėjo surinkti 11 taškų.

Tuomet prasidėjo pagrindinis turas ir iškart įvyko įdomus žaidimas su ispanais (119:102), kuriame Sergejus pateikė geriausią asmeninę statistiką olimpiadoje (18 taškų, keturi perėmimai, du rezultatyvūs perdavimai). Tik Sergejus Belovas ir Vladimiras Myškinas tose rungtynėse pelnė daugiau taškų (po 23).

Bet tada TSRS komanda suklydo prieš italus: pralaimėjimas — 85:87. Lietuvos puolėjas čia pelnė 12 taškų, tris atkovotus kamuolius ir du rezultatyvius perdavimus.

Старший тренер олимпийкой сборной команды СССР по баскетболу Александр Гомельский
© Sputnik / Александр Макаров
TSRS krepšinio rinktinės treneris Aleksandras Gomelskis

Kitą dieną (liepos 27 ieną) sovietų komanda turėjo įveikti jugoslavus, žygiavusius be pralaimėjimų. Po pirmosios rungtynių pusės olimpinių žaidynių šeimininkai nusileido -6, tačiau antrajame kėlinyje TSRS nacionalinė komanda pasinaudojo iniciatyva ir išsiveržė į priekį (62:54). Šiuo metu Gomelskis praranda Tkačenką, kuris gavo penktą pražangą. Žaidimas vėl nutrūko, ir sovietų krepšininkams teko labai pasistengti, kad pavyktų išlyginti rezultatą iki galutinės sirenos — 81:81.

Per papildomą laiką Ranko Žeravica, kuris po ilgos pertraukos grįžo prie Jugoslavijos trenerių tilto, pergudravo Gomelskį, pašalindamas "didžiuosius" ir išsiųsdamas "mažylius" į aikštelę. Dėl greito žaidimo su praėjimais po skydu ir iš vidutinio nuotolio šūvių jugoslavai tiesiogine prasme palaužė TSRS komandą (20:10), bendras rezultatas buvo 101:91. Draženas Dalipagičius tą vakarą buvo ypač geras (28 taškai). Jovaiša gavo antrą pagal dydį kartu su Belostenyj žaidimo laiką (kiekvienas po 29 minutes), tačiau Sergejaus įnašas komandos naudai buvo mažas — tik šeši taškai.

Встреча команд СССР и Бразилии на XXII летних Олимпийских играх
© Sputnik / Александр Макаров
TSRS ir Brazilijos komandų susitikimas XXII vasaros olimpinėse žaidynėse

Likęs žaidimas su kubiečiais, nors ir laimėtas (109:90), praktiškai nieko neišsprendė: buvo aišku, kad finale dėl pergalės kovos italai ir jugoslavai, todėl Gomelskis leido daugiau pažaisti antrajai komandos sudėčiai.

Gavę atokvėpį, TSRS nacionalinės komandos lyderiai buvo gerai nusiteikę bronzinėms rungtynėms prieš Ispaniją ir pasiekė labai užtikrintą pergalę — 117:94. Labai gerai pasirodė komandos veteranas Sergejus Belovas, atnešęs 28 taškus. Deja, jam nepavyko tapti dvigubu olimpiniu čempionu ir gražiai baigti karjeros bei namų olimpinių žaidynių, kurių atidaryme jis buvo tas, kuris uždegė Centrinio Lenino stadiono olimpinį dubenį. Tačiau Belovo nuopelnai nebuvo pamiršti, ir jis pasirodė esąs vienintelis Sovietų komandos žaidėjas, įtrauktas į simbolinį penketuką. Pasibaigus 1980 metų žaidynėms, Belovas nutraukė savo karjerą. Tais pačiais metais jis iš valstybės Maskvoje gavo 69 kvadratinių metrų pločio trijų kambarių butą.

Баскетболист Сергей Белов на XXII летних Олимпийских играх
© Sputnik / Александр Макаров
Krepšininkas Sergejus Belovas XXII vasaros olimpinėse žaidynėse

Auksą, kaip ir tikėtasi, paėmė jugoslavai, kurie tapo trečiąja komanda vyrų krepšinio istorijoje, kuriai pavyko laimėti olimpines žaidynes. O kritika krito ant titulo nepelniusiems sovietiniams krepšininkams. Bet niekas nekritikavo Belovo ir... Jovaišos. Keista, bet Gomelskis išsaugojo vyriausiojo trenerio postą, padarė tam tikras išvadas, o po metų TSRS nacionalinė komanda laimėjo Europos čempionatą, o 82 metais ji tapo stipriausia pasaulyje.

Jovaiša paskutinėse bronzinėse olimpinio turnyro rungtynėse labai greitai surinko penkias pražangas, sugebėjo surinkti tris rezultatyvius perdavimus, vieną praradimą, vieną perėmimą ir keturis taškus. Vidutiniškai per rungtynes ​​olimpinėse žaidynėse jis pelnė 8,8 taško (šeštas komandoje) ir pateko į 50 geriausių turnyro žaidėjų. Sergejus žaidė TSRS nacionalinėje komandoje iki 1987 metų. Ir jau nepateko į Olimpiadą-88 Seule. Ten sovietų rinktinėje sužibėjo nauja Lietuvos krepšinio karta. Bet po nepriklausomybės atkūrimo jis žaidė su Lietuvos rinktine savo antrosiose olimpinėse žaidynėse (Barselona-92) ir iš ten atsivežė dar vieną bronzą.

Юная болельщица матча по баскетболу на XXII летних Олимпийских играх
© Sputnik / Александр Макаров
Jaunoji krepšinio varžybų gerbėja XXII vasaros olimpinėse žaidynėse

Jovaiša savo karjerą baigė 1998 metais Vokietijoje, vėliau surengė krepšinio programą per Lietuvos televiziją. Kaip ir daugelis to meto krepšininkų, jis ėmėsi politikos. Iš pradžių gimtuosiuose Anykščiuose dirbo mero padėjėju sporto ir turizmo klausimais. Nuo 2012 metų du kartus buvo išrinktas į Lietuvos Respublikos Seimą pagal konservatorių partijos "Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai" sąrašus.

Tegai:
krepšinis, TSRS, Maskva, Olimpinės žaidynės
Temos:
Sporto naujienos (99)
Vilnius

Kitą savaitę džiugins pavasariški orai: šils iki 25 laipsnių

(atnaujinta 19:08 2021.05.07)
Pranešime teigiama, jog sekančią savaitę respublikoje bus šilčiau nei praėjusią

VILNIUS, gegužės 8 — Sputnik. Artimiausiomis naktimis kai kur galimos šalnos, tačiau kitos savaitės pradžioje jau atplūs šiltų orų banga. Apie tai pranešė Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.

Šeštadienio naktį bus debesuota su pragiedruliais. Vietomis, daugiausia rytinėje šalies pusėje, palis. Vėjas vakarų, šiaurės vakarų, 5–10 m/s. Žemiausia temperatūra svyruos nuo 1 iki 4 laipsnių šilumos, daug kur galimos šalnos. Dieną bus debesuota su pragiedruliais. Daug kur trumpi lietūs, kai kur galima perkūnija. Vėjas vakarų, šiaurės vakarų, 8–13 m/s, kai kur gūsiai 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 7–12 laipsnių šilumos.

Sekmadienį žymesnio lietaus nenumatoma. Vėjas naktį pietvakarių, 4–9 m/s, dieną pietų, 6–11 m/s. Temperatūra naktį svyruos nuo 0 iki 5 laipsnių šilumos, daug kur susidarys šalnos, dieną bus 12–17 laipsnių šilumos.

Pirmadienis numatomas be lietaus. Vėjas pietryčių, naktį 6–11 m/s, dieną 9–14 m/s, kai kur iki 16 m/s. Temperatūra naktį 5–10, dieną svyruos nuo 18 iki 23 laipsnių šilumos.

Antradienį taip pat nebus lietaus. Vėjas pietryčių, naktį 7–12 m/s, dieną 9–14 m/s, kai kur iki 16 m/s. Temperatūra naktį 8–13, dienos metu šils iki 20–25 laipsnių šilumos.

Tegai:
orai, Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba
Dar šia tema
Lietuviai perspėjami apie "labai sudėtingas orų sąlygas" ir sniegą
Sniegas gegužės mėnesį: gyventojai pasidalino "žiemiškomis" nuotraukomis
Balandžio mėnuo Lietuvoje buvo vėsesnis nei įprastai
Medikė laiko vakciną AstraZeneca

Lietuvos profesorius papasakojo, kaip vakcinacija paveikia užkrėtimą COVID-19

(atnaujinta 16:59 2021.05.07)
Remdamasis britų tyrimu, Čaplinskas pažymėjo, kad vakcinuotas asmuo, kuris vis dėlto užsikrečia koronavirusu, turi daug mažesnę riziką perduoti virusą šeimos nariams

VILNIUS, gegužės 8 — Sputnik. Buvęs Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovas, medicinos mokslų daktaras, profesorius Saulius Čaplinskas papasakojo, kad vakcinos nuo koronaviruso apsaugo ir neskiepytus namų ūkio narius.

Savo Facebook paskyroje jis papasakojo apie Britanijoje atliktą tyrimą.

"Paskiepytam asmeniui, kuris vis dėlto užsikrečia koronaviruso infekcija, yra daug mažesnė rizika perduoti virusą namų ūkio nariams palyginti su nevakcinuotu COVID-19 pacientu, nustatė didelis JK atliktas tyrimas", — parašė profesorius.

Mokslininkai ištyrė daugiau nei 365 tūkst. šeimų, kuriuose buvo sergančių COVID-19 infekcija, įskaitant daugiau nei 24 tūkst. namų ūkių, kuriuose koronaviruso indekso atvejis (pirmasis užsikrėtęs namų ūkio asmuo) buvo tas, kuris gavo bent vieną Pfizer/BioNTech arba AstraZeneca vakcinos dozę.

"Kai pirmoji dozė buvo sušvirkšta mažiausiai prieš 21 dieną (4107 tirtų namų ūkių), viruso perdavimo rizika nuo skiepytų asmenų jų namų ūkio nariams buvo 40–50 proc. mažesnė nei nuo neskiepytų COVID-19 pacientų. Abiejų vakcinų poveikis buvo panašus ir pradėjo ryškėti praėjus maždaug 14 dienų po pirmosios skiepo dozės", — sakoma tyrime.

Čaplinskas pabrėžė, kad tai rodo, jog vakcinos ne tik apsaugo nuo užsikrėtimo paskiepytą asmenį ar sumažina jo galimos infekcijos sunkumą, bet ir sumažina tikimybę perduoti infekciją artimų kontaktų metu.

Lietuvoje jau nustatyta daugiau nei 255 tūkst. COVID-19 atvejų, beveik 230 tūkstančių žmonių pasveiko, o daugiau nei ė tūkst. pacientų mirė. Visiškai paskiepyti jau daugiau nei 367 tūkst. gyventojų.

Šalyje nuo lapkričio pradžios galioja antrasis karantinas Lietuvoje. Pastarosiomis savaitėmis valdžia ėmė palaipsniui švelninti apribojimus, pavyzdžiui, atidarė prekybos centrus, kino teatrus, kai kurias maitinimo įstaigas ir leido rengti renginius.

COVID-19 vakcinų palyginimas
© Sputnik
COVID-19 vakcinų palyginimas
Tegai:
vakcinacija, vakcina, koronavirusas, Lietuva
Temos:
Vakcinacija nuo COVID-19 Lietuvoje ir pasaulyje: iššūkiai ir pažanga
Dar šia tema
Krėpšta: vakcinų nuo COVID-19 nebetrūksta, dabar kritiškai svarbi registravimo sistema
Lietuvoje nuo COVID-19 vakcinuotas pirmasis milijonas gyventojų
Rusija, BelAE ir vakcinacija: apie ką kalbėjo Lietuvos prezidentas su ES ambasadoriais