Žuvinto biosferos rezervatas

Ekologai apkaltino Lietuvos valdžią Žuvinto rezervato sunaikinimu

(atnaujinta 15:19 2020.07.21)
Nekontroliuojama žvejyba šioje teritorijoje gali neigiamai paveikti ežero ekosistemą. Be to, nauji pokyčiai gali lemti paukščių nykimą, mano ornitologai

VILNIUS, liepos 21 — Sputnik. Nevyriausybinės organizacijos "Baltijos aplinkos forumas" ir "Lietuvos ornitologų draugija" pareiškė, kad Lietuvos vyriausybė "įteisino Žuvinto biosferos rezervato sunaikinimą".

Gamtininkai sukritikavo naujas nuostatas, leidžiančias beveik tūkstančiui žmonių žvejoti ir uogauti rajone. Dėl to jie paskelbė viešą kreipimąsi.

"Apmaudu, jog valdantieji savo darbais demonstruoja savitą aplinkosaugos politikos suvokimą, kuris apsiriboja trims žodžiais — kirsti, medžioti, žvejoti. <...> Gaila, kad ši valdžia, tikėdamasi rinkėjų palankumo, populistiniais sprendimais sumenkina prof. Tado Ivanausko pastangas išsaugoti Žuvintą. Juk būtent šis iškilus gamtininkas padėjo pamatus šiuolaikinei gamtosaugai Lietuvoje, o Žuvintas yra vienas iš jos kertinių akmenų", — mano "Baltijos aplinkos forumo" vadovas Žymantas Morkvėnas.

Jam pritarė Lietuvos ornitologas, daktaras Eugenijus Drobelis, kuris pareiškė, kad pokyčiai gali lemti paukščių nykimą.

Gamtininkai mano, kad nutarimas ignoruoja tyrimų duomenis, įrodančius neigiamą žvejybos poveikį ežero ekosistemai.

"Šiuo nutarimu taip pat skaldoma visuomenė, nes be jokio aiškaus pagrindo vienai dirbtinai atrinktai, įstatymais neapibrėžtai visuomenės daliai suteikiamos privilegijuotos teisės naudotis gamtos turtais išskirtinės gamtinės vertės teritorijoje, kuri yra išlaikoma ir prižiūrima visų piliečių lėšomis", — pažymima kreipimesi.

Visuomeninės organizacijos kreipėsi į Prezidentą ragindamos sustabdyti šį nutarimą, į Vyriausybę — sustabdyti šio nutarimo galiojimą, į Seimo narius — nepritarti susijusių teisės aktų pakeitimams.

Be to, jie kreipėsi į UNESCO sekretoriatą Lietuvoje — per generalinį sekretorių paraginti Lietuvą vykdyti duotus įsipareigojimus, į visuomenę — nelikti abejingiems gamtinių teritorijų niokojimui ir dalintis parengtu kreipimusi.

Žuvinto biosferos rezervatas yra seniausia Lietuvos saugoma teritorija, įsteigta dar 1937 metais. Žuvintas yra vienintelė Lietuvos teritorija, kuri priklauso UNESCO pasauliniam biosferos rezervatų tinklui, taip pat ji saugoma kitais tarptautiniais įsipareigojimais — dalis saugoma kaip Ramsaro konvencijos ("Konvencija dėl tarptautinės reikšmės šlapžemių, ypač vandens paukščių buveinių") teritorija. Visas biosferos rezervatas yra Europos Sąjungos vertingiausių gamtinių teritorijų tinklo Natura 2000 dalis.

Tegai:
ekologai, Žuvintas, Lietuva
Nukritę medžiai nuo sniego Vilniuje

Sniegas Lietuvoje be elektros paliko daugiau nei 50 tūkstančių namų

(atnaujinta 09:45 2021.01.27)
Daugiausia elektros tinklo pažeidimų užfiksuota Vilniaus regione, kur be elektros liko apie 19 tūkstančių namų

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Lietuvoje dėl sniego be elektros liko apie 55 tūkstančiai namų, praneša elektros skirstymo operatorius ESO.

Trečiadienį, nuo 8:00 val., daugiausia elektros tinklo gedimų užfiksuota Vilniaus ir Utenos regionuose.

Vilniaus regione be elektros liko apie 19 tūkstančių namų, Utenos regione — apie 16 tūkstančių, Kauno regione — apie 8,3 tūkstančio, Alytaus regione — apie septynis tūkstančius, Panevėžio regione — apie 6,3 tūkst.

Kituose šalies regionuose snygis ir gedimų skaičius mažesnis.

Nuo šios savaitės pradžios Lietuvoje vyrauja gausus sniegas. Vakar apie 20 tūkstančių namų liko be elektros, nes sniegas nutraukė laidus.

Tegai:
Lietuva, Vilnius, elektra, sniegas
Lietuvos Prezidentūra

Lietuvos policija gavo pranešimą apie sprogmenį Prezidentūroje

(atnaujinta 09:39 2021.01.27)
Netrukus po to teisėsaugos pareigūnai sulaikė girtą vyrą, kuris, kaip įtariama, ir pranešė apie sprogmenį

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Lietuvos policija gavo melagingą pranešimą apie sprogmenį Lietuvos Prezidentūroje, praneša policijos spaudos tarnyba.

Antradienį, sausio 26 dieną, apie 14:30, policija gavo informaciją, kad Lietuvos Prezidentūroje neva padėtas sprogmuo. Pranešimas pasirodė esąs melagingas.

Apie 15:00 viešojo transporto stotelėje, esančioje Saulėtekio alėjoje, policija sulaikė neblaivų 1990 metais gimusį vyrą, kuris įtariamas melagingai pranešęs apie padėtą sprogmenį.

Teisėsaugos pareigūnai surašė įtariamajam protokolą pagal Lietuvos administracinių nusižengimų kodekso 493 straipsnio antrąją dalį dėl melagingo specialiųjų tarnybų iškvietimo.

Tegai:
sprogmuo, policija, Lietuva, Prezidentūra
Dar šia tema
Kauno rajone eismo įvykis nusinešė trijų žmonių gyvybes
Šiaulių centre veikė dokumentų klastojimo dirbtuvė — video
Anykščių rajone vyras beveik dvi paras laikytas dėžėje
Nord Stream-2

Bidenas "Nord Stream-2" išvadino "blogu sandoriu Europai"

(atnaujinta 09:51 2021.01.27)
Kaip teigiama Baltuosiuose rūmuose, Amerikos lyderis ketina "tęsti konsultacijas su Europos partneriais šiuo klausimu"

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. JAV prezidentas Džo Baidenas mano, kad "Nord Stream-2" projektas yra "blogas sandoris Europai", teigia Baltųjų rūmų atstovė Džen Psaki.

"Prezidentas ir toliau mano, kad "Nord Stream-2" yra blogas sandoris Europai", — sakė ji, atsakydama į klausimą, ar Rusijos dujotiekio tema buvo aptarta per Baideno pokalbį su Vokietijos kanclere Angela Merkel ir kokia yra naujosios pozicija administracija "Nord Stream-2".

Pasak jos, "mes žinome, kad ankstesnė administracija nustatė naujus dujotiekio veiklos apribojimus" ir "mes peržiūrėsime šias priemones, o jis (prezidentas Baidenas) ketina tęsti konsultacijas su mūsų Europos partneriais šiuo klausimu".

Prieš savaitę ankstesnė JAV administracija įvedė sankcijas laivui "Fortuna", kuris dalyvauja dujotiekio "Nord Stream-2" statybose, ir jo savininkui KBT-Rus kompanijai. Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova teigė, kad nauji Vašingtono ribojimai yra priešiški veiksmai ir akivaizdus sąžiningos konkurencijos normų nepaisymas. Sekmadienį "Nord Stream-2" žurnalistams pranešė, kad barža "Fortuna" atnaujino dujotiekio "Nord Stream-2" klojimą ir dėjo vamzdį Danijos vandenyse.

"Nord Stream-2" projektu numatoma iš Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą į Vokietiją nutiesti dvi dujotiekio, kurio bendra galia siekia 55 milijardus kubinių metrų dujų per metus, linijas. Šiam projektui aktyviai priešinasi JAV, kurios savo suskystintas gamtines dujas siekia tiekti ES, taip pat Ukraina ir daugybė Europos šalių.

Tegai:
Rusija, Džo Baidenas, JAV, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba