Maskvos namai Vilniuje

"Maskvos namų" Vilniuje statybos projektas atmestas dėl "Rusijos grėsmės"

(atnaujinta 15:29 2020.07.22)
Teismas nutarė, kad Vilniaus miesto savivaldybės administracija pagrįstai nepritarė "Maskvos kultūros ir verslo centro — Maskvos namai" statinio projektiniams pasiūlymams

VILNIUS, liepos 22 — Sputnik. Vilniaus apygardos administracinis teismas ginčą tarp viešosios įstaigos "Maskvos kultūros ir verslo centras — Maskvos namai" ir Vilniaus miesto savivaldybės administracijos išsprendė pastarosios naudai, praneša teismo spaudos tarnyba.  

Maskvos namų pastatas Vilniuje, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владислав Адамовский

Anksčiau "Maskvos namai" kreipėsi į teismą prašydami panaikinti savivaldybės sprendimą, kuriuo nepritarta kultūros ir verslo paskirties statinio, esančio A. Juozapavičiaus g. 30, Vilniuje, projektiniams pasiūlymams, ir įpareigoti projektinius pasiūlymus svarstyti iš naujo.

2016 metais Vilniaus miesto apylinkės teismas iš dalies patenkino Valstybinės teritorijų planavimo ir statybų inspekcijos ieškinį ir pripažino, kad 2008 metais Vilniaus savivaldybės išduotas pastato statybos leidimas yra neteisėtas. "Maskvos namai" buvo įpareigoti per trejus metus iš naujo parengti projektą, gauti statybos leidimą ir sumažinti statinį vienu aukštu.

2018 metais "Maskvos namų" užsakymu buvo parengti nauji projektiniai pasiūlymai. Gavęs ginčo statinio projektinius pasiūlymus, Vilniaus miesto savivaldybės meras Remigijus Šimašius kreipėsi į Valstybės saugumo departamentą (VSD) su prašymu įvertinti, ar projektuojamo ginčo statinio funkcinė paskirtis neprieštarauja nacionaliniam saugumui.

Anot teismo, VSD pateikė atsakymą, kad projektuojamas ginčo statinys, atsižvelgiant į jo funkcinę paskirtį (kultūros ir verslo centras), kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, o Maskvos namų projekto perspektyvos Vilniuje "turi palyginti didelę simbolinę ir praktinę reikšmę Rusijai kaip potencialus jos įtakos, tėvynainių politikos ir viešosios diplomatijos instrumentas".

Mus vėl nori užgrobti
© Sputnik / Edvinas Mamontovas

Tada savivaldybė, remdamasi VSD pateikta informacija, nusprendė nederinti ginčo statinio projektinių pasiūlymų.

"Maskvos namai" kreipdamiesi į teismą savo skundą motyvavo tuo, kad savivaldybės sprendimas yra nemotyvuotas, iš turinio nėra neaišku, kuo remiantis buvo nuspręsta nepritarti projektiniams pasiūlymams. 

Galiausiai Vilniaus apygardos administracinis teismas išnagrinėjęs bylą nusprendė "Maskvos namų" skundą atmesti kaip nepagrįstą.

"Teisėjų kolegijos nuomone, Administracijos sprendimas atitinka Viešojo administravimo įstatymo reikalavimus. Iš jo turinio matyti, kokiais nustatytais faktais Administracijos priimtas sprendimas grindžiamas, jame pateikti aiškūs ir objektyvūs motyvai, nurodomos teisinės pasekmės. Tai, kad Administracija atsižvelgė į VSD pateiktą informaciją, nesudaro pagrindo laikyti sprendimą neteisėtu ir nepagrįstu, kadangi nacionalinis saugumas yra susijęs su viešuoju interesu, kurio užtikrinimas nagrinėjamu atveju turi prioritetą prieš formalių teisės normų taikymą", — sakoma teismo pranešime.

Teismo sprendimas per trisdešimt dienų nuo sprendimo paskelbimo gali būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, apeliacinį skundą paduodant per Vilniaus apygardos administracinį teismą.

Idėja pastatyti "Maskvos namus" Vilniuje kilo 2004 metais. Tai turėjo tapti kultūros ir verslo bendradarbiavimo centru, kurio veikla siekiama užmegzti ir toliau plėtoti gerus kaimyninius Rusijos ir Lietuvos santykius.

Po šešerių metų prasidėjo statybos. Tačiau vėliau leidimas buvo atšauktas, paaiškinant tai tuo, kad tariamai suprojektuotas pastatas yra per aukštas ir neatitinka saugos standartų. Ištaisius "trūkumus", organizacija kreipėsi į sostinės savivaldybę su prašymu susitarti dėl naujų pastato projektinių pasiūlymų.

Tegai:
Rusija, teismas, Lietuva, Maskvos namai
Eilės pasienyje

Baltarusijos ir Lietuvos pasienyje susidarė kelių šimtų sunkvežimių eilė

(atnaujinta 14:35 2020.10.31)
Taip pat eilės susidaro Latvijos ir Lenkijos pasienyje. Ten susikaupė daugiau nei 120 sunkvežimių

VILNIUS, spalio 31 — Sputnik. Baltarusijos ir Lietuvos pasienyje susidarė daugiau nei 460 sunkvežimių eilė, rodo Baltarusijos valstybės sienos komiteto duomenys.

14:00 valandos (13:00 Lietuvos laiku) duomenimis, daugiau nei 170 sunkvežimių laukia "Kamennyj Log" kontrolės punkte, daugiau nei 120 sunkvežimių — Kotlovkoje, daugiau nei 90 sunkvežimių — Privalkoje. Beniakonių kontrolės punkte — virš 80.

Prie sienos su Latvija taip pat susidarė eilės. Daugiau nei 80 sunkvežimių laukia "Urbanų" kontrolės punkte, daugiau nei 20 — "Grigorovščinoje".

Baltarusijos pasienyje su Lenkija ir Ukraina eilės nedidelės. Kozlovičiuose įvažiavimo laukia daugiau nei 20 vilkikų, o Novaja Gutos — tiek pat.

Dėl epidemiologinės situacijos kaimyninėse šalyse Baltarusija nuo ketvirtadienio laikinai apribojo keleto asmenų kategorijų iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos ir Ukrainos patekimą į kontrolės punktus. Krovininiam transportui apribojimai netaikomi.

Tegai:
pasienis, Lietuva, Baltarusija
Dar šia tema
Dėl COVID-19 Baltarusija įvedė apribojimus pasienyje su Lietuva
Lietuvos URM įteikė protesto notą Baltarusijai dėl draudimo atvykti
Baltarusijos studentai įstrigo Baltarusijos ir Lenkijos pasienyje
Karantinas

Vietinis karantinas gali būti paskelbtas dar 13-oje savivaldybių

(atnaujinta 12:22 2020.10.31)
Siekiant suvaldyti koronaviruso plitimą, į raudoną zoną patekusiose savivaldybėse privaloma ne tik laikytis specialistų rekomendacijų bei nurodymų, bet ir gali būti sprendžiama dėl lokalaus karantino paskelbimo

VILNIUS, spalio 31 — Sputnik. Nuo lapkričio 2 iki lapkričio 8 dienos imtinai, remiantis naujuoju šviesoforo principu, raudonajai zonai priskiriamos dar trylika šalies savivaldybių, praneša Sveikatos apsaugos ministerija.

Karantinas gali būti įvedamas Prienų rajono, Rietavo, Šalčininkų rajono, Šiaulių miesto, Šilutės rajono, Tauragės rajono, Utenos rajono, Varėnos rajono, Kauno rajono, Mažeikių rajono, Molėtų rajono, Palangos ir Panevėžio rajono savivaldybėse.

Siekiant suvaldyti koronaviruso plitimą, į raudoną zoną patekusiose savivaldybėse privaloma ne tik laikytis specialistų rekomendacijų bei nurodymų, bet ir gali būti sprendžiama dėl lokalaus karantino paskelbimo.

Ar šiose savivaldybėse bus įvestas karantinas bus sprendžiama trečiadienį.

Šiuo metu į raudonąją zoną įtrauktos 34 šalies savivaldybės, geltonąją — 21, žaliąją — 5. 

Vietiniai karantinai jau yra paskelbti 21 savivaldybėje: Elektrėnų, Joniškio rajono, Jurbarko rajono, Kelmės rajono, Klaipėdos rajono, Kretingos rajono, Marijampolės, Pasvalio rajono, Plungės rajono, Skuodo rajono, Šiaulių rajono, Švenčionių rajono, Kauno miesto, Klaipėdos miesto, Šilalės rajono, Širvintų rajono, Telšių rajono, Trakų rajono, Vilniaus miesto, Vilniaus rajono ir Raseinių rajono savivaldybėse.

Tegai:
karantinas, koronavirusas, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Veryga prabilo apie nacionalinio karantino paskelbimo galimybę
Vilniaus "Akropolis" trumpina parduotuvių darbo laiką
SAM rekomenduoja, jei įmanoma, artimųjų kapus lankyti ne Vėlinių savaitgalio metu
Rusijos ir JAV vėliavos

Rusijos ambasada atsakė į Trampo specialiojo pasiuntinio žodžius apie INF sutartį

(atnaujinta 11:35 2020.10.31)
Spalio 26 dieną Putinas paskelbė naują iniciatyvą išspręsti augančią įtampą Europoje po JAV pasitraukimo iš INF sutarties

VILNIUS, spalio 31 — Sputnik. Maskva kviečia JAV rimtai apsvarstyti Vladimiro Putino išsakytą ginklų kontrolės iniciatyvą, pranešė Rusijos ambasada Vašingtone, teigiama RIA Novosti pranešime.

Anksčiau JAV prezidento specialusis pasiuntinys ginklų kontrolės klausimais Maršalas Bilingslis teigė, kad, kaip jis tikėjo, Rusija "apgailestauja, kad sunaikino INF sutartį (Vidutinio ir trumpojo nuotolio branduolinių pajėgų sutartį), apgaudinėjusi daugiau nei dešimtmetį".

"Niekas nenori kitos raketų krizės. Prezidento Putino pasiūlymuose numatyti kompromisiniai metodai, naudingi visoms valstybėms. Mes siūlome mūsų Amerikos partneriams juos rimtai apsvarstyti", — sakoma Rusijos diplomatinės atstovybės pranešime.

Spalio 26 dieną Putinas paskelbė naują iniciatyvą išspręsti augančią įtampą Europoje po JAV pasitraukimo iš INF sutarties.

Visų pirma, jis sakė, kad Maskva nori nedislokuoti 9M729 raketų Rusijos europinėje dalyje, laikydamasi abipusių NATO žingsnių. Prezidentas taip pat pasiūlė aljansui patikrinti kompleksus "Aegis Ashore" su Mk-41 raketomis Europos bazėse ir su raketomis 9M729 Kaliningrado objektuose.

Oficialus Berlynas vienas pirmųjų sureagavo į šią iniciatyvą, nurodydamas ankstesnę Šiaurės Atlanto aljanso poziciją, kad Rusijos idėjos dėl INF sutarties nėra patikimos. Komentuodamas šiuos pareiškimus, Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas pavadino juos neatsakingais.

INF sutartis buvo skirta užtikrinti pasaulinį strateginį stabilumą. 2019 metų rugpjūčio mėnesį JAV pasitraukė iš susitarimo "dėl Rusijos pažeidimų". Vašingtonas apkaltino Rusiją uždraustos raketos 9M729 sukūrimu ir bandymu. Maskva tikina, kad leistinas nuotolis yra mažesnis nei 500 kilometrų.

Tegai:
sutartis, Vladimiras Putinas, Donaldas Trampas, JAV, Rusija
Dar šia tema
Pentagonas įvertino Rusijos viršgarsinių ginklų grėsmę
Lietuva sustiprins "Didžiąją Kinijos sieną". Ar gal visgi susiprotės?