Medikai

Pirmosios COVID-19 bangos apžvalga: Izraelyje pasiektas susirgimų maksimumas

(atnaujinta 17:02 2020.07.23)
Lietuvos profesoriaus teigimu, situacijos JAV ir Izraelyje per pastaruosius šešis mėnesius šiek tiek atkartojo viena kitą, tačiau Izraelyje, palyginti su kitomis šalimis, išsilaiko labai mažas mirštamumo rodiklis

VILNIUS, liepos 23 — Sputnik. Vilniaus universiteto profesorius ir Santaros klinikų gydytojas Vytautas Kasiulevičius apibūdino pirmąją COVID-19 pandemijos bangą. Savo įžvalgomis profesorius pasidalino asmeninėje Facebook paskyroje.

Pasak profesoriaus, pavasario–vasaros COVID-19 bangai, kuri tęsiasi jau 6 mėnesius, būdingas 270 atvejų per parą maksimumas milijonui gyventojų. Pažymima, kad šį rodiklį šią savaitę pasiekė Izraelis, o ankstesni rekordai priklausė Ispanijai kovo–balandžio mėnesį.

Kasiulevičiaus teigimu, nepaisant europiečių susirūpinimo dėl tebesitęsiančios infekcijos net ir smarkiai suintensyvėjus ES piliečių vasaros kelionėms, atkryčiai siekia 25–30 koronaviruso atvejų per parą milijonui gyventojų.

Anot profesoriaus, situacija Brazilijoje ir Švedijoje labiausiai primena natūralią infekcijos eigą be karantino. Kasiulevičius pažymėjo, kad pagaliau Švedijoje naujų atvejų ėmė reikšmingai mažėti, tačiau pirmoji pandemijos banga šiai šaliai jau kainavo 5667 gyvybes, daugiau kaip po 561 gyvybę milijonui gyventojų.

Profesorius atkreipė dėmesį į tai, kad situacijos JAV ir Izraelyje per šį laikotarpį šiek tiek atkartojo viena kitą, tačiau Izraelyje, palyginti su kitomis šalimis, iki šiol išsilaiko labai mažas mirštamumo rodiklis.

Anksčiau gydytojas palygino epidemiologinę situaciją Lietuvoje su kitomis šalimis. Profesoriaus manymu, iki šiol buvusi stabili padėtis respublikoje gali pasikeisti per artimiausias dvi savaites.

Šiuo metu Lietuvoje užregistruota 1960 koronavirusinės infekcijos atvejų, mirė 80 žmonių. Karantinas respublikoje atšauktas nuo birželio 17 dienos, tačiau šalyje galioja nepaprastosios padėties režimas, numatantis tam tikrus apribojimus.

Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija sugriežtino reikalavimus keliautojams iš trečiųjų šalių. Valstybių, kurios nėra Europos ekonominės erdvės ir EBPO narės, gyventojai, atvykę į Lietuvą, privalo atlikti koronaviruso testą ir dvi savaites praleisti izoliacijoje.

Su COVID-19 susiję ribojimai nuo 2020 m. birželio 17 d.
© Sputnik /
Su COVID-19 susiję ribojimai nuo 2020 m. birželio 17 d.

 

Tegai:
koronavirusas, JAV, COVID-19, Izraelis, Lietuva
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (2557)
Dar šia tema
Artimiausiu metu medikai nuspręs, ar Lietuvoje bus grąžintas privalomas kaukių dėvėjimas
Keli į Estiją atvykę Ukrainos darbuotojai buvo užsikrėtę COVID-19
LSMU profesorius pasipiktino tuo, kaip žiniasklaida nušviečia koronaviruso temą
Raseiniai, archyvinė nuotrauka

Raseiniu rajono merui Bautroniui patvirtintas koronavirusas

(atnaujinta 09:30 2020.09.25)
Anksčiau NVSC pranešė, kad Radviliškiuose, Raseiniuose ir Šiauliuose  prasidėjo antroji COVID-19 banga

VILNIUS, rugsėjo 25 — Sputnik. Raseinių rajono merui Andriui Bautroniui patvirtintas koronavirusas. Apie tai penktadienio rytą jis pranešė savo puslapyje  Facebook.

"Ryte sužinojau, kad ir mano tyrimas yra teigiamas. Užbėgant nepagrįstiems kaltinimams už akių, galiu patvirtinti, kad savaitgalį profilaktiškai atlikau tyrimus ir tuo metu nebuvau užsikrėtęs koronaviruso infekcija", — rašo Bautronis.

Jis pažymėjo, kad dalyvavo renginiuose tik būdamas tikras, kad neplatino viruso, o dabar jis yra pasirengęs toliau gyventi ir dirbti izoliuotai.

"Tikiuosi, kad mano asmeninė patirtis ir daugelio kitų žmonių - giminaičių, pažįstamų ar draugų jus paskatins tik dar labiau būti atsakingiems ir vieningiems. Virusas nesirenka žmogaus nei pagal vardą, amžių ar lytį. Turime suprasti, kad socialinė distancija – pagrindinė prevencinė priemonė kovai su COVID-19", – parašė meras.

Vilnius
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Bautronis taip pat pranešė, kad penktadienį nuo 9:00 val. šaukiamas Ekstremaliųjų situacijų komisijos posėdis, kuriame bus priimti nauji sprendimai dėl viruso plitimo valdymo.

Anksčiau Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė pranešė, kad Radviliškiuose, Raseiniuose ir Šiauliuose  prasidėjo antroji koronaviruso banga.

Raseinių rajone sergamumas plinta ypač greitai. Liepą čia buvo užfiksuotas tik vienas atvejis, rugpjūtį — nė vienas, o vos per 3 rugsėjo savaites yra registruota 112 atvejų.

Sveikatos apsaugos ministerijos vadovas Aurelijus Veryga kreipėsi į savivaldybes ir paragino atsisakyti masinių renginių, kuriuose neįmanoma susekti dalyvių ir kontaktų.

Ketvirtadienio duomenimis, iš viso Lietuvoje patvirtinta 4070 COVID-19 atvejų, 1709 žmonės vis dar serga, daugiau nei 2250 pasveiko.

Tegai:
Raseinių rajonas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Nemokamos psichologų konsultacijos — susiduriantiems su COVID-19 sukeltais sunkumais
Lietuvoje užregistruotas didžiausias COVID-19 atvejų skaičius nuo pat pandemijos pradžios
Paaiškėjo rekordinio COVID-19 užsikrėtimų skaičiaus Lietuvoje detalės
ligoninėje, archyvinė nuotrauka

Panevėžio pataisos namų specialistas pertrenkė ir sužalojo mergaitę

(atnaujinta 09:00 2020.09.25)
Vaikas išbėgo į kelio važiuojamąją dalį ne pėsčiųjų perėjoje, šiuo metu mergaitė gydoma ligoninėje 

VILNIUS, rugsėjo 25 — Sputnik. Panevėžyje pataisos namuose dirbantis specialistas tarnybiniu automobiliu partrenkė mažametę mergaitę, praneša Policijos departamentas.

Incidentas įvyko apie 13 val. 18 min. Panevėžyje, Stoties gatvėje.

Panevėžio pataisos namams priklausantis tarnybinis automobilis "VW Transporter", vairuojamas tarnybos metu neuniformuoto Panevėžio pataisos namų specialisto (g. 1975 m.), partrenkė ir sužalojo nepilnametę.

Kaip praneša Policijos departamentas, dešimtmetė išbėgo į kelio važiuojamąją dalį ne pėsčiųjų perėjoje.

Atliktas tyrimas parodė, kad incidernto metu vairuotojas buvo blaivus.

Dėl patirtų sužalojimų vaikas paguldytas į ligoninę.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal LR BK 281 str. 1 d.

Tegai:
Panevėžio pataisos namai
Švirkštas, archyvinė nuotrauka

"Novičiok" kūrėjas jo efektyvumą palygino su branduoline bomba

(atnaujinta 09:58 2020.09.25)
Chemikas pridūrė, kad medžiagos kūrėjams buvo pavesta padaryti ją kuo efektyvesnę, tačiau trumpalaikio veikimo

VILNIUS, rugsėjo 25 — Sputnik. Kovinė nuodų sistemos "Novichok“ efektyvumas prilygsta to paties tūrio ar svorio branduolinei bombai, interviu RIA Novosti sakė medžiagos kūrėjas Leonidas Rinkas.

"Bet jis ("Novičiok" — Sputnik) buvo daug pigesnis, ir jei jis būtų naudojamas, visa materialinė priešo dalis liktų nepažeista. Visi namai, visa įranga. Reikėtų tik juos praplauti ir naudoti savo tikslam", — paaiškino mokslininkas.

Kūrėjams buvo pavesta padaryti cheminį ginklą kuo veiksmingesnį naudoti mūšio lauke, tačiau trumpalaikį, kad į priekį žengiantys sovietų armijos daliniai nebūtų nunuodyti.

Pasak agentūros pašnekovo, kariai galėjo patekti į teritoriją po "Novičiok" panaudojimo, kirsti šią vietą ir "atlikti kitus veiksmus".

Anksčiau Rinkas teigė, kad po to, kai Vilas Mirzajanovas, išvykęs į JAV, išleido knygą, kurioje aprašė "Novičiok", bet kuri pasaulio chemijos laboratorija galėtų jį pagaminti.

Vokietijos valdžia tvirtina, kad Aleksejus Navalnas, rugpjūčio 20 dieną skubiai hospitalizuotas iš lėktuvo Omske, o paskui nuvežtas į Berlyno "Šaritė" kliniką, buvo apnuodytas "Novičiok" grupės medžiaga. Tačiau Vokietija atsisako skelbti tyrimų rezultatus.

Tuo pačiu metu žinoma, kad Vokietijos žvalgybos tarnyba BND turėjo prieigą prie "Novičiok" nuo 1990-ųjų. Medžiagą taip pat tyrė apie 20 Vakarų šalių, o Rusija 1992 metais sustabdė plėtrą cheminio ginklo srityje ir 2017 metais, kontroliuojant OPCW, sunaikino visas turimas tokių medžiagų atsargas.

Pastaraisiais metais "Novičiok" spaudoje laikomas nervus paralyžiuojančių medžiagų šeima, kuriai priklauso keli panašūs junginiai. Tarp pastarųjų medžiagos yra žinomos pavadinimais A-230, A-232, A-234 ir A-242, šių cheminių medžiagų struktūrinės formulės yra įtrauktos į nuodingų medžiagų, kurioms taikoma Konvencija dėl cheminių ginklų draudimo, 1 sąrašą.

Tegai:
Rusija, Aleksejus Navalnas, "Novičiok"
Dar šia tema
Navalnas išrašytas iš Vokietijos ligoninės
Kasčiūnas siūlo griežtinti sankcijas Rusijai
Rusija išplėtė ES piliečių, kuriems draudžiama atvykti į šalį, sąrašą
Europa kovoja už liberalią vienybę ir demokratinį totalitarizmą
Lietuva reikalauja sankcijų prieš "Nord Stream-2" dėl Navalno