Alkoholinis gėrimas

Įtariama, kad Lietuvos mokslininkų tyrimai turi sąsajų su alkoholio verslo lobistais

(atnaujinta 17:21 2020.07.23)
Seimo Sveikatos reikalų komiteto manymu, naujas nepriklausomas tyrimas dėl alkoholio vartojimo elgsenos ir įpročių Lietuvoje buvo pradėtas ir vykdomas būtent dėl Lietuvos alkoholio pramonės dalyvavimo ir rėmimo

VILNIUS, liepos 23 — Sputnik. Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė paprašė Vilniaus universiteto akademinės etikos komisijos ištirti viešai nedeklaruotas mokslininkų sąsajas su alkoholio verslo lobistais, praneša Seimo spaudos tarnyba.

Abejonių kilo dėl Vilniaus universiteto Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto mokslininkų vykdomo "Alkoholio vartojimo elgsenos ir įpročių Lietuvoje tyrimo".

"Vakar verslo atstovų organizuotoje spaudos konferencijoje trys Vilniaus universiteto mokslininkai — Vita Karpuškienė, Aušrytė Rastenienė ir Algirdas Bartkus — pristatė dar vieno neva nepriklausomo tyrimo rezultatus. Tiek spaudos konferencijos metu, tiek viešai skelbiamoje informacijoje iš esmės nutylėtos esminės tyrimo aplinkybės — kas yra tyrimo iniciatoriai, užsakovai ir finansuotojai. Turima daug netiesioginių duomenų, kad tyrimas pradėtas ir vykdomas būtent dėl Lietuvos alkoholio pramonės dalyvavimo ir rėmimo", — pažymėjo Kubilienė.

Anot komiteto pirmininkės, jeigu šita informacija pasitvirtintų ir tyrimas išties yra finansuojamas tiesiogiai suinteresuotos alkoholio pramonės, tai tokio tyrimo vykdymas ir šios aplinkybės viešas nedeklaravimas būtų esminis akademinės etikos pažeidimas, o kartu ir keltų pamatines abejones dėl tyrimo metodikos ir jos pagrindu gautų duomenų.

Sveikatos reikalų komiteto turimais duomenimis, Vilniaus universiteto Ekonomikos ir verslo administravimo fakultetas turi bendradarbiavimo sutartį su Lietuvos verslo konfederacija, kurios pagrindu ir atliekamas šis tyrimas. Tačiau šios sutarties turinys, mokslininkų finansavimo sąlygos ir apimtys nėra atskleistos, viešai nedeklaruotas asmeninis tyrimą vykdančių mokslininkų ir kitų subrangovų interesas.

Anot komiteto, tai kelia abejones dėl to, kas išties formuoja tyrimo klausimus, ruošia duomenų rinkimo metodologiją, interpretuoja gaunamus rezultatus. Jeigu šiuose procesuose dalyvauja ir verslo atstovai, tai asmeninės finansinės tyrėjų paskatos gali būti vertinamos kaip esminis tokio tyrimo ir jo išvadų interesų konfliktas, kuris turi būti atskleistas ir atitinkamai įspėjama apie jo įtaką rezultatams.

Komitetas atkreipė dėmesį į tai, kad verslo ir mokslo tyrimų įstaigų bendradarbiavimas yra skatintinas, tačiau jis turi būti vykdomas laikantis visų aukščiausių akademinės etikos reikalavimų.

Kaip pavyzdį komitetas priminė apie situaciją su mokslinių publikacijų išvadomis dėl pasyvaus rūkymo įtakos sveikatai. Buvo analizuotos 106 publikuotos mokslinės apžvalgos. Iš jų daugiau nei trečdalyje (37 proc.) teigta, kad pasyvus rūkymas nekenkia sveikatai, likusiose (63 proc.) — kad kenkia. Nagrinėti trys veiksniai šių publikacijų veiksnių grupės — apžvalgų kokybė, ekspertų vertinimas ir publikacijų naujumas. Anot komiteto, vienintelis veiksnys, kuris koreliavo su šiomis skirtingomis išvadomis, buvo "autorių sąsajos su tabako industrija".

Tegai:
mokslininkai, Seimas, Lietuva
Dar šia tema
Ekspertas papasakojo, kaip patikrinti alkoholio kokybę žiebtuvėliu
Narkologas įvardijo saugią alkoholio dozę
Lietuvoje kas antras vaikas šeimoje susiduria su alkoholio problema
Mažiau pinigų: Lietuvoje apsinuodijimo alkoholiu atvejų sumažėjo perpus
Motociklas

Rokiškio rajone eismo įvykio metu žuvo motociklo vairuotojas

(atnaujinta 12:35 2020.09.21)
Pirminiais duomenimis, avarijos priežastis ta, kad motociklininkas pasirinko nesaugų greitį

VILNIUS, rugsėjo 21 — Sputnik. Sekmadienį per avariją Rokiškio rajone žuvo motociklininkas, praneša Lietuvos policija.

Lietuvos policija
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Incidentas įvyko sekmadienį, rugsėjo 20 dieną, apie 16:50, kelio Kurkliečiai–Bagdoniškis–Buniuškiai 3-ame kilometre.

Policijos duomenimis, 1972 metais gimęs vyras, kuris vairavo motociklą "Honda CRF 450R", važiavo nesaugiu greičiu, nesuvaldė motociklo ir apvirto.

Dėl patirtų sužalojimų motociklo vairuotojas žuvo.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Anksčiau Sputnik Lietuva rašė apie avariją Vilniuje, kurios metu Grigiškėse susidūrė automobilis BMW ir motociklas "Yamaha". Policijos duomenimis, "BMW 730", kurį vairavo jauna moteris, išvažiavo iš namo kiemo į pagrindinę gatvę ir partrenkė pagrindiniu keliu važiavusį motociklininką. Sužalotas motociklo vairuotojas vežamas į ligoninę mirė. 

Tegai:
motociklo vairuotojas, Rokiškis, Lietuva, avarija
Dar šia tema
Biržų rajone per avariją žuvo traktoriaus vairuotojas
Kėdainių rajone į avariją pateko du sunkvežimiai ir lengvasis automobilis
Klaipėdoje į avariją pateko policininkas
COVID-19, archyvinė nuotrauka

Nauji COVID-19 atvejai: auga židiniai Radviliškyje, sporto klube ir šokių studijoje

(atnaujinta 12:34 2020.09.21)
Pirmadienio duomenimis, Lietuvoje iš viso patvirtinti 3814 COVID-19 ligos atvejai, sostinėje vakar nustatyta daugiau nei 30 naujų koronaviruso atvejų

VILNIUS, rugsėjo 21 — Sputnik. Per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 70 koronavirusinės infekcijos atvejų, praneša Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.

Lietuvoje iš viso patvirtinti 3814 COVID-19 ligos atvejai, tebeserga 1511 asmenys, 2199 pasveiko.

31 iš jų registruotas Vilniaus, 18 Šiaulių, 7 Kauno, 7 Telšių, 5 Panevėžio apskrityse. Dar po 1 atvejį vakarykštę parą patvirtinta Klaipėdos ir Marijampolės apskrityse.

Be to, per praėjusią Šiaulių apskrityje registruoti 5 įvežtiniai atvejai: 2 iš Šveicarijos, 1 iš Airijos, po 1 iš Ispanijos ir Baltarusijos. Po kontakto su sergančiaisiais, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 56 asmenys. 9 asmenų užsikrėtimo aplinkybių specialistams nustatyti nepavyko. 

35 atvejai siejami su židiniais

Su židiniu Radviliškio ligoninėje siejami 6 atvejai, patvirtinti vakarykštę parą. Visi šie asmenys yra pacientai. Iš viso, šio ryto duomenimis, su židiniu siejami 63 koronaviruso atvejai, iš kurių 35 pacientai, 26 darbuotojai ir 2 antriniai.

8 vakarykštę parą Vilniuje registruoti atvejai siejami su šokių studija "City dance" Vilniuje. Vertinama, kad su protrūkiu susiję 10 koronaviruso atvejų. NVSC aktyviai dirba su šokių studijos administracija, aptariamos įvairios prevencinės priemonės ir kita.

Vilniuje vakar registruoti 6 atvejai, siejami su židiniu sporto klube "Gym Plius". Su šiuo protrūkiu dabar siejama 12 infekcijos atvejų. NVSC penktadienį organizavo nuotolinį susitikimą su sporto klubo atstovais, kurio metu aptarti tolimesni veiksmai, siekiant užkirsti kelią koronavirusinės infekcijos plitimui. Su klubo administracija ir toliau aktyviai bendraujama, aptariamos įvairios prevencinės priemonės.

3 atvejai Telšių apskrityje yra siejami su protrūkiu Mažeikių rajono savivaldybėje. Visi asmenys yra darbuotojai. Iš viso registruoti 9 su židiniu susiję atvejai. 

Vilniaus apskrityje registruotas 1 su Gabijos progimnazija susijęs su atvejis. Ten COVID-19 patvirtinta mokiniui, kuris dėl turėto sąlyčio buvo izoliacijoje. Iš viso iki šiol registruoti 22 susiję atvejai.

Taip pat Panevėžio apskrityje vakar registruotas 1 atvejis, susijęs su Rokiškio rajono Juodupės gimnazija. Koronavirusas patvirtintas mokiniui, kuris dėl turėto sąlyčio buvo izoliacijoje. Vertinama, kad su židiniu yra susiję 3 atvejai.

Vilniuje 1 koronavirusinės infekcijos atvejis registruotas SPA centre (Gedimino per. 49A). Asmuo dirba su klientais. NVSC specialistai bendradarbiauja su įmonės administracija, sąlytį turėję asmenys nustatinėjami.  

Taip pat vakarykštę parą fiksuoti atvejai židiniuose Šiauliuose, susiję su asmeninėmis šventėmis, teisėsaugos institucijomis, prekybos centru, siuvimo įmone, Kaune — su medicinos įstaiga prekiaujančia įmone, Vilniuje – su  mokėjimų apdorojimus vykdančia įmone.

Be to, dar 21 asmuo, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtintas koronavirusas, tačiau atvejai, šiuo metu turimais duomenimis, nepriskiriami infekcijos židiniams.

Šiuo metu epidemiologams dar nepavyko nustatyti, kaip užsikrėtė 9 asmenys. Epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, kad asmenys išvykę į užsienį nebuvo, su patvirtintais COVID-19 atvejais nebendravo.

Tegai:
COVID-19
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
PSO paragino atsižvelgti į tai, kad COVID-19 nepriklauso nuo sezono
Skvernelis pažadėjo priimti naujus taktinius sprendimus dėl COVID-19 plitimo