Lina Kačiušytė, archyvinė nuotrauka

Lietuvos TSR sėkmė Olimpiadoje-80: du auksai ant mėlynojo takelio

(atnaujinta 07:42 2020.07.24)
Maskvos olimpinėse žaidynėse plaukikai varžėsi dėl medalių "Olimpijskij" sporto komplekse, pirmąjį apdovanojimą ir iškart auksą TSRS atnešė lietuvė 17-metė Lina Kačiušytė

Liepos 23 dieną rytą Lina išėjo į pirmąjį startą — plaukimas krūtine 200 metrų distancijoje. Ji varžėsi paskutiniame, ketvirtajame plaukime ir jį laimėjo laiku 2.33.04. Tai toli gražu nebuvo blogiausias tų, kurie išlaikė kvalifikaciją, rezultatas, tačiau tai buvo gerokai prastesni skaičiai už tuos, kuriuos parodė pagrindinė Linos varžovė nacionalinėje komandoje, įgaunanti galią 15-metė Svetlana Varganova (2.29.77). Be to, buvo ir 16-metė Julija Bogdanova, pasaulio čempionė, tačiau 100 metrų atstumu distancijoje.

Plaukimas krūtine, taip sakant, buvo tipinė sovietų prerogatyva. Pirmąjį aukso medalį sovietų plaukime iškovojo plaukikė krūtine Galina Prozumenščikova (1964 metai). Ir nuo to laiko TSRS atstovės beveik visose pagrindinėse plaukimo krūtine varžybose buvo praktiškai nenugalimos.

Литовская пловчиха Лина Качюшите, 1980 год
© Sputnik / Сергей Гунеев
Plaukikė Lina Kačiušytė, 1980 metai

Prognozė finalui pasitvirtino. Trys TSRS plaukikės medalių likimą sprendė taškų varžybose. Lina, kuri visada pradėdavo labai keistai (sulenkta padėtimi), įšoko į vandenį paskutinė. Įveikus pusę distancijos Varganova užtikrintai pirmavo, Kačiušytė pakilo į ketvirtą poziciją, daugiau nei pusantros sekundės (1,59) nusileido savo komandos draugei, o priekyje plaukė vokietė Geivinger ir danė Nilsson.

Tai, kuo išgarsėjo Lina, buvo jos paskutinis staigus išsiveržimas. Jos užduotis buvo nenusileisti daugiau nei dvi sekundes iki likusiųjų 50 metrų. Jai pasisekė, nors atrodė, kad Varganova vis dar užtikrintai pirmauja. Visi jau buvo atidavę pergalę Svetlanai, tačiau Lina padarė greitą spurtą ir tiesiogine to žodžio prasme finišo tiesiojoje aplenkė Varganovą maždaug septyniomis šimtosiomis, tuo pačiu nustatydama olimpinį rekordą (2.29.54). Negana to, trečioji buvo Bogdanova, užėmusi paskutinę vietą net likus 100 metrų iki finišo.

Dramatiško finišo metu, kuris baigėsi Kačiušytės pergale, publika taip emocingai sureagavo į Lietuvos plaukikės sėkmę, kad suklaidino Aleksandrą Portnovą, kuris ryžtingai bandė įveikti šuolį kitame baseine. Vėliau teisėjai vis dėlto leido Portnovui šokti dar kartą, jis viską padarė nepriekaištingai ir iškovojo dar vieną auksą sovietų komandai.

Kitą dieną Kačiušytė dalyvavo 100 metrų plaukimo krūtine varžybose. Lina pateko į finalą, tačiau sprinto distancija — tikrai ne jai. Viską, ką galėjo parodyti, ji parodė dieną anksčiau, atiduodama viską toje finišo tiesiojoje. 100 metrų plaukimo finale Kačiušytė taip pat startavo vėliau nei visi kiti, o po 50 metrų ji buvo paskutinė. Iki finišo ji sugebėjo aplenkti tik italę Monicą Bonon ir pasitenkinti septintąja vieta.

Олимпийская чемпионка Лина Качюшите установила на этой дистанции новый олимпийский рекорд, XXII Олимпийские игр
© Sputnik / Сергей Гунеев
Olimpinė čempionė Lina Kačiušytė nustatė olimpinį rekordą, XXII olimpinės žaidynės

Už pergalę olimpinėse žaidynėse Kačiušytė gavo TSRS nusipelniusio sporto meistro vardą ir 2800 rublių piniginį prizą. Už šiuos pinigus buvo galima nusipirkti pusę "Žigulio". Bet pinigai buvo išleisti baldams, kurie dar ilgą laiką stovėjo Linos bute.

Pasaulio rekordas, kurį Kačiušytė nustatė dar 1979 metais 200 metrų distancijoje (2.28.36), tęsėsi iki 1985 metų. Pati Lina greitai baigė karjerą. Paskutinis didelis jos startas buvo XI Universiados rengimas Bukarešte, praėjus metams po olimpinių žaidynių. Ten ji dar kartą laimėjo savo mėgstamą distanciją, o vėliau atsidėjo studijoms Vilniaus pedagoginiame institute.

Paaiškėjo, kad Kačiušytė yra ne tik talentinga sportininkė, bet ir gera trenerė, taip pat puikiai mokanti kalbas. Ji išmoko ispanų, anglų kalbas, jau neminint rusų kalbos, kurią ji mokėjo nuo to laiko, kai atstovavo nacionalinei komandai. Šiuo metu ji yra Lietuvos olimpinio komiteto vykdomojo komiteto narė ir ten vadovauja Etikos komisijai.

Antrąjį aukso medalį iš Lietuvos sovietų komandai atnešė 20-metis plaukikas Robertas Žulpa. Į startą jis žengė praėjus trims dienoms po ryškios Kačiušytės pergalės ir taip pat 200 metrų plaukimo krūtine distancijoje. Tiek Lina, tiek Robertas treniravosi pas tą patį specialistą — Borisą Zenovą, kuris vėliau tapo vienu gerbiamiausių trenerių pasaulyje.

Советский брассист Робертас Жулпа в плавательном бассейне Олимпийский на XXII летних Олимпийских играх в Москве
© Sputnik / Сергей Гунеев
Robertas Žulpa baseine "Olimpijskij"

Preliminarų plaukimą Žulpa laimėjo dideliu pranašumu ir geriausiu laiku, likdamas tarp pagrindinių pretendentų į pergalę. Finale, kurį Robertas vis dėlto pradėjo dviem klaidingais startais (dabar už tai jis būtų iškart diskvalifikuotas), jis nepaliko nė vieno šanso savo varžovams. Žulpa ėmėsi vadovauti nuo pat pradžių ir išlaikė lyderystę iki pat finišo tiesiosios. Laikas taip pat buvo labai geras tais laikais — 2.15.85.

Spaudos konferencijoje nugalėtojas pažymėjo, kad klaidingi startai padėjo jam pagaliau pasiruošti, ir pridūrė: "Yra dvi mano sėkmės priežastys. Pirma — palaikymas, kurį man suteikė gerbėjai. Starto išvakarėse iš Lietuvos gavau daug laiškų ir telegramų su sėkmės palinkėjimais. Antra, nuėjau į startą sukaustytas, o po dviejų klaidingų startų nusiraminau ir pamiršau apie jaudulį".

Žulpa taip pat varžėsi 100 metrų distancijoje, kur dar liepos 21 dieną įvyko preliminarūs plaukimai. Robertas pateko į pirmąją kvalifikacinę grupę, ten finišavo trečias, tačiau net šį plaukimą laimėjęs švedų plaukikas vis tiek nepateko į finalą: tokie prasti buvo šios kompanijos dalyvių rezultatai. Tuo tarpu į finalą patekęs Žulpa 100 metrų plaukime liko 12-as.

Рекордсмен СССР в плавании на 200 метров брассом, пловец вильнюсского спортивного общества Жальгирис Робертас Жулпа
© Sputnik / Сергей Гунеев
Vilniaus "Žalgirio" plaukikas Robertas Žulpa

Po metų Lietuvos plaukikas krūtine įrodė savo jėgas Europos čempionate, įveikdamas tuos pačius 200 metrų, ir buvo pripažintas geriausiu respublikos sportininku. O Roberto "gulbės giesmė" buvo 1983 metų Žemyno čempionatas Romoje, kur jis surinko visą apdovanojimų kolekciją: du aukso medalius (100 metrų ir kombinuotoje estafetėje 4x100), taip pat bronzą (200 metrų).

1984 metais Žulpa baigė Vilniaus pedagoginį institutą, o 1988 metais emigravo į Italiją, vedęs italę, su kuria susipažino dar būdamas Maskvoje. Italijoje Robertas ilgą laiką dirbo plaukimo treneriu, palaipsniui išmoko kalbos ir tapo vertėju Rusijos ir Italijos įmonėse, vėliau buvo jų atstovas Lietuvoje. Šiuo metu jis gyvena Vilniuje.

Tegai:
TSRS, Olimpinės žaidynės, sportas, Maskva
Kelias link jūros

Rugsėjo 27 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 22:58 2020.09.26)
Šią dieną Dvyniams gali atsiverti daug naujų galimybių, taip pat didelė tikimybė surasti sielos draugą, Svarstyklėms patariama peržiūrėti finansus ir neišlaidauti, Vandeniams tinkamas laikas naujoms pažintims

Rytoj horoskopas puikiai tinka draugiškiems susibūrimams, pramogoms, pasivaikščiojimams. Tačiau užsiimti rimtais klausimais, deja, diena yra mažai naudinga. Žvaigždės skatina trumpam atsipalaiduoti ir pamiršti problemas, žvelgti į pasaulį pro rožinius akinius. Būtent dėl ​​šios priežasties neverta rytoj imtis svarbių, atsakingų reikalų, jei įmanoma: netinkamas situacijos įvertinimas gresia rimtomis klaidomis. Tačiau vaizduotės polėkis gali suteikti nepamirštamą kūrybiškumo ir meilės patirtį.

Avinas (03.21-04.20) Likimas jums palankus. Nedvejodami paprašykite šeimos ir draugų pagalbos. Dabar neturėtumėte skubėti priimti sprendimų, verčiau gerai pagalvokite. Nėra jokios priežasties skubėti ir nervintis.

Jautis (04.21-05.21) Nebūkite su agresyviais žmonėmis. Nesvarbu, jei kas nors bandys jus įžeisti. Laikykitės duoto žodžio, kitaip galite prarasti savo autoritetą kitų akyse. Praleiskite daugiau laiko darydami tai, kas jums patinka.

Dvyniai (05.22-06.21) Palanki diena ir nuoširdiems reikalams, ir kūrybai. Galėsite išreikšti save ir pradžiuginti kitus. Meilės santykiuose nenukrypkite nuo suplanuoto kurso: yra galimybė pagerinti savo situaciją. Vieniši šio zodiako ženklo atstovai gali susitikti su savo sielos draugu.

Vėžys (06.22-07.22) Neskubėkite. Tai neišspręs jūsų problemų, tik dar labiau jas pablogins. Būkite atsargūs priimdami svarbius sprendimus. Stenkitės remtis asmeninėmis galimybėmis ir nereikalauti iš kitų per daug.

Liūtas (07.23-08.23) Dabar neverta ginčytis. Jūsų gebėjimas įtikinti kuriam laikui susilpnės, o jūs patys galite būti paveikti kažkieno įtakos. Santykių su mylimu žmogumi problemos taip pat galimos, tačiau kai esame apimti emocijų, problemos neišsprendžia. Tai nėra pats geriausias laikas naujoms pažintims.

Mergelė (08.24-09.22) Neduokite jokių pažadų ir per daug nepriimkite kitų žodžių. Nedarykite to, apie ką turite miglotą idėją, taip pat nevažiuokite į vietas, kur galite patekti į nemalonią situaciją. Jei laikysitės šių rekomendacijų, diena turėtų būti palanki.

Svarstyklės (09.23-10.22) Dabar jus labiau domins vien asmeninio pobūdžio klausimai. Tačiau neskubėkite dalintis informacija, ypač geromis naujienomis, su žmonėmis, kurie nėra jūsų bendraminčiai, saugokitės pavydžių žmonių. Nereikėtų bandyti kažko apgauti, nes viskas greitai išaiškės. Diena nėra tinkama rimtiems pirkiniams ir paskoloms.

Skorpionas (10.23-11.21) Ši diena nėra gera būti pernelyg aktyviam. Nepriimkite sprendimų, nesakykite "ne" ar "taip", bet padarykite trumpą pertraukėlę, kad nustatytumėte savo tikslus, poreikius ir galimybes. Visus pažadus, kurie jums bus duoti, reikia priimti atsargiai. Galbūt pažadukai pervertina savo stipriąsias puses.

Šaulys (11.22-12.21) Susilaikykite nuo ginčų ir neteiskite žmonių iš savo aplinkos, nes ištarti žodžiai jums gali grįžti kaip bumerangas. Šiuo laikotarpiu turėsite didelį energijos potencialą ir galėsite atsispirti bet kokioms negandoms. Būsite apsaugoti net nuo blogos akies ir žalos. Bet tikėkitės kitų pagalbos tik atlikdami gerus darbus.

Ožiaragis (12.22-01.20) Diena pralėks beveik nepastebimai. Jei neturite nuotaikos, palaukite, palikite svarbių klausimų sprendimą kelioms dienoms. Dabar tinkamas laikas atsipalaiduoti ir pasisemti jėgų. Stenkitės vengti aštraus santykių su artimaisiais aiškinimosi.

Vandenis (01.21-02.19) Šią dieną neturėtų kilti netikėtų bėdų. Akiratyje bus įdomūs likimo vingiai, kurie galbūt net pakeis ateitį į gerąją pusę. Tinkamas laikas naujoms pažintims, lemtingiems susitikimams ir ryškiems romantiškiems įspūdžiams.

Žuvys (02.20-03.20) Kovos, agresijos ir spaudimo diena. Konfliktų paūmėjimas net tarp artimų žmonių. Norint nesugadinti atmosferos ir nuotaikos nei sau, nei aplinkiniams, patartina dėti visas pastangas, kad suvaldytumėte neigiamas emocijas.

Tegai:
horoskopas
Cigaretės

Muitinės pareigūnai sunkvežimyje rado 1400 dėžių kontrabandinių cigarečių  

(atnaujinta 22:35 2020.09.26)
Pabrėžiama, kad patikrinus oficialiai gabentą 15 tonų plastikinių vamzdžių krovinį buvo rasta cigarečių kontrabanda

VILNIUS, rugsėjo 26 — Sputnik. Kauno teritorinės muitinės Mobiliųjų grupių posto pareigūnai rugsėjo 20 dieną sustabdė Lietuvos piliečio vairuotą vilkiką dėl nesumokėto kelių naudotojo mokesčio, praneša Muitinės kriminalinė tarnyba Facebook paskyroje.

Pabrėžiama, kad patikrinus oficialiai gabentą 15 tonų plastikinių vamzdžių krovinį buvo rasta cigarečių kontrabanda.

Pranešime teigiama, kad iš viso vilkike rasta 1400 dėžių cigarečių, kurių vertė, sumokėjus mokesčius, būtų apie 2,5 mln. eurų.

Tegai:
vilkikas, cigarečių kontrabanda
Dar šia tema
Šakių rajone tarnybinis šuo sučiupo cigarečių kontrabandininkus
Iš Baltarusijos atvykusiame traukinyje buvo paslėpta apie 23 tūkst pakelių cigarečių
Pinigai, archyvinė nuotrauka

Specialistė įvardijo geriausią laiką prašymams padidinti atlyginimus

(atnaujinta 10:50 2020.09.26)
Prašymas padidinti atlyginimą turi būti pagrįstas. Be to, tokie argumentai kaip padidėjusios būsto nuomos išlaidos netinka

VILNIUS, rugsėjo 26 — Sputnik. Ruduo — tinkamiausias laikas prašyti pakelti atlyginimą, Sputnik radijui sakė įdarbinimo bendrovės "ProPersonnel" generalinė direktorė Tatjana Doliakova. Jos teigimu, norimą rezultatą galima pasiekti, jei bus naudojamas teisingas požiūris.

Kalendorinių metų pabaigoje dauguma Rusijos komercinių bendrovių tvirtina kitų metų biudžetą. Atlyginimai darbuotojams yra didžiausias išlaidų straipsnis, todėl, jei darbuotojas nori, kad atlygis būtų pakeltas, tuomet reikia apie tai pagalvoti iš anksto, rudenį, sakė ji.

"Darbdavys metų pabaigoje formuoja kitų metų biudžetą. Čia darbdavys galvoja apie darbuotojų rotaciją, apie naujus darbuotojus, apie galimybę padidinti atlyginimus. Čia yra gera proga darbuotojui paprašyti padidinti atlyginimą, nes biudžetas vis dar formuojamas", — teigė ji.

Prašymas padidinti atlyginimą turi būti pagrįstas. Be to, tokie argumentai kaip padidėjusios būsto nuomos išlaidos netinka.

"Darbdavys didina atlyginimus, kai kandidatas yra pasirengęs imtis papildomų darbų. Prasminga pasakyti darbdaviui, kad atlyginimas neturėtų kilti vien todėl, kad pabrango buto nuoma ir žmogui reikia daugiau pinigų, bet todėl, kad žmogus yra pasirengęs imtis daugiau darbo ir tam jam reikia padidinti atlyginimą 15–20 %. Turime pasiruošti šiam pokalbiui. Turime galvoti apie atliktą darbą ir apie tą, kurį žmogus yra pasirengęs pasiūlyti", — sakė ji.

"Labai dažnai kandidatai ima šantažuoti darbdavį. Jie pradeda eiti į kitas įmones, žiūrėti į rinką ar net priimti darbo pasiūlymus, o tada darbdaviui pasakyti, kad kita įmonė pasiūlė daugiau pinigų. Kartais darbdavys kelia atlyginimą, kad išlaikytų darbuotoją. Tai vis dar yra žingsnis link išėjimo. Darbdavys jau iš to supras, kad tai nėra lojalus darbuotojas, ieškos jam pakaitalo", — teigė specialistė.

Tegai:
atlyginimas
Dar šia tema
COVID-19 tyrimai šią savaitę intensyviau bus vykdomi 11-oje didelės rizikos savivaldybių
Trys ES šalys vykdys stebimąjį skrydį virš Rusijos