TSRS ir Rytų Vokietijos nacionalinių komandų rankininkės per rankinio varžybas XXII olimpinėse žaidynėse Maskvoje

Taikli Aldona ir jauna Sigita: kaip lietuvės atstovavo TSRS rankinio rinktinei Maskvoje

(atnaujinta 11:38 2020.07.29)
1980-aisiais pasaulio rankinyje visiška lyderystė priklausė TSRS moterų komandai ir visa tai — Ukrainos trenerio Igorio Turčino dėka

Būtent šis specialistas iškėlė sovietų moterų rankinį į neregėtas aukštumas. 1976 metais ši dailiosios lyties atstovių sporto šaka pirmą kartą buvo įtraukta į olimpinę programą, o TSRS nacionalinė komanda pirmoji pelnė aukso medalius. Maskvos olimpiadoje istorija pasikartojo.

Kadangi tais metais moterų rankinyje vyravo tik socialistinio bloko šalys, galima sakyti, kad visos stipriausios atkeliavo į Maskvą: VDR nacionalinė komanda tuo metu buvo pasaulio čempionė, Vengrijos komanda iškovojo bronzos medalį, o Čekoslovakija užėmė ketvirtąją vietą 78-ojoje pasaulio taurėje.

Тренер олимпийской команды СССР по гандболу Игорь Турчин наблюдает за успехами советских спортсменок на XXII Олимпийских играх в Москве
© Sputnik / Владимир Вяткин
TSRS olimpinės rankinio komandos treneris Igoris Turčinas stebi sovietų sportininkų sėkmę XXII olimpinėse žaidynėse Maskvoje

Sovietų rankinio žaidėjos, kaip ir TSRS krepšinio nacionalinės komandos atstovės, olimpinį turnyrą atliko galingai, praktiškai nepastebėjusios pakeliui esančių kliūčių. Turčino globotinės pradėjo nuo Kongo komandos sutriuškinimo (30:11), paskui nugalėjo čekes (17:7), įveikė vengres (16:12), nepaliko jokių šansų Jugoslavijai (18:9) ir galiausiai įveikė pagrindines konkurentes vokietes (16:12). Tokią sėkmę jau Rusijos komanda sugebėjo pakartoti tik po 36 metų Rio de Žaneire.

Lietuvos rankinio žaidėjų indėlis į Maskvos pergalę buvo gana kuklus, ypač Aldonos Česaitytės-Nenėnienės. Monrealyje ji taip pat prisijungė prie TSRS nacionalinės komandos, tačiau ten sužaidė tik vienerias rungtynes ​​(prieš Japoniją, kur pelnė du įvarčius) ir to pakako, kad taptų olimpine čempione. Maskvoje istorija pasikartojo: Turčinas išleido beveik veteranę Aldoną (tuo metu jai buvo 31 metai) tik vienoms rungtynėms — pradinėse rungtynėse su Kongo komanda. Vėlgi, to pakako, kad Česaitytė-Nenėnienė būtų laikoma jau dukart olimpine čempione.

Момент матча по гандболу между женскими сборными командами СССР и ГДР, XXII летние Олимпийские игры
© Sputnik / Владимир Вяткин
TSRS ir VDR moterų nacionalinių komandų rankinio mačo momentas, XXII vasaros olimpinės žaidynės

Štai 21-erių Sigita Mažeikaitė-Strečen 1980 metais buvo nacionalinės komandos debiutantė, o dar ir viena jauniausių komandoje. Nepaisant to, Sigita Maskvos Olimpiadoje dalyvavo keturiose rungtynėse iš penkių: prieš Čekoslovakiją, Vengriją (pelnė vieną įvartį), Jugoslaviją ir VDR.

Česaitytė-Nenėnienė žaidė rinktinėje nuo 1974 metų. Jos dėka 1978 metais Kauno "Žalgiris" po ilgos pertraukos pateko tarp sąjungos čempionato prizininkų, pralošęs auksą tik neginčijamam to meto lyderiui Kijevo "Spartakui". Aldona, laimėjusi TSRS taurę su savo gimtąja komanda, gražiai baigė savo karjerą 1982 metais. Palikusi didįjį sportą, ji dirbo kūno kultūros mokytoja. Tiesa, asmeniniame gyvenime jai nesisekė: išsiskyrė, niekada neturėjo vaikų ir staiga mirė prieš pat 50-metį. Ji palaidota Kaune.

Gerų žmonių dėka garsiosios sportininkės vardas nebuvo pamirštas ir Lietuvoje, o 2012 metais Česaitytei-Nenėnienei buvo suteiktas Alytaus rajono, iš kur ji kilusi, garbės piliečio vardas. Mokykloje, kurioje ji mokėsi, Aldonos garbei kasmet rengiama sporto šventė.

Литовская гандболистка Алдона Чесайтите-Нененене
Aldona Česaitytė-Nenėnienė

Mažeikaitė-Strečen žaidė kitame TSRS aukščiausios lygos Lietuvos klube — Vilniaus "Eglė". Įsitraukusi į šalies nacionalinę rinktinę olimpinių žaidynių-80 išvakarėse, Sigita gerai užsirekomendavo pas Turčiną ir 1982 metais padėjo sovietų komandai pirmą kartą iškovoti pasaulio čempionės titulą. Metais anksčiau kartu su klubu Mažeikaitė-Strečen tapo TSRS čempionato bronzos medalininke, šią sėkmę pakartojo po šešerių metų. 1989 metais, kaip ir daugelis sovietų sportininkų, ji išvyko dirbti į užsienio klubus — į Vakarų Vokietiją.

Ten ji žaidė porą metų ir pasiliko su šeima Remšeide. Iš sporto gauti ne tik titulai, bet ir daugybė traumų privertė Sigitą baigti karjerą. Vėliau jai buvo diagnozuotas vėžys, jai teko gydytis chemoterapija ir išgyventi dar vieną inksto operaciją. Dėl šios priežasties Strečen dabar dažniausiai juda vežimėliu, tačiau nesigaili praeities ir sako: "Mes turime priimti viską taip, kaip yra. Ir jei ne rankinis, aš čia dabar negyvenčiau".

Tegai:
rankinis, TSRS, Olimpinės žaidynės, Maskva
Temos:
Sporto naujienos (99)
Pilies gatvė, archyvinė nuotrauka

Prokuratūra reikalauja nugriauti neteisėtą pastatą Vilniaus senamiestyje

(atnaujinta 18:23 2021.02.27)
Tyrimo metu nustatyta, kad atliekant galimai savavališkos statybos darbus nekilnojamojo kultūros paveldo objektui UNESCO saugomoje teritorijoje — Vilniaus senamiestyje — galėjo būti padaryta žala

VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Prokuratūra po informacijos žiniasklaidoje kreipėsi į teismą su pareiškimu dėl galimai neteisėtų statybų Vilniaus senamiestyje, praneša įstaigos spaudos tarnyba.

Per pandemiją Vilniuje surengta barų, restoranų ir naktinių klubų savininkų ir darbuotojų protesto akcija
© Sputnik / Владислав Адамовский

Kalbama apie statybvietę Pilies gatvėje 10. Vilniaus apygardos prokuratūra teismo prašo išnagrinėti bylą dėl viešųjų interesų pažeidimo.

Tyrimo metu nustatyta, kad atliekant galimai savavališkos statybos darbus nekilnojamojo kultūros paveldo objektui UNESCO saugomoje teritorijoje — Vilniaus senamiestyje — galėjo būti padaryta žala.

Prokuratūros teigimu, kompetentingos institucijos, Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos ir Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos, nesiima priemonių galimam viešojo intereso pažeidimui pašalinti.

Prokuroras prašo teismo panaikinti administracinius aktus, kurių pagrindu buvo įteisinti savavališkos statybos teisiniai padariniai bei įpareigoti statinių savininką kaltų dėl savavališkos statybos fizinių bei juridinių asmenų, taip pat konkrečių valstybės institucijų lėšomis nugriauti neteisėtai pastatytus maitinimo paskirties pastato (kavinės-baro) priestatus, tarp jų ir stikliniu stogu uždengto vidinio kiemo, Pilies g. 10, patalpas.

Tegai:
Vilnius, prokuratūra
Mobilusis punktas Vilniuje

Vilniuje plečiamos periodinio testavimo nuo koronaviruso grupės

(atnaujinta 18:12 2021.02.27)
Vilniaus miesto savivaldybė ragina įstaigų vadovus motyvuoti savo darbuotojus tirtis profilaktiškai

VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Sveikatos apsaugos ministerijai praplėtus profilaktinio periodinio testavimo grupes, jau nuo šeštadienio Vilniuje daugiau visuomenės grupių galės išsiaiškinti, ar yra persirgę koronavirusu, ir ar šiuo metu nėra viruso nešiotojai, atlikdami tyrimus mobiliajame punkte, praneša miesto savivaldybės spaudos tarnyba.

Iki šiol teisę į profilaktinius periodinius tyrimus turėjo tik medikai, socialinės globos įstaigų darbuotojai, ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo pedagogai, psichologai ar psichoterapeutai, dirbantys kontaktiniu būdu.

Vilnius
© Sputnik / Владислав Адамовский

Nuo šiol reguliariai testuotis dėl koronaviruso galės: visi socialines paslaugas teikiantys darbuotojai; visi pedagogai ir dėstytojai, turintys kontaktą su mokiniais ar studentais; vaistinių darbuotojai; muziejų, kitų ekspozicijų erdvių, bibliotekų, jų ir valstybės archyvų skaityklų ir valstybės kultūrinių rezervatų direkcijų darbuotojai; profesionalių scenos menų kolektyvų (chorų, teatrų trupių, orkestrų ir kt.) darbuotojai; valstybei svarbias funkcijas vykdantys darbuotojai, dirbantys nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbiose įmonėse; audinių ūkių darbuotojai; vidaus reikalų sistemoje dirbantys specialistai, muitinės, policijos pareigūnai, ugniagesiai gelbėtojai ir kt.; institucijų, įstaigų ir organizacijų darbuotojai bei savanoriai, užtikrinantys Lietuvos Respublikos karantino režimo priemonių laikymosi kontrolę.

Profilaktinio testavimo, atliekant PGR tyrimą, tikslas — nustatyti šiuo metu COVID-19 sergantį žmogų, net jeigu jis nejaučia jokių simptomų, taip užkertant kelią protrūkių atsiradimui. PGR testavimas sutinkantiems darbuotojams vykdomas periodiškai. Įstaigų vadovai koordinuoja darbuotojų periodinių profilaktinių tyrimų procesą, kad būtų užtikrintas tinkamas tyrimų periodiškumas.

Serologinis antikūnų testas atliekamas, siekiant sužinoti, ar asmuo persirgo COVID-19 liga. Profilaktiniai tyrimai nėra tikslingi ir nevykdomi asmenims, kurie persirgo COVID-19 liga ir nuo teigiamo SARS-Cov-2 PGR / antigeno testo rezultato praėjo mažiau nei 90 dienų; turi COVID-19 ligos serologinio antikūnų testo teigiamą rezultatą, jei praėjo mažiau nei 60 dienų; paskiepyti COVID-19 ligos vakcina pagal pilną skiepijimo schemą mažiau nei 90 dienų laikotarpiu.

Profilaktiniame testavime dalyvaujantys darbuotojai registruojasi per Karštosios koronaviruso linijos 1808 sistemą telefonu arba elektroniniu būdu pildant elektroninę registracijos formą ir pasirenka registracijos tipą PGR profilaktiniai tyrimai tikslinėms grupėms.

Vilniaus miesto savivaldybė ragina įstaigų vadovus motyvuoti savo darbuotojus tirtis profilaktiškai.

Tegai:
koronavirusas, Vilnius
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Lietuvoje per parą nustatyti 626 nauji koronaviruso atvejai
Estijoje transportuojant sugadintos vakcinos nuo COVID-19
Vokietijos laikraštis rašo, kad "Sputnik V" gali būti hitas