XXII vasaros olimpinės žaidynės, rankinio varžybos tarp TSRS ir Jugoslavijos komandų

Kaip Novickis tapo vienu pagrindinių TSRS rankinio rinktinės žaidėjų

(atnaujinta 11:33 2020.07.30)
TSRS vyrų rankinio komanda Maskvoje turėjo apginti olimpinių čempionų vardą. Ir užduotis atrodė gana įgyvendinama

Pagrindinė varžovė buvo VFR nacionalinė komanda, kuriai sovietų komanda pralaimėjo finale praėjusiame Pasaulio čempionate-78, neatvyko į olimpines žaidynes. Vis dėlto turnyro sudėtis buvo labai stipri.

Nuolatinis sovietinės komandos globotojas Anatolijus Jevtušenka (vadovavo rinktinei 30 metų!), palyginti su žaidynėmis Monrealyje, perpus pakeitė sudėtį ir įtraukė geriausią Kauno "Granito" žaidėją Valdemarą Novickį. Lenkų šaknis turintis lietuvis reikalo nepagadino ir vėliau tapo vienu pagrindinių TSRS rinktinės žaidėjų.

Tuzinas turnyre dalyvavusių komandų buvo suskirstytos į du pogrupius, kur kiekviena žaidė po vieną kartą viena prieš kitą. Pirmąją vietą užėmusios komandos pateko į finalą, antrąją — kovojo dėl trečiosios vietos ir taip toliau.

TSRS rinktinė pradėjo pergale prieš šveicarus (21:15) ir dviem pralaimėjimais — Kuveitui (38:11) ir Alžyrui (33:10). Liepos 26 dieną sovietų komandai teko žaisti su Rumunija, kuriai pralaimėjo (19:22) ir taip labai apsunkino sau gyvenimą. Dabar olimpiados šeimininkams visomis priemonėmis reikėjo įveikti jugoslavus, kurie prieš dvi dienas nugalėjo Rumuniją (23:21) ir dabar rimtai pretendavo patekti į finalą.

Kova su Jugoslavija įvyko liepos 28 dieną. Sovietiniams rankininkams pavyko išspręsti problemą, ypač pasistengė vartininkas Nikolajus Tominas, kuris tose rungtynėse atlaikė penkis įvarčius iš septynių metrų. Na, o aikštės žaidėjai, tarp jų ir du įvarčius pelnęs Novickis, atvedė žaidimą iki pergalės su reikiamu rezultatu — 22:17. Dėl to net trys komandos iš karto pelnė aštuonis taškus, tačiau TSRS nacionalinė komanda papildomais rodikliais pasirodė esanti geresnė nei jugoslavai ir rumunai ir pateko į finalą.

Гандболисты сборных команд СССР и Югославии во время матча на XXII Олимпийских играх
© Sputnik / Владимир Вяткин
TSRS ir Jugoslavijos nacionalinių komandų rankininkai per rungtynes ​​XXII olimpinėse žaidynėse

Auksinės varžybos įvyko liepos 30 dieną. Varžovas rimtas. Taip pat vokiečiai, bet iš Rytų — praėjusios pasaulio taurės-78 bronzos medalininkai. Pirmasis kėlinys nenustatė nė vienos komandos pranašumų — 10:10. Antrojo pabaigoje sovietų rankininkai pralaimėjo 19:20 ir užsidirbo baudą, o vokiečiai pažeidė taisykles kaip tik prieš prasiveržusį link vartų Novickį. Likus dešimčiai sekundžių iki pagrindinio laiko pabaigos Aleksandras Anpilogovas įgyvendino bandymą ir išlygino rezultatą!

Per papildomą laiką Anpilogovas išvedė komandą į priekį. Per atsakomąjį vokiečių puolimą, Novickis perėmė kamuolį ir uždirbo dar vieną galimybę mušti iš septynių metrų. Deja, bet šį kartą Anpilogovas kamuoliu smogė tiesiai į vokiečių vartininko Wielando Schmidto galvą. Pasibaigus pirmosioms papildomoms penkioms minutėms, Valdemaras gavo iš varžovo smūgį į akį, o Tominas neįveikė metimo iš tolo.

Кандидаты в олимпийскую сборную команду СССР по гандболу
© Sputnik / Виталий Савельев
Kandidatai į TSRS olimpinę rankinio rinktinę

Kai tik prasidėjo antras pratęsimas, Novickis prasiveržė iki vartų ir buvo sustabdytas, tačiau teisėjai nefiksavo pražangos ir mainais už tai paskyrė Belovui dviejų minučių bausmę ir baudą, kurią priešininkas įveikė. Netrukus vokiečiai įmušė dar vieną įvartį, į kurį Anpilogovas reaguoja pataikydamas iš septynių metrų linijos ir sumažina skirtumą iki minimumo.

VDR rinktinė pradeda vilkinti laiką puolime, jos žaidėjas leidžia bėgti, o kamuolys atitenka sovietų komandai, kuri atakai turėjo vos tris ar keturias sekundes. Tominas greitai metė kamuolį Aleksejui Žukui, tas metė kamuolį Karšakevičiui, o Šmidtui pataikęs kamuolys klastingai atsitrenkė į skersinį — 22:23 OT. VDR rankininkai pirmą kartą iškovojo olimpinį auksą.

Valdemaras Novickis nesugadino bendro vaizdo, jis elgėsi labai naudingai, nors turėjo traumą, kurią gavo prieš tris savaites iki olimpinių žaidynių ir iki galo neišgydė. Nepaisant to, jis dalyvavo visose turnyro rungtynėse (paskutinėse dvejose jis dar žaidė ir su sulaužyta nosimi), pelnęs iš viso devynis įvarčius.

Daugelis mano, kad sovietų komandos pralaimėjimo Maskvos olimpinėse žaidynėse priežastys yra per didelis žaidėjų pasitikėjimas savimi ir trenerio Jevtušenkos klaidos. Tik po aštuonerių metų jam pavyks su rinktine pakartoti auksinę "Monrealio-76" sėkmę, tačiau Seule iš Maskvos sudėties liks tik du — Karšakevičius ir Novickis. Verta prisiminti, kad 1982 metais TSRS nacionalinė komanda pirmą kartą pagaliau laimės pasaulio čempionatą.

Литовский гандболист  Вальдемарас Новицкис
Valdemaras Novickis

Po olimpinių žaidynių-88 Novickis išvyko žaisti Ispanijos "Malagoje", o po to persikėlė į Vokietijos čempionatą, tačiau po dvejų metų grįžo į gimtąjį "Granitą", kur sužaidė beveik visą savo karjerą ir ją baigė 1993 metais. Vėliau Valdemaras beveik ketvirtį amžiaus (su trumpa pertrauka) vedė Kauno komandą ir 1990-aisiais treniravo Lietuvos nacionalinę komandą, su kuria jis leidosi į pasaulio (1997) ir Europos čempionatą (1998). Novickis iki šiol yra vienintelis rankininkas iš Baltijos šalių, kuriam pavyko tapti olimpiniu čempionu. Išskyrus dar vieną puikų žaidėją Vladimirą Kravcovą.

Kravcovas gimė 1949 metais Alytuje, tačiau Lietuvoje jis nelaikomas savuoju, nes būdamas paaugliu persikėlė su šeima į Glazovą (Udmurtija). Prieš persikeldamas Lietuvoje Kravcovas susidomėjo krepšiniu, planavo jį žaisti toliau, tačiau naujojoje gyvenamojoje vietoje jį patraukė rankinis. Aštuntojo dešimtmečio viduryje jis buvo vieno iš pirmaujančių šalies klubų, Maskvos MAI, su kuriuo du kartus laimėjo TSRS čempionatą, narys. Į šalies nacionalinę komandą jis pateko 1973 metais ir po trejų metų tapo olimpiniu čempionu. Maskvos olimpinėse žaidynėse taip pat žaidė Kolobokas (taip Kravcovą pravardžiavo jo partneriai dėl jo kūno sudėjimo), tačiau tik per pirmąsias keturias rungtynes, ypač prieš Kuveitą (įmušė šešis įvarčius). Su nacionaline komanda 1982 metais tapęs pasaulio čempionu, jis daugiau nebedalyvavo, iš viso sužaidęs 159 rungtynes ​​ir įmušęs 335 įvarčius.

Заслуженный мастер спорта, член сборной команды СССР по гандболу Владимир Кравцов
© Sputnik / Владимир Федоренко
Nusipelnęs sporto meistras, TSRS nacionalinės rankinio komandos narys Vladimiras Kravcovas

Baigęs žaidėjo karjerą, Kravcovas ilgą laiką treniravo MAI komandą, kol laukiniai 1990-ieji nutraukė sklandžią gyvenimo tėkmę. Vladimiras nesusidorojo su naujomis realijomis ir galiausiai nusižudė. Garsaus sovietų rankininko atminimui nuo 2004 metų Glazove rengiamas turnyras.

Tegai:
TSRS, Maskva, Olimpinės žaidynės, rankinis, Baltijos šalys
Temos:
Sporto naujienos (98)
Gydytojas

SAM pateikė rekomendacijas gydymo įstaigoms dėl apsaugos priemonių rezervo kaupimo

(atnaujinta 14:50 2020.10.01)
Ketvirtadienio duomenimis, Lietuvoje patvirtintų koronaviruso atvejų skaičius siekia 4784, 92 žmonės mirė

VILNIUS, spalio 1 — Sputnik. Atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją šalyje ir padidėjusią riziką medicinos darbuotojams užsikrėsti COVID-19 infekcija, paskelbtos rekomendacijas gydymo įstaigoms dėl apsaugos priemonių rezervo kaupimo, rašo Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Tam, kad gydymo įstaigos dirbtų nepertraukiamai, rekomenduojama sukaupti ir laikyti apsaugos priemonių atsargas ne trumpesniam kaip 30 kalendorinių dienų laikotarpiui. Ne mažiau kaip 20 proc. mėnesinio apsaugos priemonių poreikio savo pavaldumo gydymo įstaigoms rekomenduojama kaupti ir savivaldybėms.

Taip pat rekomendacijose pateikti per mėnesį sunaudojamų apsaugos priemonių vidurkiai vienai stacionaro lovai ir vienam ambulatorines paslaugas teikiančios gydymo įstaigos darbuotojui.

Ministerijoje priminta, kad įstatymai įpareigoja darbdavį užtikrinti darbuotojų aprūpinimą apsaugos priemonėmis ir nustatyti jų naudojimo tvarką.

Iš viso Lietuvoje patvirtintų koronaviruso atvejų skaičius siekia 4784, 92 žmonės mirė. Per praėjusią parą Lietuvoje patvirtintas 91 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejis.

Tegai:
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), koronavirusas, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Lietuviai išgelbėjo turizmo sezoną Latvijoje
Estijos URM vadovas paragino atkurti "Baltijos burbulą"
Vienam iš "Lietuvos geležinkelių" konduktorių nustatytas koronavirusas
Rinkimai Lietuvoje, archyvinė nuotrauka

VRK: rinkėjo korteles keičia nevardiniai pranešimai apie rinkimus

(atnaujinta 14:48 2020.10.01)
Šiais metais rinkėjai vietoj įprastų vardinių rinkėjo kortelių, gaunamų prieš rinkimus, sulauks pranešimų apie rinkimus 

VILNIUS, spalio 1 — Sputnik. Prieš artėjančius Seimo rinkimus rinkėjai sulauks nevardinių pranešimų apie rinkimus, praneša Vyriausioji rinkimų komisija.

Pagal naują pranešimo apie rinkimus įteikimo rinkėjams tvarką, nuo šiol pranešimai apie rinkimus nebus įteikiami asmeniškai, o bus metami į rinkėjų pašto dėžutes. Taip pat juose nebeliks rinkėjų asmens duomenų. 

"Šiemet rinkėjai, užuot gavę įprastas vardines rinkėjo korteles, sulauks pranešimų apie rinkimus. Šie pranešimai nebus vardiniai, juose nebus jokių rinkėjų asmens duomenų. Kaip ir anksčiau, ateinant balsuoti nebus būtinybės jų atsinešti į rinkimų apylinkes — užteks turėti tik asmens dokumentą", — teigė VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė.

Pranešime apie rinkimus rinkėjai ras rinkimų apylinkės, į kurios rinkėjų sąrašą įrašytas rinkėjas, pavadinimą, numerį ir balsavimo patalpos adresą, apygardos, kurios teritorijai priskirta rinkimų apylinkė, pavadinimą ir numerį, rinkimų datą, laiką ir kitą informaciją, susijusią su artėjančiais rinkimais. 

Kaip anksčiau, taip ir šiemet pranešimus rinkėjams pristatys ir kitą su rinkimais susijusią informaciją perduos apylinkių rinkimų komisijų nariai. 

Rinkėjams, turintiems teisę balsuoti namuose, pranešimai, kaip ir anksčiau, bus įteikiami asmeniškai. Apylinkės rinkimų komisijos narys, įteikdamas tokiam rinkėjui pranešimą, pasidomės, ar rinkėjas pasinaudos balsavimo namuose teise, bei suteiks informaciją, kaip jis tai galės įgyvendinti. 

Rinkimų dienomis balsuoti į apylinkes įprastiniu būdu atvykusiems rinkėjams reikės atsinešti tik asmens dokumentą, kuriame yra nuotrauka ir asmens kodas — pasą, asmens tapatybės kortelę, vairuotojo ar pensininko pažymėjimą.

Eilinių Lietuvos Seimo rinkimų pirmasis turas vyks spalio 11 dieną, antrasis — spalio 25 dieną.

Tegai:
Lietuva, rinkimai, Seimo rinkimai
Temos:
Lietuvos Seimo rinkimai — 2020
Dar šia tema
Va dabar tai rinkimai — Karbauskis smogė "neliečiamiesiems"
Rinkimų agitacijos subtilybės
Trakų rajone apšaudyti rinkiminiai plakatai
Президент Литвы Гитанас Науседа прибыл на саммит Европейского Союза, Бельгия, 1 октября 2020 года

ES turėtų paruošti paramą Minskui "laikotarpiui po Lukašenkos", mano Nausėda

(atnaujinta 16:28 2020.10.01)
Šalies vadovas taip pat pridūrė, kad "Rusijos ir trečiųjų šalių" kišimasis į situaciją Baltarusijoje yra nepriimtinas

VILNIUS, spalio 1 — Sputnik. Europos Sąjunga turėtų parengti paramos Baltarusijos žmonėms planus laikotarpiui po šalies prezidento Aleksandro Lukašenkos atsistatydinimo, užkertant kelią "kišimuisi" į situaciją iš "trečiųjų šalių", ketvirtadienį pareiškė Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda, atvykęs į ES viršūnių susitikimą.

"Turime sukurti priemones, skirtas Baltarusijos žmonėms paremti laikotarpiu po Lukašenkos. Turime įtikinti baltarusius, kad esame pasirengę jiems padėti, remti ekonomiką, išplėsti patekimą į Europos rinką, palengvinti kreditavimo galimybes, supaprastinti vizų režimą", — sakė Nausėda ir pridūrė, kad "Rusijos ir trečiųjų šalių" kišimasis į Baltarusijos įvykius yra nepriimtinas.

Nausėda taip pat išreiškė viltį, kad ES vadovai viršūnių susitikime "pagaliau sugebės įvesti sankcijas prieš Baltarusiją".

Trečiadienį Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pokalbyje su Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininku Šarliu Mišeliu pareiškė, kad Europos Sąjunga turi nedelsdama aktyvuoti sankcijas Baltarusijai, į sąrašą įtraukiant ir šalies prezidentą Aleksandrą Lukašenką.

Baltijos šalių sankcijos Baltarusijai

Anksčiau Lietuva, Latvija ir Estija, nelaukdamos bendro Europos Sąjungos sprendimo, patvirtino savo sankcijų sąrašą Baltarusijos pareigūnams. Į "juodąjį sąrašą" įtraukta 30 žmonių, tarp jų ir Aleksandras Lukašenka. Vėliau sąrašas išplėstas, įtraukiant į jį apie šimtą žmonių. Sankcijų sąraše yra Baltarusijos prezidento administracijos, jėgų struktūrų ir kitų institucijų vadovų ir aukšto rango pareigūnų.

Šią savaitę Baltarusija įvedė sankcijas Baltijos šalims, atsakydama į anksčiau Lietuvos, Latvijos ir Estijos nustatytus apribojimus. Apie 100 pareigūnų iš kiekvienos šalies buvo įtraukti į sankcijų sąrašus, jiems draudžiama atvykti į Baltarusiją.

Rugpjūčio 9 dieną, po prezidento rinkimų, kuriuos laimėjo dabartinis Baltarusijos lyderis (CRK duomenimis, jis surinko daugiau kaip 80 % balsų), visoje Baltarusijoje prasidėjo masiniai opozicijos protestai.

Pirmosiomis dienomis saugumo pajėgos veiksmus slopino: prieš protestuotojus, kurie nesutiko su rezultatais, pareigūnai naudojo ašarines dujas, vandens patrankas, garsines granatas, gumines kulkas. Vėliau teisėsaugos institucijos nustojo naudoti jėgą prieš protestuotojus. 

Tegai:
Aleksandras Lukašenka, Gitanas Nausėda, ES, Minskas
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų