Eilė koronaviruso tyrimui Kviberone, Prancūzijoje

"Bus viena, bet didelė banga". Kur norima vėl įvesti karantiną

(atnaujinta 14:39 2020.07.30)
PSO teigia, kad antros koronaviruso bangos nebus: visa tai yra viena banga, tik labai didelė

VILNIUS, liepos 30 — Sputnik. Prieš šešis mėnesius Pasaulio sveikatos organizacija COVID-19 epidemiją pripažino tarptautine ekstremalia situacija. Kai kurios šalys jau perėjo susirgimo piką ir išgyvena krizę, tačiau niekas neatsipalaiduoja: laukiama naujų protrūkių. O PSO teigia, kad antros bangos nebus: visa tai yra viena banga, tik labai didelė. Kokia dabar yra koronaviruso situacija pasaulyje, aiškinosi RIA Novosti autorės Sofija Melničuk ir Galija Ibragimova.

Viskas tas pats

Artimiausias Kinijos kaimynas Vietnamas nustebino pasaulį, du kartus numalšindamas epidemiją. Protrūkiai greitai buvo kontroliuojami ir nors skeptikai kalbėjo apie manipuliavimus statistika socialistinėje valstybėje, vietnamiečių sėkmė ekspertų nenustebino.

Tačiau praėjus šešiems mėnesiams nuo pirmojo užsikrėtimo — kino iš Uhano — keturi žmonės susirgo turistiniame mieste Danange. Valdžia pažymėjo, kad šį kartą virusas yra daug agresyvesnis: jis dauginasi greičiau ir sukelia sunkią būklę.

Visi, paliekantys Danangą, dabar laikosi karantino. Kaip tiksliai virusas vėl pateko į šalį, ypač į centrinį regioną, neaišku. Remiantis viena iš versijų, jį įvežė nelegalūs migrantai. Be to, daugelis tų, kurie negalėjo skristi į užsienį, pastarosiomis savaitėmis išvyko atostogauti į Danangą. Buvo evakuota apie 80 tūkst. žmonių, tačiau sergamumas auga: liepos 27 dieną buvo užregistruota 11 užsikrėtusiųjų.

Pasaulio sveikatos organizacija pranešė, kad šis koronaviruso štamas nėra labiau užkrečiamas nei kiti. "Nors mutacijos vyksta, nėra jokios priežasties panikuoti, — teigė PSO Vietnamo atstovas Kidonas Parkas. — COVID-19 užkrečiamumas ir pavojus nepadidėjo."

Kita Kinijos kaimynė, Šiaurės Korėja, oficialiais duomenimis, šešis mėnesius buvo "švari". Liepos pradžioje Kim Čong Inas kalbėjo apie "100 % apsauginių priemonių nuo koronaviruso pasienyje veiksmingumą". Tačiau liepos 26 dieną tapo žinoma apie pirmąjį galimą užsikrėtimą šalyje.

Вторая волна коронавируса во Вьетнаме
© REUTERS / Kham
Antroji koronaviruso banga Vietname

Įtariamas grįžęs į tėvynę perbėgėlis. Jis buvo izoliuotas ir dabar ieškomi tie, su kuriais jis galėjo turėti kontaktų, kai perėjo karinę demarkacijos liniją Kesongo mieste, kuris taip pat buvo visiškai uždarytas. Kaip tiksliai šis asmuo pateko į šalį, smarkiai pablogėjus Pchenjano ir Seulo santykiams bei sugriežtinus kontrolę pasienyje, bando išsiaiškinti kompetentingos institucijos.

Pietų Korėjos žiniasklaida pranešė, kad perbėgėlis buvo apkaltintas išžaginimu praėjusį mėnesį ir persikėlė į šiaurę. Bet jis viruso neturėjo.

Tuo tarpu Pietų Korėjoje pirmą kartą per du mėnesius buvo užfiksuota daugiau nei šimtas infekcijų per dieną, iš kurių 34 buvo įvežtiniai iš Rusijos. Kalbama apie laivo "Petras Pirmasis", nuo liepos 8 dienos prisišvartavusio Busano uoste, jūreivius. Iš viso laive yra 94 žmonės.

Kitoje Korėjos sąsiaurio pusėje, Japonijoje, situacija taip pat kelia nerimą. Osakos ir Aičio prefektūrose per dieną užsikrečia per šimtą. Iš viso šalyje yra apie 600 koronaviruso atvejų.

Тесты на коронавирус в китайском Урумчи
© REUTERS / STRINGER
Koronaviruso testai Urumči mieste, Kinijoje

Kinijoje liepos 28 dieną susirgo 64 žmonės. Daugiausia (57) — Sindziango Uigūro autonominiame regione, dar šeši — Liaoningo provincijoje. Daliano mieste valdžios institucijos liepė atlikti keletą milijonų testų per keturias dienas. Protrūkis paveikė daugelį regionų, įskaitant sostinę. Honkonge taip pat buvo įvestos karantino priemonės: praėjusią savaitę virusas buvo diagnozuotas 108 piliečiams, prieš tai jų nebuvo tiek daug.

Antroji banga Europoje

"Būkime visiškai sąžiningi dėl to, kas vyksta Europoje. Bijau, kad kai kuriose vietose matome antrosios pandemijos bangos ženklus ir visi prisimename, kas įvyko praėjusį kartą." Šį pareiškimą liepos 28 dieną padarė Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Borisas Džonsonas. Dieną anksčiau šalyje buvo nustatyti 685 atvejai.

Liepos pradžioje Didžioji Britanija atšaukė dviejų savaičių saviizoliaciją atvykstantiems iš daugelio šalių. Sprendimas pasirodė per ankstyvas, ir tie, kurie dabar grįžta iš Ispanijos, vėl siunčiami į karantiną.

Ir aišku kodėl. Po birželio nuosmukio statistika ten pablogėjo: per savaitę du su puse–tris kartus, iki pusantro–dviejų tūkstančių per dieną. Tačiau valdžios institucijos patikina, kad padėtis yra kontroliuojama.

Пассажиры в аэропорту Хитроу в Лондоне
© REUTERS / Toby Melville
Keleiviai Londono Hytrou oro uoste

Prancūzijoje atvykusieji iš 16 šalių privalo atlikti testus. Taip pat ir Vokietijoje, kur liepos 28 dieną buvo nustatyti 633 užsikrėtę asmenys, o 27 dieną — 340.

Belgijoje, Antverpeno provincijoje, buvo įvesta komendanto valanda, įmonės buvo įpareigotos grąžinti darbuotojus į nuotolinį darbą. Galbūt Graikijoje bus atnaujinta saviizoliacija, kur dėl pastarųjų savaičių turistų antplūdžio epidemiologinė padėtis blogėja.

Mūšis dėl antirekordo

Antilyderis pagal sergamumą tas pats — JAV: per visą pandemijos laikotarpį patvirtinta beveik 4,5 milijono atvejų, per dieną nustatoma daugiau nei 50 tūkst. Labiausiai nukentėjusios valstijos yra Kalifornija, Florida, Niujorkas, Teksasas. Liepos pradžioje ten buvo panaikintas arba sustabdytas apribojimų sušvelninimas.

Donaldas Trampas, apkaltintas tuo, kad rimtai nevertino epidemijos, viešumoje pasirodė užsidėjęs kaukę ir perspėjo, kad padėtis gali pablogėti. Prezidentas paragino piliečius naudoti apsaugines priemones ir laikytis saugos taisyklių. Tuo pat metu jis rekomendavo kai kuriems regionams sušvelninti karantino priemones.

Tai, kad Trampas staiga "patikėjo" kaukėmis, yra siejama su prezidento lenktynių perėjimu į aktyvų etapą. Jo koziris rinkimų kampanijoje buvo tvirta ekonomika, tačiau epidemija padarė stiprų smūgį šaliai. Nuo Didžiosios depresijos laikų valstijose nebuvo tokio nedarbo.

Visuomenė išsiskyrė į vadinamuosius covid-disidentus ir tuos, kurie kaltina valdžią dėl kovos su epidemija nesėkmės. Be to, JAV sukrėtė didžiuliai neramumai dėl policijos smurto ir rasinių problemų. Masiniai renginiai neprisideda prie epidemiologinės padėties pagerėjimo, tačiau merai ir demokratų valdytojai neleidžia Trampui išsklaidyti demonstrantų.

Vilties teikia vakcina, kurios bandymai prasidėjo liepos 27 dieną. Tiriamojoje vakcinacijoje dalyvauja 30 tūkst. žmonių, programos kaina yra daugiau kaip 900 mln. dolerių.

Президент Бразилии Жаир Болсонару
© REUTERS / ADRIANO MACHADO
Brazilijos prezidentas Žairas Bolsonaras

Brazilija beveik neatsilieka nuo JAV: taip pat daugiau nei 50 tūkstančių užsikrėtusiųjų per dieną. Prezidentas Žairas Bolsonaras yra bene garsiausias covid-disidentas pasaulyje. Net tada, kai jam buvo diagnozuota, jis nesilaikė socialinio atstumo, susitikdamas su žurnalistais. Dabar jie nori jį paduoti į teismą.

Izraelis pavargo

Šiomis dienomis žmonės su plakatais renkasi prie Izraelio ministro pirmininko Benjamino Netanjahu rezidencijos ir kantriai stovi iki vėlaus vakaro. Reikalavimai yra skirtingi: pradedant vyriausybės vadovo atsistatydinimu ir baigiant pakartotino karantino panaikinimu.

Prieš porą mėnesių atrodė, kad Izraelis lengvai susidorojo su pandemija ir grįžo į normalų gyvenimą. Tačiau dabar mažoje šalyje diagnozuota jau daugiau nei 66 tūkst., liepos 27 dieną — 1817 nauji pacientai. Nors mirtingumas yra palyginti žemas, izraeliečiai nepatenkinti vyriausybe.

Smulkūs ir vidutiniai verslininkai jau ir taip nukentėjo ir liko be valstybės paramos. Pakartotiniai apribojimai perpildė kantrybės taurę ir privertė žmones išeiti į gatves. Jeruzalėje protestai peraugo į susirėmimus su policija. Per kelias dienas buvo sulaikyta apie 200 demonstrantų.

Стена Плача в Иерусалиме
© Sputnik / Амит Шааль
Raudų siena Jeruzalėje

Protestuotojai kaltina Netanjahu piktnaudžiavimu valdžia ir primena, kad jis yra susijęs su keliais korupcijos skandalais. Problemos, susijusios su 2021 metų biudžeto patvirtinimu, padidina politinį nestabilumą. Jei jis nebus priimtas iki rugpjūčio 25 dienos, Knesetas bus paleistas ir turės būti surengti ketvirtieji parlamento rinkimai per pusantrų metų. Valdžia bando išvengti šio scenarijaus.

Vyriausybė rengia naują kovos su epidemija strategiją. Tačiau kol izraeliečiai protestuoja, neįmanoma išlaikyti socialinio atstumo. Tai paneigia visas valdžios institucijų antivirusines pastangas.

Hadžas karantino metu

Mekoje prasidėjo Hadžas, kasmetinis musulmonų ritualas. Šiemet pagrindinėse islamo šventovėse galės apsilankyti tik apie tūkstantis žmonių, nors paprastai dalyvauja apie 2,5 milijono piligrimų. Saudo Arabijoje yra daugiau nei 270 tūkstančių atvejų. Pastarosiomis savaitėmis kasdien padidėja beveik dviem tūkstančiais žmonių.

Паломники в Мекке
© Photo : Saudi Ministry of Media
Piligrimai Mekoje

Į Meką atvykę piligrimai buvo įpareigoti laikytis griežtų saugumo priemonių. Viskas apdorojama antiseptikais, negalima liesti šventovės — Kaabos, kaukių negalima nusiimti.

Tikintieji neslepia, kad yra nusivylę. Daugelis jau kelerius metus taupo lėšas Hadžui. Tačiau dažniausiai žmonės supranta: koronaviruso problema yra labai rimta. Jei nepaisysite valdžios institucijų reikalavimų, epidemija tęsis. Tuomet kils abejonių ir dėl kitų metų piligriminės kelionės.

Паломники в Мекке
© REUTERS / Saudi Ministry of Media
Паломники в Мекке

Tuo tarpu Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė, kad antrosios koronaviruso bangos nebus. Pasak PSO, yra "viena didelė banga", o užsikrėtimų skaičius "šiek tiek augs ir kris".

Tegai:
karantinas, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), COVID-19, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (2557)
Vilnius

Lietuvoje fiksuojamas padidėjęs oro užterštumas

(atnaujinta 19:49 2020.10.01)
Gyventojams šiomis dienomis rekomenduojama kuo mažiau laiko praleisti lauke, vengti aktyvios fizinės veiklos gamtoje

VILNIUS, spalio 1 — Sputnik. Ketvirtadienį oro kokybės matavimo stotys fiksuoja padidėjusį oro užterštumą visoje Lietuvoje, rašo Aplinkos apsaugos agentūra.

Šalyje vyrauja teršalų sklaidai nepalankios meteorologinės sąlygos, laikosi sausi orai. Be vietinių taršos šaltinių (transporto, pakeltosios taršos, pramonės įmonių), oro užterštumui taip pat įtakos turi ir atneštiniai teršalai iš kaimyninių šalių.

Vyrauja pietryčių, rytų krypties oro srautai, kartu su jais atkeliauja teršalai iš pietvakarių Rusijos, pietryčių Ukrainos, kur, remiantis palydovine informacija, fiksuojama daug miškų gaisrų.

"Situacija iki savaitės pabaigos keisis mažai, vyraus pietryčių, rytų krypčių vėjas. Todėl, tikėtina, jog ir artimiausiomis dienomis ore bus fiksuojamas didesnis teršalų kiekis", — rašoma pranešime.

Taip pat buvo pateiktos rekomendacijos savivaldybėms: drėkinti paviršius, ypač statybos vietų, gatvių ir kelkraščių. Tuo tarpu gyventojams šiomis dienomis rekomenduojama kuo mažiau laiko praleisti lauke, vengti aktyvios fizinės veiklos gamtoje.

Tegai:
oro tarša, Lietuva
Dar šia tema
Lietuvoje vis dar tęsiasi hidrologinė sausra
Aštuoniuose Lietuvos miestuose pasiektas temperatūros rekordas
Lietuvoje savaitgalį pasiektas naujas paros temperatūros rekordas
Kelias prie jūros

Spalio 2 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 17:47 2020.10.01)
Liūtams rekomenduojama rytoj labiau rūpintis savo sveikata, Skorpionams tinkamas laikas susirasti sielos draugą, Žuvims bus nesunku susitvarkyti su iškilusiais sunkumais

Rytojaus horoskopas nesuteiks pagrindo tikėtis tvarkos ir drausmės iš kitų: tai savitvardos ir mąstymo diena. Žvaigždės perspėja, kad bet kokie bandymai kam nors daryti spaudimą ir juo labiau sutvarkyti kitų žmonių reikalus gali sukelti stiprų ir nemalonų atkirtį.

Avinas (03.21-04.20) Jei šią dieną neįmanoma išspręsti problemų, su kuriomis norėjote susitvarkyti greičiau, nenusiminkite. Šis laikotarpis labiau tinkamas įprastam darbui. Jūs neturėtumėte tikėtis pagalbos iš išorės, nes pažadų bus daug daugiau nei konkrečių veiksmų.

Jautis (04.21-05.21) Geriau skirkite šį laiką poilsiui, įdomiai kelionei ar kūrybai. Tiesa, teisiniai klausimai ar atvejai, susiję su pinigų investavimu, vyks be jokių komplikacijų.

Dvyniai (05.22-06.21) Daug kas plauks į jūsų rankas, o beliks paimti tai, kas atrodo perspektyviausia. Galbūt dabar bus galimybė pagerinti savo finansinę padėtį ar kilti karjeros laiptais. Bet kokiu atveju, būsite patenkinti padėtimi.

Vėžys (06.22-07.22) Laikas pasižymi padidėjusiu impulsyvumu, skubėjimu, neapdairumu. Geriau atidėti tikslumo ir dėmesingumo reikalaujančius atvejus, nes jei į nieką neatsižvelgsite, tai tikrai sukels neigiamų pasekmių.

Liūtas (07.23-08.23) Diena kupina bėdų. Užpildykite savo darbo grafiką įvairia veikla. Dabar tinkamas metas mokytis, susitvarkyti dokumentus, kurti ir stiprinti verslo ryšius. Atkreipkite dėmesį į savo sveikatą.

Mergelė (08.24-09.22) Nebijokite naujų idėjų ir parodykite iniciatyvą. Šiuo laikotarpiu turėtumėte pamiršti vienatvę. Kuo dažniau su draugais aplankykite vietas, kur smagu ir įdomu. Dabar galite tikėtis romantiškos pažinties.

Svarstyklės (09.23-10.22) Nepriimkite galutinių sprendimų verslo, finansų, ilgalaikio bendradarbiavimo srityje, jei dirva jiems nėra paruošta iš anksto. Susitikimai su senais draugais gali patikti. Šią dieną reikia būti ypač atsargiems dirbant su karštais ir aštriais daiktais.

Skorpionas (10.23-11.21) Galite imtis naujų dalykų. Galite rasti išeitį iš daugelio situacijų, tačiau venkite pervargimo — dabar jums tiesiog reikia poilsio ir gero miego. Palankus laikotarpis meilei. Jei norite užmegzti santykius su jums patinkančiu asmeniu, perimkite iniciatyvą į savo rankas.

Šaulys (11.22-12.21) Šiai dienai nereikia planuoti daug dalykų, palikite daug laiko poilsiui. Nebijokite savarankiškai priimti atsakingų sprendimų, tačiau neatmeskite ir naudingų patarimų. Reikėtų spręsti sveikatos problemas. Susipažinkite su naujais žmonėmis.

Ožiaragis (12.22-01.20) Nepykite ir neleiskite kitiems įsivelti į konfliktus. Jei santykiai su kuo nors pašlijo, šiame etape neverta taisyti situacijos — vargu ar jūsų pastangas vainikuos sėkmė. Būkite ištikimi artimiesiems.

Vandenis (01.21-02.19) Galite pradėti naują verslą, derėtis, pasirašyti dokumentus. Jei turite labai konkretų tikslą, tada šiuo metu judėsite link jo užtikrintais žingsniais. Blogo linkintys gali ką nors regzti jums už nugaros, tad nereikėtų suteikti pagrindo apkalboms.

Žuvys (02.20-03.20) Verslo srityje prasideda palankus laikas planuotiems reikalams įgyvendinti, sunkiems klausimams ir problemoms spręsti. Dalykai, kuriems reikia daug energijos, bus lengvi.

Tegai:
horoskopas
Paminklas Hariui Poteriui Londono centre

Londono centre pasirodė paminklas Hariui Poteriui

(atnaujinta 17:37 2020.10.01)
Skulptūra papildė projekto, skirto pagerbti išskirtinius praėjusio amžiaus filmus, eksponatus, tarp kurių jau yra triušio Bugs Bunny, Batmano, Mr. Beano, Mary Poppins, Gene Kelly'io iš "Dainuojančių lietuje", meškučio Paddingtono ir kitų figūros

VILNIUS, spalio 1 — Sputnik. Londono centre, Lesterio aikštėje, pasirodė paminklas garsiam visame pasaulyje burtininkui Hariui Poteriui, praneša agentūra "Press Association".

Lenkų skulptoriaus Andžejaus Šimčiko (Andrzej Szymczyk) kūrinyje užfiksuota scena iš filmo "Haris Poteris ir Išminties akmuo", kur Hogvartso mokinys žaidžia kvidičą.

Bronzinis paminklas Hariui Poteriui įrengtas Londono Lesterio aikštėje, netoli kino teatro "Odeon", kur 2001 metais įvyko pasaulinė filmo premjera.

Skulptūra, vaizduojanti aktorių Danielį Redklifą (Daniel Radcliffe), taps projekto "Scenos aikštėje" (angl. "Scenes in the Square"), skirto pagerbti išskirtinius praėjusio amžiaus filmus, dalimi. Įgyvendinant šį projektą, kuris tęsis iki 2023 metų liepos, Lesterio aikštėje jau įrengtos triušio Bugs Bunny, Batmano, Mr. Beano, Mary Poppins, Gene Kelly'io iš "Dainuojančių lietuje", meškučio Paddingtono ir kitų figūros.

Septynių britų rašytojos Džoanos Rouling (Joanne Rowling) romanų apie Harį Poterį serija, parašyta 1997–2007 metais, išleista 400 milijonų egzempliorių tiražu ir išversta į 65 pasaulio kalbas.

Tegai:
Didžioji Britanija, Londonas, Haris Poteris
Temos:
Pasinerk į kino pasaulį
Dar šia tema
Iš JAV mokyklos pašalintos knygos apie Harį Poterį dėl "prakeikimų"
Paaiškėjo, apie ką gali būti naujas filmas apie Harį Poterį
Hario Poterio gerbėjai pirmą kartą galės apsilankyti Slytherin svetainėje
Daniel'is Radcliffe'as papasakojo, kaip dėl Hario Poterio vaidmens tapo alkoholiku