Valstybinio televizijos ir radijo laidų komiteto Ostankino televizijos ir radijo kompleksas, XXII vasaros olimpinės žaidynės

Kaip lietuvis tapo sovietmečio televizijos legenda

(atnaujinta 13:07 2020.07.31)
Kai TSRS gavo teises organizuoti XXII vasaros olimpines žaidynes, iškilo klausimas dėl tokio reikšmingo įvykio sporto pasaulyje transliavimo per televiziją

Visam procesui vadovavo Henrikas Algirdas Juškevičius, kuris tuo metu ėjo TSRS valstybinio radijo ir televizijos komiteto pirmininko pavaduotojo pareigas.

Заместитель Председателя Государственного комитета СССР по телевидению и радиовещанию Генрих Юшкявияюс
© Sputnik / Борис Приходько
Henrikas Algirdas Juškevičius

Juškevičius gimė 1935 metais Šiauliuose. Po Antrojo pasaulinio karo jis išvyko studijuoti į Leningrado elektrotechnikos ryšių institutą, kurį baigė būdamas 23 metų, vėliau dirbo Lietuvos TSR televizijos ir radijo komitete, kur nuo pat pradžių sukūrė tuo metu moderniausią infrastruktūrą. Būdamas 31 metų jis jau buvo paskirtas Tarptautinės televizijos ir radijo organizacijos (Intervizija) Prahoje techninio centro direktoriumi. Ir dar po penkerių metų Juškevičius iš esmės tapo sovietinės televizijos vadovu, tiesiogiai atsakingu už spalvotosios televizijos plėtrą šalyje. Būtent jis kovojo ir galiausiai pasiekė, kad iki 1980 metų Olimpinių žaidynių Sovietų Sąjunga būtų aprūpinta moderniausia įranga ir tokiu būdu visa TSRS televizija tapo spalvota.

Nuosavi ištekliai

Iš daugybės interviu su Juškevičiumi matyti, kad aštuntajame dešimtmetyje buvo praktiškai neįmanoma įsigyti įrangos. Daug dalykų teko daryti savarankiškai. Netgi teko pasitelkti TSRS karinio-pramoninio komplekso pajėgas. Ir tai jau paskatino gaminti savo pačių magnetinę juostą, spalvotą plėvelę. Be abejo, ji nebuvo tokios kokybės kaip analogai užsienyje, tačiau, nepaisant to, buvo imtasi pirmųjų žingsnių siekiant panaikinti deficitą. Pavyzdžiui, Nalčike Telemechaninės įrangos gamykla pradėjo dirbti atnaujintu pajėgumu, Juškevičiaus tėvynėje, Šiauliuose ir Kaune, vietinės gamyklos pradėjo gaminti daug dalykų spalvotai televizijai šalyje.

Tuo pat metu Juškevičius pripažino, kad sovietai klaidingai pasirinko Prancūzijos SECAM signalo perdavimo sistemą. Tiesa, tai buvo padaryta dar prieš Henrikui pradėjus vadovauti sovietinei televizijai. Faktas tas, kad septintojo dešimtmečio viduryje TSRS ir Prancūzijos santykiai pradėjo gerėti, todėl TSRS nusipirko SECAM sistemą, o Prancūzijos vadovas Šarlis de Golis (Charles de Gaulle) iš Prancūzijos pašalino visas NATO bazes. Na, reikia pridurti, kad SECAM išliko pagrindine spalvotos analoginės antžeminės televizijos transliavimo sistema TSRS, o vėliau ir Rusijoje — iki 2019 metų.

Pasiruošimas žaidynėms

Jei iki 1970-ųjų pradžios tik Maskva ir Leningradas galėjo dirbti spalvotai, tai 1978 metais visos TSRS studijos transliavo spalvotai. Spalvotų televizorių paklausa iškart padidėjo ir dabar jų buvo parduota iki aštuonių milijonų vienetų per metus. Buvo pagaliau nustatytos transliavimo zonos, nes anksčiau įdomios programos Tolimuosiuose Rytuose prasidėdavo ketvirtą ar penktą ryto.

Aukštos kokybės 1980 metų Olimpinių žaidynių transliacijai šalia Ostankino buvo pastatytas Olimpinis televizijos ir radijo centras. Iš pradžių buvo numatyta ten pastatyti aštuonis aukštus, tačiau apsistota ties keturiais. Be to, reikėjo daugybės techninių priemonių: 70 radijo ir 20 televizijos studijų, mobiliųjų televizijos stočių (MTS) visiems stadionams. Remiantis Juškevičiaus prisiminimais, tuo metu jis eidavo miegoti ketvirtą ryto, o aštuntą valandą jis jau būdavo būsimo centro statybvietėje.

Įsigyti MTS buvo vienas dalykas, kitas dalykas — išmokyti žmones rodyti visas sporto rūšis. Sovietų televizija neturėjo didelių varžybų transliavimo patirties. Todėl Maskvos olimpinių žaidynių išvakarėse buvo nuspręsta: lietuviai parodys savo antrąją religiją — krepšinį, Kazanei atiteko jojimo sportas, ukrainiečiams — lengvosios atletikos varžybos, ir panašiai. Visi darė bandomąsias laidas, kurias pristatydavo į Maskvą, kur jau vertino užsienio ekspertai.

Pasirengti žaidynėms-80 labai padėjo 1979 metų TSRS tautų spartakiada, tapusi savotiška generaline repeticija visoms paramos tarnyboms, susijusioms su žaidynių-80 organizavimu, įskaitant televiziją. Tada Juškevičiui pavyko susitarti su CBS dėl keletos valandų "Spartakiados" transliacijos JAV.

Teisių pardavimas

Iš pradžių trys Amerikos kompanijos — ABC, NBC, CBS — kreipėsi dėl teisių transliuoti žaidynes-80. Visi jie atvyko į Maskvą, o tada mažai žinomas Vladimiras Pozneris per šias derybas dirbo vertėju.

Журналист  Владимир Познер
© Sputnik / Хоменко
Vladimiras Pozneris

Iš Juškevičiaus atsiminimų: "Viena įmonė sako: "Henrikai, įvardykite sąskaitą, mes atiduodame 30 milijonų šaliai ir dar du patenka į jūsų sąskaitą!" Aš jiems atsakau: "Vaikinai, pas mus už tokius dalykus šaudo!" Ir tai buvo tiesa. Dėl to visi atvyko į aukcioną, apsistojo viešbutyje "Sovetskaja", žaidynių organizacinio komiteto pirmininku buvo Ignatas Novikovas, jo pavaduotoju Vitalijus Smirnovas. Naktį skambina vienas iš CBS atstovų: "Henrikai, mes susitarėme, visos trys įmonės: daugiau nei 34 milijonų dolerių jums nemokėsime".

Kažkuriuo metu konsorciumas nusprendė Novikovui padidinti normą iki 40 milijonų, tačiau Juškevičius sakė: "Ne!"

"Aš jiems patariau grįžti namo ir pažadėjau pateikti ieškinį dėl Antimonopolinio įstatymo pažeidimo. Jie išvyko. Tada mes juos priėmėme po vieną, — prisimena Juškevičius keturiasdešimties metų senumo įvykius. — Buvo dar vienas vokietis, kuris Vakaruose pardavinėjo Maskvos didžiojo teatro baleto spektaklius. Jis turėjo daug ryšių, jis padėjo siūlydamas tarpininko paslaugas. Mes išsakėme jam savo sąlygas — 73 milijonai dolerių. Ir jis susitarė su NBC, ir netrukus sutartis buvo pasirašyta mūsų sąlygomis!"

Apskritai Juškevičiui pavyko parduoti olimpinių žaidynių transliaciją dvigubai brangiau, nei amerikiečiai iš pradžių norėjo mokėti. Ir, beje, atkreipkite dėmesį, kaip išaugo skaičius: ankstesnių žaidynių Monrealyje-76 transliavimo teisės "buvo parduotos" už 16 milijonų dolerių. TSRS šis sandoris buvo puiki pergalė, o tas vokietis už tarpininkavimą gavo milijoną, jo gyvenimas buvo sėkmingas.

Председатель Оргкомитета ОИ-80 Игнат Новиков
© Sputnik / Лев Иванов
Ignatas Novikovas

Pagal pasirašytą susitarimą sovietai įsipareigojo paruošti atskiras komentatorių vietas stadionuose amerikiečių televizijos atstovų darbui, aprūpinti juos kameromis ir išmokyti 500 žmonių anglų kalbos pagrindų.

Kai tapo aišku, kad bus boikotas, labai pravertė "Spartakiada-79" patirtis, kur jau buvo rengiamos televizijos transliacijos. Ir visą Maskvos olimpiadą galiausiai parodė sovietų televizijos darbuotojai. Be to, sovietai taip pat gavo pajamų iš televizijos laidų pardavimo: pavyzdžiui, už dešimt milijonų dolerių teises į žaidynių Japonijoje transliavimą įgijo, pavyzdžiui, "TV Asahi".

Baigiamasis žodis

Po to, kai socialistinio bloko šalys nepateko į olimpines žaidynes-84 Los Andžele, Henrikas Juškevičius kartu su Tedu Terneriu (Ted Turner) (CNN įkūrėjas) sugalvojo Geros valios žaidynes, kurios pirmą kartą buvo surengtos 1986 metais ir vyko iki 2001 metų.

Paskutiniais TSRS gyvavimo metais Juškevičiui buvo pasiūlyta vadovauti valstybinei televizijai ir radijui. Tačiau Henrikas jau gavo įdomesnį pasiūlymą — iš UNESCO generalinio direktoriaus Federiko Majoro (Federico Mayor). Jis pakvietė 55-erių Juškevičių į generalinio direktoriaus pavaduotojo postą tarptautinės televizijos transliacijos reformos vykdyti. Po 20 metų darbo sovietinėje televizijoje Juškevičius pasirinko UNESCO.

Tegai:
sportas, TSRS, Maskva, Olimpinės žaidynės
Temos:
Sporto naujienos (98)
Vilnius

Lietuvoje 40 COVID-19 atvejų siejami su židiniais

(atnaujinta 12:47 2020.09.18)
Iš viso Lietuvoje patvirtinti 3565 COVID-19 ligos atvejai, tebeserga 1283 asmenys, 2181 — pasveiko

VILNIUS, rugsėjo 18 — Sputnik. Per praėjusią parą Lietuvoje patvirtintas 61 koronaviruso (COVID-19) atvejis, apie tai pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).

Iš viso šalyje patvirtinti 3565 COVID-19 ligos atvejai, tebeserga 1283 asmenys, 2181 — pasveiko.

Naujausiais duomenimis, 22 iš jų registruoti Vilniaus, 13 Kauno, 11 Šiaulių, 8 Telšių, 4 Panevėžio, 2 Klaipėdos bei 1 Marijampolės apskrityse.

Po kontakto su sergančiaisiais, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 45 asmenys. 15 asmenų užsikrėtimo aplinkybių specialistams nustatyti nepavyko. Be to, per praėjusią parą Panevėžio apskrityje registruotas vienas įvežtinis atvejis iš Didžiosios Britanijos. 

40 atvejų siejama su židiniais

5 koronaviruso atvejai patvirtinti Radviliškio ligoninėje. Visi asmenys yra darbuotojai. Vakar NVSC gavo informaciją apie dar 23 teigiamus testų COVID-19 nustatyti rezultatus. Asmenys informuoti, tačiau epidemiologinė diagnostika vis dar vykdoma, šie atvejai į statistiką bus įtraukti rytoj. Savo ruožtu, NVSC nurodė ligoninei į įstaigą nepriimti naujų pacientų, NVSC specialistai tęsia darbą šioje įstaigoje. 

Kauno apskrityje registruoti 5 atvejai, siejami su židiniu Raseinių ligoninėje. Iš šių asmenų 3 yra darbuotojai, 2 — antriniai kontaktai. Vertinama, kad iš viso su protrūkiu siejami 7 COVID-19 atvejai.

4 vakarykštę parą Vilniaus apskrityje registruoti atvejai siejami su Vilniaus Gabijos progimnazija. Vienas iš šių asmenų yra Gabijos progimnazijos, kitas — Vilniaus "Vyturio" pradinės mokyklos mokinys ir 2 šeimų nariai. Gabijos progimnazijoje besimokantis vaikas buvo izoliuotas, todėl naujų kontaktų nenustatyta, o "Vyturio" pradinėje mokykloje vaikas užkrečiamuoju periodu nebuvo, tad darbas šioje ugdymo įstaigoje vyksta įprastai. Iš viso šiuo metu nustatyta 19 susijusių atvejų.

2 atvejai Panevėžio apskrityje yra siejami su šeimos švente. Iš viso, vertinama, kad susiję yra 11 atvejų.

1 vakar registruotas koronaviruso atvejis Kauno apskrityje siejamas su židiniu Raseinių policijoje. Asmuo nėra įstaigos darbuotojas. Šiuo metu turimais duomenimis, iš viso su protrūkiu siejami 27 koronaviruso atvejai.

Dar 1 atvejis Kaune yra siejamas su transporto įmone. Tai jau 34-asis susijęs susirgimas.

Taip pat 1 atvejis, praėjusią parą registruotas Šiauliuose, siejamas su Šiauliuose veikiančia siuvimo įmone. Šiuo metu registruoti 45 su šiuo židiniu susiję atvejai.

Vilniuje vakarykštę parą patvirtintas 1 atvejis, siejamas su šeimos švente. Iš viso su židiniu yra susijęs 9 atvejai.

Dar 1 atvejis Vilniuje registruotas susirgimas, siejamas su Vilniaus senamiestyje įsikūrusiu baru. Asmuo, vertinama, užsikrėtė namų aplinkoje nuo bare dirbančio asmens. Tai 3-asis susijęs susirgimas.

Taip pat vakar registruoti 7 nauji židiniai: 3 Vilniaus apskrityje, 2 Telšių, po 1 — Šiaulių ir Panevėžio apskrityse.

4 atvejai, Vilniaus apskrityje nustatyti vakarykštę parą, yra siejami su mokėjimų apdorojimus vykdančia įmone. Iš viso registruoti 5 COVID-19 atvejai. Pirmojo asmens užsikrėtimo aplinkybės nenustatytos.

Dar 4 nauji COVID-19 atvejai Vilniuje, vertinama, yra susiję su ledo ritulio treniruote ir varžybomis. Iš viso registruoti 5 su židiniu susiję atvejai.

5 atvejai Telšių apskrityje yra siejami su protrūkiu Mažeikių rajono savivaldybėje. 2 iš šių asmenų yra darbuotojai, kiti — susiję asmenys. Vienas iš šių asmenų yra Mažeikių "Ventos" progimnazijos mokinys, kuris mokykloje užkrečiamuoju periodu nebuvo, tad kontaktų nenustatyta, darbas ugdymo įstaigoje vyksta įprastu režimu. Iš viso registruoti 6 su židiniu susiję atvejai.

Dar 3 nauji koronaviruso atvejai siejami su asmenine švente Plungės rajone. Iš viso su židiniu siejami 5 atvejai.

Taip pat naujas židinys registruotas Švenčionių rajone. Čia COVID-19 patvirtinta Švenčionių profesinio rengimo centro darbuotojui, kuris kontakto su mokiniai neturi. Iš viso iki šiol registruoti 2 susiję atvejai. Abu asmenys yra darbuotojai, neturintys tiesioginio kontakto su mokiniais.

Tuo tarpu, Šiaulių apskrityje židinys registruotas Kelmės ligoninėje. Praėjusią parą COVID-19 patvirtintas šios įstaigos darbuotojui. Izoliuoti 4 medikai.

1 naujas atvejis siejamas su židiniu Biržuose veikiančioje draudimo kompanijoje. Iš viso registruoti  2 susiję atvejai.

Be to, dar 5 asmenys, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtintas koronavirusas, tačiau atvejai, šiuo metu turimais duomenimis, nepriskiriami infekcijos židiniams.

15 asmenų užsikrėtimo aplinkybės neaiškios

Šiuo metu epidemiologams dar nepavyko nustatyti, kaip užsikrėtė 15 asmenų. Epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, kad asmenys išvykę į užsienį nebuvo, su patvirtintais COVID-19 atvejais nebendravo.

Specialistai nagrinėja šių užsikrėtusiųjų maršrutus, tad statistika dar gali keistis, jei būtų rastos sąsajos tarp atskirų atvejų.

Vakcina nuo koronaviruso
© Sputnik / Пресс-служба АФК "Система"

Atkreiptas dėmesys, kad vienas iš šių asmenų yra mokytojas, dirbantis dvejose mokyklose — Marijampolės Petro Armino progimnazijoje ir Marijampolės Marijonų gimnazijoje. Šiose ugdymo įstaigose izoliuoti 276 didelės rizikos sąlytį turėję asmenys. Izoliuoti mokiniai ugdomi nuotoliniu būdu.

Taip pat vienas asmuo, kurio užsikrėtimo aplinkybės nenustatytos, yra Klaipėdos licėjaus mokinys. Nustatyta, jog didelės rizikos sąlytį turėjo 15 bendraklasių. Izoliuoti mokiniai ugdomi nuotoliniu būdu.

Be to, 2 asmenys, kurių užsikrėtimo aplinkybės nenustatytos, yra Kauno lopšelio-darželio "Spindulėlis" ir Kauno "Aleksoto" darželio-lopšelio darbuotojai. Epidemiologinis tyrimas tęsiamas, nustatinėjami kontaktai.

Taip pat vienas asmuo, kuriam COVID-19 patvirtinta vakar, yra Kauno Vytauto Didžiojo (VDU) studentas. Nustatyti 2 didelės rizikos sąlytį turėję asmenys. 

Tegai:
koronavirusas, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Brangioji kaukė: nauji ir seni COVID-19 apribojimai skirtingose šalyse
Lietuvos ir Lenkijos SAM vadovai įsipareigojo kartu toliau kovoti su COVID-19 plitimu
Radviliškio ligoninėje nustatyti dar 23 COVID-19 atvejai
Šunys narve

Dėl galimos korupcijos VMVT, Žemės ūkio ministerija kreipėsi į STT

(atnaujinta 11:55 2020.09.18)
Pabrėžiama, kad atlikti tyrimą prašoma dėl šios tarnybos veiksmų, siekiant išsiaiškinti galimas nusikalstamas veikas

VILNIUS, rugsėjo 18 — Sputnik. Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT) su prašymu įvertinti situaciją, susijusią su galima korupcija Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje (VMVT), teigiama ministerijos pranešime.

Šunys gyvūnų prieglaudos aptvare, archyvinė nuotrauka
 
© Sputnik / Евгений Биятов

Atlikti šį tyrimą prašoma dėl šios tarnybos veiksmų, siekiant išsiaiškinti galimas nusikalstamas veikas.

Pranešime teigiama, kad ŽŪM į STT kreipėsi atsižvelgdama į viešojoje erdvėje pasirodžiusią informaciją, jog VMVT vadovybė ir darbuotojai, susidūrę su žiauraus elgesio su gyvūnais ir jų kankinimo veisyklose faktais, privačių asmenų bei nevyriausybinių organizacijų apie tokius faktus pranešimais, nereaguodavo ir neinicijuodavo Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatyme numatytos gyvūnų perdavimo globėjui ir konfiskacijos procedūros.

"Anot pranešimų, VMVT taip pat galimai neužtikrino nelegalaus gyvūnų augintinių veisimo ir prekybos kontrolės bei nekontroliavo nelegalaus gyvūnų augintinių įvežimo į Lietuvą", — rašoma pranešime.

2020 metų rugsėjo 11 dieną Žemės ūkio ministerija jau yra sudariusi komisiją, skirtą įvertinti VMVT veiklą, procedūras ir procesus tiriant pranešimus, skundus, vykdant patikrinimus gyvūnų gerovės klausimais.

Tegai:
Žemės ūkio ministerija (ŽUM), Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), gyvūnai
Dar šia tema
"Gelbėkime gyvūnus iš pragaro": Vilniuje surengtas gyvūnų teisių apsaugos mitingas
Pranešta, kad šalyje tiriant gyvūnų gerovės pažeidimus pasitvirtino iki 50 proc. pranešimų

Lietuvos pasieniečiai prie Italijos krantų nufilmavo banginį

(atnaujinta 13:33 2020.09.18)
Vaizdo įrašą VSAT pareigūnai nufilmavo patruliuodami prie Europos Sąjungos išorės sienos. Italijos pakrantėje pasieniečiai vykdo paieškos ir gelbėjimo darbus

Lietuvos pasieniečiai pasidalijo vaizdo įrašu, kuriame matyti banginis. Vaizdo įrašas paskelbtas Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Facebook puslapyje.

"Vaizdo įraše — prie Pantelerijos salos Italijoje užfiksuotas banginis. Jį FRONTEX operacijos metu nufilmavo Pagėgių rinktinės pasieniečiai", — teigiama pranešime.

Italijos pakrantėje VSAT pareigūnai patruliuoja prie ES išorės sienos, vykdo paieškos ir gelbėjimo darbus, stebi įtartinus laivus.

Dar šia tema
Paslaptinga banginio mirtis Brazilijos miško viduryje nustebino mokslininkus
Su jūreiviais žaidęs baltasis banginis palaikytas "Rusijos šnipu"