Alkoholiniai gėrimai

Ekspertas paaiškino, kodėl Lietuva pralaimėjo karą su alkoholizmu

(atnaujinta 22:01 2020.08.03)
Pastaraisiais metais pastebimai padidėjo geriančių žmonių skaičius, o tarp jaunesnių nei 30 metų asmenų šis skaičius padvigubėjo

VILNIUS, rugpjūčio 2 — Sputnik. Lietuva pralaimėjo karą su alkoholizmu, rašo ekspertas Aleksejus Iljaševičius tinklalapyje "RuBaltic.ru".

Anot Vilniaus universiteto mokslininkų, per ketverius metus pastebimai išaugo alkoholinių gėrimų vartojančių žmonių skaičius, o tarp žmonių iki 30 metų šis skaičius išaugo dvigubai.

Tuo tarpu, kaip primena ekspertas, valdančioji partija "Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga" (LVŽS), laimėjusi 2016 metų rinkimus, kaip vieną iš savo prioritetų paskelbė kovą už blaivumą. Vėliau padidėjo akcizai, uždraustas alkoholio pardavimas asmenims iki 20 metų, įvesti alkoholio pardavimo terminai ir kitos priemonės. Apribojimai taip pat paveikė paplūdimio kavinių savininkus, kuriems buvo uždrausta prekiauti alkoholiu.

"Kova dėl blaivybės, kurią paskelbė "valstiečiai", sukelia pasipriešinimo judėjimą. Pavyzdžiui, protingi verslininkai rado būdą apeiti vieną iš apribojimų: praėjusį rudenį Lietuvoje atsirado stipriojo alkoholio saugyklos, iš kurių bet kada galite pasiimti butelį. Tokią paslaugą siūlanti įmonė neužsiima alkoholinių gėrimų pardavimu — tiesiog saugo savo partnerio gaminius. Visuomenės pasipiktinimas privertė parlamentą grąžinti lengvą (iki 15 laipsnių) alkoholį į paplūdimio kavines", — rašo Iljaševičius.

Pasak Vilniaus universiteto docentės Vitos Karpuškienės, per pastaruosius penkerius metus vienam gyventojui suvartoto alkoholio kiekis sumažėjo, tačiau jei 2016 metais alkoholį vartojo 57 procentai lietuvių, tai 2020 metais šis skaičius padidėjo iki 64 procentų.

Pastebima, kad alkoholį vartojančių lietuvių grupė tapo daug jaunesnė. Alkoholį vartoja 21 procentas gyventojų, jaunesnių nei 30 metų, palyginti su 10 procentų 2016 metais.

Leidinyje teigiama, kad amžius nuo 20 iki trisdešimties 30 — tobulėjimo, aktyvaus darbo ir šeimos santykių kūrimo laikas. Alkoholis netinka šiam grafikui. Neatsitiktinai procentais žmonės iki trisdešimties geria žymiai mažiau nei vyresni tautiečiai. Liūdniausia, kad alkoholio vartojimas auga tarp jaunų žmonių.

Anot eksperto, dešimtajame dešimtmetyje gimusiems lietuviams vis sunkiau rasti savo vietą gyvenime. Be to, alkoholio vartojimas tarp jaunų žmonių galėjo padidėti dėl "valstiečių" kovos su alkoholiu kampanijos.

Lietuva dažnai yra tarp lyderių pagal gyventojų suvartoto alkoholio kiekį. Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) savo apžvalgoje pripažino Lietuvą "labiausiai geriančia" šalimi pasaulyje.

Respublikos valdžia bando kovoti su šia problema didindama alkoholio akcizus. Nuo 2020 metų kovo 1 dienos akcizo mokesčio tarifas buvo padidintas nuo 1832 iki 2025 eurų už hektolitrą gryno etilo alkoholio. Mokestis padidėjo 10,5 proc.

Alkoholio kainos Europos Sąjungoje
© Sputnik /
Alkoholio kainos Europos Sąjungoje
Tegai:
alkoholizmas, Lietuva, alkoholis
Dar šia tema
Lietuva atsidūrė tarp ES lyderių pagal santuokoje gimusių vaikų skaičių
Lietuvoje valstybės skolos ir BVP santykis — vienas žemiausių ES
Klaipėdos dramos teatras, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: rugsėjo 20-osios šventės

(atnaujinta 09:12 2020.09.19)
Nuo rugsėjo 19-osios iki metų gali lieka 103 dienos, dienos ilgis — 12 val. 29 min.

Rugsėjo 20 yra 263-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 264-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 102 dienos.

2020 metų rugsėjo 20 dieną saulė teka teka 07:00, leidžiasi 19:24, dienos ilgis — 12 val. 24 min.

Herkaus Manto sukilimo diena

1260 metais prasidėjo didysis Prūsų sukilimas, kurį paskatino Lietuvių ir Žemaičių pergalė prieš kryžiuočius Durbės mūšyje. Vienu iš sukilimo vadų tapo legendinis Herkus Mantas.

1869 metais gimė visuomenės veikėjas, pedagogas, kunigas, kritikas ir lietuvių literatūros klasikas Juozas Tumas-Vaižgantas.

1920 metais Tautų Sąjungos Taryba, stengdamasi sušvelninti konfliktą tarp Lenkijos ir Lietuvos, priėmė rezoliuciją, kuria siūlė tvirtinti Pauliaus Hymenso pasiūlytą Lietuvos ir Lenkijos sutarties projektą, toliau dėl jo nebediskutuojant. Pagal projektą Lietuva ir Lenkija būtų savarankiškomis valstybėmis, turinčiomis bendras užsienio reikalų ir ekonomikos tarybas. Lietuvos sostine būtų patvirtintas Vilnius ir nustatyta aiški tarpvalstybinė siena.

1935 metais Klaipėdos dramos teatre parodytas pirmasis spektaklis — Kazio Inčiūros "Vincas Kudirka".

1989 metais Kaune atkurta Lietuvos šaulių sąjunga.

2001 metais Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Rusijos fondu, renkančiu duomenis apie Antrajame pasauliniame kare naciams tarnavusius asmenis.

2005 metais Lietuvos bankas išleido į apyvartą 500 litų nominalo proginę auksinę monetą, skirtą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams. Tūkstančio egzempliorių tiražu iš gryno aukščiausios kokybės aukso nukaldinta moneta kainavo 2020 litų. Visas monetos tiražas buvo išpirktas šalyje per vieną dieną.

Savo vardadienius šiandien švenčia Andriejus, Eustachijus, Fausta, Tautgirdė, Vainoras.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Mergina ruošia salotas, archyvinė nuotrauka

Įvardytas lengvas ir greitas būdas numesti svorio be dietų

(atnaujinta 21:44 2020.09.19)
Dietologė siūlo savo mitybai pritaikyti "lėkštės metodą", kuris padeda suprasti, kiek tam tikros rūšies maisto produktų galima įtraukti į savo racioną

VILNIUS, rugsėjo 19 — Sputnik. Barselonos "Alimmenta" klinikos mitybos specialistė Adriana Oros paskelbė lengvą ir greitą būdą padėti valdyti mitybą ir koreguoti svorį. Apie tai praneša leidinys ABC.

Kaip pažymėta, "lėkštės metodas" padeda suprasti, kiek tam tikros rūšies maisto produktų galima įtraukti į dietą. Pusė lėkštės turi būti daržovės, žalios arba virtos. Ketvirtadalis jūsų lėkštės — daug biologiškai prieinamų baltymų, tokių kaip kiaušiniai, liesa mėsa, jūros gėrybės, žuvis ar ankštiniai augalai. Dar ketvirtadalis tenka angliavandeniams — makaronams, ryžiams, bulvėms ar viso grūdo duonai. Dietologė taip pat pasiūlė lėkštę papildyti nedideliu kiekiu sveikų riebalų — avokadais, riešutais ar sėklomis.

Jei norite susitvarkyti mitybą, Oros pirmiausia siūlo pasiimti žalių arba virtų daržovių, kuriose yra mažai kalorijų, tačiau patiekalas yra gana sotus. Tada ji pasiūlė pridėti baltymų ir angliavandenių — jų dalis priklauso nuo dienos energijos sąnaudų, o maistą papildyti sveikais riebalais.

Tačiau mitybos specialistė Elisa Escorihuela pažymėjo, kad žmonės ne visada prisimena rekomendaciją vartoti sudėtinius angliavandenius, pavyzdžiui, pilno grūdo duoną. Kita klaida yra netinkamo baltyminio maisto pasirinkimas, pavyzdžiui, pusgaminiai — juose yra daug cukraus, druskos ir sočiųjų riebalų. Oros taip pat pažymėjo, kad žmonės dažnai pamiršta įvairovę: mėsa valgoma dažniau nei žuvis, jūros gėrybės ar ankštiniai augalai.

Ji paaiškino, kad šis metodas iš tikrųjų gali padėti numesti svorio. Dietos pagrindas yra daržovės, kurios skaidulų ir vandens dėka prisideda prie sotumo, o baltymai turi didelę biologinę vertę. Jie taip pat sveikesni ir turi mažiau sočiųjų riebalų. Angliavandeniai turi lėtai ištirpti vandenyje ir būti sudėtiniai. Visa tai suteikia daugiau sotumo.

Skaičiuodami porcijas, turite atkreipti dėmesį į angliavandenius ir riebalus: jų kiekis priklauso nuo žmogaus poreikių ir tikslų. Be to, dėl virškinimo problemų ar tam tikrų maisto produktų netoleravimo turite tiksliai nustatyti daržovių porcijos dydį. Oros pabrėžė, kad dieta turi būti individuali. Be to, reikia atsiminti apie mankštą, suvartojamo vandens kiekį ir stengtis išvengti streso.

Escorihuela paaiškino vegetarams, kad yra du tokio valgymo būdai. Pirmuoju atveju pusę lėkštės turėtų sudaryti daržovės ir nedidelis kiekis vaisių, kitą pusę — augaliniai baltymai. Arba pusė lėkštės taip pat gali būti iš daržovių ar vaisių, ketvirtadalis — baltymai, likusi dalis — sudėtiniai angliavandeniai.

Tegai:
maistas, sveika mityba, sveikata
Temos:
Sveikas gyvenimo būdas — mityba, receptai
Dar šia tema
Lietuvoje ant darželinukų ir pradinukų stalo atsiras daugiau morkų
Sveikuolių pusryčiai: granola su kokoso drožlėmis ir vaisiais
Įvardyti pagrindiniai imuniteto priešai