serologiniai testai

ULAC vadovas papasakojo, kada greitieji testai rodo patikimiausią rezultatą

(atnaujinta 11:41 2020.08.05)
Pasak Sauliaus Čaplinsko, greitieji testai plačiai naudojami epidemiologiniams tyrimamas, leidžia diagnozuoti buvusią koronaviruso infekciją ir pagerina ankstyvos infekcijos diagnostiką

VILNIUS, rugpjūčio 5 — Sputnik. Lietuvos užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovas, medicinos mokslų daktaras, profesorius Saulius Čaplinskas papasakojo, kaip veikia serologiniai testai.

Kaip rašo Čaplinskas savo paskyroje Facebook, greitųjų testų esmė – tai kokybinis tyrimas, kuris greitai atsako į klausimą, ar žmogus turėjo kontaktą su COVID-19 ligos sukėlėju ir ar jam susiformavo imunitetas. Tuo tarpu greitieji testai neatsako į klausimą ar tyrimo metu žmogus yra užkrečiamas. 

Jis pažymi, kad kaip ir kitų diagnostinių testų atveju, galimas tiek klaidingai teigiamas, tiek klaidingai neigiamas rezultatas, todėl labai svarbu tinkamai interpretuoti tyrimo rezultatą, kaip ir priimti sprendimą dėl kitų ligos diagnozę patvirtinančius tyrimų. 

"Keista, kad sprendimų priėmėjams Lietuvoje patariantys iki šiol nežino, kad serologiniai tyrimo metodai jau plačiai naudojami epidemiologiniams tyrimamas, taip pat jie leidžia diagnozuoti buvusią infekciją, o, derinami su PGR metodu, leidžia pagerinti ankstyvos infekcijos diagnostiką", – rašo Čaplinskas.

Pasak profesorius, serologinius tyrimus galima naudoti mažiausiai penkiais atvejais. Pirma, norint įvertinti epidemiologinius kintamuosius, tokius kaip užsikrėtimo dažnis ar mirštamumo procentas, kurie yra būtini norint įvertinti, kiek žmonių užsikrečia ir kokia ligos eiga. Antra, strategiškai dislokuoti imunitetą virusui jau turinčius medikus, siekiant sumažinti viruso poveikį jautriems asmenims.

Trečia, siekiant įvertinti nemedicininių intervencijų poveikį populiacijos lygmeniu ir informuoti apie reikalingus, pvz., karantino švelninimo, pokyčius. Ketvirta, siekiant nustatyti asmenis, kuriems pasireiškė stiprus imunologinis atsakas į virusą ir kurių plazma galėtų būti naudojama COVID-19 užsikrėtusių pacientų gydymui. Penkta, derinami su PGR metodu, leidžia pagerinti ankstyvos infekcijos diagnostiką.

Pasak Čaplinsko, COVID-19 ligos diagnostika daugiausia remiasi PGR metodu, tiriant simptominių ir besimptominių pacientų nosiaryklės mėginius, ir gali duoti 30 – 40 proc. klaidingai neigiamų rezultatų. 

Jis pažymi, kad 1-7 dieną po infekcijos PGR metodo jautrumas yra 67 proc. Po 8 dienų mažėja iki ~54 proc., o dar vėliau krenta iki 45 proc. 

Jei serologinis testas atliekamas iki 8 dienos, jo jautrumas gali siekti tik 29 proc., tačiau, kaip rašo ULAC vadovas, po 15 dienų testo jautrumas išauga iki 100 proc. 

"Iš pasisakymų žiniasklaidoje tampa aišku, kad kai kurie kolegos nesupranta arba sąmoningai klaidina visuomenę sakydami, kad įsigytų testų galiojimo laikas ilgas ir juos dar bus galima panaudoti. Na ir kas, kad nupirktų testų galiojimo laikas ilgas? Juk IgM klasės antikūnai aptinkami organizme tik ūmios infekcijos metu, o IgG antikūnai praėjus tam tikram laikui nuo užsikrėtimo (gal būt tik keliems mėnesiams) pradeda mažėti ir jų jau galime neaptikti. Todėl iki šiol nežinome ir ateityje negalėsime nustatyti kur cirkuliuoja pavojingi koronavirusai", – apibendrino Čaplinskas.

Naujausiais duomenimis, Lietuvoje iš viso konkretiems žmonėms patvirtinti 2137 COVID-19 ligos atvejai, tebeserga 397 asmenų, 1647 — pasveiko, 437 žmonės yra izoliacijoje.

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik /
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Tegai:
koronavirusas, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC)
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (2557)
Dar šia tema
Atvejų skaičius vis auga: Lietuvoje — per parą septyniolika naujų COVID-19
Nausėda pareiškė, kad informacija apie COVID-19 pirkimus privalo būti vieša
Rusijoje papasakojo apie skiepų nuo COVID-19 vaikams bandymus
COVID-19, archyvinė nuotrauka

Nauji COVID-19 atvejai: auga židiniai Radviliškyje, sporto klube ir šokių studijoje

Pirmadienio duomenimis, Lietuvoje iš viso patvirtinti 3814 COVID-19 ligos atvejai, sostenyje vakar nustatyta daugiau nei 30 naujų koronaviruso užsikrėtimų

VILNIUS, rugsėjo 21 — Sputnik. Per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 70 koronavirusinės infekcijos atvejų, praneša Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.

Lietuvoje iš viso patvirtinti 3814 COVID-19 ligos atvejai, tebeserga 1511 asmenys, 2199 – pasveiko.

31 iš jų registruotas Vilniaus, 18 Šiaulių, 7 Kauno, 7 Telšių, 5 Panevėžio apskrityse. Dar po 1 atvejį vakarykštę parą patvirtinta Klaipėdos ir Marijampolės apskrityse.

Be to, per praėjusią Šiaulių apskrityje registruoti 5 įvežtiniai atvejai: 2 iš Šveicarijos, po 1 iš – Airijos, 1 Ispanijos ir Baltarusijos. Po kontakto su sergančiaisiais, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 56 asmenys. 9 asmenų užsikrėtimo aplinkybių specialistams nustatyti nepavyko. 

35 atvejai siejami su židiniais

Su židiniu Radviliškio ligoninėje siejami 6 atvejai, patvirtinti vakarykštę parą. Visi šie asmenys yra pacientai. Iš viso, šio ryto duomenimis, su židiniu siejami 63 koronaviruso atvejai, iš kurių 35 pacientai, 26 darbuotojai ir 2 antriniai.

8 vakarykštę parą Vilniuje registruoti atvejai siejami su šokių studija "City dance" Vilniuje. Vertinama, kad su protrūkiu susiję 10 koronaviruso atvejų. NVSC aktyviai dirba su šokių studijos administracija, aptariamos įvairios prevencinės priemonės ir kita.

Vilniuje vakar registruoti 6 atvejai, siejami su židiniu sporto klube "Gym Plius". Su šiuo protrūkiu dabar siejama 12 infekcijos atvejų. NVSC penktadienį organizavo nuotolinį susitikimą su sporto klubo atstovais, kurio metu aptarti tolimesni veiksmai, siekiant užkirsti kelią koronavirusinės infekcijos plitimui. Su klubo administracija ir toliau aktyviai bendraujama, aptariamos įvairios prevencinės priemonės.

3 atvejai Telšių apskrityje yra siejami su protrūkiu Mažeikių rajono savivaldybėje. Visi asmenys yra darbuotojai. Iš viso registruoti 9 su židiniu susiję atvejai. 

Vilniaus apskrityje registruotas 1 su Gabijos progimnazija susijęs su atvejis. Ten COVID-19 patvirtinta mokiniui, kuris dėl turėto sąlyčio buvo izoliacijoje. Iš viso iki šiol registruoti 22 susiję atvejai.

Taip pat Panevėžio apskrityje vakar registruotas 1 atvejis, susijęs su Rokiškio rajono Juodupės gimnazija. Koronavirusas patvirtintas mokiniui, kuris dėl turėto sąlyčio buvo izoliacijoje. Vertinama, kad su židiniu yra susiję 3 atvejai.

Vilniuje 1 koronavirusinės infekcijos atvejis registruotas SPA centre (Gedimino per. 49A). Asmuo dirba su klientais. NVSC specialistai bendradarbiauja su įmonės administracija, sąlytį turėję asmenys nustatinėjami.  

Taip pat vakarykštę parą fiksuoti atvejai židiniuose Šiauliuose, susiję su asmeninėmis šventėmis, teisėsaugos institucijomis, prekybos centru, siuvimo įmone, Kaune – su medicinos įstaiga prekiaujančia įmone, Vilniuje – su  mokėjimų apdorojimus vykdančia įmone.

Be to, dar 21 asmuo, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtintas koronavirusas, tačiau atvejai, šiuo metu turimais duomenimis, nepriskiriami infekcijos židiniams.

Šiuo metu epidemiologams dar nepavyko nustatyti, kaip užsikrėtė 9 asmenys. Epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, kad asmenys išvykę į užsienį nebuvo, su patvirtintais COVID-19 atvejais nebendravo.

Tegai:
COVID-19
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
PSO paragino atsižvelgti į tai, kad COVID-19 nepriklauso nuo sezono
Skvernelis pažadėjo priimti naujus taktinius sprendimus dėl COVID-19 plitimo
Koronaviruso tyrimai

Lietuvoje nustatyta 70 naujų koronaviruso atvejų

(atnaujinta 11:49 2020.09.21)
Mirčių skaičius nepasikeitė — nuo pandemijos pradžios šalyje mirė 87 pacientai su patvirtinta diagnoze

VILNIUS, rugsėjo 21 — Sputnik. Lietuvoje per pastarąją parą patvirtinta 70 koronaviruso atvejų. Apie tai pranešė Respublikos sveikatos apsaugos ministerija.

Naujausiais duomenimis, šalyje iš viso nustatyta 3814 koronaviruso atvejų. Šiuo metu serga 1511 žmonių, pasveiko 2199 žmonės. Mirčių skaičius nepasikeitė — nuo pandemijos pradžios Lietuvoje mirė 87 pacientai su patvirtinta diagnoze.

Izoliacijoje šiuo metu yra 13 927 žmonės.

Nuo birželio 1 dienos nustatyti 249 įvežtiniai koronaviruso atvejai.

Per praėjusią parą buvo ištirti 1369 COVID-19 ėminiai. Iš viso ištirti 726496 mėginiai, iš jų 197747 mobiliuosiuose punktuose.

Kovo 11 d. Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje nustatyta daugiau kaip 30,6 milijono infekcijos atvejų, daugiau nei 954 tūkstančiai žmonių mirė.

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik /
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Tegai:
koronavirusas, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Mokslininkas įvertino duomenis apie koronavirusą neutralizuojančią priemonę
Koronavirusu užsikrėtusi moteris sudalyvavo anūko vestuvėse ir mirė
Apskaičiuota koronaviruso žala pasaulio ekonomikai