Koronaviruso testas

Profesorius svarsto, kiek žmonių numirtų, jei nebūtų nekontroliuojamas COVID-19 plitimas  

(atnaujinta 12:20 2020.08.12)
Jo teigimu, jei "bandos imunitetas" tikrai veikia, tai reiškia, kad virusas plistų iki tol, kol užkrėstų tam tikrą dalį populiacijos

VILNIUS, rugpjūčio 12 — Sputnik. LMSU profesorius Mindaugas Stankūnas svarstė, ar tikrai mirtų 90 tūkst. Lietuvos gyventojų, jei nebūtų blokuojamas naujas koronaviruso plitimas. Apie tai jis pareiškė Facebook'e.

"Vakar spaudoje pasirodė kolegos iš Vilniaus universiteto tokia mintis: "Jeigu mes neblokuotume to viruso, tai mes aiškiai matome, kad mūsų mirtų apie 3 procentai visos visuomenės. Tai būtų 90 tūkst. Lietuvoje". Vis tik norėčiau paprieštarauti ir pateiksiu savo argumentus", — rašė jis.

Jis atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje praktiškai neįmanomas toks dalykas, jog visi 2,792 mln. šalies gyventojai užsikrėstų koronavirusu.

Jo teigimu, jei "bandos imunitetas" tikrai veikia, tai reiškia, kad virusas plistų iki tol, kol užkrėstų tam tikrą dalį populiacijos.

"Sekantis klausimas, kiek iš jų gali mirti? Dažnai pateikiami mirštamumo rodikliai (tą daro ir Worldmeters) yra apskaičiuojami mirčių skaičių dalinant iš oficialiai diagnozuotų atvejų. Tačiau mes puikiai suprantame, kad realiai sergančiųjų yra daugiau nei oficialiai diagnozuojama. Todėl tikrasis mirštamumo rodiklis nuo COVID-19 yra gerokai mažesnis. Pavyzdžiui, Ženevoje (Šveicarija) buvo paskaičiuotas mirštamumo rodiklis remiantis seroepidemiologinių tyrimų duomenimis", — teigia jis.

Profesoriaus teigimus, buvo nustatyta, kad visų amžiaus grupių mirštamumo rodiklis siekia 0,64 proc. Panašus rodiklis yra Lietuvoje ir "atlikus nesudėtingą veiksmą 1 675 200 gyv. * 0,64 proc. atsakymas — 10 721 gyventojas".

"Taigi, jei Lietuvoje mes tikrai nekontroliuotume viruso ir jam būtų sudarytos tobulos sąlygos plisti, tai dėl šios ligos galėtų mirti 10 721 gyv. Tačiau tokia tobulo plitimo sąlyga yra realiai sunkiai įmanoma ir šis aukų skaičius yra sunkiai tikėtinas", — rašo jis.

Be to, jis teigė, kad tai nėra kritika, o mokslinė diskusija, kurioje ir jis gali būti neteisus.

Bendras skaičius siekia 2283. Šiuo metu koronaviruso infekcija tebeserga 510 asmuo, pasveiko — 1679. Nuo infekcijos mirė 81 asmuo, dėl kitų priežasčių mirė 13 užsikrėtusiųjų.

Koronaviruso veikimo laikas įvairiomis sąlygomis
© Sputnik /
Koronaviruso veikimo laikas įvairiomis sąlygomis
Tegai:
koronavirusas, Lietuva
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (2557)
Dar šia tema
Kaune vykusiame renginyje sąlytį galėjo turėti apie tūkstantis žmonių
Policija ir pasieniečiai aktyviau patruliuos keliuose prie Lenkijos ir Latvijos
Ruduo

Šiemet rugsėjo mėnuo buvo pats šilčiausias per visą matavimų laikotarpį

(atnaujinta 18:28 2020.10.01)
Kaip pabrėžiama, tokios vidutinės oro temperatūros reiškia, jog visas arba beveik visas rugsėjis pajūryje buvo meteorologinės vasaros mėnuo

VILNIUS, spalio 1 — Sputnik. Šių metų rugsėjis buvo pats šilčiausias per visą matavimų laikotarpį, rašo "Orai ir klimatas Lietuvoje" Facebook paskyroje.

Ruduo
© Sputnik / Виталий Аньков

"2020 metų rugsėjis buvo pats šilčiausias XXI amžiuje ir vienas šilčiausių per visą matavimų laikotarpį!" — rašoma pranešime.

Vilniuje rugsėjo vidutinė oro temperatūra buvo +14,7 °C, Kaune +14,9 °C, Klaipėdoje +16,1 °C.

Kaip pabrėžiama, tokios vidutinės oro temperatūros reiškia, jog visas arba beveik visas rugsėjis (pajūryje) buvo meteorologinės vasaros mėnuo.

Meteorologinė vasara yra tuomet, kai vidutinė oro temperatūra +15 °C ir daugiau laipsnių.

Taip pat pranešta, kad kritulių rugsėjį buvo nedaug, o saulėtų valandų Vilniuje buvo 1,42 karto daugiau (213 val.).

Tegai:
Lietuva, orai, ruduo
Dar šia tema
Lietuvoje vis dar tęsiasi hidrologinė sausra
Aštuoniuose Lietuvos miestuose pasiektas temperatūros rekordas
Atmosferos frontas į Lietuvą atneš labiau rudeniui būdingą šilumą
Saulės baterijos, archyvinė nuotrauka

Paaiškėjo, kuriuo metų laiku geriausia įsirengti saulės baterijas

(atnaujinta 16:09 2020.10.01)
Pažymima, kad itin saulėtą dieną žiemą elektrinė gali momentiškai ar per kelias valandas pagaminti daugiau energijos nei tuo pačiu metu vasarą

VILNIUS, spalio 1 — Sputnik. Gyventojai, kurie nori įsirengti iki 10 kW galios saulės elektrines ir atgauti trečdalį investuotų lėšų, gali iki spalio 21 dienos teikti Aplinkos projektų valdymo agentūrai paraiškas paramai gauti, praneša elektros tiekimo bendrovės "Elektrum Lietuva".

Pažymima, kad daugeliui kyla klausimas, ar verta įšaldyti pinigus ir saulės elektrinę įsirengti prieš žiemą, kai saulėtų dienų būna mažai, o gal vis dėlto geriau šiuos darbus atidėti iki pavasario.

Ekspertų teigimu, šaltasis sezonas yra tinkamas metas gyventojams pradėti galvoti apie saulės elektrinių įrengimo darbus.

"Kuo anksčiau saulės elektrinė bus sumontuota, tuo greičiau pradės generuoti elektros energiją ir grąžinti investuotas lėšas. Lietuvoje saulės elektrinių sezonas prasideda jau kovą. Tuo metu elektrinės gamina beveik dvigubai daugiau elektros energijos nei spalį, balandžio mėnesį — gerokai daugiau nei rugsėjį, o gegužės mėnesį elektros energijos pagaminimo rezultatai dažniausiai būna geriausi per visus metus. Tad pavasario mėnesiai yra žymiai produktyvesni už rudens", — teigia "Elektrum Lietuva" saulės energijos projektų vadovas Kostas Dryžas.

Jo teigimu, klaidinga manyti, kad rudenį ir žiemą saulės elektrinių įrengti negalima dėl oro sąlygų. Dryžas sako, kad elektrinės nemontuojamos tik tada, kai stipriai lyja, sninga, pučia smarkus vėjas ar laikosi dideli šalčiai.

"Be abejo, saulės elektrinių montavimą lengviausia atlikti šiltuoju metų laiku, didžiąja dalimi dėl to, kad esant žemai oro temperatūrai ir permainingoms sąlygoms sudėtingiau dirbti modulius montuojantiems darbininkams: jie turi būti šilčiau apsirengę ir judėjimas yra šiek tiek varžomas, be to, gali atsirasti odos nušalimo rizika, nes elektros darbai paprastai atliekami plikomis rankomis", — sako jis.

Pažymima, kad itin saulėtą dieną žiemą elektrinė gali momentiškai ar per kelias valandas pagaminti daugiau energijos nei tuo pačiu metu vasarą.

Tegai:
žiema, energija
Dar šia tema
Praėjusią savaitę elektra Lietuvoje atpigo trečdaliu
"Elektrum Lietuva" įvardijo būdus, kaip sutaupyti šildymo sezono metu