Filmavimo kamera

Lietuvoje nustatyta diskriminacija vyresnių kino lauko kūrėjų atžvilgiu

(atnaujinta 10:52 2020.08.20)
Kultūros ministerija raginama pakeisti vyresnius kino kultūros ar meno kūrėjus diskriminuojančią stipendijų skyrimo tvarką

VILNIUS, rugpjūčio 20 — Sputnik. Lygių galimybių kontrolierių tarnyba konstatavo, kad stipendijų kino kultūros ar meno kūrėjams skyrimo tvarka diskriminuoja vyresnius menininkus, sakoma tarnybos pranešime spaudai.

Tyrimas buvo pradėtas, gavus gyventojo skundą, kad Stipendijų kino kultūros ar meno kūrėjams skyrimo tvarkos apraše prioritetas gauti išmokas teikiamas jauniems kūrėjams. Jei asmuo, teikiantis paraišką, yra jaunesnis nei 35 metų, jis gauna 1 balą iš 16 galimų.

Apraše yra išskirti trys pagrindiniai paraiškų vertinimo prioritetai: amžius (maksimaliai gali būti pridedamas 1 balas), plačios rezultatų sklaidos galimybės (taip pat skiriama iki 1 balo) bei aktyvus dalyvavimas edukacinėse veiklose (šis prioritetas taikomas kitokio tipo paraiškoms).

Individuali stipendija skiriama kino kultūros ar meno kūrėjų kūrybinei raiškai skatinti. Stipendijų paraiškos vertinamos taip: meninė ir kultūrinė vertė 0–5 balai, idėjos aktualumas 0–5 balai, numatomi rezultatai 0–4 balai.

Pagal prioritetus, jaunieji kino kultūros ar meno kūrėjai nuo 18 iki 35 metų amžiaus vertinami 0–1 balo. Dėl šios priežasties vyresni kūrėjai gali atsidurti mažiau palankioje padėtyje. Pavyzdžiui, jei keturiasdešimtmečio ir dvidešimtmečio režisierių paraiškos bus panašios meninės vertės, bus vienodai aktualios ir jomis bus numatomi tokie pat rezultatai, stipendija bus skirta jaunesniam kūrėjui.

Tuo tarpu kultūros viceministrė Zita Bružaitė pareiškė, kad jauni kūrėjai yra pažeidžiama socialinė grupė.

"Dėl menko socialinio kapitalo ir mažesnės patirties jų kūrybinė, o tuo pačiu ir socialinė padėtis yra sudėtinga. Jiems sunkiau įgyti resursų kūrybinių projektų įgyvendinimui. Todėl karjeros pradžioje egzistuoja didelė "iškritimo" iš kūrybinės veiklos rizika. Valstybė šioje situacijoje yra tas politinio ir ekonominio lauko veikėjas, kuris padeda jauniems menininkams įsitvirtinti meno lauke", — lygių galimybių kontrolierei rašė ji.

Viceministrė teigė, kad parama jauniems kūrėjams turėtų būti pateisinama, nes ja siekiama teisėto tikslo — paskatinti jaunuosius kino kultūros ar meno kūrėjus aktyviau įsitraukti į kino sritį, siekiant jos atsinaujinimo ir idėjų kaitos.

Pažymėtina, kad Lygių galimybių įstatymu yra nustatytas išimtinis atvejis, kuomet tiesioginė diskriminacija dėl amžiaus gali būti pateisinama, tai yra, kai apribojimai dėl amžiaus yra nustatyti įstatymu, kai tai pateisina teisėtas tikslas, o šio tikslo siekiama tinkamomis ir būtinomis priemonėmis. Taigi, Lygių galimybių įstatymo nuostatomis yra aiškiai ir nedviprasmiškai įtvirtinta nuostata, kad žmogaus teisės gali būti ribojamos tik įstatymo galią turinčiu teisiniu reguliavimu.

Tuo tarpu Kino įstatyme, reglamentuojančiame šio konkurso organizatorių veiklą, nėra išlygos, leidžiančios pozityviai diskriminuoti jaunesnius kūrėjus. Todėl, atlikus tyrimą, buvo nustatytas pažeidimas — Kultūros ministerijos pozicija nėra teisiškai pagrįsta.

"Amžius yra žmogaus savybė, tapatybės požymis, kuris yra reliatyvus žmogui senėjant ir dėl kurio Lygių galimybių įstatymu yra draudžiamas mažiau palankus traktavimas valstybės institucijoms įgyvendinant pareigą užtikrinti, kad visuose teisės aktuose būtų įtvirtintos lygios teisės ir galimybės, nepaisant amžiaus. Be to, nuostata, kad tik jauni kūrėjai gali atnaujinti meno lauką ir įnešti naujų perspektyvų, formuoja stereotipą, jog vyresnė karta būtinai vadovaujasi senomis idėjomis, yra mažiau novatoriška ir dėl to mažiau vertinga kultūros pasaulyje", — pažymėjo lygių galimybių kontrolierė.

Lygių galimybių kontrolierių tarnyba kreipėsi į kultūros ministrą Mindaugą Kvietkauską siūlydama pakeisti vyresnius menininkus diskriminuojančią stipendijų skyrimo tvarką.

Tegai:
diskriminacija dėl amžiaus ir neįgalumo, diskriminacija, Lietuva, Kultūros ministerija
Dar šia tema
Lietuva neteko kelių pozicijų lyčių lygybės indekse
Klaipėdos dramos teatras, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: rugsėjo 20-osios šventės

(atnaujinta 09:12 2020.09.19)
Nuo rugsėjo 19-osios iki metų gali lieka 103 dienos, dienos ilgis — 12 val. 29 min.

Rugsėjo 20 yra 263-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 264-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 102 dienos.

2020 metų rugsėjo 20 dieną saulė teka teka 07:00, leidžiasi 19:24, dienos ilgis — 12 val. 24 min.

Herkaus Manto sukilimo diena

1260 metais prasidėjo didysis Prūsų sukilimas, kurį paskatino Lietuvių ir Žemaičių pergalė prieš kryžiuočius Durbės mūšyje. Vienu iš sukilimo vadų tapo legendinis Herkus Mantas.

1869 metais gimė visuomenės veikėjas, pedagogas, kunigas, kritikas ir lietuvių literatūros klasikas Juozas Tumas-Vaižgantas.

1920 metais Tautų Sąjungos Taryba, stengdamasi sušvelninti konfliktą tarp Lenkijos ir Lietuvos, priėmė rezoliuciją, kuria siūlė tvirtinti Pauliaus Hymenso pasiūlytą Lietuvos ir Lenkijos sutarties projektą, toliau dėl jo nebediskutuojant. Pagal projektą Lietuva ir Lenkija būtų savarankiškomis valstybėmis, turinčiomis bendras užsienio reikalų ir ekonomikos tarybas. Lietuvos sostine būtų patvirtintas Vilnius ir nustatyta aiški tarpvalstybinė siena.

1935 metais Klaipėdos dramos teatre parodytas pirmasis spektaklis — Kazio Inčiūros "Vincas Kudirka".

1989 metais Kaune atkurta Lietuvos šaulių sąjunga.

2001 metais Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Rusijos fondu, renkančiu duomenis apie Antrajame pasauliniame kare naciams tarnavusius asmenis.

2005 metais Lietuvos bankas išleido į apyvartą 500 litų nominalo proginę auksinę monetą, skirtą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams. Tūkstančio egzempliorių tiražu iš gryno aukščiausios kokybės aukso nukaldinta moneta kainavo 2020 litų. Visas monetos tiražas buvo išpirktas šalyje per vieną dieną.

Savo vardadienius šiandien švenčia Andriejus, Eustachijus, Fausta, Tautgirdė, Vainoras.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Mergina ruošia salotas, archyvinė nuotrauka

Įvardytas lengvas ir greitas būdas numesti svorio be dietų

(atnaujinta 21:44 2020.09.19)
Dietologė siūlo savo mitybai pritaikyti "lėkštės metodą", kuris padeda suprasti, kiek tam tikros rūšies maisto produktų galima įtraukti į savo racioną

VILNIUS, rugsėjo 19 — Sputnik. Barselonos "Alimmenta" klinikos mitybos specialistė Adriana Oros paskelbė lengvą ir greitą būdą padėti valdyti mitybą ir koreguoti svorį. Apie tai praneša leidinys ABC.

Kaip pažymėta, "lėkštės metodas" padeda suprasti, kiek tam tikros rūšies maisto produktų galima įtraukti į dietą. Pusė lėkštės turi būti daržovės, žalios arba virtos. Ketvirtadalis jūsų lėkštės — daug biologiškai prieinamų baltymų, tokių kaip kiaušiniai, liesa mėsa, jūros gėrybės, žuvis ar ankštiniai augalai. Dar ketvirtadalis tenka angliavandeniams — makaronams, ryžiams, bulvėms ar viso grūdo duonai. Dietologė taip pat pasiūlė lėkštę papildyti nedideliu kiekiu sveikų riebalų — avokadais, riešutais ar sėklomis.

Jei norite susitvarkyti mitybą, Oros pirmiausia siūlo pasiimti žalių arba virtų daržovių, kuriose yra mažai kalorijų, tačiau patiekalas yra gana sotus. Tada ji pasiūlė pridėti baltymų ir angliavandenių — jų dalis priklauso nuo dienos energijos sąnaudų, o maistą papildyti sveikais riebalais.

Tačiau mitybos specialistė Elisa Escorihuela pažymėjo, kad žmonės ne visada prisimena rekomendaciją vartoti sudėtinius angliavandenius, pavyzdžiui, pilno grūdo duoną. Kita klaida yra netinkamo baltyminio maisto pasirinkimas, pavyzdžiui, pusgaminiai — juose yra daug cukraus, druskos ir sočiųjų riebalų. Oros taip pat pažymėjo, kad žmonės dažnai pamiršta įvairovę: mėsa valgoma dažniau nei žuvis, jūros gėrybės ar ankštiniai augalai.

Ji paaiškino, kad šis metodas iš tikrųjų gali padėti numesti svorio. Dietos pagrindas yra daržovės, kurios skaidulų ir vandens dėka prisideda prie sotumo, o baltymai turi didelę biologinę vertę. Jie taip pat sveikesni ir turi mažiau sočiųjų riebalų. Angliavandeniai turi lėtai ištirpti vandenyje ir būti sudėtiniai. Visa tai suteikia daugiau sotumo.

Skaičiuodami porcijas, turite atkreipti dėmesį į angliavandenius ir riebalus: jų kiekis priklauso nuo žmogaus poreikių ir tikslų. Be to, dėl virškinimo problemų ar tam tikrų maisto produktų netoleravimo turite tiksliai nustatyti daržovių porcijos dydį. Oros pabrėžė, kad dieta turi būti individuali. Be to, reikia atsiminti apie mankštą, suvartojamo vandens kiekį ir stengtis išvengti streso.

Escorihuela paaiškino vegetarams, kad yra du tokio valgymo būdai. Pirmuoju atveju pusę lėkštės turėtų sudaryti daržovės ir nedidelis kiekis vaisių, kitą pusę — augaliniai baltymai. Arba pusė lėkštės taip pat gali būti iš daržovių ar vaisių, ketvirtadalis — baltymai, likusi dalis — sudėtiniai angliavandeniai.

Tegai:
maistas, sveika mityba, sveikata
Temos:
Sveikas gyvenimo būdas — mityba, receptai
Dar šia tema
Lietuvoje ant darželinukų ir pradinukų stalo atsiras daugiau morkų
Sveikuolių pusryčiai: granola su kokoso drožlėmis ir vaisiais
Įvardyti pagrindiniai imuniteto priešai