Vakcinos nuo COVID-19 gamyba gamykloje Binnopharm, archyvinė nuotrauka

Medicinos mokslų daktaras: draudžiama vartoti alkoholį prieš vakcinaciją nuo COVID-19

(atnaujinta 07:10 2020.08.21)
Pacientai turėtų būti atidūs procedūrai ir sekti, kaip jie skiepijami, sakė imunologas Vladislavas Žemčugovas

VILNIUS, rugpjūčio 21 — Sputnik. Tikimasi, kad masinė vakcinacija nuo koronaviruso prasidės Rusijoje maždaug per mėnesį, jau paskelbta, kad ją darys tiems, kurie išreikš norą.

Vakcina nuo  COVID-19
© Sputnik / Пресс-служба АФК "Система"

Tuo tarpu ne visi bus paskiepyti, o kai kurie galbūt ne iš pirmo karto.

Kaip interviu Sputnik radijui aiškino imunologas, medicinos mokslų daktaras Vladislavas Žemčugovas, yra sąlygų, kuriomis skiepytis draudžiama.

"Ką galima ir ko negalima? Aš iš karto galiu pasakyti, kad stiprus bei silpnas alkoholis draudžiami. Dar priklauso nuo to, kaip kepenys veikia. Manau, kad prieš dešimt valandų ar net prieš dieną nereikia nieko gerti. Ypatingų reikalavimų nėra, nes vakcina nėra kažkas baisaus. <...> Čia reikia pasikalbėti su gydytoju, jis patars", — teigė gydytojas.

Anot Žemčugovo, reikėtų pasitikrinti, ar visa skiepijimo procedūra atitinka Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintus standartus.

"Ir tada, kai ateini į kabinetą, privalai būti atmerktomis akimis ir nebijoti paklausti vakcinos galiojimo pabaigos datos, kaip ji buvo laikoma, žiūrėti į šaldytuvą, temperatūra neturėtų būti aukštesnė nei plius keturi laipsniai, ar gydytojas dėvi pirštines, vienkartinius švirkštus ir apskritai turėtų būti gydytojas, o ne šiaip slaugytojas. Reikia iš anksto perskaityti instrukcijas", — pabrėžė gydytojas.

Anot Žemčugovo, temperatūros pakilimas yra normali reakcija į gyvą vakciną, to nereikia bijoti.

"Ji (vakcina) yra labai įdomi. Ji turi gyvą nešiklį, jis vadinamas vektoriumi. Adenovektorius koronavirusui — jis neturi galimybės daugintis, tačiau liko galimybė prasiskverbti į ląstelę. Tai... patenka į ląstelę genų pavidalu. Tai yra, šie genai pradeda veikti ir gamina koronaviruso baltymus, kurie skiepija žmogų. Labai įdomi vakcina, šiuolaikiška", — teigė gydytojas.

Anksčiau vakcinos "Gam-COVID-Vac" medicininio naudojimo instrukcijose buvo aprašytas šios vakcinos šalutinis poveikis — šaltkrėtis, karščiavimas, galvos skausmas, taip pat pykinimas, sumažėjęs apetitas ir alerginės reakcijos.

Vilnius
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Rusijos sveikatos apsaugos ministerija anksčiau užregistravo pirmąją pasaulyje vakciną nuo COVID-19, kurią kartu su Rusijos tiesioginių investicijų fondu sukūrė Nacionalinis Gamalėjaus epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centras.

Ji pavadinta "Sputnik V". Rusijos tiesioginių investicijų fondo (RDIF) vadovas Kirilas Dmitrijevas teigė, kad šiuo metu fondas yra gavęs paraiškas iš daugiau nei 20 šalių įsigyti milijardą dozių Rusijos vakcinų nuo koronaviruso, kuri buvo įregistruota kaip pirmoji pasaulyje. Jis pažymėjo, kad Rusija susitarė dėl vakcinų gamybos penkiose šalyse, turimi pajėgumai leidžia pagaminti 500 milijonų dozių per metus. 

Tegai:
COVID-19, skiepai, vakcina
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas (95)
Dar šia tema
Rusijos SAM pranešė apie didelį vakcinos nuo COVID-19 poreikį užsienyje
Britanija papasakojo, kodėl Vakaruose neleis naudoti rusiškos vakcinos
Įvardytas COVID-19 vakcinos šalutinis poveikis
COVID-19

Radviliškio rajone atšaukiami masiniai susibūrimai ir renginiai

(atnaujinta 18:10 2020.09.18)
Be to, Radviliškio ligoninė stabdo naujų pacientų priėmimą ir hospitalizavimą, taip pat nebus vykdomos planinės operacijos, konsultacijos ir kitos paslaugos pacientams

VILNIUS, rugsėjo 18 — Sputnik. Dėl padidėjusio COVID-19 atvejų skaičiaus nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio rajone atšaukiami masiniai susibūrimai ir renginiai, praneša vietos savivaldybė.

Vilnius
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Nuo rugsėjo 18 iki rugsėjo 20 dienos įvairių renginių organizatoriams rekomenduojama, esant galimybei, perkelti renginius iš vidaus patalpų į lauką.

Draudimas galioja Radviliškio rajono savivaldybės administracijai, visoms savivaldybės įstaigoms, įmonėms ir kitiems fiziniams bei juridiniams asmenims, organizuojantiems masinius renginius, konferencijas, seminarus, susitikimus ir pan.

Numatytos sporto varžybos gali vykti, tik be žiūrovų ir laikantis visų saugumo reikalavimų.

Siekiant suvaldyti COVID-19 ligos plitimą, lankytojai į Šeduvos globos namus, Šeduvos globos namų Polekėlės padalinį, Šeduvos globos namų Savarankiško gyvenimo namų padalinį nuo rugsėjo 18 dienos iki epideminio sergamumo laikotarpio pabaigos neįleidžiami.

Situacija Radviliškio ligoninėje

Radviliškio ligoninė dėl COVID-19 protrūkio stabdo naujų pacientų priėmimą ir hospitalizavimą, taip pat nebus vykdomos planinės operacijos, konsultacijos ir kitos paslaugos pacientams.

"Pacientai, kuriems artimiausiu laiku buvo suplanuotos konsultacijos ar operacijos, apie paslaugų atidėjimą bus informuoti telefonu", — rašoma pranešime.

Šiuo metu turimais duomenimis, šioje įstaigoje jau nustatytas 31 infekcijos atvejis.

Šiuo metu Radviliškio rajone savo patalpose karantinuojasi 70 asmenų, grįžusių iš užsienio po atostogų, darbo ir pan. 1 asmuo karantino laikotarpį leidžia savivaldybės tam skirtose patalpose.

Iš viso Lietuvoje patvirtinti 3565 COVID-19 ligos atvejai, mirė 87 žmonės. Per praėjusią parą Lietuvoje patvirtintas 61 koronaviruso atvejis.

Kitą savaitę numatyta profilaktiškai tyrimus kartoti Vidaus ligų skyriuje dirbantiems medikams.

Tegai:
COVID-19
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Eismo įvykis

Per savaitę Lietuvos keliuose sužeista 111 žmonių, žuvo šeši

(atnaujinta 17:14 2020.09.18)
Palyginus šios savaitės avaringumo statistiką su praėjusių metų ta pačia savaite, pirminiais duomenimis, įvyko 2 įvykiais daugiau, žmonių sužeista 14 daugiau, žuvo 1 mažiau

VILNIUS, rugsėjo 18 — Sputnik. Rugsėjo 11–17 dienomis šalies keliuose, pirminiais duomenimis, įvyko 87 eismo įvykiai, kuriuose nukentėjo žmonės, apie tai pranešė Lietuvos kelių policijos tarnyba.

Žuvo šeši eismo dalyviai (5 vyrai ir moteris) — 3 keleiviai, 2 lengvųjų automobilių vairuotojai, 1 dviračio vairuotojas.

Sužeista 111 žmonių, tarp jų — 12 nepilnamečių: penki pėstieji, trys dviratininkai, du keleiviai bei po vieną motociklo ir mopedo vairuotoją. Daugiausia — 55 — nukentėjo vairuotojų, taip pat 29 keleiviai, 16 pėsčiųjų, dešimt dviratininkų ir kitas eismo dalyvis.

Pirminiais duomenimis, neblaivūs vairuotojai dalyvavo 8 įvykiuose, sužeisti 9 žmonės (5 neblaivūs vairuotojai, 2 keleiviai, 1 dviračio vairuotojas, 1 pėsčiasis).

Palyginus šios savaitės avaringumo statistiką su praėjusių metų ta pačia savaite, pirminiais duomenimis, įvyko 2 įvykiais daugiau, žmonių sužeista 14 daugiau, žuvo 1 mažiau.

Tegai:
Lietuvos kelių policijos tarnyba, Lietuva
Dar šia tema
Vilniuje nugriaudėjo du sprogimai
Už vairavimą išgėrus ir mėginimą papirkti pareigūnus latviai atsidūrė areštinėje
Kaune vyras durimis prispaudė pareigūnui ranką
Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid

Estijos prezidentė gatvėse surinko stiklainį nuorūkų

(atnaujinta 18:17 2020.09.18)
Estijos vadovė dalyvavo kampanijoje, skirtoje išvalyti Baltijos jūrą nuo nedidelių šiukšlių, kurios patenka ten per gatvių kanalizacijas

VILNIUS, rugsėjo 18 — Sputnik. Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid Pernu dalyvavo kampanijoje "Jūra prasideda čia", 15 minučių ji rinko nuorūkas, rašo "Postimees".

"Tai, kiek nuorūkų galima surinkti gatvėje per 15 minučių — ir, beje, iš pradžių atrodė, kad gatvės visiškai švarios! — tai tiesiog bjauru!" — savo Facebook paskyroje parašė Kaljulaid.

Prie Estijos vadovės posto pridėtose nuotraukose galima pamatyti, kad ji per ketvirtį valandos surinko visą stiklainį.

Kampanijos tikslas — užkirsti kelią mažoms šiukšlėms per kanalizaciją patekti į Baltijos jūrą.

Pagrindinis problemų šaltinis, pasak organizatorių, — cigarečių nuorūkos, kurios teršia vandenį mikroplastiku.

Cigarečių nuorūka susiskaido į 12 tūkstančių mikroplastiko skaidulų, jis vėliau patenka į žmogaus organizmą per maisto grandinę. Taip pat cigarečių filtruose yra nuodingų cheminių medžiagų, kurios nuodija jūrą.

"Cigarečių nuorūkos tapo viena didžiausių pasaulinių problemų. Jos nuodija jūrų gyventojus ir atsiduria ant mūsų stalo kaip mikroplastikas. Jūra prasideda čia!" — rašo Kaljulaid Facebook'e.

Akcijos metu kanalizacijos liukai skirtingose ​​Estijos vietose bus žymimi tekstu "Jūra prasideda čia" — simboliu, draudžiančiu mesti šiukšles, taip pat vandens gyventojų — žuvų ir ruonių — atvaizdais.

Kampanijos autorių Andrė Pičeną įkvėpė jo draugas, kuris kiekvieną dieną ankstų rytą išeina į gatvę ir renka gatvėje išmestas cigarečių nuorūkas.

Pasauliniai tyrimai parodė, kad cigarečių filtrai yra vienas didžiausių teršalų. Panaši kampanija buvo atlikta daugelyje Europos miestų, gyventojų sąmoningumas žymiai padidėjo, dėl to sumažėjo taršos lygis.

Tegai:
aplinkos tarša, Baltijos jūra, šiukšlės, Estija, Kersti Kaljulaid