Amerikiečių tankai Sherman, archyvinė nuotrauka

"Apie tai nekalba": ko JAV reikalavo pagalbą pagal Lendlizą

(atnaujinta 15:01 2020.08.21)
Lygiai prieš 75 metus, 1945 metų rugpjūčio 21 dieną, JAV nutraukė karinių gaminių tiekimą TSRS pagal Lendlizą — JAV karinių tiekimų programą Antrojo pasaulinio karo metu

VILNIUS, rugpjūčio 21 — Sputnik. Orlaiviai, tankai, traukiniai, laivai, ginklai ir maistas — lygiai prieš 75 metus, 1945 metų rugpjūčio 21 dieną, JAV nutraukė karinių gaminių tiekimą TSRS pagal Lendlizą. Maskva paprašė pratęsti programą, kad paspartintų nuniokotos šalies atstatymą, tačiau Vašingtonas pareikalavo iš pradžių apmokėti sąskaitą. Apie tai, kaip ir kuo susimokėjo Sovietų Sąjunga, skaitykite RIA Novosti autoriaus Nikolajaus Protopopovo straipsnyje.

Prekės vietoj gyvybių

Lendlizo įstatymas JAV buvo priimtas 1941 metų kovo mėnesį kaip viena iš priemonių nacionaliniam saugumui užtikrinti. Tuo metu šalis nedalyvavo karo veiksmuose pagal dabartinį neutraliteto aktą. Sąjungininkams buvo galima padėti tik ekonomiškai.

Ginklai, maistas ir žaliavos buvo tiekiami pagal tam tikras taisykles. Taigi, už ginklus, prarastus per kovas, amerikiečiai pinigų neėmė. Po karo buvo sumokėta tik už civiliams tikslams tinkamą turtą, o likusi karinė technika ir ginklai buvo grąžinti valstybėms.

Pagalbos mastas buvo skirtingas, interviu RIA Novosti sako Rusijos karo istorijos draugijos mokslo direktorius Michailas Miagkovas. Karo metais TSRS gavo prekių, kurių bendra vertė buvo apie vienuolika milijardų dolerių. Didžioji Britanija — už trisdešimt milijardų.

"Nors Antrajame pasauliniame kare didžiausia našta atiteko TSRS, — sako Miagkovas. — Daugelis amerikiečių istorikų rašo apie Ameriką kaip apie "demokratijos arsenalą" arba apie materialinį "indėlį", kurį JAV įnešė į karo veiksmus. Tačiau Raudonoji armija prisiėmė ¾ viso pasaulio priešo pajėgų, praliedama kraują, ir man atrodo nemoralu palyginti įrangos, įvairių prekių tiekimą su karių gyvybėmis".

Tuo pačiu metu, pasak Miagkovo, Lendlizas galėjo būti visai nereikalingas, jei JAV nebūtų delsusi dėl antrojo fronto, o atvėrusi jį, kaip buvo žadėta, 1942 metais.

Грузовые автомобили Студебекер
© Sputnik / Борис Антонов
Sunkvežimiai "Studebaker"

"Lendlizas paspartino Raudonosios armijos pažangą tik paskutiniame karo etape, — aiškina istorikas. — Tačiau 1941 metais, 1942 metais, iki pat Stalingrado mūšio, kol mums teko trauktis į šalies gilumą, prarandant dideles teritorijas, grūdų plotus, gamyklas, milijonus ginklų ir įrangos — šiam laikotarpiui atitenka tik septyni procentai pristatytų prekių".

Taigi, TSRS pasiekė posūkio tašką kare su nacistine Vokietija savo jėgomis ir ginklais. Ir kai tapo aišku, kad vokiečiai nenugalės, Lendlizas tikrai pradėjo veikti.

Pelningas verslas

Ir Lendlizas visai nebuvo dovana — TSRS mokėjo reguliariai, net pirmaisiais, sunkiausiais Didžiojo Tėvynės karo metais. Ir dažnai auksu. Tai liudija kreiserio "Edinburgas", kuris iš Sovietų Sąjungos į Didžiąją Britaniją gabeno 465 luitus, istorija.

Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas W. Churchill'is, JAV prezidentas G. Truman'as, TSRS Liaudies komisarų tarybos pirmininkas ir TSRS valstybinio gynybos komiteto pirmininkas, TSKP centrinio komiteto generalinis sekretorius (B.), J. V. Stalinas Potsdamo konferencijoje 1945 m.
© Sputnik / Евгений Халдей

1942 metų balandžio mėnesį laivą užpuolė vokiečių povandeninis laivas — dvi torpedos išjudino "Edinburgą" ir jis prarado greitį. Britai negalėjo vilkti kreiserio į uostą, bet ir nenorėjo atiduoti vertingo krovinio vokiečiams. Todėl laivas nuskendo. Beveik po keturiasdešimties metų, 1981 metais, privačios įmonės narai iš 250 metrų gylio iškėlė 5129 kilogramus aukso.

Maskva sumokėjo ir už kitus išteklius — šalys įsteigė vadinamąjį atvirkštinį Lendlizą.

"TSRS tiekė JAV ir Didžiajai Britanijai tris šimtus tūkstančių tonų chromo rūdos, trisdešimt du tūkstančius tonų mangano rūdos, platinos, aukso, medienos ir dar daug ko, — vardija Miagkovas. — Be to, Sovietų Sąjunga su sąjungininkais dalijosi žvalgybos informacija apie vokiečių įrangą ir ginklus kovos fronte ir naujų ginklų rūšių panaudojimo patirtimi. Ryšiai su Amerikos ir Britanijos karinėmis misijomis Maskvoje buvo reguliarūs ir vaisingi".

Раздача продуктовых наборов, полученных по ленд-лизу в Москве.
© Sputnik / Анатолий Гаранин
Pagal Lendlizą gautų maisto paketų platinimas Maskvoje

Kai kurie amerikiečiai II pasaulinį karą vadino geru karu, prisiminė istorikas. Ir suprantama, kodėl: pramonės gamyba JAV 1941–1945 metais išaugo daugiau nei dvigubai, pokario metais vartotojų išlaidos ir vidutinis uždarbis labai padidėjo, nedarbas praktiškai išnyko. Daugiausiai dėl Antrojo pasaulinio karo, įskaitant Lendlizą, amerikiečiai įveikė Didžiosios depresijos padarinius.

Tiksliai iki sagos

Buvo apskaičiuota, kad Lendlizas sudaro tik apie keturis procentus karo metais šalyje pagamintų ginklų, medžiagų, įrangos, maisto.

TSRS iš sąjungininkų gavo daugiau nei vienuolika tūkstančių orlaivių, apie dvylika tūkstančių tankų, trylika tūkstančių priešlėktuvinių ir prieštankinių ginklų. Ypač svarbūs buvo automobilių įrangos pristatymai — pirmiausia "Studebaker" sunkvežimiai (427 tūkst. vnt.).

"Stebina, kaip tiksliai sąjungininkai tvarkė apskaitą, — pastebi Miagkovas. — Pavyzdžiui, dokumentuose pažymėta, kad sąjungininkai į TSRS išsiuntė 257 723 498 sagas. Apskritai Lendlizas yra tik maža dalis to, ką pati pagamino Sovietų Sąjunga: šimtai tūkstančių tankų ir orlaiviai, priešlėktuviniai ginklai, patrankos, milijonai šaunamųjų ginklų, minų ir granatų. Be abejo, Lendlizas buvo svarbus, ypač maisto tiekimo atžvilgiu. Tačiau pagrindinius fronto gaminius gamino sovietų darbininkai ir valstiečiai".

Po karo amerikiečiai pateikė solidžią sąskaitą. Sužlugdyta šalis, praradusi dešimtis milijonų piliečių, liko skolinga sąjungininkei 2,6 milijardo dolerių. Šiek tiek vėliau suma buvo sumažinta iki 2,3 milijardo nuo 2,3 procentų per metus. Kita vertus, amerikiečiai ir britai atleido skolas visiems kitiems Lendlizo programos dalyviams.

Танкисты отдыхают около костра, рядом танк Шерман, поставленный по ленд-лизу США.
© Sputnik / Сергей Баранов
Tankininkai ilsisi prie laužo, šalia "Sherman" tankų, tiektų pagal JAV Lendlizo planą

Tuomet Stalinas atmetė finansinius reikalavimus ir pareiškė, kad "TSRS visiškai apmokėjo Lendlizą krauju". Ši problema buvo iškelta vėliau. 1972 metais Maskva ir Vašingtonas susitarė dėl 722 mln. išsimokėtinai iki 2001 metų. Tačiau amerikiečiai gavo tik 48 milijonus — Sovietų Sąjunga nutraukė išmokas, priėmus diskriminacinę Džeksono-Vaniko pataisą, kuria ribojama TSRS ir kai kurių kitų šalių prekyba.

1990 metais derybas atnaujino Michailas Gorbačiovas ir Džordžas Bušas. Maskva įsipareigojo iki 2030 metų sumokėti 674 mln. Žlugus TSRS, visos skolos perėjo Rusijai, o Lendlizo skola buvo padalyta tarp Paryžiaus klubo narių. Maskva visiškai atsiskaitė su šia organizacija 2006 metais.

Tegai:
TSRS, JAV, Antrasis pasaulinis karas
Dar šia tema
Putinas aiškiai nubrėžė "raudonąją liniją" Baltijos šalių atžvilgiu, mano ekspertas
"Žvalgyba žinojo viską": kas vyko pirmosiomis Antrojo pasaulinio karo valandomis
Lenkijos pilies griuvėsiuose rastas Antrojo pasaulinio karo laikų lobis
Erkė, archyvinė nuotrauka

Lietuvoje šiemet užregistruoti trys mirties atvejai nuo erkinio encefalito

(atnaujinta 14:43 2020.09.21)
Mirties atvejai nustatyti Vilniaus, Kauno ir Panevėžio apskrityse. ULAC medikai primena, kad patikimiausia apsauga nuo erkinio encefalito — skiepai

VILNIUS, rugsėjo 22 — Sputnik. Šiais metais Lietuvoje nuo erkinio encefalito (EE) mirė trys asmenys, praneša Lietuvos užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC).

Mirties atvejai nustatyti Vilniaus, Kauno ir Panevėžio apskrityse. Ligoniai priklausė 65–74  ir 45–54 metų amžiaus grupėms. Pernai per visus metus buvo užregistruoti šeši mirties atvejai nuo erkinio encefalito.

Pasak ULAC gydytojos epidemiologės Aušros Bartulienės, sergamumas EE turi išreikštą sezoniškumą, kuris susijęs su erkių aktyvumu ir dažnesniu gyventojų buvimu gamtoje. Sezoninis EE sergamumo pakilimas registruojamas birželio–spalio mėnesiais. Šiuo laikotarpiu užregistruojama virš 80 proc. visų sergančiųjų erkių encefalitu.

"Didelę riziką užsikrėsti turi asmenys, kurie daug laiko praleidžia gamtoje. Tai yra miškininkai, medžiotojai, lauko darbininkai, uogautojai, grybautojai, žemdirbiai, turistai, sportininkai (bėgikai, orientacininkai), kariai. Erkiniu enfalitu dažniau serga suaugę žmonės, o didžiausias sergamumas registruojamas 45–54, 55–64 ir 65–74 metų amžiaus žmonių grupėse. Vyresnio amžiaus asmenims liga paprastai pasireiškia sunkiau, dažniau stebimi liekamieji ligos reiškiniai", — pažymėjo Bartulienė.

Erkės, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Денис Абрамов

Erkinis encefalitas — sunki gamtinė židininė virusinė liga, kurią sukelia erkinio encefalito virusas (EEV). Užsikrėtusiai erkei siurbiant kraują virusas patenka į žmogaus organizmą ir jį užkrečia.

EE inkubacinis periodas trunka 2–28 dienas, vidutiniškai 7–14 dienų. Pradžioje liga pasireiškia  karščiavimu, kaulų, raumenų, galvos skausmais, nuovargiu, silpnumu. Vėliau vystosi meningitas, meningoencefalitas (stiprus galvos skausmas, pykinimas ir/ ar vėmimas, sprando raumenų sąstingis). Ligai būdingi liekamieji reiškiniai, kartais sukeliantys neįgalumą. Mirštamumas nuo EE siekia 0,5–4 proc.

ULAC medikai priminė, kad patikimiausia apsauga nuo erkinio encefalito — skiepai. Erkinio encefalito vakcina, kurios patikimumas iki 98 proc., vaikus galima skiepyti jau nuo vienerių metų.

Apsauga nuo miško erkių
© Sputnik /
Apsauga nuo miško erkių
Tegai:
erkinis encefalitas, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), erkės
Temos:
Medicina ir sveikata
Dar šia tema
ULAC vadovas: šiemet Lietuvoje nuo erkinio encefalito skiepijosi dvigubai daugiau žmonių
Klevo lapas

Kokia šiandien diena: rugsėjo 22-osios šventės

(atnaujinta 16:36 2020.09.21)
Šiandien minima Baltų vienybės diena ir švenčiamas Rudens lygiadienis. Be to, švenčiama Tarptautinė diena be automobilio

Rugsėjo 22 yra 265-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių (keliamaisiais metais – 266-a). Nuo šios dienos iki metų galo lieka 100 dienų.

Vardadienius šią dieną švenčia Eigantė, Tamošius, Tomas, Mauricijus, Tarvinas, Virmantė.

Šiandien minima Baltų vienybės diena ir švenčiamas Rudens lygiadienis.

Šalna
© Sputnik / Владимир Астапкович

Baltų vienybės diena – Lietuvos ir Latvijos atmintina diena, minima rugsėjo 22 d., pažymint 1236 m. Saulės žemėje įvykusį Saulės mūšį, kuriame susivieniję žemaičiai ir žiemgaliai sumušė ir sunaikino į popiežiaus Grigaliaus IX 1236 m. vasario 19 d. paskelbtą kryžiaus žygį išvykusį Kalavijuočių ordiną. 

2000 m. Lietuvos ir Latvijos Seimai Saulės mūšio dieną – rugsėjo 22-ąją – paskelbė Baltų vienybės diena.

Baltų vienybės dieną, rugsėjo 22 d. 18 val. 46 min. Saulė pasiekia rudens lygiadienio tašką - tai metas, kai diena susilygina su naktimi. Rudens lygiadienis yra astronominio rudens pradžia. Nuo šios dienos nakties trukmė jau tampa ilgesnė už dienos trukmę ir toliau ilgėja.

Be to, šią dieną minima Tarptautinė diena be automobilio

Pirmą kartą akcija "Mieste – be savo automobilio" buvo surengta Prancūzijoje 1998 m. 2000 m. tokai akcija jau surengta 760-yje Europos miestų. 2001 m. gruodžio 8 d. Berlyno Aplinkosaugos akademijoje buvo įvertinti pirmųjų akcijų "Mieste – be savo automobilio" rezultatai ir pasirašyta visų šalių, dalyvaujančių šioje akcijoje, aplinkos ministrų deklaracija. Tarp šių šalių yra ir Lietuva. Nuo tada rugsėjo 22-oji paskelbta Tarptautine diena be automobilio.

Šią dieną siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į neigiamą transporto įtaką aplinkai ir žmonių sveikatai, patiems prisidėti prie švarios aplinkos išsaugojimo. Lietuvos miestuose aplinka ypač užteršta nuo daugybės senų (10-15 m. senumo) automobilių. Be to, ne mažesnė problema ir eismo saugumas. Lietuvoje avarijose žūsta gerokai daugiau žmonių, nei kitose Europos šalyse.

Žmonės raginami bent šią dieną mieste išsiversti be automobilio, ieškoti kitokių susisiekimo priemonių – eiti pėsčiomis, važiuoti dviračiu. Vilniuje rengiami pažintiniai žygiai dviračiais, riedučiais, laivu Nerimi.

Be to, rugsėjo 22-oji laikoma Šiaulių miesto gimimo diena.

1236 m. vietovardis "Soule" buvo pirmą kartą paminėtas rašytiniuose šaltiniuose – eiliuotoje Livonijos kronikoje, aprašančioje Saulės mūšį, kuris vyko rugsėjo 22 d. Rugsėjo mėnesį šia proga Šiauliuose rengiamos Šiaulių dienos.

Šiaulių žemė pirmą kartą paminėta Livonijos akte 1254 m, o 1524 m. Šiaulių miestas pirmą kartą paminėtas istorijos šaltiniuose – Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Žygimanto Senojo rašte. Miestelis pažymėtas 1555 m. Kasparo Vopelos sudarytame Europos žemėlapyje.

1791 m. lapkričio 9 d. Lietuvos ir Lenkijos valdovas Stanislovas Augustas Šiauliams patvirtino laisvojo miesto teises ir pirmąjį pačių šiauliečių išsirinktą herbą. Herbo simboliai – Žemaitijos meška, Dievo Apvaizdos akis, ketverių metų seimo ideologinis simbolis ir raudonas veršis (valdovo Stanislovo Augusto Poniatovskio giminės herbas). Meška reiškė Šiaulių administracinę priklausomybę Žemaitijos kunigaikštystei. Dievo Apvaizdos akis rodė Aukščiausiojo valia vykdomus darbus. Poniatovskių giminės veršis simbolizavo miesto teisių suteikėją Stanislovą Augustą.

Saulės mūšio pergalės 750 metinių proga Šiauliuose įrengta Saulės laikrodžio aikštė, kurioje stovi skulptoriaus St. Kuzmos sukurta Šaulio skulptūra. Gražus Šiaulių pėsčiųjų bulvaras, su išlikusiomis didžiulėmis skulptūromis. Jame įsteigti Fotografijos ir Dviračių muziejai.

Ši diena Lietuvos istorijoje

1236 metais įvyko Saulės mūšis tarp žemaičių ir kalavijuočių.

1875 metais gimė Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, kompozitorius, dailininkas, chorvedys, kultūros veikėjas (mirė 1911 metais).

1921 metais Lietuva priimta į Tautų Sąjungą.

1932 metais gimė Algirdas Mykolas Brazauskas, pirmasis nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos prezidentas, LKP CK pirmasis sekretorius. Kaip prezidentas ar premjeras Brazauskas šalį valdė 12 iš 20-ies nepriklausomybės metų.

2018 metais Lietuvoje lankėsi popiežius Pranciškus. 

Ši diena pasaulio istorijoje

1791 metais gimė anglų mokslininkas Michael Faraday (Maiklas Faradėjus), išradęs pirmą elektrinį motorą ir generatorių.

1792 metais paskelbta Prancūzijos Respublika.

1862 metais JAV prezidentas Abrahamas Linkolnas paskelbė, jog nuo 1863 metų sausio 1 dienos šalyje panaikinama vergija.

1949 metais TSRS pirmą kartą išbandė atominę bombą.

1969 metais Kinija pareiškė įvykdžiusi pirmąjį požeminį branduolinį sprogdinimą.

Mikalojus Konstantinas Čiurlionis
© Photo :
Mikalojus Konstantinas Čiurlionis
Tegai:
šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai