Maiklas Džeksonas, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: rugpjūčio 29-osios šventės

(atnaujinta 20:36 2020.08.30)
Nuo rugpjūčio 29-osios dienos iki metų pabaigos lieka 124 dienos, o šiandien katalikai mini Šv. Jono Krikštytojo Nukankinimą

Rugpjūčio 29 yra 241-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, keliamaisiais metais — 242-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 124 dienos.

Katalikai šią dieną mini Šv. Jono Krikštytojo Nukankinimą. Šv. Jono Krikštytojo Nukankinimo minėjimas Bažnyčios liturgijoje yra privalomas.

Pranašas Jonas Krikštytojas dar vadinamas Kristaus pirmtaku, nes paskelbė priartėjusią laiko pilnatvę kviesdamas "taisyti Viešpačiui kelią" ir "ištiesinti jam takus".

Karalius Erodas Antipas laikė jį Macheronto pilies kalėjime ir savo metinių puotoje, prašant Erodiados dukrai, įsakė nukirsti jam galvą. Taigi, Viešpaties pirmtakas, kaip liepsnojantis ir šviečiantis žibintas, tiek savo gyvenimu, tiek ir mirtimi liudijo tiesą.

Šv. Jono Krikštytojo Nukankinimo minėjimas glaudžiai siejasi su Dievo gailestingumo žinia, kurią katalikų Bažnyčioje paskelbė šv. Celestinas, trumpai pabuvęs Romos vyskupu ir popiežiumi XIII amžiaus pabaigoje. Celestinas V visuotinių atlaidų jubiliejų paskelbė netrukus po išrinkimo popiežiumi, dekretu pakvietęs visus į atlaidus Šv. Jono Krikštytojo Nukankinimo šventės dieną, nuo išvakarių iki vakaro pamaldžiai užeinant į bažnyčią Akviloje, centrinėje Italijoje, jo paties sumanymu pastatytą Marijos garbei.

Ši diena istorijoje

1949 metais Sovietų Sąjunga išmėgino pirmąją atominę bombą. Žinia apie bandymą pasirodė rugsėjo 22 dieną, kai JAV, Didžioji Britanija ir Kanada paskelbė, jog užfiksavo jį.

1958 metais gimė JAV popmuzikos žvaigždė Maiklas Džeksonas.

1966 metais legendinė grupė "The Beatles" 25 tūkst. žmonių miniai Kendlstiko parke, Kalifornijoje, paskutinį kartą koncertavo gyvai.

1991 metais Lietuvos, Latvijos ir Estijos nepriklausomybę pripažino Rusijos Federacija.

2005 metais Pakruojis šventė 420-ąsias miesto įkūrimo metines.

2008 metais, eidamas 80-uosius metus, Vilniuje mirė žurnalistas, leidėjas, humanitarinių mokslų daktaras, buvęs Vilniaus universiteto Žurnalistikos katedros docentas Vilius Užtupas.

Savo vardadienius šiandien švenčia: Adolfas, Barvydas, Gaugvilė, Nirgunda, Nirgundas, Nirmeda, Nirmedas, Sabina, Svaidargas, Svaidargė, Svaigauda, Svaigaudas.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai (73)
Policijos automobilis, archyvinė nuotrauka

Kaune vyras durimis prispaudė pareigūnui ranką

(atnaujinta 10:00 2020.09.18)
Pareigūnas kreipėsi į ligoninę dėl nežymių sužalojimų, po medicininės apžiūros jis išleistas. Pažeidėjas uždarytas į areštinę

VILNIUS, rugsėjo 18 — Sputnik. Kaune pareigūnams pasipriešino sulaikomas ieškomas vyras, apie tai pranešė Lietuvos policijos departamentas.

Incidentas įvyko rugsėjo 17 dieną, apie 11:34, Taikos prospekte.

Policija pabrėžė, kad vyras, gimęs 1996 metais, sulaikymo metu pareigūnui durimis prispaudė ranką.

Pareigūnas kreipėsi į ligoninę dėl nežymių sužalojimų, po medicininės apžiūros jis išleistas.

Pažeidėjas uždarytas į areštinę. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Tegai:
policija, Kaunas
Dar šia tema
Vilniuje nustatyti įtariamieji, piešiantys grafičius
Du pagyvenę grybautojai pasiklydo Klaipėdos rajono miške
Vilniuje nugriaudėjo du sprogimai
Lietuvos olimpinio komiteto pastatas, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: rugsėjo 18-osios šventės

(atnaujinta 20:36 2020.09.17)
Nuo rugsėjo 18-osios iki metų galo lieka 104 dienos, dienos ilgis — 12 valandų 33 minutės

Rugsėjo 18 yra 261-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 262-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 104 dienos.

Ši diena istorijoje

2020 metų rugsėjo 18 dieną saulė teka teka 06:56, leidžiasi 19:29, dienos ilgis — 12 val. 33 min.

1523 metais gimė Ona, Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Žygimanto Augusto sesuo.

1773 metais buvo pasirašyta sutartis tarp Lenkijos ir Lietuvos Valstybės ir Rusijos, kuria Rusijai pripažintos pirmojo Valstybės padalinimo metu prijungtos žemės.

1873 metais gimė Biblijos vertėjas į lietuvių kalbą, arkivyskupas metropolitas Juozas Skvireckas. Mirė 1959 metais.

1915 metais per Pirmąjį pasaulinį karą rusų kariuomenei be mūšio pasitraukus iš Vilniaus, į miesto gatves įžengė vokiečiai.

1917 metais Vilniuje prasidėjo lietuvių politikų su Vokietijos parama organizuota Vilniaus konferencija. Lietuvių delegatų suvažiavimas numatė nepriklausomos Lietuvos valstybės sukūrimą, Steigiamojo Seimo sušaukimą bei įkūrė Lietuvos Tarybą. Įdomu tai, kad konferencija itin pasitikėjo jaunimu — tik du atstovai iš 20-ies išrinktos Tarybos narių (Jonas Basanavičius ir Stanislovas Narutavičius) buvo vyresni nei 50 metų.

1991 metais Lietuva priimta į Tarptautinį olimpinį komitetą. Tarptautinė sporto organizacija lietuvius po savo "sparnu" priglaudė jau antrą kartą. Pirmą kartą tai atsitiko 1924 metais, kai Lietuvos tautinis olimpinis komitetas buvo priimtas į pasaulio sporto tautų šeimą. Tarptautinis pripažinimas reiškė ir itin svarbius pakvietimus į Barselonos ir Albervilio olimpines žaidynes.

1998 metais Kaune perlaidoti iš JAV atskraidinti buvusio Lietuvos ministro pirmininko generolo Jono Černiaus ir jo žmonos Veronikos palaikai.

2006 metais ministras pirmininkas Gediminas Kirkilas už olimpinio judėjimo palaikymą apdovanotas Olimpine žvaigžde.

Savo vardadienius šiandien švenčia Galmantė, Minas, Minbartas, Minbartė, Minbutas, Minbutė, Minė, Mingailas, Mingailė, Stefa, Stefanija.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai (73)
Baltarusijos pasienis

Paaiškėjo Baltarusijos sienos su Lenkija ir Lietuva kontrolės stiprinimo detalės

(atnaujinta 10:41 2020.09.18)
Anksčiau Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka paskelbė, kad yra priverstas "uždaryti valstybės sieną iš vakarų — su Lietuva ir Lenkija", taip pat sustiprinti sienų su Ukraina apsaugą

VILNIUS, rugsėjo 18 — Sputnik. Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos pareiškimas, kad respublika uždaro sieną su Lenkija ir Lietuva, reiškia jos uždarymą nuo nusikalstamumo ir kėsinimosi į teritorinį vientisumą, praneša RIA Novosti, remdamasi šaltiniu.

Vakar Lukašenka, kalbėdamas moterų forume "Už Baltarusiją", sakė, kad šalis buvo priversta "išvesti kariuomenę iš gatvių, apginkluoti pusę armijos ir uždaryti valstybės sieną iš vakarų — pirmiausia su Lietuva ir Lenkija".

"Tai reiškia, kad siena uždaryta dėl neteisėtos veiklos ir dėl kėsinimosi į teritorinį vientisumą. Įstatymą gerbiantiems piliečiams niekas nesikeičia kertant sieną", — sakė agentūros pašnekovas.

Aleksandro Lukašenkos pareiškimus apie sieną interviu nacionaliniam radijui ir televizijai sukritikavo Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Jis manė, kad Minsko sprendimas sustiprinti saugumą respublikos perimetru yra "nepakankamas" dabartinėje socialinėje ir politinėje situacijoje.

Baltarusija rytuose ribojasi su Rusija, pietuose — su Ukraina, vakaruose — su Lenkija, šiaurės vakaruose — su Lietuva, šiaurėje — su Latvija.

Anksčiau Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka paskelbė, kad yra priverstas "uždaryti valstybės sieną iš vakarų — su Lietuva ir Lenkija", taip pat sustiprinti sienų su Ukraina apsaugą.

Rugpjūčio 9 dieną, po prezidento rinkimų, kuriuos, oficialiai CRK duomenimis, šeštąjį kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka, surinkęs 80,1 proc. balsų, visoje Baltarusijoje prasidėjo masiniai opozicijos protestai. Opozicija mano, kad rinkimus laimėjo dabar Lietuvoje esanti Svetlana Tichanovskaja.

Lietuva nuo pat protesto Baltarusijoje pradžios kišasi į kaimyninės valstybės reikalus. Lietuvos politikai reikalauja naujų rinkimų, nes mano, kad rezultatai esą buvo "suklastoti".

Maskva ne kartą ragino Lietuvą nekurstyti situacijos kaimyninėje šalyje ir suteikti Baltarusijos žmonėms galimybę ją susitvarkyti patiems. Kaip teigė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, Lietuva peržengė visas padorumo ribas keldama reikalavimus Baltarusijai. Jis pažymėjo, kad Vilnius kartu su Tichanovskaja "dirba visai nedemokratiniais metodais".

Tegai:
Ukraina, Lietuva, Lenkija, Baltarusija
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Ekspertas: Rusija Baltarusijai gali suteikti palankias tranzito sąlygas
Ekspertas: ES neduos Lenkijai pinigų jos idėjoms dėl Baltarusijos