COVID-19

Keturiose įmonėse fiksuoti COVID-19 atvejai bus vertinami kaip vienas židinys

(atnaujinta 22:20 2020.09.04)
Kaip pranešė NVSC, nemažai dirbančių darbuotojų yra atvykę iš užsienio, todėl individualiai bus vertinama, kaip įmonė laikosi izoliavimo tvarkos

VILNIUS, rugsėjo 4 — Sputnik. Keturiose įmonėse pastaruoju metu fiksuoti 11 koronaviruso (COVID-19) atvejų nuo šiol bus vertinami kaip vienas židinys, rašo Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Šis sprendimas priimtas, atsižvelgus į tai, kad visos šios įmonės dalyvauja Vilniaus kogeneracinės jėgainės (VKJ) statybos projekte ir visų asmenų užsikrėtimo aplinkybes sieja būtent šis projektas.

Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktorės Rolandos Lingienės, situacija kelia rimtą susirūpinimą.

"NVSC Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus specialistai vakar lankėsi statybvietėje, kurioje iš viso dirba apie 700 darbuotojų. Infekcijos išplitimo grėsmių tikrai matome, tad aktyviai dirbame su įmone. Tenka apgailestauti, kad šis pavyzdys yra vienas tų, kai darbo organizavimo principų, apie kuriuos plačiai kalbėjome specialiai įmonėms, įstaigoms surengtuose nuotoliniuose mokymuose šią savaitę, kuriuos būtina įdiegti, norint išvengti infekcijos židinių, šiuo atveju nepaisoma", — sakė Lingienė.

Ji atkreipė dėmesį, kad COVID-19 tiek pat pavojingas visose sektoriuose, tiek darbo biuruose, tie statybose.

Savo ruožtu, NVSC Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Ginreta Megelinskienė sakė, kad nemažai dirbančių darbuotojų yra atvykę iš užsienio, todėl individualiai bus vertinama, kaip įmonė laikosi izoliavimo tvarkos.

Atsižvelgus į nepalankią epidemiologinę situaciją, VKJ rekomenduota organizuoti ir darbuotojų, neturėjusių sąlyčio su sergančiais, profilaktinį ištyrimą bei apie atliktus tyrimus ir jų rezultatus nedelsiant informuoti NVSC Vilniaus departamentą.

Taip pat VKJ paprašyta pateikti visų darbuotojų, dirbančių VKJ, sąrašą. Taip pat papildomai pažymėti asmenis, dirbančius skirtingose komandose.

Be to, įmonės paprašyta nurodyti darbuotojus, liepos–rugsėjo mėnesiais keliavusius užsienyje, bei darbuotojus, turėjusius sąlytį su COVID-19 liga sergančiais asmenimis.

Tegai:
koronavirusas, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (131)
Dar šia tema
Per vakar dieną šalyje patvirtinti 26 nauji COVID-19 atvejai
Klaipėdoje ir Raseiniuose mokiniams buvo nustatytas užsikrėtimas COVID-19
Nuo šiol atlikti greituosius serologinius testus bus paprasčiau
COVID-19

Radviliškio rajono savivaldybėje įsigaliojo su COVID-19 susiję ribojimai

(atnaujinta 10:00 2020.09.21)
Jau nuo pirmadienio Radviliškyje bus steigiamas mobilusis punktas, kuriame bus atliekami tyrimai vietos gyventojams

VILNIUS, rugsėjo 21 — Sputnik. Nuo šio pirmadienio, rugsėjo 21 dienos, Radviliškio rajono savivaldybėje įsigaliojo su COVID-19 ligos plitimu susiję ribojimai, praneša savivaldybė.

Paskutiniais duomenimis, COVID-19 ligos protrūkis Radviliškio miesto sveikatos priežiūros įstaigose didėja. NVSC rugsėjo 19 dienos duomenimis, Radviliškio rajone sergančiųjų koronavirusu skaičius išaugo iki 60 atvejų, iš jų 26 – Radviliškio ligoninės darbuotojai, 28 – pacientai.

Šiuo metu rajonas yra jau įtrauktas į didelės rizikos savivaldybių sąrašą, nes gyventojų sergamumo rodiklis viršijo 28 atvejus 100 tūkst. gyventojų.

Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio rajone dviem savaitėms bendrojo ugdymo įstaigoms nurodoma ugdymo procesą 5–10 klasėms ir gimnazinėms klasėms organizuoti nuotoliniu būdu. Ugdymo įstaigų vadovai įpareigoti mokyklų bendruomenes supažindinti su priimtais sprendimais.

Neformaliojo ugdymo procesas tiek ugdymo įstaigose, tiek kitose įstaigose, kurios organizuoja neformaliojo ugdymo užsiėmimus, nuo rugsėjo 21 dienos taip pat stabdomas dviem savaitėms. Jei epidemiologinė situacija negerės, tuomet šis sprendimas bus pratęstas.

Taip pat dviem savaitėms stabdoma veikla žmonių su negalia ir pagyvenusių žmonių dienos ir užimtumo dienos centruose, vaikų dienos užimtumo centruose.

Be to, nuo pirmadienio rekomenduojama Radviliškio rajono savivaldybės biudžetinėms įstaigoms bei įmonėms, tiek privataus, tiek viešojo sektoriaus įmonėms ir įstaigoms veiklą vykdyti nuotoliniu būdu, nuotoliniu būdu aptarnauti gyventojus.

Be to, anksčiau buvo priimtas sprendimas nuo pirmadienio atšaukti ar vėlesniam laikui atidėti visus Radviliškio rajono savivaldybės teritorijoje suplanuotus tiek komercinius, tiek nekomercinius renginius ir neplanuoti naujų renginių iki kol epidemiologinė situacija rajone nepagerės ir nebus priimtas atskiras sprendimas. Numatytos sporto varžybos gali vykti, tik be žiūrovų ir laikantis visų saugumo reikalavimų.

Jau nuo pirmadienio Radviliškyje bus steigiamas mobilusis punktas, kuriame bus atliekami tyrimai Radviliškio gyventojams, teikiant prioritetus asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams, ugdymo įstaigų darbuotojams, pareigūnams, prekybininkams, vaistininkams. Planuojama, kad mobilusis punktas stovės Antaniškių parko automobilių stovėjimo aikštelėje (V. Landsbergio –Žemkalnio g.).

Ekstremalių situacijų komisija kreipsis į SAM dėl realios pagalbos teikimo Radviliškio ligoninei siekiant pasitelkti gydytojus rezidentus darbui Radviliškio ligoninei organizuojant medicinos pagalbos teikimą Radviliškio rajono gyventojams.

Lietuvoje iš viso patvirtinti 3744 COVID-19 ligos atvejai, tebeserga 1442 asmenys, 2198 – pasveiko.

Dar šia tema
NVSC reikalauja skubiai spręsti COVID-19 tyrimų Radviliškyje klausimą
PSO paragino atsižvelgti į tai, kad COVID-19 nepriklauso nuo sezono
Skvernelis pažadėjo priimti naujus taktinius sprendimus dėl COVID-19 plitimo
COVID-19 testas

Paaiškinta kuo skiriasi testavimo nuo COVID-19 būdai

(atnaujinta 09:42 2020.09.21)
Ministerijos duomenimis, Lietuvoje pasitelkiami du testavimo metodai — molekuliniai ir serologiniai

VILNIUS, rugsėjo 21 — Sputnik. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) priminė, kuo skiriasi koronaviruso testai, kam jie skirti ir kada jie atliekami.

Šiandien Lietuvoje pasitelkiami du testavimo metodai — molekuliniai ir serologiniai. Jais nustatomi skirtingi koronaviruso infekcijos rodikliai.

Molekuliniai testai nustato viruso genetinę medžiagą (RNR) ir dažniausiai vadinami genetiniais arba PGR testais. Molekuliniai testai parodo, ar žmogus testo atlikimo metu serga virusu ir ar yra potencialus ligos nešiotojas. 

Siekiant laiku diagnozuoti ir pagydyti ligą bei užkirsti kelią jos platinimui, pirmiausia, šie testai atliekami turintiems COVID-19 būdingus simptomus, kai asmuo karščiuoja, kosėja ar kankina dusulys. Šie testai taip pat atliekami didžiausios rizikos grupei priskiriamiems žmonėms, pavyzdžiui, grįžusiems iš pandemijos paveiktų šalių arba turėjusiems artimą kontaktą su infekuotais ligoniais ar medikais.

Šie testai informatyviausi tuomet, kai atliekami pirmąją infekcijos savaitę. 

Tyrimas atliekamas paėmus nosiaryklės mėginį, nes virusas patenka į žmogaus organizmą oro lašeliniu būdu. Kvėpavimo takų ląstelėse virusas dauginasi, todėl mėginyje galima aptikti viruso RNR. 

Tuo tarpu greitieji serologiniai testai tiria paciento kraujyje žmogaus imuninio atsako į virusą produktus — antikūnus, susidariusius žmogaus organizme, vystantis imuniniam atsakui į koronaviruso infekciją.

Šie testai leidžia aiškiau matyti šalies epidemiologinį paveikslą, valdyti šios infekcijos plitimą, įvertinti, kiek žmonių jau yra persirgę ir kokių priemonių būtų galima imtis tolimesniam ligos valdymui. 

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, greitųjų serologinių testų nerekomenduojama naudoti koronaviruso infekcijai diagnozuoti, nes šiuo metu dar nėra pakankamai tyrimų apie jų patikimumą. 

Greitieji testai informatyviausi antrąją infekcijos savaitę, kai aktyvinamas imuninis atsakas į virusą. Testui atlikti paimami ir tiriami kraujo mėginiai, kur cirkuliuoja susidarę antikūnai. 

Tegai:
koronavirusas, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (131)
Dar šia tema
Apskaičiuota koronaviruso žala pasaulio ekonomikai
Lietuvoje antrą dieną naujų koronaviruso atvejų skaičius artėja prie 100
Atskleistas mirtinas vaistų nuo koronaviruso pavojus