Mokslo festivalis

Lietuvoje mokslo mėgėjus kviečia festivalis "Erdvėlaivis Žemė"

(atnaujinta 10:59 2020.09.05)
Festivalio renginiai, tarp kurių vyraus interaktyvi veikla, vyks septyniolikoje Lietuvos miestų ir rajonų, be to, transliacijos iš įvairių mokslo centrų laboratorijų bus rodomos internete

VILNIUS, rugsėjo 5 — Sputnik. Rugsėjo 11–18 dienomis jau septynioliktą kartą mokslo mėgėjai visoje Lietuvoje kviečiami apsilankyti nemokamuose festivalio renginiuose, kurių šiais metais planuojama apie 350, praneša Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos spaudos tarnyba.

Nuotoliniai renginiai

Atsižvelgiant į nekasdienišką situaciją, susiklosčiusią dėl koronaviruso grėsmės, organizatoriai dalyviams pasiūlys ir nuotolinių renginių — beveik šimtą tiesioginių transliacijų iš įvairių mokslo centrų laboratorijų.

Девушка на пешеходном переходе
© Sputnik / Алексей Майшев

Youtube kanale bus galima pasiklausyti ir paskaitų įrašų aktualiomis temomis. Geriausi savo sričių specialistai kalbės apie klimato pokyčius Lietuvoje ir pasaulyje, kibernetinio saugumo situaciją ir jį užtikrinančias technologijas, apie smegenų tyrimų naujienas. Bus galima netgi virtualiai apsilankyti unikalioje mamutų parodoje.

Kita vertus, didinant saugumą, daugumoje renginių dalyvių skaičius yra ribojamas iki 10–30 asmenų.

Nuo ekskursijų iki robotų programavimo

Festivalio renginiai vyks septyniolikoje Lietuvos miestų ir rajonų.

"Kaip įprasta, vyrauja interaktyvi veikla: ekskursijos, laboratoriniai ir praktikos darbai. Bus netgi pabėgimo kambarys matematikos ir fizikos mėgėjams. Įvairaus amžiaus moksleiviai ir visi norintys galės konstruoti robotus, per mikroskopą stebėti vėžines ląsteles ir matuoti bakterijas, generuoti verslo idėjas, stebėti žvaigždes, išbandyti virtualios reabilitacijos metodus, modeliuoti eismo srautus, konstruoti vėjo jėgainių modelius, kurti virtualios tikrovės aplinkas, gaminti jutiklius, tirti įvairias kompozitines medžiagas", — žada organizatoriai.

Kauno technologijos universitete veiks kompiuterinių žaidimo kūrimo dirbtuvės, išmaniuoju telefonu bus galima atlikti įvairius fizikinius eksperimentus, o matematikos mėgėjai išbandys sportinį bridžą.

Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkai paaiškins, kaip apsisaugoti nuo sparčiai daugėjančių parazitų pernešamų ligų — tokių kaip Laimo liga ar erkinis encefalitas.

Vilniaus universiteto filosofai pasakos kaip efektyviai dirbti nuotoliniu būdu ir kaip parduoti empatiją. Akademiko Eugenijaus Butkaus paskaitoje lankytojai išgirs, kaip molekulės kovoja su ligų sukėlėjais. Vilniaus kolegijoje bus galima sužinoti kaip robotai padeda buhalteriams.

Klaipėdos renginių programoje — ne tik jūros mokslai, bet ir dirbtinių Žemės palydovų funkcijos, išmaniosios statybos principai bei virtualios ekskursijos po Prūsijos laikų Klaipėdą. Šiauliuose — LEGO robotika, kūrybiškumo laboratorija ir varžybos su pačių pasigamintais lėktuvų modeliais. Panevėžyje — robotų programavimo ir konstravimo užsiėmimai.

Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje lankytojai išgirs apie raštijos raidą ir pamatys, kaip restauruojami istoriniai dokumentai. Geriausi šalies mokslininkai, taip pat ir Lietuvos mokslų akademijos nariai mokys dalyvius 3D spausdinimo paslapčių, padės planuoti karjerą, sužadinti motyvaciją mokytis. Lankytojai sužinos apie didžiųjų duomenų analitiką ir giliuosius neuroninius tinklus. Apie tai, kaip matematiniai modeliai naudojami nusikaltimams tirti, idėjos virsta IT startuoliais, kaip kuriami tvarūs mados produktai ir kitokie inovatyvūs gaminiai, pasitelkiant socialinės žiniasklaidos platformas. Be abejo, bus kalbama ir apie COVID-19 įtaką besimokantiems bei švietimo sistemai apskritai.

Mokslo festivalio renginius taip pat bus galima rasti Kėdainiuose, Radviliškyje, Merkinėje, Jonavoje, Anykščiuose, Molėtuose, Trakuose, Ignalinoje, Kauno, Kėdainių, Varėnos, Pasvalio ir Kelmės rajonuose.

Programoje numatyti renginiai aprėpia visas mokslo sritis, nagrinėja mokslo ir meno sąsajas, analizuoja procesus visuomenėje, kelia filosofinius klausimus ir pan.

Daugiau informacijos apie renginius galima rasti festivalio svetainėje.

Tegai:
Lietuva, Erdvėlaivis Žemė, mokslo festivalis
Koronaviruso tyrimai

Paaiškėjo rekordinio COVID-19 užsikrėtimų skaičiaus Lietuvoje detalės

(atnaujinta 13:52 2020.09.24)
Kol kas nenustatytos 24 asmenų užsikrėtimo aplinkybės. Dauguma atvejų registruoti Šiaulių apskrityje ir yra susiję su žinomais infekcijos židiniais

VILNIUS, rugsėjo 24 — Sputnik.  Lietuvos nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) pasakojo apie 138 žmonių užsikrėtimo koronavirusu per pastarąją parą detales, praneša NVSC spaudos tarnyba.

 

Iš 138 atvejų 60 užregistruota  Šiaulių, 37 Kauno, 33 Vilniaus, 5 Panevėžio, 2 Marijampolės ir 1 Utenos apskrityse.

Po kontakto su sergančiaisiais, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 113 asmenų. 24 asmenų užsikrėtimo aplinkybių specialistams nustatyti nepavyko. Be to, per praėjusią parą Vilniaus apskrityje registruotas 1 įvežtinis atvejis iš Austrijos. 

93 atvejai siejami su židiniais

28 vakarykštę parą patvirtinti atvejai siejami su Radviliškio ligonine, iš kurių 22 yra pacientai, 4 darbuotojai ir 2 antriniai kontaktai, t. y. ne darbuotojai ir ne pacientai.

Iš viso šiuo metu su židiniu siejami 102 atvejai: 59 pacientai, 36 darbuotojai ir 7 antriniai atvejai.

Penki atvejai vakar siejami su Respublikine Šiaulių ligonine. Visi asmenys yra darbuotojai. Iš viso su protrūkiu šiuo metu siejama 19 atvejų — 12 darbuotojų ir 7 pacientai.

Dar 2 atvejai Šiauliuose siejami Šiaulių greitosios medicinos pagalbos (GMP) stotimi. Abu asmenys yra darbuotojai. Iš viso šiuo metu registruoti 4 susiję atvejai. 

Taip pat 2 atvejai, registruoti vakar, siejami su Šiaulių lopšeliu-darželiu "Kregždutė". Vienas asmuo yra darbuotojas, kitas — vaikas. Iš viso registruoti 4 susiję atvejai, įskaitant patvirtintus vakar.

Du nauji atvejai siejami ir su protrūkiu tarp Šiaulių teisėsaugos institucijų darbuotojų.  Vertinama, kad iš viso jau susiję 14 atvejų. 

Be to, Šiauliuose fiksuojamas ir naujas židinys įmonėje AB "Rūta". Vakar liga patvirtinta 2-iems darbuotojams ir 1 susijusiam asmeniui.

Šeši iš vakar registruotų atvejų siejami su židiniu Blinstrubiškių socialinės globos namuose, veikiančiuose Raseinių rajone. COVID-19 patvirtinta 5-iems globotiniams ir 1-am darbuotojui. Iš viso šiuo metu registruoti 8 susiję atvejai. 

Taip pat 3 atvejai siejami su Raseinių ligonine. Asmenys yra darbuotojai. Iš viso registruota 17 susijusių atvejų.

Keturi atvejai, registruoti vakar, siejami su Raseinių savivaldybe, dar 4 — su įmone "Raseinių prekyba", du — su Viduklėje veikiančiu darželiu.

Be to, registruotas naujas židinys, siejamas Raseinių choru "Šatrijos". Tai 2-asis susirgimas. Chore nustatyti 36 sąlytį turėję asmenys.

Kaune registruoti 2 susirgimai Kauno K. Griniaus progimnazijos mokiniams bei 2-iems Kauno Erudito licėjaus mokiniams. 

Aštuoni vakarykštę parą Vilniuje registruoti atvejai siejami su šokių studija "City dance".

Dar 2 atvejai Vilniaus apskrityje siejami su židiniu sporto klube "Gym Plius". NVSC specialistai įmonei pateikė rekomendacijas, kaip valdyti protrūkį ir organizuoti tolimesį įmonės darbą.

Tuo metu, dar 8, patvirtinti vakarykštę parą, siejami su ansambliu "Lietuva". Visi asmenys yra jo nariai.

Vienas atvejis siejamas su Rokiškio rajono Juodupės gimnazija. Koronavirusas patvirtintas darbuotojui, kuris dėl turėto sąlyčio buvo izoliacijoje. Iš viso registruoti 4 susiję atvejai.

Be to, dar 20 asmenų, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtintas koronavirusas, tačiau atvejai, šiuo metu turimais duomenimis, nepriskiriami infekcijos židiniams.

24 asmenų užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios

Šiuo metu epidemiologams dar nepavyko nustatyti, kaip užsikrėtė 24 asmenys. Epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, kad asmenys išvykę į užsienį nebuvo, su patvirtintais COVID-19 atvejais nebendravo.

Specialistai nagrinėja šių užsikrėtusiųjų maršrutus, tad statistika dar gali keistis, jei būtų rastos sąsajos tarp atskirų atvejų. 

NVSC informuoja, kad Lietuvoje iš viso patvirtinti 4070 COVID-19 ligos atvejai, tebeserga 1709 asmenys, 2253 — pasveiko.

Savo ruožtu, visuomenės sveikatos specialistai ragina žmones laikytis visų koronaviruso infekcijos plitimo prevencijos priemonių — rankų higienos, kosėjimo, čiaudėjimo etiketo, dėvėti asmens apaugos priemones, laikytis fizinės distancijos ir kita.

Tegai:
Šiaulių rajonas, koronavirusas, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Šeima vaikšto parke, archyvinė nuotrauka

Sinoptikų teigimu, lietuvius dar palepins vasariška šiluma

(atnaujinta 13:21 2020.09.24)
Remiantis meteorologų prognozėmis, ketvirtadienio vakarą vakariniuose rajonuose protarpiais palis, vietomis galimi perkūnijos. Oras sušils iki 21–26 laipsnių šilumos

VILNIUS, rugsėjo 24 — Sputnik. Sinoptikų teigimu, Lietuvoje vyraus šiltas rudeniškas oras, praneša Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.

Remiantis meteorologų prognozėmis, ketvirtadienio vakarą vakariniuose rajonuose protarpiais palis, vietomis galimi perkūnijos. Oras sušils iki 21–26 laipsnių šilumos.

Penktadienį, daugiausia vakariniuose regionuose, galima trumpalaikė perkūnija. Vėjas bus pietryčių, naktį jo greitis sieks nuo 4 iki 9 metrų per sekundę, o dieną — nuo 8 iki 13 metrų per sekundę.

Naktį oro temperatūra bus nuo 10 iki 15 laipsnių šilumos, o dieną oras sušils iki 20–25 laipsnių.

Rugsėjo orai Lietuvoje ir Vilniuje
© Sputnik /
Rugsėjo orai Lietuvoje ir Vilniuje
Tegai:
šiluma, orai
Dar šia tema
Klaipėdoje bute rastas mirusio kūdikio kūnas
Lietuvoje užregistruotas didžiausias COVID-19 atvejų skaičius nuo pat pandemijos pradžios
Lietuvoje viršytas 1964 metų šilumos rekordas