Miegantis žmogus

Gydytoja papasakojo, ar miegant reikia bijoti priepuolių  

(atnaujinta 10:29 2020.09.06)
Normalu, kad užmigę raumenys nevalingai susitraukinėja. Tai vadinama mioklonusu ir jį patiria didžioji dalis žmonių. Neurologijos požiūriu tai nėra liga ir jos gydyti nereikia

VILNIUS, rugsėjo 6 — Sputnik. Miegant žmogus atsipalaiduoja, o tai lydi trumpi traukuliai. Kai kuriais atvejais — tame nėra nieko baisaus, nebent tai yra ligos požymis, Sputnik radijui sakė "Unison" somnologinės tarnybos vadovė neurologė-somnologė Elena Careva.

Normalu, kad užmigę raumenys nevalingai susitraukinėja. Tai vadinama mioklonusu ir jį patiria didžioji dalis žmonių. Neurologijos požiūriu tai nėra liga ir jos gydyti nereikia.

"Prieš užmigdami mes suvirpame. Tai vadinama mioklonija. Tai yra vienas ar du viso kūno ar tam tikros dalies traukuliai. Manoma, kad tai yra dienos metu susikaupusios įtampos atpalaidavimas. Nereikia to gydyti, tai nėra patologija, jokia liga. Vienas ar du priepuoliai neturi įtakos kokybei ar gyvenimo trukmei", — sakė ji.

Anot jos, mioklonijos nereikėtų painioti su neramių kojų sindromu, kuriam būdinga įtampa, sukelianti nepakenčiamą potraukį judėti. Tai įvyksta ramybės būsenoje vakare arba naktį. Netinkama mityba gali tai išprovokuoti.

"Tai gali būti ypač aktualu, jei žmogus streso metu vartoja daug kofeino. Arbata, kava, šokoladas ir energiniai gėrimai naktį gali sukelti fizinį aktyvumą, nes kofeinas veikia receptorius, kurie yra už tai atsakingi. Žmonės su neramių kojų sindromu, atsisakydami kofeino, gali išspręsti tokias problemas, jei tai yra lengvas laipsnis", — teigė ji.

Bet jei mitybos pakeitimas nepadeda, o raumenų susitraukimai įvyksta daugiau nei vieną ar du kartus, tai jau yra ligos požymis.

"Jei ištinka keturi priepuoliai iš eilės po tam tikro laikotarpio, tai jau gali būti neurologinė liga arba gretutinė neramių kojų sindromo būsena. Tai galėjo išprovokuoti stresas", — sakė ji.

Tegai:
sveikata, miegas
Temos:
Sveikas gyvenimo būdas — mityba, receptai (55)
Dar šia tema
Onkologė įvardijo produktą, atkuriantį žarnyno veiklą
Įvardytos staigaus galvos skausmo priežastys  
Pilies gatvė, archyvinė nuotrauka

Prokuratūra reikalauja nugriauti neteisėtą pastatą Vilniaus senamiestyje

(atnaujinta 15:48 2021.02.27)
Tyrimo metu nustatęs, kad atliekant galimai savavališkos statybos darbus nekilnojamojo kultūros paveldo objektui UNESCO saugomoje teritorijoje – Vilniaus senamiestyje galėjo būti padaryta žala

VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Prokuratūra po informacijos žiniasklaidoje kreipėsi į teismą su pareiškimu dėl galimai neteisėtų statybų Vilniaus senamiestyje, praneša įstaigos spaudos tarnyba.

Per pandemiją Vilniuje surengta barų, restoranų ir naktinių klubų savininkų ir darbuotojų protesto akcija
© Sputnik / Владислав Адамовский

Kalbama apie statybvietę Pilies gatvėje 10. Vilniaus apygardos prokuratūra teismo prašo išnagrinėti bylą dėl viešųjų interesų pažeidimo.

Tyrimo metu nustatęs, kad atliekant galimai savavališkos statybos darbus nekilnojamojo kultūros paveldo objektui UNESCO saugomoje teritorijoje — Vilniaus senamiestyje galėjo būti padaryta žala.

Tuo pačiu metu, prokuratūros teigimu, kompetentingos institucijos, Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos ir Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos, nesiima priemonių galimam viešojo intereso pažeidimui pašalinti.

Prokuroras prašo teismo panaikinti administracinius aktus, kurių pagrindu buvo įteisinti savavališkos statybos teisiniai padariniai bei įpareigoti statinių savininką kaltų dėl savavališkos statybos fizinių bei juridinių asmenų, taip pat konkrečių valstybės institucijų lėšomis nugriauti neteisėtai pastatytus maitinimo paskirties pastato (kavinės-baro) priestatus, tarp jų ir stikliniu stogu uždengto vidinio kiemo, Pilies g. 10, patalpas.

Tegai:
Vilnius, prokuratūra
Mobilusis punktas Vilniuje

Vilniuje plečiamos periodinio testavimo nuo koronaviruso grupės

(atnaujinta 18:12 2021.02.27)
Vilniaus miesto savivaldybė ragina įstaigų vadovus motyvuoti savo darbuotojus tirtis profilaktiškai

VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Sveikatos apsaugos ministerijai praplėtus profilaktinio periodinio testavimo grupes, jau nuo šeštadienio Vilniuje daugiau visuomenės grupių galės išsiaiškinti, ar yra persirgę koronavirusu, ir ar šiuo metu nėra viruso nešiotojai, atlikdami tyrimus mobiliajame punkte, praneša miesto savivaldybės spaudos tarnyba.

Iki šiol teisę į profilaktinius periodinius tyrimus turėjo tik medikai, socialinės globos įstaigų darbuotojai, ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo pedagogai, psichologai ar psichoterapeutai, dirbantys kontaktiniu būdu.

Vilnius
© Sputnik / Владислав Адамовский

Nuo šiol reguliariai testuotis dėl koronaviruso galės: visi socialines paslaugas teikiantys darbuotojai; visi pedagogai ir dėstytojai, turintys kontaktą su mokiniais ar studentais; vaistinių darbuotojai; muziejų, kitų ekspozicijų erdvių, bibliotekų, jų ir valstybės archyvų skaityklų ir valstybės kultūrinių rezervatų direkcijų darbuotojai; profesionalių scenos menų kolektyvų (chorų, teatrų trupių, orkestrų ir kt.) darbuotojai; valstybei svarbias funkcijas vykdantys darbuotojai, dirbantys nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbiose įmonėse; audinių ūkių darbuotojai; vidaus reikalų sistemoje dirbantys specialistai, muitinės, policijos pareigūnai, ugniagesiai gelbėtojai ir kt.; institucijų, įstaigų ir organizacijų darbuotojai bei savanoriai, užtikrinantys Lietuvos Respublikos karantino režimo priemonių laikymosi kontrolę.

Profilaktinio testavimo, atliekant PGR tyrimą, tikslas — nustatyti šiuo metu COVID-19 sergantį žmogų, net jeigu jis nejaučia jokių simptomų, taip užkertant kelią protrūkių atsiradimui. PGR testavimas sutinkantiems darbuotojams vykdomas periodiškai. Įstaigų vadovai koordinuoja darbuotojų periodinių profilaktinių tyrimų procesą, kad būtų užtikrintas tinkamas tyrimų periodiškumas.

Serologinis antikūnų testas atliekamas, siekiant sužinoti, ar asmuo persirgo COVID-19 liga. Profilaktiniai tyrimai nėra tikslingi ir nevykdomi asmenims, kurie persirgo COVID-19 liga ir nuo teigiamo SARS-Cov-2 PGR / antigeno testo rezultato praėjo mažiau nei 90 dienų; turi COVID-19 ligos serologinio antikūnų testo teigiamą rezultatą, jei praėjo mažiau nei 60 dienų; paskiepyti COVID-19 ligos vakcina pagal pilną skiepijimo schemą mažiau nei 90 dienų laikotarpiu.

Profilaktiniame testavime dalyvaujantys darbuotojai registruojasi per Karštosios koronaviruso linijos 1808 sistemą telefonu arba elektroniniu būdu pildant elektroninę registracijos formą ir pasirenka registracijos tipą PGR profilaktiniai tyrimai tikslinėms grupėms.

Vilniaus miesto savivaldybė ragina įstaigų vadovus motyvuoti savo darbuotojus tirtis profilaktiškai.

Tegai:
koronavirusas, Vilnius
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Lietuvoje per parą nustatyti 626 nauji koronaviruso atvejai
Estijoje transportuojant sugadintos vakcinos nuo COVID-19
Vokietijos laikraštis rašo, kad "Sputnik V" gali būti hitas