Koronaviruso testai

ULAC vadovas įvardijo svarbiausius dalykus kontroliuojant užkrečiamųjų ligų plitimą

(atnaujinta 09:42 2020.09.07)
Jo teigimu, uždraudus beveik viską, pristabdžius ekonomiką, apribojus socialinį gyvenimą, respublikoje buvo gauti tik trumpalaikiai infekcijos suvaldymo rezultatai

VILNIUS, rugsėjo 7 — Sputnik. Tikslinis testavimas epidemijos valdymo tikslais, nustatant, kur cirkuliuoja virusas, kas jau susidūręs su virusu, yra vienas svarbiausių dalykų valdant užkrečiamųjų ligų plitimą, teigė Lietuvos užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovas Saulius Čaplinskas savo Facebook paskyroje.

"Tai šiuolaikiško infekcinių ligų valdymo ABC, nes vien statistikos kasdienio triubinimo, konstatuojant, kiek, kur kas užsikrėtė ir kad "mus tai neramina" yra per maža. Tai praeitis. Deja, tenka pripažinti, jog Lietuvoje testavimas — silpniausia grandis, nes nebuvo ir nėra tinkamo metodinio vadovavimo, iki šiol neturime testavimu paremtos signalinės stebėsenos, kuri būtų leidusi nutraukti COVID-19 ligą sukeliančio viruso plitimą visuomenėje ir sumažinti vien į draudimus orientuotas strategijas", — rašė jis.

Jo teigimu, būtent apie asmenų judėjimo tarp šalių palengvinimą ir su tuo susijusio testavimo svarbą šią savaitę kalbėjo Europos Komisija (EK).

Pabrėžiama, kad EK vadovė Ursula von der Leyen teigė, jog svarbiausia — prevencijos priemonių ES koordinavimas bei kuo platesnis testavimas.

Kelionių ir žmonių judėjimo tarp šalių kontekste, ULAC vadovo nuomone, reikia skubiai įvesti COVID-19 pasus, nes yra daugybė žmonių, kurie kitose šalyse yra pasidarę tyrimus, žino, kad turi atitinkamą imunitetą, tačiau, atvykę į Lietuvą vis tiek turi izoliuotis.

"Taip yra todėl, kad vos keli Lietuvoje esantys infekcinių ligų specialistai, turintys praktinės patirties seroepidemiologinių tyrimų taikymo infekcinių ligų paplitimui nustatyti tikslinėse grupėse visame koronaviruso pandemijos valdymo procese Lietuvoje nedalyvauja, nes: vienas, jau pensijoje, kitas — porai metų išvykęs iš Lietuvos, dar keli — nepatinka valdžiai", — rašo jis.

Kalbant apie testavimo apimčių palyginimus tarp šalių, pirmiausia reikėtų lyginti, kokios gyventojų grupės yra testuotos.

Jo teigimu, uždraudus beveik viską, pristabdžius ekonomiką, apribojus socialinį gyvenimą, respublikoje buvo gauti tik trumpalaikiai infekcijos suvaldymo rezultatai.

"Deja, ilgalaikiams reikia kitų prioritetų. Dabartinis sergamumo pakilimas yra neišvengiamas, nes iš esmės nesuvaldytas infekcijos įsitvirtinimas visuomenėje, nežinomi jos plitimo tinklai (čia vėlgi todėl, kad nevyko signalinė stebėsena, pasitelkiant testavimą įvairiais tyrimo metodais)", — teigė Saulius Čaplinskas.

Jo teigimu, "Amoralu, dėl tokios situacijos, kaltinti žmones, kad atsipalaidavo. Kaltos atsako organizavimo spragos, sovietinės infekcijų valdymo žinios ir priemonės, užsiciklinimas ant skaičių, nesuvokiant, kad nebe skaičiuose esmė." Pasak ULAC vadovo, tai "akivaizdi komunikacijos aklavietė".

NVSC duomenimis, šalyje iš viso konkretiems žmonėms patvirtinta 3083 COVID-19 ligos atvejai, tebeserga 1030 asmenų, 1954 pasveiko.

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik /
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Tegai:
Europos Komisija (EK), koronavirusas, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC)
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (180)
Dar šia tema
Turkmėnijos gyventojus išsiuntė rinkti medvilnę dėl kaukių dėvėjimo režimo pažeidimo
Žiniasklaida: ES atsilieka nuo JAV ir JK vakcinose dėl COVID-19
Internetas, archyvinė nuotrauka

Beveik penktadalis Lietuvos namų ūkių dar neturi prieigos prie interneto

(atnaujinta 14:06 2020.09.26)
Tyrimas rodo, kad mieste interneto prieigą namuose turi 84 proc. namų ūkių, o kaime — 78 proc.

VILNIUS, rugsėjo 27 — Sputnik. Antrąjį šių metų ketvirtį asmeninius kompiuterius namuose turėjo 77 proc., interneto prieigą — 82 proc. namų ūkių, tai tiek pat kaip 2019 metais, praneša Statistikos departamentas.

Mieste kompiuterius ir interneto prieigą namuose turėjo atitinkamai 80 ir 84 proc. namų ūkių, kaime — 70 ir 78 proc.

Iš namų ūkių su vaikais kompiuterius namuose turėjo 97 proc., interneto prieigą — 99 proc., be vaikų — atitinkamai 70 ir 77 proc.

Beveik visi namų ūkiai, turintys namuose interneto prieigą, naudojosi plačiajuosčiu ryšiu. 78 proc. interneto prieigą turinčių namų ūkių naudojosi plačiajuosčiu laidiniu ar belaidžiu fiksuotu ryšiu, 66 proc. — mobiliojo ryšio tinklais.

2020 metais internetu naudojosi 83 proc. 16–74 metų amžiaus gyventojų (2019 metais — 82 proc.).

Iš 16–24 metų amžiaus gyventojų internetu naudojosi 99 proc., iš 65–74 metų amžiaus — 46 proc. Palyginti su praėjusiais metais, 6 proc. punktais padaugėjo vyresnio (65–74 metų) amžiaus gyventojų, besinaudojančių internetu.

Internetas daugiausia buvo naudojamas informacijos paieškai, ryšiams, laisvalaikiui ir bankininkystei.

E. prekyba per paskutinius 3 mėnesius asmeniniais tikslais naudojosi 42 proc. 16–74 metų amžiaus gyventojų. Dauguma, arba 77 proc. asmenų, pirkusių prekes ar paslaugas internetu, per 3 mėnesius atliko iki 5 užsakymų, 73 proc. e. prekybos vartotojų per 3 mėnesius išleido iki 300 eurų. Dažniausiai internetu buvo perkami drabužiai ir avalynė, kosmetika, vaistai ir vitaminai, buitinė technika ir elektronika.

Duomenys apie informacinių technologijų naudojimą namų ūkiuose surinkti 2020 m. balandžio–liepos mėn. apklausus 4 773 16–74 metų amžiaus asmenis, atsitiktinai atrinktus iš Gyventojų registro.

Tegai:
internetas, statistika, tyrimas
Turistai

Kokia šiandien diena: rugsėjo 27-osios šventės

(atnaujinta 23:41 2020.09.26)
Nuo rugsėjo 27 dienos iki metų galo lieka 95 dienos; savo vardadienius švenčia Damijonas, Daugilė, Kęstgaila, Kęstgailė, Kovaldas, Vicentas

Rugsėjo 27 yra 270-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 271-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 95 dienos.

2020 metų rugsėjo 27 dieną saulė teka 07:11, leidžiasi 19:09, dienos ilgis — 11 val. 58 min.

Šią dieną minima Pasaulinė turizmo diena

Tarptautinė turizmo organizacija paskelbė rugsėjo 27 dieną Pasauline turizmo diena 1979 metais.

Ši diena švenčiama siekiant visame pasaulyje paskatinti turizmą, užmegzti kultūrinius ryšius. Įvairiose šalyse šią dieną rengiami festivaliai, organizuojami turistiniai maršrutai.

Taip pat minima Pasaulinė kurčiųjų diena

1951 metais Tarptautinė kurčiųjų federacija paskelbė paskutinį rugsėjo sekmadienį Pasauline kurčiųjų diena. Šią dieną skatinama spręsti kurčiųjų integracijos į visuomenę problemas.

Daug reikšmės kurčiųjų gyvenimui, jų bendravimui ne tik vienas su kitu, bet ir su visa visuomene, turėjo bendravimo gestais atradimas. 1760 metais buvo įkurtas Paryžiaus kurčiųjų institutas, kuris ir padėjo pagrindus šiai kurčiųjų kalbai. Prie to daugiausiai prisidėjo instituto steigėjas Šarlis Mišelis L'Epė. Pirmasis gestų kalbos žodynas išleistas tik 1965 metais. Jį sudarė 300 simbolių.

Lietuvos socialinių darbuotojų diena

Lietuvos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijos iniciatyva nuo 2004 metų kasmet rugsėjo 27 dieną šalyje oficialiai švenčiama Lietuvos socialinių darbuotojų diena.

Šventės data pasirinkta atsižvelgus į tai, kad rugsėjo mėnesį 1993 metais įvyko pirmasis Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijos suvažiavimas.

Lietuvoje socialinį darbą dirba apie 6 tūkst. žmonių. Socialiniai darbuotojai dirba sveikatos priežiūros įstaigose, švietimo įstaigose, teisėsaugos institucijose.

Socialinio darbo pradžia Lietuvoje laikomi 1990–1991 metai. Tuo metu šalyje pradėjo lankytis pirmieji socialiniai darbuotojai iš užsienio. Jie rengė seminarus socialinės apsaugos, sveikatos, švietimo sistemų darbuotojams. Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijos interneto svetainė

Savo vardadienius šiandien švenčia Damijonas, Daugilė, Kęstgaila, Kęstgailė, Kovaldas, Vicentas.

Ši diena istorijoje

Šią dieną 1540 metais popiežius įteisino Jėzaus draugiją.

1601 metais gimė vienas galingiausių monarchų Europoje — Prancūzijos karalius Liudvikas XIII.

1825 — Anglijoje pradėjo veikti pirmasis pasaulyje geležinkelis.

1854 metais įvyko pirmoji didelė katastrofa Atlanto vandenyne — nuskendo garlaivis "Arctic" su 300 keleivių ir įgulos narių.

Šią dieną 1939 metais po 19 dienų trukusio pasipriešinimo Lenkija pasidavė Vokietijai.

1922 metais po pirmojo steigiamojo susirinkimo įkurtas Lietuvos bankas.

1927 — pasirašytas Lietuvos konkordatas su Vatikanu.

1940 metais Vokietija, Italija ir Japonija pasirašė 10-ties metų karinį ir ekonominį paktą.

1993 — Abchazijos sukilėliai Gruzijoje užėmė Suchumį.

1996 metais Talibano sukilėliai užėmė Afganistano sostinę Kabulą.

Šią dieną 1997 metais pirmą kartą pasibaigus karo veiksmams Bosnijoje ir Hercegovinoje atnaujintos televizijos transliacijos.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai