Gitanas Nausėda

Nausėda: ES turi užtikrinti demokratijos principų laikymąsi savo kaimynystėje

(atnaujinta 14:51 2020.09.09)
Kaip pažymėjo šalies vadovas, didelį dėmesį reikia skirti ES Rytų ir Pietų kaimynystės politikai bei šių valstybių integracijai į ES vidaus rinką

VILNIUS, rugsėjo 9 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį Prezidentūroje atidarė Vokietijos pirmininkavimui Europos Sąjungos Tarybai skirtą konferenciją "Kartu. Atkurkime Europą", praneša Prezidentūros spaudos tarnyba.

Konferencijoje dalytasi įžvalgomis apie Vokietijos vaidmenį europinių ir globalių iššūkių akivaizdoje, aptarta, kaip galima paskatinti Europos žaliąjį kursą ir žaliosios ekonomikos augimą bei kokios yra Senojo žemyno kultūrinės perspektyvos kalbant apie atsparumą, tvarumą ir suverenumą.

Kalbėdamas apie liepą pasiektą susitarimą dėl Daugiametės finansinės programos ir Europos ekonomikos gaivinimo priemonės, valstybės vadovas pažymėjo, kad jis asmeniškai labai vertino Vokietijos kanclerės Angelos Merkel parodytą asmeninę lyderystę ieškant Europos Sąjungai itin svarbaus kompromiso.

"Tai — svarbus žingsnis siekiant užtikrinti ūkio atsigavimą ir augimą ilguoju laikotarpiu. Kartu įgauname solidžius įrankius žaliajai ir skaitmeninei transformacijai, globalaus ES vaidmens ir efektyvios kaimynystės politikos užtikrinimui. Turime neprarasti ypatingos progos įgyvendinti ambicingą ES darbotvarkę", — teigė prezidentas.

Savo kalboje šalies vadovas išskyrė keletą esminių žingsnių, kurių būtina imtis jau artimiausiu metu: tai atsparumo didinimas, skaitmeninis ir žaliasis perėjimas, ES globalaus vaidmens stiprinimas.

Prezidentas kalbėjo ir apie ES Rytų ir Pietų kaimynystės valstybių integraciją į ES vidaus rinką.

"Didelį dėmesį turime skirti ES Rytų ir Pietų kaimynystės politikai bei šių valstybių integracijai į ES vidaus rinką. Turime iki kitų metų Rytų partnerystės vadovų susitikimo parengti ir patvirtinti ambicingą ES Rytų partnerystės programą, suteikiančią šalims europinės aspiracijos viltį.

Įvykiai Baltarusijoje parodė, kad ES turi rodyti lyderystę ir sutelkti visas pastangas, siekdama užtikrinti žmogaus teisių ir demokratijos principų laikymąsi savo kaimynystėje. Savo ruožtu transatlantiniai santykiai turi išlikti aukštai darbotvarkėje, o ryšiuose su Kinija turi būti nepamiršti nei vertybiniai principai, nei rizikų vertinimas ir jų valdymas", — kalbėjo Lietuvos vadovas.

Padėtis Baltarusijoje ir Lietuvos reakcija

Anksčiau Lietuvos vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė pasirašė įsakymą, kuriuo uždrausta atvykti į Lietuvą 30 Baltarusijos valstybės pareigūnų. Tarp jų sankcijos numatytos ir dabartiniam Baltarusijos prezidentui Aleksandrui Lukašenkai. Latvijos ir Estijos užsienio reikalų ministerijos paskelbė analogiškas sankcijas.

Didžiuliai opozicijos protestai prasidėjo visoje Baltarusijoje rugpjūčio 9 dieną, po prezidento rinkimų, kuriuos, CRK duomenimis, šeštąjį kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka, surinkęs 80,1 % balsų. Opozicija mano, kad rinkimus laimėjo Svetlana Tichanovskaja, o ne Lukašenka.

Pirmosiomis dienomis saugumo pajėgos protestus griežtai slopino: prieš protestuotojus, kurie nesutiko su rezultatais, jie naudojo ašarines dujas, vandens patrankas, garsines granatas, gumines kulkas. Vėliau teisėsaugos institucijos nustojo naudoti jėgą, tačiau šalyje tebevyksta suėmimai. Oficialiais duomenimis, pirmosiomis dienomis buvo sulaikyta per 6,7 tūkst. Kaip pranešė respublikos Vidaus reikalų ministerija, per riaušes buvo sužeista šimtai žmonių, įskaitant daugiau nei 120 teisėsaugos pareigūnų.

Tegai:
ES, Gitanas Nausėda
Dar šia tema
Lietuva įniršio apimta: Baltarusija nenori mokėti ir atgailauti
Tarp protestų Baltarusijoje organizatorių Lukašenka įvardijo ir Lietuvą
Jaunimas, archyvinė nuotrauka

Lietuvoje per metus du kartus padidėjo jaunimo nedarbas

(atnaujinta 18:17 2020.09.22)
Pranešime teigiama, jog kreiptis į Užimtumo tarnybą skatina ir atsiradusi galimybė gauti darbo paieškos išmokas

VILNIUS, rugsėjo 22 — Sputnik. Lietuvos Užimtumo tarnyboje rugpjūtį 42,4 proc. įregistruotų darbo neturinčių asmenų buvo jaunesni nei 30 metų, o tai du kartus daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais, skelbiama tarnybos pranešime žiniasklaidai.

Pabrėžiama, kad didėjantis jaunimo nedarbas daugybėje Europos Sąjungos (ES) šalių jau seniai yra vienas rimčiausių darbo rinkos iššūkių. Ši tendencija pastaruoju metu ryškėja ir Lietuvoje

Užimtumo tarnybos duomenimis, pirmą rudens dieną darbo neturėjo 50,5 tūkst. jaunuolių. Daugiausia jų buvo Kaune — 15,4 proc., Lazdijų rajone — 15 proc. ir Alytuje — 15 proc. Mažiausia — Neringoje (3 proc.) ir Pakruojo rajone (3,5 proc.). 

"Jaunimo nedarbo šuolį lėmė keletas priežasčių. Visų pirma, didžioji jų dalis dirbo prekybos, paslaugų ir aptarnavimo sektoriuose veikiančiose įmonėse, kurias labiausiai paveikė paskelbtas karantinas ir ekstremali situacija. Darbdaviai persvarstė veiklos perspektyvas, optimizavo funkcijas ir darbo jėgos apimtis. Dėl to teko atleisti dalį mažiau kvalifikuotų ir mažesnę darbo patirtį turinčių darbuotojų", — teigė Užimtumo tarnybos direktorė Inga Balnanosienė.

Be to, kai kurie savarankišką veiklą vykdę jaunuoliai pasibaigus karantinui neatnaujino savo veiklos ir tapo bedarbiais.

Pranešime teigiama, jog kreiptis į Užimtumo tarnybą skatina ir atsiradusi galimybė gauti darbo paieškos išmokas. 

Pažymima, kad 2020 metų sausio–rugpjūčio mėnesiais darbdaviai registravo 130,8 tūkst. laisvų darbo vietų neterminuotam ir 12,2 tūkst. terminuotam įdarbinimui.

Užimtumas ir nedarbas Lietuvoje 2020 metų gegužę
© Sputnik /
Užimtumas ir nedarbas Lietuvoje 2020 metų gegužę
Tegai:
Lietuva, jaunimas, Užimtumo tarnyba
Dar šia tema
Lietuvos Seimas priėmė rezoliuciją dėl BelAE grėsmės ES
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje nustatyti dar 9 COVID-19 atvejai
Tabakas, archyvinė nuotrauka

SAM siūlo uždrausti mažmeninę neapdoroto tabako prekybą

(atnaujinta 18:07 2020.09.22)
Taip siekiama užkirsti kelią piktnaudžiavimo atvejams, kai neapdorotas tabakas panaudojamas nelegaliai tabako gaminių gamybai

VILNIUS, rugsėjo 22 — Sputnik. Seimas praneša apie svarstomą galimybę drausti neapdoroto tabako mažmeninę prekybą.

Seimas pradėjo svarstyti sveikatos apsaugos viceministro Algirdo Šešelgio pristatytas Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, kuriomis siekiama užkirsti kelią piktnaudžiavimo atvejams, kai neapdorotas tabakas panaudojamas nelegaliai tabako gaminių gamybai.

Pataisomis taip pat siūloma reglamentuoti neapdoroto tabako įvežimą į Lietuvos teritoriją, jo gabenimą, laikymą ir pardavimą šalies viduje.

Kaip pažymėjo viceministras, įstatymo projektu siūloma įtvirtinti neapdoroto tabako didmeninės prekybos licencijavimą bei nustatyti reikalavimus subjektams, norintiems įsigyti licencijas verstis didmenine prekyba neapdorotu tabaku. Taip pat siūloma įtvirtinti ekonomines sankcijas už veiklos su neapdorotu tabaku reikalavimų nesilaikymą.

Aiškinamajame rašte pažymima, kad teisės aktų pakeitimais siūloma drausti neapdoroto tabako mažmeninę prekybą, nes "su labai nesudėtinga ir nebrangia įranga labai nesudėtingai ir nedaug apdorojus tabako žaliavą iš jos galima pasigaminti apdorotą tabaką, kuris gali būti naudojamas nelegaliai tabako gaminių gamybai, taigi neapdoroto tabako mažmeninės prekybos draudimas yra nukreiptas siekiant užkirsti nelegalių tabako gaminių gamybą".

Po pristatymo už teisės aktų pataisas balsavo 63 Seimo nariai, balsavusių prieš nebuvo, susilaikė 2 parlamentarai.

Pritarus projektui po pateikimo, toliau jis bus svarstomas Seimo komitetuose.

Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti lapkričio 5 dieną.

Tegai:
tabakas, prekyba
Dar šia tema
SAM: narkotikams gaminti naudojamų medžiagų apyvarta bus kontroliuojama griežčiau
SAM: žengtas svarbus žingsnis užkertant kelią nelegaliai tabako gaminių gamybai
Vladimiras Putinas, archyvinė nuotrauka

Putinas paragino pasaulio bendruomenę veikti kartu

(atnaujinta 19:58 2020.09.22)
Rusijos prezidento teigimu, susijusiame, tarpusavyje priklausomame pasaulyje, tarptautinių įvykių verpete reikia veikti kartu ir remtis JT Chartijoje įtvirtintais tarptautinės teisės principais

VILNIUS, rugsėjo 22 — Sputnik. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paragino pasaulio bendruomenę veikti kartu, remiantis JT principais, kad būtų užtikrintas orus dabartinių ir ateities kartų gyvenimas, rašo RIA Novosti.

"Susijusiame, tarpusavyje priklausomame pasaulyje, tarptautinių įvykių verpete reikia veikti kartu ir remtis JT Chartijoje įtvirtintais tarptautinės teisės principais. Tik tokiu būdu galėsime įvykdyti aukštą savo organizacijos misiją ir užtikrinti orų gyvenimą dabartinėms ir ateinančioms kartoms", — sakė jis kalbėdamas JT Generalinėje asamblėjoje.

Be to, Rusijos prezidentas pabrėžė, kad dabar politikos misija yra atverti kelią prekybai ir sąžiningai konkurencijai, o ne "surišti rankas" verslui.

"Dabar politikos misija yra atverti kelią prekybai, bendriems projektams ir sąžiningai konkurencijai, o ne surišti rankas verslui ir verslo iniciatyvoms", —  sakė Putinas.

Vladimiras Putinas pažymėjo, kad, pasak ekspertų, visiškas ar dalinis užimtumo sumažėjimas pasaulyje šių metų antrąjį ketvirtį prilygsta 400 milijonų darbo vietų praradimui.

"Turime padaryti viską, kad toks nedarbas netaptų sąstingis, kad žmonės grįžtų į darbą ir galėtų aprūpinti savo šeimas, o ne atsidurtų skurdo gniaužtuose, neturėdami jokių gyvenimo perspektyvų. Tai iš tiesų opiausia pasaulinė ir socialinė problema", — apibendrino Putinas.

Tegai:
JT Generalinė Asamblėja, Vladimiras Putinas