Baltijos jūra

Pradedamos derybos dėl žvejybos galimybių Baltijos jūroje

(atnaujinta 10:33 2020.09.11)
Pažymima, jog prieš keletą dienų įvykusiame BALTFISH regiono aukšto lygio grupės susitikime valstybės narės įvertino EK pasiūlymą bei požiūrį į žvejybos galimybes Baltijos jūroje 2021 metams

VILNIUS, rugsėjo 11 — Sputnik. Europos Komisija (EK), remdamasi Tarptautinės jūrų tyrinėjimo tarybos mokslininkų rekomendacijomis ir Baltijos jūros išteklių daugiamečiu valdymo planu, pateikė pasiūlymą, susijusį su žvejybos galimybėmis Baltijos jūroje 2021 metais, praneša Žemės ūkio ministerija.

"Pastaraisiais metais ES žvejai, pramonė ir valdžios institucijos dėjo daug pastangų, kad Baltijos jūros žuvų ištekliai būtų atkurti. Tais atvejais, kai buvo išsamios mokslininkų rekomendacijos, jomis ir buvo grindžiami ankstesni sprendimai dėl žvejybos Baltijos jūroje galimybių, ir septynių iš aštuonių išteklių (jų žuvys sudaro 95 proc. iškraunamo laimikio) žvejybos galimybes pavykdavo nustatyti laikantis didžiausio galimo tausios žvejybos laimikio (MSY) principo", — teigiama EK pranešime.

Taip pat pabrėžiama, kad 2019 metais mokslininkai išsiaiškino, jog padėtis nebuvo tokia stabili, kaip įvertinta anksčiau, todėl būtina imtis ryžtingų veiksmų siekiant atkurti visus išteklius ir užtikrinti, kad jie pasiektų MSY atitinkantį tvarų dydį arba išliktų tokio pat dydžio.

Pažymima, jog prieš keletą dienų įvykusiame BALTFISH regiono aukšto lygio grupės susitikime valstybės narės įvertino EK pasiūlymą bei požiūrį į žvejybos galimybes Baltijos jūroje 2021 metams. 

Remiantis dabartiniu EK pasiūlymu, Baltijos jūros rytuose gyvenančių menkių tikslinė žvejyba toliau bus draudžiama, nes dar 2019 metais mokslininkai nustatė, jog rytinės Baltijos jūros dalies menkių išteklių dydis ženkliai sumažėjo ir jau kurį laiką nesiekia saugių biologinių ribų. 

"Vienos iš pagrindinių pelaginių rūšių — strimelių — Centriniame Baltijos jūros baseine kvotą EK siūlo mažinti daugiau nei trečdaliu — 36,4 proc., nes remiantis ICES mokslininkų rekomendacijomis, išteklių dydis yra žemesnis geros būklės lygio", — rašoma pranešime.

Teigiama, kad šprotų kvotą siūloma palikti 2020 metų lygyje, nors mokslininkų rekomendacijoje dėl šprotų išteklių leidžiama jų žvejybos kvotas padidinti. EK tuo pačiu siūlo vadovautis atsargumo principu ir nedidinti žvejybos galimybių, nes šprotai sužvejojami drauge su strimelėmis vykdant mišriąją žvejybą, o šių išteklių žvejybos kvotos turi būti gerokai sumažintos. 

"Pelaginiam sektoriui reikalingas stabilumas, todėl, jei mokslininkai pasisako už šprotų kvotos didinimą, privalome šią idėją palaikyti, kad bent kiek išlaikytume žvejybos galimybių balansą ir sektoriaus gyvybingumą. Taip pat manau, kad yra būtina išnagrinėti dyglės žvejybos galimybes. Tokia Lietuvos pozicija buvo išsakyta BALTFISH'e ir jos laikysimės toliau", — sako žemės ūkio ministras Andrius Palionis.

Tačiau ne visos valstybės laikosi tokios nuosaikios pozicijos. Pavyzdžiui, Lenkija siūlo visišką menkių ir strimelių žvejybos draudimą visoje Baltijos jūroje bent 3 metams.

Tegai:
žvejyba, Baltijos jūra
Dar šia tema
Paskutinį vasaros mėnesį į aplinkosaugininkus dažniausiai kreiptasi dėl žvejybos pažeidimų
Aplinkos ministerija praneša apie sugriežtintą atsakomybę už neteisėtą žvejybą
Šeima vaikšto parke, archyvinė nuotrauka

Sinoptikų teigimu, lietuvius dar palepins vasariška šiluma

(atnaujinta 13:21 2020.09.24)
Remiantis meteorologų prognozėmis, ketvirtadienio vakarą vakariniuose rajonuose protarpiais palis, vietomis galimi perkūnijos. Oras sušils iki 21–26 laipsnių šilumos

VILNIUS, rugsėjo 24 — Sputnik. Sinoptikų teigimu, Lietuvoje vyraus šiltas rudeniškas oras, praneša Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.

Remiantis meteorologų prognozėmis, ketvirtadienio vakarą vakariniuose rajonuose protarpiais palis, vietomis galimi perkūnijos. Oras sušils iki 21–26 laipsnių šilumos.

Penktadienį, daugiausia vakariniuose regionuose, galima trumpalaikė perkūnija. Vėjas bus pietryčių, naktį jo greitis sieks nuo 4 iki 9 metrų per sekundę, o dieną — nuo 8 iki 13 metrų per sekundę.

Naktį oro temperatūra bus nuo 10 iki 15 laipsnių šilumos, o dieną oras sušils iki 20–25 laipsnių.

Rugsėjo orai Lietuvoje ir Vilniuje
© Sputnik /
Rugsėjo orai Lietuvoje ir Vilniuje
Tegai:
šiluma, orai
Dar šia tema
Klaipėdoje bute rastas mirusio kūdikio kūnas
Lietuvoje užregistruotas didžiausias COVID-19 atvejų skaičius nuo pat pandemijos pradžios
Lietuvoje viršytas 1964 metų šilumos rekordas
Sunkvežimių eilė

Daugiau nei 300 sunkvežimių ir toliau stovi pasienyje su Lietuva ir Latvija

(atnaujinta 11:30 2020.09.24)
Sunkumai kirsti sieną su kaimyninėmis šalimis prasidėjo po savaitgalio, iki ketvirtadienio padėtis pagerėjo, tačiau vis dar yra eilių

VILNIUS, rugsėjo 24 — Sputnik. Prie Baltarusijos sienos su Lietuva ir Latvija toliau rikiuojasi daugiau nei 300 sunkvežimių, rodo Valstybės sienos komiteto tinklalapyje paskelbti duomenys.

Eilės prie Baltarusijos sienos su kaimyninėmis šalimis pradėjo formuotis po savaitgalio. Pirmadienį daugiau nei 600 sunkvežimių laukė išvykimo į Lietuvą, Latviją, Lenkiją ir Ukrainą. Iki ketvirtadienio padėtis pagerėjo: Valstybės sienos komiteto duomenimis, 8:00 val., Baltarusijos — Lietuvos ir Baltarusijos — Latvijos pasienyje esančiuose postuose lieka apie 330 sunkvežimių.

Pasienyje su Lietuva "Kamennyj Log" ir "Privalka" kontrolės punktuose sukaupta po 100 sunkvežimių. Mažesnė eilė, kurioje yra daugiau nei 40 sunkvežimių, susidarė "Beniakonys" patikros punkte.

Padėtis Baltarusijos pasienyje gali būti stebima oficialioje VSK svetainėje. Reikėtų nepamiršti, kad duomenis apie situaciją kontroliniuose punktuose, kur veikia elektroninė eilė, departamentui teikia laukimo vietų operatoriai.

Primename, kad praėjusią savaitę Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka per kalbą moterų forume Minske sakė, kad respublika "priversta uždaryti valstybės sieną iš vakarų".

"Mes priversti išvesti kariuomenę iš gatvių, pasodinti pusę armijos ginklu ir uždaryti valstybės sieną iš vakarų, pirmiausia su Lietuva ir Lenkija. Esame priversti stiprinti valstybės sieną, mūsų didžiausiam apgailestavimui, su savo brolišku Ukraina", — sakė jis. Valstybės vadovas nepaaiškino, ką tiksliai reiškia "sienų uždarymas". Tuo pat metu Valstybės sienos komitetas sakė, kad valstybės siena yra saugoma sustiprinta versija.

Tegai:
pasienis, Latvija, Lietuva, Baltarusija
Dar šia tema
Lietuvos VSAT pranešė, kad pasienyje su Baltarusija darbas vyksta kaip įprasta
Iš Baltarusijos į Lietuvą negali patekti šimtai sunkvežimių
Aleksandras Lukašenka, archyvinė nuotrauka

Lukašenka pareiškė, kad Minskas neprivalo įspėti Vakarų apie inauguraciją

(atnaujinta 13:11 2020.09.24)
Kaip pažymėjo Baltarusijos lyderis, dėl trečiadienio renginio kai kurios šalys vis dar turi "kažkokį nuoskaudą ar skundus"

VILNIUS, rugsėjo 24 — Sputnik. Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka teigė, kad kai kurios kaimyninės valstybės laikosi nekonstruktyvios pozicijos dėl šalyje vykusios inauguracijos, Baltarusijos vadovas pažymėjo, kad tai yra vidinis respublikos reikalas, ir ji neturėtų iš anksto įspėti Vakarų valstybių apie ceremoniją.

"Ypač tai, kas stebina, kaimynai. Kaimynai Dievo duoti, jų nerenka, ir mes esame pasmerkti gyventi kartu, būti draugais. Tačiau paaiškėja, kad taip nėra visada. Kaimyninės valstybės, ypač Lenkija, žinot, kokios pozicijos ji laikosi. Net po vakarykštės inauguracijos, kažkokia ar tai nuoskauda, ar pretenzija, kad mes nepranešėme lenkams, lietuviams, ukrainiečiams, čekams ar kam nors kitam, kad surengsime šį renginį", — Lukašenką cituoja naujienų agentūra "BelTA".

Pasak jo, "pagal Baltarusijos įstatymus neturėtume įspėti nieko iš Vakarų šalių ir apskritai nieko perspėti". "Tai yra vidinis mūsų šalies reikalas", — pabrėžė prezidentas.

Jis pažymėjo, kad iš Vakarų valstybių pusės "yra tik viena kritika: ar tai paslaptis, ar sakramentas". "Žinote, kartu su kariuomene į inauguraciją buvo pakviesta apie du tūkstančiai žmonių. Ir praktiškai neįmanoma to laikyti paslaptyje", — pabrėžė Lukašenka.

Rugpjūčio 9 dieną Baltarusijoje vyko prezidento rinkimai, kuriuose, pasak Centrinės rinkimų komisijos, laimėjo Lukašenka, surinkęs 80,1 proc. 

Tuo tarpu opozicija nesutinka su rinkimų rezultatais ir rengia protesto akcijas. Jos tęsiasi iki šiol. Pirmosiomis dienomis veiksmus slopino saugumo pajėgos, prieš protestuotojus, kurie nesutiko su rezultatais, pareigūnai panaudojo ašarines dujas, garsines granatas, vandens patrankas, gumines kulkas.

Trečiadienį valstybinė agentūra "BelTa" netikėtai pranešė, kad Lukašenka pradėjo eiti Baltarusijos prezidento pareigas, o inauguracijos ceremonija vyko Nepriklausomybės rūmuose. Tai sukėlė naują protestų bangą, kurios metu policija vėl panaudojo vandens patrankas, kad Minske išvaikytų protestuotojus.

Tegai:
inauguracija, Aleksandras Lukašenka, Baltarusija
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
"Jokia ceremonija nesukurs teisėtumo iliuzijos": Nausėda įvertino Lukašenkos teisėtumą
Skvernelis atskleidė, kaip toliau klostysis santykiai su Baltarusija
"Ieško pinigų": kodėl Baltarusijos muitininkai atidarinėja sunkvežimius iš Baltijos šalių
Ekspertas: yra du variantai, kaip Minskas gali pristabdyti tranzitą iš Lietuvos