Asteroido susidūrimas su Žeme

Ateivių invazija. kur atsirado gyvybė Žemėje?

(atnaujinta 11:49 2020.09.12)
Neseniai mokslininkai nustatė, kad kai kurios bakterijos gali išgyventi atvirame kosmose net trejus metus, o tai leidžia daryti prielaidą, kad gyvybė į Žemę pateko iš kosmoso

VILNIUS, rugsėjo 12 — Sputnik. Praėjusią savaitę japonų mokslininkai pranešė, kad eksperimento metu deinokokų bakterijų kolonija trejus metus praleido kosmose ir išgyveno. Tai netiesiogiai įrodo, kad mikroorganizmai sugeba keliauti iš planetos į planetą kartu su kometomis ar asteroidais ir apsigyventi tolimiausiuose Visatos kampeliuose. Tai reiškia, kad tokiu būdu gyvybė galėjo patekti ir į Žemę. Išsamiau skaitykite RIA Novosti autorės Alfijos Jenikejevos straipsnyje.

Tarpplanetiniai klajokliai

2008 metais Tokijaus universiteto (Japonija) mokslininkai, tyrinėdami apatinius stratosferos sluoksnius, 12 kilometrų aukštyje aptiko bakteriją Deinococcus. Buvo kelios milijardinės mikroorganizmų kolonijos. Tai yra, jų padaugėjo net galingos saulės spinduliuotės sąlygomis.

Vėliau mokslininkai kelis kartus išbandė jų ištvermę. Bet nei staigūs temperatūros pokyčiai — nuo minus 80 iki plius 80 laipsnių Celsijaus per 90 minučių, nei stipri radiacija — nepakenkė patvarioms bakterijoms.

Paskutiniu bandymu tapo atviras kosmosas. 2015 metais ant Tarptautinės kosminės stoties "Kibo" eksperimento modulio išorinių plokščių buvo išdėlioti džiovinti Deinococcus vienetai. Įvairaus storio mėginiai ten praleido vienerius, dvejus ir trejus metus.

Японский экспериментальный модуль Кибо МКС, на поверхности которого с 2015 по 2018 год проводился эксперимент по выживаемости бактерий
Japonijos eksperimentinis modulis "Kibo", kurio paviršiuje buvo atliktas bakterijų išgyvenimo eksperimentas

Bakterijos žuvo visuose agregatuose, plonesniuose nei 0,5 mm, o dideliuose mėginiuose — tik viršutiniame sluoksnyje. Mikroorganizmai kolonijos gilumoje išliko.

Pasak darbo autorių, bakterijos granulėje, kurios storis didesnis nei 0,5 milimetrai, erdvėlaivio paviršiuje gali egzistuoti nuo 15 iki 45 metų. Tipiška, maždaug milimetro skersmens Deinococcus kolonija kosminėje erdvėje ištvers aštuonerius metus. Bent dalinės apsaugos atveju — pavyzdžiui, jei uždengiate koloniją akmeniu — laikotarpis padidėja iki dešimties metų.

Tai yra daugiau nei pakankamai skrydžiui iš Žemės į Marsą ar atvirkščiai. Todėl gyvų organizmų tarp planetų keliavimas kometomis ir asteroidais yra gana realus. Ir tai yra svarus argumentas, palaikantis panspermijos hipotezę, kurioje taip pat daroma prielaida, kad gyvybė į Žemę atkeliavo iš kosmoso.

Inosistemos svečias

2017 metais Havajų panoraminio vaizdo teleskopas "Pan-STARRS1" ir greito reagavimo sistema užfiksavo neįprastą kosminį kūną. Jis buvo klaidingai palaikytas kometa, bet paskui perklasifikuotas į asteroidą, nes kometos veiklos požymių nerasta. Kalbama apie Oumuamua — pirmąjį tarpžvaigždinį objektą, atkeliavusį į Saulės sistemą.

Po kelių mėnesių Harvardo-Smithsoniano astrofizikos centro (JAV) tyrėjai parodė, kad tokie tarpžvaigždiniai kūnai dėl Jupiterio ir Saulės gravitacijos gali įstrigti Saulės sistemoje. Apskaičiuota, kad aplink mūsų žvaigždę jau skrieja tūkstančiai saulės spindulių asteroidų, galinčių atnešti mums gyvybę iš kitos planetų sistemos.

Астероид Оумуамуа в представлении художника
© ESO / M. Kornmesser
Asteroidas Oumuamua dailininko akimis

Labiausiai tikėtina, kad tokie gravitaciniai spąstai atsiranda daugumoje žvaigždžių iš planetų sistemų, kuriose yra dujų milžinai, pažymi tyrėjai. Be to, kai kurie, pavyzdžiui, Alfa Centauri A ir B, gali užfiksuoti net laisvai skraidančias planetas, kurios paliko orbitą aplink pagrindinę žvaigždę. Tai reiškia, kad tarpžvaigždiniai ir tarpgalaktiniai gyvybės komponentų — mikroorganizmų ir cheminių pirmtakų — mainai yra gana realūs.

Viskas priklauso nuo daugelio veiksnių. Visų pirma, tai yra potencialaus bakterijų nešėjo greitis ir dydis bei jų išlikimas. Pagal tyrėjų sudarytą modelį, tokios gyvybės sėklos iš kiekvienos apgyvendintos planetos sklinda per kosmosą visomis kryptimis. Susidūrę su tinkamų sąlygų planeta, mikroorganizmai patenka į ją. Jie gali įsitvirtinti naujoje vietoje ir pradėti evoliucinės raidos procesą.

Todėl gali būti, kad arčiausiai Žemės esančių egzoplanetų atmosferoje ateityje bus rasti gyvų organizmų pėdsakai.

Gyvybę teikiantys meteoritai

Pasak Kanados ir Vokietijos tyrinėtojų, gyvybė Žemėje atsirado iš meteoritų. Labiausiai tikėtina, kad prieš 4,5–3,7 milijardo metų šie kosminiai kūnai bombardavo planetą ir su savimi atsinešė gyvybės statybinius elementus — keturias RNR bazes.

Šiuo metu Žemė jau buvo pakankamai atvėsusi, kad ant jos susidarytų stabilūs šilti vandens telkiniai. Kai į vandenį pateko daug išsibarsčiusių RNR fragmentų, jie pradėjo sulipti į nukleotidus. Tai palengvino drėgnų ir santykinai sausų sąlygų derinys — juk šių tvenkinių gylis nuolat keitėsi dėl besikeičiančių nuosėdų, garavimo ir drenažo ciklų.

Dėl to iš skirtingų dalelių susidarė savaime replikuojančios RNR molekulės, kurios vėliau virto DNR. O šios, savo ruožtu, padėjo pamatus tikrai gyvybei.

Škotijos tyrėjų teigimu, tai ne meteorito, o kosminių dulkių nuopelnas. Tačiau ekspertai pažymi: nors jame gali būti būtinų statybinių elementų, jų greičiausiai nepakanka RNR molekulei suformuoti.

Tegai:
kosmosas
Turistai

Kokia šiandien diena: rugsėjo 27-osios šventės

(atnaujinta 23:41 2020.09.26)
Nuo rugsėjo 27 dienos iki metų galo lieka 95 dienos; savo vardadienius švenčia Damijonas, Daugilė, Kęstgaila, Kęstgailė, Kovaldas, Vicentas

Rugsėjo 27 yra 270-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 271-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 95 dienos.

2020 metų rugsėjo 27 dieną saulė teka 07:11, leidžiasi 19:09, dienos ilgis — 11 val. 58 min.

Šią dieną minima Pasaulinė turizmo diena

Tarptautinė turizmo organizacija paskelbė rugsėjo 27 dieną Pasauline turizmo diena 1979 metais.

Ši diena švenčiama siekiant visame pasaulyje paskatinti turizmą, užmegzti kultūrinius ryšius. Įvairiose šalyse šią dieną rengiami festivaliai, organizuojami turistiniai maršrutai.

Taip pat minima Pasaulinė kurčiųjų diena

1951 metais Tarptautinė kurčiųjų federacija paskelbė paskutinį rugsėjo sekmadienį Pasauline kurčiųjų diena. Šią dieną skatinama spręsti kurčiųjų integracijos į visuomenę problemas.

Daug reikšmės kurčiųjų gyvenimui, jų bendravimui ne tik vienas su kitu, bet ir su visa visuomene, turėjo bendravimo gestais atradimas. 1760 metais buvo įkurtas Paryžiaus kurčiųjų institutas, kuris ir padėjo pagrindus šiai kurčiųjų kalbai. Prie to daugiausiai prisidėjo instituto steigėjas Šarlis Mišelis L'Epė. Pirmasis gestų kalbos žodynas išleistas tik 1965 metais. Jį sudarė 300 simbolių.

Lietuvos socialinių darbuotojų diena

Lietuvos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijos iniciatyva nuo 2004 metų kasmet rugsėjo 27 dieną šalyje oficialiai švenčiama Lietuvos socialinių darbuotojų diena.

Šventės data pasirinkta atsižvelgus į tai, kad rugsėjo mėnesį 1993 metais įvyko pirmasis Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijos suvažiavimas.

Lietuvoje socialinį darbą dirba apie 6 tūkst. žmonių. Socialiniai darbuotojai dirba sveikatos priežiūros įstaigose, švietimo įstaigose, teisėsaugos institucijose.

Socialinio darbo pradžia Lietuvoje laikomi 1990–1991 metai. Tuo metu šalyje pradėjo lankytis pirmieji socialiniai darbuotojai iš užsienio. Jie rengė seminarus socialinės apsaugos, sveikatos, švietimo sistemų darbuotojams. Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijos interneto svetainė

Savo vardadienius šiandien švenčia Damijonas, Daugilė, Kęstgaila, Kęstgailė, Kovaldas, Vicentas.

Ši diena istorijoje

Šią dieną 1540 metais popiežius įteisino Jėzaus draugiją.

1601 metais gimė vienas galingiausių monarchų Europoje — Prancūzijos karalius Liudvikas XIII.

1825 — Anglijoje pradėjo veikti pirmasis pasaulyje geležinkelis.

1854 metais įvyko pirmoji didelė katastrofa Atlanto vandenyne — nuskendo garlaivis "Arctic" su 300 keleivių ir įgulos narių.

Šią dieną 1939 metais po 19 dienų trukusio pasipriešinimo Lenkija pasidavė Vokietijai.

1922 metais po pirmojo steigiamojo susirinkimo įkurtas Lietuvos bankas.

1927 — pasirašytas Lietuvos konkordatas su Vatikanu.

1940 metais Vokietija, Italija ir Japonija pasirašė 10-ties metų karinį ir ekonominį paktą.

1993 — Abchazijos sukilėliai Gruzijoje užėmė Suchumį.

1996 metais Talibano sukilėliai užėmė Afganistano sostinę Kabulą.

Šią dieną 1997 metais pirmą kartą pasibaigus karo veiksmams Bosnijoje ir Hercegovinoje atnaujintos televizijos transliacijos.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Kelias link jūros

Rugsėjo 27 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 22:58 2020.09.26)
Šią dieną Dvyniams gali atsiverti daug naujų galimybių, taip pat didelė tikimybė surasti sielos draugą, Svarstyklėms patariama peržiūrėti finansus ir neišlaidauti, Vandeniams tinkamas laikas naujoms pažintims

Rytoj horoskopas puikiai tinka draugiškiems susibūrimams, pramogoms, pasivaikščiojimams. Tačiau užsiimti rimtais klausimais, deja, diena yra mažai naudinga. Žvaigždės skatina trumpam atsipalaiduoti ir pamiršti problemas, žvelgti į pasaulį pro rožinius akinius. Būtent dėl ​​šios priežasties neverta rytoj imtis svarbių, atsakingų reikalų, jei įmanoma: netinkamas situacijos įvertinimas gresia rimtomis klaidomis. Tačiau vaizduotės polėkis gali suteikti nepamirštamą kūrybiškumo ir meilės patirtį.

Avinas (03.21-04.20) Likimas jums palankus. Nedvejodami paprašykite šeimos ir draugų pagalbos. Dabar neturėtumėte skubėti priimti sprendimų, verčiau gerai pagalvokite. Nėra jokios priežasties skubėti ir nervintis.

Jautis (04.21-05.21) Nebūkite su agresyviais žmonėmis. Nesvarbu, jei kas nors bandys jus įžeisti. Laikykitės duoto žodžio, kitaip galite prarasti savo autoritetą kitų akyse. Praleiskite daugiau laiko darydami tai, kas jums patinka.

Dvyniai (05.22-06.21) Palanki diena ir nuoširdiems reikalams, ir kūrybai. Galėsite išreikšti save ir pradžiuginti kitus. Meilės santykiuose nenukrypkite nuo suplanuoto kurso: yra galimybė pagerinti savo situaciją. Vieniši šio zodiako ženklo atstovai gali susitikti su savo sielos draugu.

Vėžys (06.22-07.22) Neskubėkite. Tai neišspręs jūsų problemų, tik dar labiau jas pablogins. Būkite atsargūs priimdami svarbius sprendimus. Stenkitės remtis asmeninėmis galimybėmis ir nereikalauti iš kitų per daug.

Liūtas (07.23-08.23) Dabar neverta ginčytis. Jūsų gebėjimas įtikinti kuriam laikui susilpnės, o jūs patys galite būti paveikti kažkieno įtakos. Santykių su mylimu žmogumi problemos taip pat galimos, tačiau kai esame apimti emocijų, problemos neišsprendžia. Tai nėra pats geriausias laikas naujoms pažintims.

Mergelė (08.24-09.22) Neduokite jokių pažadų ir per daug nepriimkite kitų žodžių. Nedarykite to, apie ką turite miglotą idėją, taip pat nevažiuokite į vietas, kur galite patekti į nemalonią situaciją. Jei laikysitės šių rekomendacijų, diena turėtų būti palanki.

Svarstyklės (09.23-10.22) Dabar jus labiau domins vien asmeninio pobūdžio klausimai. Tačiau neskubėkite dalintis informacija, ypač geromis naujienomis, su žmonėmis, kurie nėra jūsų bendraminčiai, saugokitės pavydžių žmonių. Nereikėtų bandyti kažko apgauti, nes viskas greitai išaiškės. Diena nėra tinkama rimtiems pirkiniams ir paskoloms.

Skorpionas (10.23-11.21) Ši diena nėra gera būti pernelyg aktyviam. Nepriimkite sprendimų, nesakykite "ne" ar "taip", bet padarykite trumpą pertraukėlę, kad nustatytumėte savo tikslus, poreikius ir galimybes. Visus pažadus, kurie jums bus duoti, reikia priimti atsargiai. Galbūt pažadukai pervertina savo stipriąsias puses.

Šaulys (11.22-12.21) Susilaikykite nuo ginčų ir neteiskite žmonių iš savo aplinkos, nes ištarti žodžiai jums gali grįžti kaip bumerangas. Šiuo laikotarpiu turėsite didelį energijos potencialą ir galėsite atsispirti bet kokioms negandoms. Būsite apsaugoti net nuo blogos akies ir žalos. Bet tikėkitės kitų pagalbos tik atlikdami gerus darbus.

Ožiaragis (12.22-01.20) Diena pralėks beveik nepastebimai. Jei neturite nuotaikos, palaukite, palikite svarbių klausimų sprendimą kelioms dienoms. Dabar tinkamas laikas atsipalaiduoti ir pasisemti jėgų. Stenkitės vengti aštraus santykių su artimaisiais aiškinimosi.

Vandenis (01.21-02.19) Šią dieną neturėtų kilti netikėtų bėdų. Akiratyje bus įdomūs likimo vingiai, kurie galbūt net pakeis ateitį į gerąją pusę. Tinkamas laikas naujoms pažintims, lemtingiems susitikimams ir ryškiems romantiškiems įspūdžiams.

Žuvys (02.20-03.20) Kovos, agresijos ir spaudimo diena. Konfliktų paūmėjimas net tarp artimų žmonių. Norint nesugadinti atmosferos ir nuotaikos nei sau, nei aplinkiniams, patartina dėti visas pastangas, kad suvaldytumėte neigiamas emocijas.

Tegai:
horoskopas