Šeima, archyvinė nuotrauka

Dešimt teiginių apie genetiką: kas paveldima, o kas ne

(atnaujinta 16:15 2020.09.13)
Planuodamos vaiką, poros dažnai užduoda sau klausimus apie būsimo vaiko sveikatą, išvaizdą ir charakterį — ar visa tai tikrai yra paveldima iš tėvų

VILNIUS, rugsėjo 13 — Sputnik. Planuodami vaiką, daugelis tėvų galvoja, kokį genetinį "paveldėjimą" jis gaus. Ar iš tėvo ar motinos pusės jam nebus perduotos ligos ar genetinės anomalijos, ir ar tiesa, kad net temperamentas paveldimas? "Daily Baby" autorė Julija Markova sužinojo, kas yra mitas, o kas tiesa būsimoms mamoms ir tėčiams.

1 teiginys: genetiniai sutrikimai perduodami visiems poros vaikams

Netiesa. Net pora, jau turėjusi vaikų, sergančių genetinėmis ligomis, turi galimybę pagimdyti sveiką vaiką. Bet šiuo atveju negalima išsiversti nepasitarus su genetiku. Gydytojas apskaičiuos riziką ir, remdamasis skirtingomis diagnostikos rūšimis, pateiks būsimiems tėvams tiksliausią prognozę.

2 teiginys: jei vienas ar abu tėvai sirgo genetinėmis ligomis, vaikas gims ligotas

Netiesa. Ne visi tėvų genai turi genetinę mutaciją. Todėl vaikas gali gauti tiek sveikų, tiek trūkumų turinčių genų. Ir nors rizika vis dar yra didelė, yra tikimybė susilaukti sveiko kūdikio. Čia taip pat būtina konsultuotis su genetiku.

3 teiginys: onkologinės ligos yra paveldimos

Tiesa. Vystantis piktybiniam navikui asmeniui, žinoma, yra toks rizikos veiksnys kaip šeimos anamnezė. Tačiau neteisinga visiškai "kaltinti" paveldimumą dėl onkologinių ligų. Yra daugybė išorinių veiksnių, provokuojančių piktybinių navikų atsiradimą.

Be to, svarbus yra ir ligos tipas. Jei vėžio rūšis sutampa abiejose giminaičių pusėse, rizika padidėja, tačiau tai dar nereiškia, kad liga būtinai pasireikš.

4 teiginys: vaikas paveldi intelektą iš motinos

Tiesa. Bet tik iš dalies. Faktas yra tas, kad genai, kurie yra "atsakingi už protą", yra susieti su X chromosoma. Moteris turi dvi, o vyras — tik vieną. Todėl tikimybė, kad vaikas paveldės intelektą iš motinos, yra didesnė.

5 teiginys: vaikas iš tėvų paveldi temperamentą, įpročius ir polinkius

Tiesa. Įpročiai, polinkiai ir net temperamentas siejami su organizmo baltymais, kurie yra atsakingi už konkretų genų rinkinį. Žinoma, genetinio charakterio pagrindo pakeisti negalima, tačiau taikydami įvairias auklėjimo priemones, supažindindami vaiką su šeimos tradicijomis ir normomis konkrečioje visuomenėje, tėvai keičia ir jo elgesio bruožus.

6 teiginys: tamsiaplaukiai ir tamsiaakiai tėvai negali turėti šviesių akių šviesiaplaukių vaikų

Netiesa. Jei tamsiaplaukiai tėvai turėjo giminaičių su šviesiais plaukais ir šviesiomis akimis iš abiejų pusių, tai yra tikimybė, kad tokia pora turės šviesiaplaukį vaiką. Ir viskas dėl to, kad tam tikru momentu, kaip mozaika, gali išsivystyti du genai, kurie yra atsakingi už šviesią plaukų ir akių spalvą.

7 teiginys: jei vienas iš tėvų turi tam tikrų fizinių ypatumų (didelis apgamas ant kūno, kreivas pirštas), tai vaikas taip pat jų turės

Netiesa. Per daug genų yra atsakingi už žmogaus išvaizdos ypatybes, todėl tikimybė, kad tas pats genas "pateks" vaikui, yra nereikšminga.

8 teiginys: vaikas, gimęs skirtingų tautybių tėvams, paveldi ligas ir anomalijas iš kiekvieno iš jų

Netiesa. Atvirkščiai, genetiniu požiūriu vaikas, gimęs skirtingų tautybių tėvams, yra sveikesnis. Skirtingų tautų žmonės turi daugiau skirtingų genų rinkinių nei tos pačios tautos atstovai, o tai reiškia, kad yra mažesnė rizika, jog vyro ir moters genetinės anomalijos pasireikš jų vaikui.

9 teiginys: poros išvaizda gali būti naudojama siekiant įvertinti būsimų vaikų genetinių ligų riziką

Netiesa. Asmens išvaizdos pokyčiai gali paskatinti gydytoją nustatyti tikslią diagnozę. Pavyzdžiui, skoliozė (stuburo kreivumas), kuri taip pat yra "paveldima", gali "išsiduoti" per neteisingą sankandą. Tačiau visiškai sveikas žmogus gali turėti neteisingą sankandą. Todėl pagal išorinius požymius gydytojas niekaip negali spręsti apie polinkį į genetines ligas.

10 teiginys: vaikai, gimę dėl apvaisinimo mėgintuvėlyje, yra genetiškai neįgalūs

Netiesa. Vaikų, gimusių dėl IVF, sveikata buvo ne kartą tikrinama atliekant medicininius tyrimus. Ekspertai nustatė, kad iš tikrųjų vaikams po IVF įgimtos anomalijos yra dažnesnės nei natūraliai susilaukusių anomalijų. Tačiau kaltas ne pats metodas, o tėvų genetinės anomalijos. Galų gale, IVF naudoja poros, negalinčios pastoti natūraliu būdu (pavyzdžiui, dėl amžiaus, vieno iš sutuoktinių chromosomų sudėties pažeidimų, dėl kurių atsiranda spontaniški persileidimai, ir kt.). Apskritai, genetikos požiūriu, IVF nėra atliekamas tokiu būdu, kuris iš esmės skiriasi nuo natūralių pastojimo mechanizmų.

Tegai:
gimimas, vaikai, genetika
Situacija pasienio kontrolės punkte Beniakoni

Baltarusijos ir Lietuvos pasienyje eilėje laukia apie 300 sunkvežimių

Eilių nėra tik prie respublikos sienos su Latvija. Kai kuriose pasienyje su Lenkija ir Ukrainoje kontrolės punktuose taip pat yra spūsčių

VILNIUS, rugsėjo 20 — Sputnik. Baltarusijos ir Lietuvos pasienyje eilėje laukia daugiau nei 290 sunkvežimių, rodo Baltarusijos valstybės sienos komiteto duomenys.

16:00 duomenimis, pasienio kontrolės punkte "Kamennyj Log" iš Baltarusijos išvykimo laukia daugiau nei 60 sunkvežimių, o pasienio kontrolės punkte "Beniakoni" — daugiau nei 90. Įtempčiausia situacija stebima pasienio kontrolės punkte "Privalka" — daugiau nei 140 sunkvežimių laukia eilėje.

Be to, apsunkintas judėjimas pastebimas pasienyje su Lenkija. Pasienio kontrolės punkte "Bruzgai" eilėje laukia daugiau nei 130 sunkvežimių, kontrolės punktuose "Berestovica" ir "Kozloviči" — daugiau nei 20.

Baltarusijos ir Latvijos pasienyje sunkvežimių eilės nėra. Pasienyje su Ukraina yra spūstis. Pasienio kontrolės punkte "Novaja Guta" eilėje laukia daugiau nei 80 sunkvežimių, o kontrolės punkte "Veselovka" — daugiau nei dešimt.

Tegai:
eilės pasienyje, Baltarusija, Lietuva
Temos:
Kontrabanda, dokumentų klastojimas ir kiti įvykiai Lietuvos pasienyje
Dar šia tema
Radviliškio geležinkelio stotyje pasieniečiai aptiko baltarusiškų cigarečių krovinį
Lietuvos muitininkai tarp pašto siuntų aptiko stambią cigarečių kontrabandą
Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje susikaupė sunkvežimių eilės
Kyšis

Klaipėdoje neblaivus vairuotojas bandė atsipirkti 550 eurų kyšiu

(atnaujinta 16:47 2020.09.20)
Vyro, kuriam buvo nustatytas lengvas girtumo laipsnis, dabar laukia ir bausmė už pareigūno papirkimą

VILNIUS, rugsėjo 20 — Sputnik. Klaipėdoje neblaivus vairuotojas bandė išvengti atsakomybės, pasiūlęs pareigūnams pinigų.

Apie incidentą pranešė Klaipėdos apskrities policija savo Facebook paskyroje.

Kaip pranešama, sekmadienio naktį, apie 02:10, Vilniaus plente Kelių policijos tarnybos pareigūnai sustabdė automobilį "VW Touran". Jo vairuotojo — 1957 metais gimusio vyro — kraujyje buvo aptikta 0,46 prom. alkoholio.

Pareigūnų teigimu, vairuotojas, siekdamas išvengti atsakomybės, pasiūlė 550 eurų kyšį. Dėl to jis atsidūrė areštinėje. Be baudos už vairavimą neblaiviam jo dabar laukia dar ir bausmė už bandymą papirkti pareigūną.

Pareigūnai paragino visus piliečius gerbti save ir pareigūnus, prisiimti atsakomybę už savo padarytus nusižengimus ir nesiūlyti bei neduoti kyšių.

Tegai:
papirkimas, Klaipėda, policija, neblaivus vairavimas
Dar šia tema
Kaune vyras, galimai gabenęs naminę degtinę, bandė papirkti policijos pareigūnus
Šiaulietis, nesustojęs prie "Stop" ženklo pervažoje, mėgino papirkti pareigūnus
Mėgindamas išvengti administracinės atsakomybės vyras mėgino papirkti policijos pareigūną
Už vairavimą išgėrus ir mėginimą papirkti pareigūnus latviai atsidūrė areštinėje
Britanijos naikintuvai Eurofighter Typhoon

Žiniasklaida pranešė apie Britanijos patruliavimo sustiprėjimą palei Rusijos sienas

(atnaujinta 16:54 2020.09.20)
Visų pirma, naikintuvai "Typhoon" pirmą kartą buvo išsiųsti už Poliarinio rato patruliuoti netoli Murmansko, kur yra pagrindinės Rusijos povandeninių laivų bazės

VILNIUS, rugsėjo 20 — Sputnik. Britanijos oro pajėgų naikintuvai ir Britanijos karinių jūrų pajėgų laivai žymiai sustiprino patruliavimą palei Rusijos sienas, kad būtų galima nustatyti "pažeidžiamas Rusijos gynybos puses", praneša RIA Novosti su nuoroda į leidinį "Sunday Times".

Anot pranešimo, laikotarpiu nuo paskutinės rugpjūčio savaitės prie Rusijos sienų Juodosios jūros regione, o taip pat prie Kolos pusiasalio krantų buvo išsiųsti mažiausiai 28 Karališkųjų oro pajėgų lėktuvai, beje skrydžiuose vienu metu dalyvavo iki penkių orlaivių.

Leidinys pažymi, kad tolimuosiuose skrydiuose dalyvavo naikintuvai "Typhoon" ir kuro papildimo ore lėktuvai "Voyager", taip pat žvalgybiniai lėktuvai "Sentinel", "RC-135" ir "Sentry E-3 AWACS". Prieš dvi savaites leidinys pranešė apie pirmuosius naikintuvų "Typhoon" skrydžius virš Ukrainos, ir, kaip pabrėžia laikraštis, "kariniai šaltiniai ir duomenys iš orlaivių sekimo tinklalapių patvirtino, kad nuo tada sustiprėjo patruliavimas virš Juodosios jūros".

Be to, pažymima, kad naikintuvai "Typhoon" pirmą kartą buvo išsiųsti už Poliarinio rato patruliuoti netoli Murmansko, kur yra pagrindinės Rusijos povandeninių laivų bazės.

Aukštą vietą britų žvalgyboje užimantis šaltinis laikraščiui pareiškė, kad informacija, surinkta atlikus tokias misijas, padės Britanijos gynybos departamento ekspertams "nustatyti pažeidžiamas priešininkų puses ir pabandyti jomis pasinaudoti".

Rusijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Pagrindinės operacinės valdybos viršininkas — Generalinio štabo viršininko pirmasis pavaduotojas Sergejus Rudskojus penktadienį pranešė, kad užsienio žvalgybiniai orlaiviai Juodosios jūros regione pradėjo rodytis 40% dažniau nei pernai. Pasak jo, dar labiau padidėjo oro žvalgybos intensyvumas netoli Krymo pusiasalio.

Tegai:
Didžioji Britanija, NATO, Rusija
Dar šia tema
Karo ekspertas: Rusijos reakcija į provokacijas erzina NATO
Nufilmuota, kaip MiG-31 perėmė NATO lėktuvus virš Barenco jūros
Šoigu atkreipė dėmesį į NATO norą grįžti į konfrontaciją Šaltojo karo metu  
NATO šalys surengs jūrų operaciją Tolimojoje Šiaurėje
NATO sąjungininkai rengia Vokietijos ir JAV karą