Pinigai

Swedbank: 7 10 šalies studentų remia tėvai, didžiausios išlaidos skiriamos maistui

(atnaujinta 10:34 2020.09.13)
Tuo pačiu, remiantis tyrimų rezultatais, pinigų ateičiai atsideda beveik 80 proc. studentų. Maždaug kas antras studentas tą daro nereguliariai, o kas trečias — kiekvieną mėnesį

VILNIUS, rugsėjo 13 — Sputnik. Du trečdaliai (63 proc.) atskirai nuo tėvų gyvenančių studentų susiduria su pinigų trūkumu, rodo "Swedbank" užsakymu atlikto tyrimo duomenys.

Saulės baterijos, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Pabrėžiama, kad per dvejus metus tokių studentų dalis išaugo 6 procentiniais punktais. Pagrindiniais studentų pajamų šaltiniais išlieka tėvų ir artimųjų teikiama finansinė parama, daugiau nei pusė studentų renkasi dirbti.

"Vidutinės Lietuvos studentų disponuojamos pajamos šiuo metu siekia 428 Eur, tai yra, 18 proc. daugiau nei prieš dvejus metus. Visgi dėl išaugusių išlaidų didelė studentų dalis ir toliau gyvena finansinėje įtampoje, neretai pristinga pinigų mėnesio pabaigoje", — sako "Swedbank" Finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė. 

Jos teigimu, norėdami subalansuoti savo finansus, studentai mažina vartojimą, naudoja santaupas arba kreipiasi pagalbos į tėvus.

Pažymima, kad tėvų, globėjų ar giminaičių suteikiama finansinė parama išlieka pagrindiniu studentų pajamų šaltiniu, kurios sulaukia 7 iš 10 studentų. 

"Ši finansinė pagalba ypač svarbi jauniausiems, 18-21 m. amžiaus bakalaurams, kurie visą dėmesį siekia skirti studijoms. Tuo tarpu vyresniuose kursuose vis daugiau jaunuolių imasi derinti studijas su darbu. Penktadalis studentų nurodo dirbantys pilnu etatu, ketvirtadalis bent dalį etato, dar 15 proc. — nereguliariai", — teigia ji.

Teigiama, kad net 9 iš 10 studentų taip pat sulaukia papildomos nefinansinės paramos iš artimųjų: tėvai duoda maisto produktų, sumoka už degalus automobiliui, suteikia namų apyvokos reikmenų ar pan. 

Ekspertė taip pat atkreipė dėmesį, kad nuo 8 iki 11 proc. padaugėjo studentų, kurie studijų laikotarpiui yra pasiėmę valstybės remiamas paskolas. 

Pasak jos, įdomu tai, kad savarankišką gyvenimą pradėję studentai labiausiai nustemba dėl didesnių nei įsivaizdavo išlaidų maistui. Joms reikalingas lėšų kiekis būna netikėtas kas antram atskirai nuo tėvų pradėjusiam gyventi jaunuoliui. Daugiau nei planavo pinigų tenka skirti ir komunalinėms paslaugoms bei būsto nuomai. 

Tuo pačiu "Swedbank" Finansų instituto vadovė pastebi, kad nors finansinių iššūkių jaunimui netrūksta, yra ir džiuginančių pokyčių. 

"Matome, kad jaunimo gebėjimas planuoti ir valdyti finansus gerėja. Nepaisant to, kad 7 iš 10 studentų pasitaiko, kad pinigai baigiasi nesulaukus mėnesio pabaigos, tokie atvejai tampa retesni. Be to, daugėja studentų, kurie taupo, naudojasi biudžeto planavimo ir valdymo įrankiais", — sako ji.

Remiantis tyrimų rezultatais, pinigų ateičiai atsideda beveik 80 proc. studentų. Maždaug kas antras studentas tą daro nereguliariai, o kas trečias — kiekvieną mėnesį.

Tegai:
maistas, pinigai, studentai
Dar šia tema
"Lietuvos geležinkelių" grupė siūlo išmokėti 38 mln. eurų už 2019 metų veiklos rezultatus
Lenkija nori Vokietijai pasiūlyti "Nord Stream-2" alternatyvą
Baltijos jūra

Sinoptikai įspėja apie į šalį atkeliaujančią šaltesnę oro masę

(atnaujinta 10:09 2021.02.27)
Pranešime pabrėžiama, kad respublikoje vyraus stiprus vėjas, kuris vietomis gali siekti 15 metrų per sekundę

VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Sinoptikai įspėja apie į šalį atkeliaujančią šaltesnę oro masę, praneša Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.

Pabrėžiama, kad rytiniuose rajonuose numatomi nedideli krituliai. Pūs šiaurės vakarų vėjas, kai kur gūsiai stiprės iki 15 m/s. Aukščiausia temperatūra sieks 3–8 laipsnius šilumos.

Sekmadienį rytinėje Lietuvos pusėje daug kur numatomi nedideli krituliai. Pažymima, kad naktį vyraus šlapdriba, sniegas, o dienos metu — šlapdriba, lietus.

Naktį ir rytą daug kur bus plikledis, šalies rytuose kai kur galima silpna lijundra. Naktį vakarų, šiaurės vakarų vėjas nebus stiprus, tačiau dienos metu vėl stiprės. Temperatūra naktį sieks nuo 4 laipsnių šalčio iki 1 laipsnio šilumos, dieną 3–8 laipsniai šilumos.

Vasario orai Lietuvoje ir Vilniuje
© Sputnik
Vasario orai Lietuvoje ir Vilniuje
Tegai:
šaltis, Lietuva, orai
Vilnius

Lietuvoje per parą nustatyti 626 nauji koronaviruso atvejai

(atnaujinta 09:42 2021.02.27)
Pabrėžiama, kad naujų atvejų skaičius per 14 dienų, tenkantis 100 000 gyventojų, siekia 249.7

VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Per parą Lietuvoje patvirtinti 626 nauji koronaviruso atvejai, skelbia Statistikos departamentas.

Bendras buvusių/esamų atvejų skaičius nuo pandemijos pradžios siekia 196 690, iš jų laboratoriškai patvirtintų — 197 343.

Statistinis šiuo metu sergančių asmenų skaičius yra 7 262. Bendras pasveikusių asmenų skaičius yra 183 324.

Per praėjusią parą nuo COVID-19 mirė dar 8 žmonės. Bendras mirčių nuo COVID-19 skaičius yra 3 234.

Teigiamų diagnostinių tyrimų dalis per 7 dienas siekia 8 %.

Praėjusią parą pirma vakcinos doze paskiepyti 8 248, antra – 1 061 žmonės. Iš viso vakcinuota dviem skiepo dozėmis 72 811 žmogus.

Vakcinacija Lietuvoje pradėta gruodžio 27 dieną. Galimai imunitetą turinčių asmenų dalis sudaro 9,50 %.

Karantinas galioja nuo lapkričio 7 dienos. Šią savaitę valdžia jį pratęsė iki kovo pabaigos. Nuo vasario 15 dienos atlaisvintos kai kurios veiklos. Leista veikti nedidelėms ne maisto prekių parduotuvėms, turinčioms atskirą įėjimą iš lauko, bei leidžiama atsidaryti grožio, masažo, tatuiruočių salonams. Judėjimo tarp savivaldybių apribojimai pratęsti iki kovo 15 dienos. Tačiau dabar gyventojams leidžiama keliauti tarp žiedinių savivaldybių. Lauke galima nedėvėti apsauginių kaukių, jei 2 metrų atstumu nėra kitų žmonių.

Pasak Lietuvos ministrės pirmininkės Ingridos Šimonytės, dabar Lietuvoje yra "įstrigimo" situacija, kai nėra staigių sergamumo šuolių ar staigaus jo nuosmukio.

Tegai:
koronavirusas, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Rusijos piliečiai iš Estijos gali pasiskiepyti nuo COVID-19 Leningrado srityje
Puškovas išjuokė Zelenskio pasiūlymą padėti Lietuvai gaminant vakciną
Kaune atidarytas didžiausias vakcinavimo centras Lietuvoje
Pancir

NATO pagyrė Rusijos priešlėktuvines sistemas "Pancir"

(atnaujinta 10:09 2021.02.27)
Pažymima, kad sistema iš pradžių buvo sukurta apsaugai nuo orlaivių ir sraigtasparnių, taip pat siekiant apsaugoti tolimojo oro gynybos sistemas nuo didelio tikslumo ginklų smūgių, ypač iš mažo aukščio

VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Rusijos priešlėktuvinių raketų ir patrankų sistemos "Pancir-S" idealiai tinka kovai su kariniais dronais, sakoma NATO oro pajėgų jungtinio kompetencijos centro, vadovaujamo JAV oro pajėgų vado Europoje ir Afrikoje Jeffrey Lee Harrigiano, pranešime, praneša RIA Novosti.

Jame pažymima, kad "Pancir-S" iš pradžių buvo sukurta apsaugai nuo orlaivių ir sraigtasparnių, taip pat siekiant apsaugoti tolimojo oro gynybos sistemas nuo didelio tikslumo ginklų smūgių, ypač iš mažo aukščio.

"Dėl šių savybių "Pancir-S1" idealiai tinka kovai su visais mažų ir taktinių karinių bepiločių orlaivių asortimentu, taip pat leidžia panaikinti įprastuose oro gynybos daliniuose egzistuojančią spragą tarp specialių sistemų, skirtų kovoti su priešlėktuvine gynyba, ir atsakomųjų priemonių prieš dronus", — sakoma pranešime.

Todėl "Pancir" ir panašūs kompleksai kelia vis didesnę grėsmę NATO ir prieš pradedant mūšį juos reikėtų neutralizuoti, daro išvadą pranešimo autoriai.

Jie atkreipė ypatingą dėmesį į tai, kaip Turkija reagavo į tik vieno Sirijos "Pancir" pašalinimą per karinę operaciją Idlibe.

"Tai buvo operacinis taikinys, keliantis realią grėsmę nepilotuojamiems orlaiviams, vykdantiems oro paramos misijas sausumos pajėgoms ir reikalaujančius nedelsiant sunaikinti", — sakoma dokumente.

Norėdami nugalėti "Pancir", Turkijos kariuomenė vykdė intensyvią elektroninės slopinimo operaciją, o jos sunaikinimas tapo kritiniu momentu visos operacijos tikslams pasiekti, pažymi autoriai.

Kaip matyti iš atvirų šaltinių, per kovinį panaudojimą Sirijoje ir Libijoje oro gynybos raketų sistema "Pancir-S1" sunaikino daugiau nei šimtą bepiločių orlaivių ir įvairių raketų, įskaitant turkų "Bayraktar TB2 UAV", Izraelio "Heron" ir amerikietiškus "RQ-21A Integrator" ir du "MQ-9A Predator".

Be to, "Pancir-S1" sunaikino dešimtis raketų ir cilindrų, kuriuos kovotojai paleido iš daugelio paleidimo raketų sistemų, taip pat dalyvavo atbaidant Amerikos raketų smūgį Sirijoje 2018 metų balandžio mėnesį. Tada, anot Rusijos gynybos ministerijos, oro gynybos raketų sistemos pataikė į 23 taikinius ir tam išleido 25 raketas, tai yra, jų efektyvumas siekė beveik šimtą procentų.

NATO kompetencijos centro pranešimą RIA Novosti pakomentavo Rusijos karinis-diplomatinis šaltinis. Jis pažymėjo, kad Rusijos specialistai nuodugniai išanalizavo "Pancir-S1", užtikrinančio Chmeimim oro bazės gynybą, efektyvumą, ir įvertino ją teigiamai.

"Didžioji dauguma oro taikinių, nukentėjo nuo pirmosios raketos", — sakė agentūros šaltinis.

"Sprendžiant iš pranešimo, kariniai aljanso ekspertai bando gana objektyviai įvertinti Rusijos kompleksų galimybes, ko negalima pasakyti apie Vakarų propagandistus", — pridūrė jis.

Priešlėktuvinių priešraketinių raketų sistema "Pancir-S" buvo sukurta prietaisų gamybos biure (korporacijos "Rostec" aukšto tikslumo kompleksų dalis). Sistema skirta saugoti civilinius ir karinius objektus, įskaitant tolimojo oro gynybos sistemas, iš visų modernių ir perspektyvių oro atakos ginklų, ši gali smogti taikiniams iki 20 kilometrų atstumu ir iki 15 kilometrų aukščio, o mažiausias sunaikinimo aukštis yra tik 15 metrų. "Pancir-S" ginkluotas 12 viršgarsinių valdomų priešlėktuvinių raketų ir keturiomis 30 mm greitojo apšaudymo patrankomis.