Vilniaus katedra

Kokia šiandien diena: rugsėjo 14-osios šventės

(atnaujinta 18:52 2020.09.13)
Rugsėjo 14-ąją krikščionys švenčia Šv. Kryžiaus Išaukštinimo šventę, o Sanita, Sanija, Santa, Eisvinas, Eisvina, Krescencija, Krescencijus ir Eugenija mini savo vardadienius

Rugsėjo 14 yra 257-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių (keliamaisiais metais — 258-a). Nuo šios dienos iki metų galo lieka 108 dienos.

Šv. Kryžiaus Išaukštinimas

Krikščionys šią dieną švenčia Šv. Kryžiaus Išaukštinimo šventę.

Kai Konstantinas pastatė Šv. Kapo ir Golgotos bažnyčias, jos buvo iškilmingai pašventintos 335 m. rugsėjo 14 dieną. V a. šią šventę švęsdavo rugsėjo 14 d., minint Golgotos bazilikos pašventinimo metines. Ši diena dar buvo išrinkta ir todėl, kadangi tą dieną buvo atrastas Jėzaus kryžius. Pagal legendą Šv. Elena rado tris kryžius, Jėzaus ir dviejų piktadarių. Prisilietus prie vieno iš jų mirštančiai moteriai ir pagijus, buvo išsiaiškinta, kuris iš trijų kryžių buvo Jėzaus.

Šis įvykis imtas švęsti Rytuose, o nuo 650 m. šventė buvo įvesta ir Vakaruose. 

Savo vardadienius šiandien švenčia Sanita, Sanija, Santa, Eisvinas, Eisvina, Krescencija, Krescencijus ir Eugenija.

Ši diena istorijoje

1901 metais Teodoras Ruzveltas tapo 26-uoju JAV prezidentu. Respublikonų partijos, o vėliau ir Progresinės partijos lyderis buvo Niujorko valstijos gubernatorius. Ruzveltas buvo profesionalus istorikas, gamtininkas, keliautojas, medžiotojas, rašytojas ir kareivis. 

1927 metais mirė JAV šokėja Isadora Duncan. Ji buvo klasikinio baleto priešininkė, norėjusi atgaivinti Antikos šokio meną.

1965 metais gimė Dmitrijus Medvedevas, Rusijos prezidentas, teisininkas ir politikas.

2000 metais buvo išleista "Windows Me" operacinė sistema.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai (78)
URM, archyvinė nuotrauka

URM sulaukė kiberatakos: išplatinti melagingi pranešimai apie Baltarusiją

(atnaujinta 19:22 2020.09.23)
Ministro Lino Linkevičiaus vardu buvo išplatinti melagingi pranešimai su kvietimu siųsti į Baltarusiją Europos taikos palaikymo pajėgas

VILNIUS, rugsėjo 23 — Sputnik. Programišiai Užsienio reikalų ministerijos vardu išplatino melagingą pranešimą apie Lino Linkevičiaus išsakytą kvietimą Europos Sąjungai siųsti į Baltarusiją Europos taikos palaikymo pajėgas.

Šį faktą paneigiantį pranešimą ministerija paskelbė savo tinklalapyje. 

"Informuojame, kad rugsėjo 23 dieną Užsienio reikalų ministerija neplatino pranešimo spaudai apie neva ministro Lino Linkevičiaus išsakytą kvietimą Europos Sąjungai siųsti į Baltarusiją Europos taikos palaikymo pajėgas", – teigiama pranešime. 

Tikėtina, kad tai yra kompleksinė kibernetinė-informacinė ataka, pažymi URM.

Trečiadienio rytą Nepriklausomybės rūmuose vyko Aleksandro Lukašenkos inauguracijos ceremonija.

Rugpjūčio 9 dieną Baltarusijoje vyko prezidento rinkimai, kuriuose, pasak Centrinės rinkimų komisijos, laimėjo Lukašenka, surinkęs 80,1 proc. 

Tuo tarpu opozicija nesutinka su rinkimų rezultatais ir rengia protesto akcijas. Jos tęsiasi iki šiol. Pirmosiomis dienomis veiksmus slopino saugumo pajėgos, prieš protestuotojus, kurie nesutiko su rezultatais, jie panaudojo ašarines dujas, garsines granatas, vandens patrankas, gumines kulkas.

Tegai:
Baltarusija, Linas Linkevičius, Užsienio reikalų ministerija (URM)
Dar šia tema
Lietuvos URM vadovybė iš visų jėgų stengiasi "apmėtyti purvais" Baltarusiją, sako Makėjus
Į Baltarusiją draudžiama įvežti lenkiškas prekes
Linkevičius Lukašenkos inauguraciją vadina "farsu"
"Jokia ceremonija nesukurs teisėtumo iliuzijos": Nausėda įvertino Lukašenkos teisėtumą
Eilės Kamennyj Log pasienio kontrolės punkte

Šimtai sunkvežimių Baltarusijos negali įvažiuoti į Lietuvą ir Lenkiją

(atnaujinta 17:27 2020.09.23)
Anksčiau prezidentas Aleksandras Lukašenka pareiškė, kad šalis "priversta uždaryti valstybės sieną iš vakarų"

VILNIUS, rugsėjo 23 — Sputnik. Baltarusijos pasienyje su Lietuva ir Lenkija stovi šimtai sunkvežimių. Apie tai pranešė Baltarusijos Respublikos valstybės sienos komitetas.

Kozlovičių pasienio kontrolės punktas Bresto srityje, archyvinė nuotrauka
 
© Sputnik / Андрей Александров

14:00 valandos duomenimis, prie Lietuvos ir Baltarusijos sienos laukia daugiau nei 270 vilkikų, o prie Lietuvos ir Lenkijos sienos — per 190 vilkikų.

Privalkoje yra daugiau nei 130 sunkvežimių, Benekainiuose — daugiau nei 50 ir Kamennyj Log — daugiau kaip 90. Kotlovkoje eilių nėra.

Bruzgų pasienio kontrolės punkte leidimo įvažiuoti laukia daugiau nei 120 sunkvežimių, Berestovicos pasienio kontrolės punkte — daugiau nei 30, Kozlovičiuose — daugiau nei 40.

Latvijos kryptimi yra mažiau eilių. Grigorovščinos punkte — daugiau nei 30, o Urbanų — daugiau nei dešimt.

Tuo tarpu, kaip anksčiau buvo įspėjęs Valstybės sienos komitetas, penktadienį dėl rekonstrukcijos darbų Urbanų kontrolės punkte gali kilti sunkumų kertant sieną.

Vilniaus ir Minsko santykiai pablogėjo po prezidento rinkimų Baltarusijoje rugpjūčio 9 dieną, kuriuose laimėjo dabartinis Baltarusijos lyderis Aleksandras Lukašenka. Lietuvos politikai reguliariai pareiškia, kad rezultatai buvo "suklastoti", ir reikalauja pakartotinų rinkimų. Lenkijos politinė vadovybė laikosi panašios pozicijos.

Anksčiau Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka pareiškė, kad šalis "priversta uždaryti valstybės sieną iš vakarų". Tačiau praėjusią savaitę Lietuvoje buvo pranešta, kad kontrolės punktai veikia be pokyčių.

Tegai:
Lietuva, Lenkija, Baltarusija
Dar šia tema
Lietuva sureagavo į Lukašenkos grasinimus uždaryti sieną: atsakymas bus adekvatus
Lietuva sugalvojo, kaip išgelbėti tranzitą Baltarusijos sienos uždarymo atveju