Pinigai

Nuo šių metų pradžios Lietuvos bankuose apie 2000 naujų klientų Baltarusijos

(atnaujinta 21:04 2020.09.15)
Lietuvos banko duomenimis, šiuo metu šalies bankuose sąskaitas yra atsidarę per 30 tūkst. baltarusių

VILNIUS, rugsėjo 16 — Sputnik. Nuo šių metų pradžios organizacijos vienijamos finansų ir kredito įstaigos atidarė jau apie 2000 sąskaitų Baltarusijos piliečiams, tai liudija Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenis.

Anot asociacijos, esminiai banko sąskaitos atidarymo užsienio klientams — tiek fiziniams, tiek juridiniams — kriterijai yra pagrįstas ryšys su Lietuva bei ekonominės veiklos pagrindas ir tikslas.

Pasak laikinojo LBA prezidento Aido Budrio, Lietuvoje veikiantys bankai mielai bendradarbiauja su kiekvienu potencialiu klientu ir individualia tvarka nagrinėja visas užklausas. 

Lietuvos banko duomenimis, šiuo metu šalies bankuose sąskaitas yra atsidarę per 30 tūkst. baltarusių, dirbančių arba gyvenančių mūsų šalyje, taip pat per tūkstantį įmonių, kurių bent vienas savininkas yra Baltarusijos gyventojas. 

Vykstant diskusijai dėl sąlygų Baltarusijos verslams kurtis Lietuvoje, LBA priminė, kad įmonės steigimo Lietuvoje tikslais svarbiausia atidaryti laikiną kaupiamąją sąskaitą, skirtą įstatiniam kapitalui pervesti. Šis reikalavimas galioja tiek šalies, tiek užsienio juridiniams asmenims.

Taip pat atkreipiamas dėmesys, kad tokiai sąskaitai atidaryti nereikia atlikti nuodugnių kliento pažinimo procedūrų, kurios tampa privalomos norint pakeisti kaupiamąją sąskaitą į įmonės banko sąskaitą.

Todėl klientų, susijusių su trečiosiomis šalimis, atveju, informacijos surinkimas ir patikrinimas neretai užtrunka ilgiau, nes ši informacija turi būti patikrinta oficialiuose kitos valstybės registruose. Procesas priklauso ir nuo to, ar asmuo turi teisę gyventi Lietuvoje.

Tegai:
baltarusis, Lietuvos bankų asociacija
Dar šia tema
LB: dėl COVID-19 nukentėjusioms įmonėms gali prireikti bent metų finansinei būklei atkurti
Apklausa parodė, kad pandemijos įkarštyje bankai sugriežtino skolinimo standartus
Gyventojai perspėjami apie sukčių platinamas melagingas SMS žinutes
Gegužės 8-oji

Kokia šiandien diena: gegužės 8-osios šventės

(atnaujinta 16:45 2021.05.07)
Šią dieną 1886 metais Atlantoje (JAV) pradėta prekiauti daktaro Džono S.Pembertono išradimu — gaivinančiu gėrimu "Coca Cola"

Gegužės 8-oji yra 128-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 237 dienos

Šiandien saulė teka 05:28val., leidžiasi 21:03 val., dienos ilgumas 15.35 val.

Vardadienį švenčia Stanislovas, Viktoras, Džiugas, Audrė, Mykolas, Stasys.

Šv. Stanislovas, Cibulinis

Šią dieną senoliai laikė tinkamiausia diena sodinti svogūnus ir sėti žirnius. Kad svogūnai būtų geri, juos sodindavo tuomet, kai danguje kartu nebūna saulės ir mėnulio – t.y., arba anksti ryte, kai dar saulė nepatekėjusi arba vėlai vakare, kai dar nespėja pasirodyti mėnulis.

Šią dieną bičių augintojai spėdavo, koks šiemet bus medus. Jei diena giedra, saulėta – bus daug medaus, jei apsiniaukusi – mažai.

Į Lietuvą atėjus krikščionybei ši diena sutapatinta su Šv. Stanislovo varduvėmis. Šv. Stanislovas Kostka (1550-1568) gimė lenkų didikų šeimoje. Kai Stanislovui sukako 14 metų, jis pradėjo lankyti Vienoje atidarytą jėzuitų kolegiją. 1565 m. gruodį Stanislovas stipriai susirgo ir prašė jam pakviesti kunigą, tačiau kunigo jam nepakvietė. Stanislovas daug meldėsi. Tuomet jam pasirodė šv. Barbora ir švč. mergelė Marija su Kūdikėliu ant rankų. Stanislovas pasveiko. Tačiau būdamas 18-os vėl susirgo ir mirė per Šv. Mergelės Marijos dangun ėmimo šventę.

Dar vienas šv. Stanislovas buvo Krokuvos vyskupas, turėjęs galių gydyti žmones, prikelianti juos iš mirusiųjų.

Lietuvos muitinės įkūrimo diena

Lietuvos Respublikos muitinės įstatymas skelbia, kad gegužės 8-oji yra Muitinės profesine švente. Gegužės 8-oji pasirinkta todėl, kad ši data laikoma Lietuvos muitinės įkūrimo diena. 1919 m. gegužės 8 d. įsigaliojo Laikinieji Lietuvos muitinių įstatai.

Antrojo pasaulinio karo aukų atminimo diena

Gegužės 8-ąją minima Antrojo pasaulinio karo aukų atminimo diena.

Lietuvos prezidentas ir kiti valstybės asmenys šią dieną tradiciškai aplanko Antakalnio kapinėse pastatytus memorialus 1941-1945 metais žuvusiems kariams.

Tulpių žydėjimo šventė

Kasmet pražydus tulpėms, apytikriai antrąjį gegužės šeštadienį, Lietuvoje švenčiama Tulpių žydėjimo šventė. 

Lietuvos istorijoje

1846 metais gimė Stanislava Medekšaitė-Paškevičienė, prozininkė, publicistė. Mirė 1933 m.

1912 metais gimė literatūros tyrinėtojas Marcelinas Ročka. Mirė 1983 m.

1914 metais Vilniuje gimė prancūzų rašytojas Romenas Gari. Mirė 1980 m.

Pasaulio istorijoje

1847 metais Robertas Tompsonas užpaentavo guminę padangą.

1852 metais Londono sutartimi, kurią pasirašė Didžioji Britanija, Rusija, Prūsija, Austrija, Švedija ir Prancūzija, buvo garantuotas Danijos vientisumas.

1886 metais Atlantoje (JAV) pradėta prekiauti daktaro Džono S.Pembertono išradimu — gaivinančiu gėrimu "Coca Cola".

1902 metais Martinikos saloje išsiveržus ugnikalniui, žuvo 30 tūkst. gyventojų.

1921 metais Švedijoje panaikinta mirties bausmė.

1945 metais Antihitlerinės koalicijos pergalės diena. Europoje oficialiai baigėsi II-asis Pasaulinis karas.

1984 metais TSRS paskelbė nedalyvausianti Los Andželo vasaros olimpinės žaidynėse.

1995 metais beveik 80 valstybių vadovai dalyvavo iškilmingoje ceremonijoje Paryžiuje, pažymint II pasaulinio karo pabaigos Europoje metines.

2009 metais per automobilių katastrofą netoli Sankt Peterburgo žuvo garsi rusų balerina Ninel Kurgapkina, kuriai buvo 80 metų. TSRS liaudies artistė Kurgapkina gimė 1929 m.

2012 metais tapybos meistro Marko Rotko saulėlydžio spalvų paveikslas tapo brangiausiu šiuolaikinio meno kūriniu, kuris buvo parduotas už 86,9 mln. dolerių itin pelningame "Christie's" aukcione Niujorke.

Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Pagirios

Galvos problemos. Mokslininkai išsiaiškino, kas nutinka girto žmogaus smegenims

(atnaujinta 10:01 2021.05.07)
Amerikiečių neuromokslininkai, stebėję alkoholio gavusias peles, išsiaiškino, kad yra dar vienas mechanizmas, kuris visų pirma paaiškina girto elgesio ypatumus

VILNIUS, gegužės 7 — Sputnik. Amerikos neuromokslininkai teigė, kad alkoholis oksiduojasi ne kepenyse, kaip manyta anksčiau, o tiesiai smegenyse. Dėl to kenčia sritys, atsakingos už emocijų koordinavimą, atmintį ir kontrolę. Tuo pačiu metu degradacija tęsiasi ir visiškai atsisakius alkoholio, rašoma RIA Novosti straipsnyje.

Apnuodytos smegenys

Kai žmogus išgeria taurę vyno ar bokalą alaus, į organizmą patekęs etanolis oksiduojamas iki acetaldehido, naudojant fermentą alkoholio dehidrogenazę (ADH). Ir tai jau dalyvaujant acetaldehido dehidrogenazei (ALD) virsta acetatu, ir organizmas jį pašalina. Jei fermento nepakanka, ALD2 genas kontroliuoja gamybą - acetaldehidas kaupiasi ir sukelia sunkias pagirias.

Dar visai neseniai buvo manoma, kad kepenyse yra skaidomas etanolis, o paskui, kraujui skilimo produktai patenka į smegenis. Tačiau amerikiečių neuromokslininkai, stebėję alkoholio gavusias peles, išsiaiškino, kad yra dar vienas mechanizmas, kuris visų pirma paaiškina girto elgesio ypatumus.

Mokslininkai nustatė didelį fermento acetaldehido dehidrogenazės aktyvumą smegenėlėse - smegenų srityje, atsakingoje už koordinaciją. Šiuos duomenis jie gavo ištyrę 11 pelių smegenų sekcijų ir tris žmogaus mėginius. Be to, mokslininkai užfiksavo acetato atsiradimą gyvų pelių smegenėlėse, kurioms buvo skiriama nedaug alkoholio - 1 gramo kilogramui svorio. Tuo tarpu graužikams, kurių ALD2 genas buvo išjungtas, acetato kiekis smegenyse buvo daug mažesnis, todėl išgėrus alkoholio praktiškai nekilo problemų dėl koordinacijos.

Etanolio metabolizmo ir jo skilimo produktų schema pagal amerikiečių neuromokslininkų versiją. Jie pažymi, kad alkoholį galima skaidyti ir kepenyse, ir smegenyse. Jei kepenyse vyksta oksidacija, skilimo produktai, įskaitant acetatą, per kraują patenka į smegenis. Tačiau mokslininkai teigia, kad etanolis greičiausiai peržengia kraujo ir smegenų barjerą nei acetatas ir acetaldehidas (tarpinis produktas skaidant etanolį). Legenda: ADH yra alkoholio dehidrogenazė, ACH yra acetaldehidas, ALDH2 yra acetaldehido dehidrogenazė

Veikalo autoriai teigė, kad etanolis įveikia kraujo ir smegenų barjerą - fiziologinį "filtrą" tarp kraujotakos ir centrinės nervų sistemos. Ir iškart patenka į smegenis. Ten jis virsta acetatu, todėl sutrinka koordinacija. Jei fermento acetaldehido dehidrogenazės nėra, intoksikacija nevyksta. Mokslininkai dar ne iki galo suprato etanolio skaidymo mechanizmą, tačiau, jų nuomone, čia jis yra pagrindinis, nes acetaldehidą - pagrindinį apsinuodijimo alkoholiu kaltininką - sunkiau prasiskverbti į smegenis.

Pasigerti iki sąmonės netekimo

Be koordinavimo, alkoholis, ypač jei žmogus reguliariai geria, kenkia atminties centrui ir smegenims apskritai. Tokią išvadą padarė Oksfordo universiteto (JK) mokslininkai.

Jie analizavo medicinos tarnybų surinktus statistinius duomenis per tris dešimtmečius. Buvo stebimi vyresni nei keturiasdešimt metų amžiaus žmonės, kurie bent kartą per savaitę išgėrė butelį alaus - tai yra apie 140 gramų alkoholio. Be informacijos apie sveikatą, įpročius ir gyvenimo būdą, mokslininkams į rankas taip pat pateko jų smegenų MRT nuotraukos.

Antrajame etape tyrėjai atsitiktinai atrinko duomenis iš 550 savanorių iš statistikos ir paprašė jų išlaikyti keletą pažinimo gebėjimų testų. Per ateinančius penkerius metus savanoriai buvo tiriami keletą kartų. Po to mokslininkai išanalizavo visą informaciją.

Kaip paaiškėjo, geriant daugiau nei 140 gramų alkoholio per savaitę, neigiamai veikiama smegenų veikla. Alkoholio mėgėjai, priešingai nei negeriantys bendraamžiai, turi "laisvesnį" hipokampą - sritį, kuri yra atsakinga už trumpalaikės atminties perėjimą prie ilgalaikės atminties ir apdoroja erdvinę informaciją apie aplinką. Be to, atrofavosi kitos smegenų dalys, įskaitant baltąją medžiagą smegenų pusrutuliuose. Todėl savanoriai, suvartoję daugiau alaus per savaitę, blogiau atliko atminties ir sumanumo užduotis ir mažiau žodžių pavadino ta pačia raide. Bėgant metams rezultatai tik blogėjo.

Po 40 metų daugumai žmonių susilpnėja kognityvinė funkcija, tačiau tiems, kurie suvartoja daugiau nei 140 gramų alkoholio per savaitę, šis procesas vyksta greičiau. Viena savaitinė alkoholio dozė lygi 140 gramų. Nurodymas, kad žmogus geria nuo vienos iki septynių dozių, yra tolygus teiginiui, kad jis geria nuo 140 iki 980 gramų alkoholio per savaitę. 

Daugumai pagyvenusių žmonių pažintinė funkcija senstant silpsta, tačiau alkoholį vartojantiems žmonėms procesas yra greitesnis.

Be to, kaip nustatė Naujojo Pietų Velso universiteto (Australija) mokslininkai, besaikis alkoholio vartojimas senatvėje kelia demencijos grėsmę. Paaugliams taip pat pavojinga daug gerti: neokortekso tūris gali sumažėti - jis yra atsakingas už jutiminį suvokimą, motorinių komandų vykdymą, sąmoningą mąstymą ir kalbą, o smegenų baltosios medžiagos raida gali sulėtėti. Visa tai slopina mąstymo galimybes.

Ilgalaikis alkoholio poveikis

Pasak Vokietijos, Ispanijos ir Italijos mokslininkų, alkoholis ir toliau kenkia smegenims net praėjus pusantro mėnesio po paskutinio alkoholio lašo. Labiausiai nukenčia geltonkūnis, jungiantis smegenų pusrutulius, ir hipokampas, valdantis atmintį ir emocijų formavimąsi.

Šešias savaites mokslininkai stebėjo savanorių vyrų, patekusių į ligoninę dėl per didelio alkoholio vartojimo, smegenų pokyčius. Visą šį laiką jie neturėjo galimybės išgerti nė gramo svaiginančio gėrimo. Tačiau, nepaisant priverstinio "sauso įstatymo", baltųjų medžiagų nervinių ląstelių degradacija nesiliovė.

Ekspertai nustatė panašius degeneracinius pokyčius žiurkių smegenyse, kurios pirmiausia buvo priklausomos nuo alkoholio, o po to visiškai jo neteko. Kol kas mokslininkai tiksliai nežino, kiek laiko smegenys ir toliau kenčia visiškai atsisakiusios alkoholio. Ilgesnis žmonių stebėjimas neįmanomas - gydymo programa vykdoma maždaug šešias savaites. Todėl darbo autoriai planuoja ištirti žiurkių, turinčių priklausomybę nuo alkoholio, smegenis.

Alkoholio ir tabako kainos Vakarų Europoje ir ES
© Sputnik
Alkoholio ir tabako kainos Vakarų Europoje ir ES
Tegai:
smegenys, alkoholis