Paminklas su medicinine kauke, archyvinė nuotrauka

Brangioji kaukė: nauji ir seni COVID-19 apribojimai skirtingose šalyse

(atnaujinta 12:02 2020.09.17)
Pasibaigus vasarai , žmonės visur prakalbo apie antrąją COVID-19 bangą, skaitykite, kaip ir kokiomis priemonėmis skirtingų valstybių valdžia vėl kovoja su viruso plitimu

VILNIUS, rugsėjo 17 — Sputnik. Turkija sugriežtino kaukių režimą ir uždraudė naktines diskotekas. JAE asmeninių apsaugos priemonių nebuvimas gali kainuoti daugiau nei 800 dolerių. Izraelyje buvo paskelbtas visiškas karantinas. RIA Novosti autorė Svetlana Bajeva išsiaškino, kokios taikomos kovos su koronavirusu priemonės, kurios vėl pradedamos taikyti skirtingose ​​šalyse, ir baudos pažeidėjams.

Su kauke ir tyloje

Turkijoje reikia būti pasirengusiems naujiems apribojimams. Šalies piliečiai ir svečiai privalo dėvėti kaukes visose viešose vietose: transporto priemonėse, parduotuvėse, gatvėse, parkuose ir net paplūdimyje. Bausmė už pažeidimus yra gana apčiuopiama: gatvėje — 900 Turkijos lirų (101 euras), parduotuvėje, transporte ir pan. — 3150 lirų (354 eurų).

"Tiesa, tai netaikoma viešbučiams, — aiškina tarptautinės investicijų bendrovės viceprezidentas Vladimiras Maslennikovas. — Taigi turistai gali net nepastebėti griežtėjančių reikalavimų".

"Remiantis mūsų skaičiavimais, apie 90 procentų rusų, atostogaujančių Antalijos pakrantės kurortuose, atostogų metu praktiškai niekada neišeina iš savo viešbučių teritorijos“, — sako kelionių agentūrų tinklo vadovas Aleksanas Mkrtchanas. — "Daugiausia, jie gali išeiti nusipirkti ką nors šalia viešbučio. Tačiau ir to jiems nereikia, jei yra "viskas įskaičiuota" sistema.

Be to, po vidurnakčio Turkijoje uždrausti masiniai renginiai ir diskotekos. Tai taip pat taikoma vakarėliams restoranuose, kavinėse, viešbučiuose. To reikalauja Vidaus reikalų ministerija.

Už triukšmą viešbučiams gresia bauda iki 150 tūkstančių Turkijos lirų (beveik 16900 eurų). Teisėsaugos institucijos žada griežtai kontroliuoti, kaip laikomasi taisyklių. Jei turistai patys organizuos linksmybes, jie taip pat turės atverti pinigines. Už muzikos klausymąsi mieste ar, pavyzdžiui, paplūdimiuose svečiams gresia 3150 lirų (354 eurų) bauda.

Bauda — nuo 800 dolerių

Emyratuose tie, kurie bus pastebėti be kaukės, turės sumokėti baudą — daugiau nei 800 dolerių.

Maldyvuose lengviau. "Oro uoste, kelionės transferu metu, visi dėvi kaukes ir pirštines, — sako kelionių organizatoriaus pardavimo skyriaus vadovė Maria Golikova. — Jei keliautojas yra be asmeninių apsaugos priemonių, niekas rankų ne užlaužinės ir nebaus, bet sargybinis neišvyks tol, kolžmogus neužsidės visko, ko reikia".

Egipte padėtis yra beveik tokia pati. Pasak vietinių gidų, kaukės yra pageidautinos, bet nebūtinos, išskyrus šventyklas, transportą, muziejus. Šimtų dolerių baudų čia nėra.

Europa — su kaukėmis

ES už kovos su koronavirusu priemonių pažeidimus taikomos griežtos bausmės. "Už kaukės nedėvėjimą viešose vietose Vokietijoje — iki 500 eurų, priklausomai nuo federalinės žemės", — sako Ana Vinogradova, pramonės atstovų asociacijos vadovė. — JK — 100 svarų. Ispanijos savivaldybės policija išreikalaus 100 eurų. O Italijoje — 400–1000 eurų, priklausomai nuo savivaldybės". Beje, lauke kaukės ten yra būtinos nuo 18:00 iki 06:00.

Prancūzijos valdžia "režimą be kaukių" įvertino 135 eurais. Kaukės negalima nusiimti ir biuruose, išskyrus darbuotojus, kurie dirba atskiruose kabinetuose.

Prancūzijos bendrovės eksporto direktoriaus Armeno Kalinino teigimu, bauda išduodama be perspėjimo ir tiek kartų, kiek jie kartų žmogus bus pagautas pažeidęs taisykles. Paryžius, Lionas, beveik visa Viduržemio jūros pakrantė (iš viso 42 regionai) yra pripažintos "raudonosiomis zonomis", kuriose virusas plinta ypač aktyviai. Ir režimas buvo sugriežtintas visur.

Naujas karantinas

Dar rimtesnė padėtis yra Izraelyje. Nuo rugsėjo 18 iki spalio 9 dienos vėl įvestas karantinas.

Mokyklos, prekybos ir pramogų centrai, restoranai buvo uždaryti. Negalima be svarių priežasčių palikti namą toliau nei 500 metrų atstumu. Tai yra pirmoji šalis pasaulyje, kuri iš tikrųjų paskelbė apie antrą lockdown. Prieš tai daugelis apribojimų buvo panaikinti ir žmonės galėjo keliauti.

"Paradoksas yra tas, kad vyriausybės sprendimas sukėlė priešingą efektą: visi bando įkvėpti "paskutinio laisvės oro", sporto salės, restoranai, baseinai ir paplūdimiai yra perpildyti kaukes dėvinčių žmonių", — sako Ana Naiš, tarptautinės IT bendrovės vadovė, gyvenanti Izraelyje. — Bauda už jos nebuvimą yra 500 šekelių, tai yra apie 123 eurų".

Ji primena, kad šį penktadienį (rugsėjo 18 dienos vakare) prasidės žydų Naujieji metai (Rosh Hashanah), o karantinas tęsis iki Simchat Toros (Toros džiaugsmo) šventės.

"Manau, kad psichologinės pasekmės bus daug rimtesnės, — sako Ana. — Izraelyje daugelis šeimų gyvena skirtinguose miestuose, tačiau visi susirenka į šventes. Dabar gi pagyvenę žmonės gali likti vieni svarbiausiomis metų dienomis".

Kaip saugiai dėvėti daugkartinę kaukę
© Sputnik /
Kaip saugiai dėvėti daugkartinę kaukę
Tegai:
COVID-19, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (120)
Šypsenėlės diena, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: rugsėjo 19-osios šventės

(atnaujinta 18:33 2020.09.18)
Nuo rugsėjo 19-osios iki metų galo lieka 103 dienos, dienos ilgis — 12 val. 29 min.

Rugsėjo 19 yra 262-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 263-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 103 dienos.

2020 metų rugsėjo 19 dieną saulė teka teka 06:58, leidžiasi 19:27, dienos ilgis — 12 val. 29 min.

Miškininko diena

Miškininko diena minima kasmet, rugsėjo mėnesio trečiąjį šeštadienį.

Miškininko diena švenčiama nuo 2000 metų. Rekomendavus Aplinkos ministerijos kolegijai, aplinkos ministras Dainius Lygis priėmė šventę numatantį įstatymą.

Ši šventė turi ir gilesnes ištakas. Kai Lietuva dar priklausė Tarybų Sąjungai, trečiąjį rugsėjo sekmadienį buvo švenčiama Miško darbuotojų diena. Šią dieną būdavo rengiamos miško talkos — miškai tvarkomi, renkamos šiukšlės.

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, tokias talkas Lietuvos miškininkų sąjunga rengdavo balandžio mėnesį, tačiau galiausiai nuspręsta Miškininkų šventę minėti rudenį.

Tai pat šią dieną minimas Kompiuterio šypsenėlės gimtadienis.

Ši diena istorijoje

1871 metų gimė lietuvių kilmės vokiečių mikrobiologas Fricas Richardas Šiaudinis. Kartu su E. Hofmanu atrado sifilio sukėlėją. Mirė 1906 metais.

1915 metais Vokietijos kariuomenė užėmė Vilnių. Į Vilnių atvyko imperatorius Vilhelmas II bei žymiausias feldmaršalas ir būsimasis prezidentas Hindenburgas. Vokietijos vadovų apsilankymas Lietuvoje nieko gero nežadėjo — pyliavos, mokesčiai ir prievartiniai darbai tapo Lietuvos gyventojų kasdienybe. Liūdnos dienos atėjo net šunims, kuriuos nebe taip mylėjo "šunų mokesčiu" apdėti šeimininkai.

1991 metais Lietuvos nepriklausomybę pripažino Jungtiniai Arabų Emyratai.
1996 metais Lietuvoje pradėjo veikti pirmasis bankomatas.

2013 metais šiauriniame Kosovo pasienyje su Serbija, netoli Zvečano miesto, buvo užpulti EULEX (Europos Sąjungos teisės viršenybės misija Kosove) misijos pareigūnai tarnybos metu. Užpuolimo metu mirtinai sužeistas EULEX deleguotas Lietuvos muitinės pareigūnas 35 metų Audrius Šenavičius.

Savo vardadienius šiandien švenčia Arnulfas, Giedrė, Girvinas, Vytė, Vilhelmina, Vilė.

Tegai:
Lietuva, šventė, šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Keleivė

SAM atnaujino paveiktų šalių ir išimčių dėl izoliacijos sąrašus

(atnaujinta 21:32 2020.09.18)
Nuo rugsėjo 19 užsienyje gyvenantys ar dirbantys asmenys, prieš išvykdami iš Lietuvos nepraėjus izoliavimo laikotarpiui, turi informuoti NVSC, o nuo kitos savaitės nuvykus į Latviją, lietuviams bus taikoma 10 dienų izoliacija

VILNIUS, rugsėjo 18 — Sputnik. Nuo pirmadienio, rugsėjo 21 dienos, izoliuotis reikės atvykus iš Švedijos, Norvegijos, Bulgarijos, Gruzijos, Kanados, Tuniso ir Farerų salų, praneša Sveikatos apsaugos ministerijos spaudos tarnyba.

SAM duomenimis, šiose teritorijose koronaviruso infekcijos (COVID-19) sergamumas per pastarąsias 14 dienų perkopė 25 atvejų 100 tūkst. gyventojų slenkstį. 

Nuo rugsėjo 19-osios bus reglamentuotas laikas, kada užsieniečiai ir Lietuvos piliečiai, gyvenantys ar dirbantys užsienyje, prieš išvykdami iš Lietuvos nepraėjus izoliavimo laikotarpiui, turi informuoti Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą (NVSC) apie planuojamą išvykimo datą ir laiką — tai jie privalo padaryti ne vėliau kaip prieš 24 valandas iki išvykimo.

Taip pat ministro įsakymu atnaujintas išimčių dėl izoliacijos sąrašas. Patikslinta, kad ji nebus taikoma ir iš Baltarusijos grįžusiems Lietuvos piliečiams — mokytojams, vykdantiems lituanistinį švietimą mokyklose Baltarusijoje. Taip pat izoliacijos reikalavimo nelieka Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnams, dalyvaujantiems FRONTEX koordinuojamose tarptautinėse operacijose ES ir trečiosiose šalyse.

Situacija Baltijos šalių erdvėje

Nors Estijoje fiksuotas sergamumo rodiklis 25,4, Estija į paveiktų šalių sąrašą neįtraukta, nes pritaikytas 10 proc. lankstumas. Vadinasi, izoliacijos atvykstantiems iš Estijos nereikia.

Nuo kitos savaitės nuvykus į Latviją, lietuviams bus taikoma 10 dienų izoliacija, išskyrus numatytąsias išimtis. 

Taigi, 10 dienų izoliacija netaikoma kasdien kertantiems Latvijos sieną: darbo reikalais, kai sienos kirtimas būtinas darbo ar pareigų atlikimui bei asmuo turi darbo santykius įrodančius dokumentus; dėl vaiko priežiūros ar formaliojo ikimokyklinio ugdymo paslaugų gavimo (reikalingas paslaugų teikėjo ar švietimo įstaigos išduotas dokumentas); vykstant į formaliojo ugdymo (pagrindinio, vidurinio ar aukštojo išsilavinimo) įstaigas, mokymo programas meno ir kultūros srityje (reikalingas ugdymo įstaigos išduotas dokumentas); asmenims, lydintiems į aukščiau nurodytas ugdymo įstaigas nepilnametį asmenį ar specialiųjų poreikių turintį pilnametį asmenį (reikalingas paslaugų teikėjo ar ugdymo įstaigos išduotas dokumentas).

Taip pat 10 dienų izoliacija netaikoma kertantiems Latvijos sieną šiais atvejais: tranzitu vykstantiems per Latvijos teritoriją, įskaitant atvykimą pavežant arba išvežant keleivį atvykusį į Latvijos oro uostus, uostus, stotis iš užsienio (rekomenduojama turėti vykstančiojo tranzitu per Latviją kelionės bilieto kopiją); asmenims, kurie atvyksta prižiūrėti artimųjų arba organizuoti ar dalyvauti laidotuvėse; asmenims, atvykstantiems į Latviją sveikatos priežiūros (terapija ir diagnostika) paslaugoms gauti (reikalingas tai įrodantis dokumentas).

SAM primena, kad nuo rugsėjo 14 d. koronaviruso paveiktomis laikomos tos šalys, kuriose per pastarąsias 14 dienų sergamumas COVID-19 liga viršija nebe 16 atvejų, kaip anksčiau, o 25 atvejus 100 tūkst. gyventojų. Lietuvos sergamumo rodiklis šiuo metu siekia 18,8 atvejo 100 tūkst. gyventojų.

Labiausiai paveiktų valstybių sąrašas yra atnaujinamas kiekvieną savaitę, atsižvelgiant į epidemiologinius rodiklius užsienio šalyse.

Tegai:
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), koronavirusas, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (120)
Dar šia tema
SAM: koronaviruso tyrimai intensyviau bus vykdomi 13-oje didelės rizikos savivaldybių
ULAC vadovas papasakojo apie riziką užsikrėsti koronavirusu lėktuve
Marijampolėje koronavirusu susirgo mokytojas, dirbantis dviejose mokyklose