Praeiviai su apsauginėmis kaukėmis, archyvinė nuotrauka

Kas pasikeis po karantino įvedimo: draudimų sąrašas

(atnaujinta 14:47 2020.10.08)
Įvedus karantiną, mieste ribojamas viešojo transporto intensyvumas, lankytis viešose vietose galima ne didesnėmis nei 2 žmonių grupėmis, o darbas ir mokymasis vyksta nuotoliniu būdu

VILNIUS, spalio 8 — Sputnik. Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, kiekvieną dieną auga COVID-19 atvejų skaičius.

Šiuo metu sunkiausia padėtis susiklostė Raseinių rajono savivaldybėje. Čia per 14 dienų suminis sergamumo rodiklis 100 tūkst. gyventojų siekė 1 108 atvejus, taip pat per pastarąsias 2 savaites buvo nustatyti 4 mirties atvejai, susiję su koronaviruso infekcija.

Dėl nepalankios epidemiologinės situacijos Raseinių rajonas tapo pirmuoju rajonu, kur skelbiamas lokalus karantinas antrosios bangos metu. Karantino režimas truks nuo spalio 9 iki 23 dienos.

Savo ruožtu sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasakojo, kas pasikeis mieste ir kaip karantinas paveiks raseiniškių gyvenimą.

"Žinau, kad sunku, nesinori, bet privalome būti vieningi, stiprūs, nes tik taip galime vėl įveikti šio klastingo viruso plitimą!" — rašo savo Facebook ministras.

Jau nuo rytojaus miesto viešasis transportas kursuos rečiau, o keleiviams bus leidžiama užimti tik sėdimas vietas ne mažesniu kaip 1 metro atstumu.

Lankytis viešose vietose raseiniškiai galės ne didesnėmis nei 2 žmonių grupėmis, išskyrus šeimos narius. Be to, būtina laikytis ne mažesnio nei 2 metrų atstumo tarp žmonių bei vengti tiesioginio fizinio kontakto.

Viešosiose vietose būtina dėvėti veido kaukes ar respiratorius, išskyrus valgant ir geriant viešojo maitinimo vietose, bei paslaugos teikimo metu, kai paslaugos negalima suteikti jos gavėjui būnant su kauke. Žinoma, išimtis ir toliau taikoma negalią turintiems žmonėms bei vaikams iki 6 metų.

Rekomenduojama riboti judėjimą dėl nebūtinų priežasčių, o gyvenamąją vietą palikti tik vykstant į prekybos vietą, darbą, dėl sveikatos priežiūros ar balsuoti artėjančiuose rinkimuose.

Ugdymo ir vaikų priežiūros procesas bei švietimo veikla visose švietimo įstaigose, dienos ir užimtumo centruose perorganizuojama vykdant ugdymo procesą nuotoliniu būdu.

Valstybės ir savivaldybių institucijose, įstaigose, valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse bei privačiame sektoriuje darbas organizuojamas ir klientai aptarnaujami nuotoliniu būdu. Išskyrus, kai būtina atitinkamas funkcijas atlikti darbo vietoje.

Karantino lailotarpiu negali vykti kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigų lankymas ir fizinis lankytojų aptarnavimas, išskyrus aukšto meistriškumo sporto pratybas, draudžiami visi atvirose ir uždarose erdvėse organizuojami renginiai bei susibūrimai.

Viešojo maitinimo įstaigų, restoranų, kavinių, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų, lošimo namų ir lošimo automatų, bingo salonų veikla ribojama ir vykdoma nuo 08:00 iki 24:00.

Ruduo Vilniuje, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владислав Адамовский

Darbo laiko ribojimas netaikomas parduotuvių, kioskų ir kitų prekybos vietų patalpose, teritorijose, bet šalia jų ribojamas pirkėjų ir kitų lankytojų srautas.

Paslaugų teikimo vietose ribojamas lankytojų srautas. Turi būti užtikrinta ne mažiau kaip 10 kv. m ploto paslaugos gavėjui arba vienu metu paslaugos teikiamos ne daugiau kaip vienam paslaugos gavėjui.

Be to, karantino leokotarpiu negalima lankyti gyventojų visose stacionariose socialinių paslaugų įstaigose, šeimynose, grupinio ir bendruomeninio gyvenimo namuose.

Iš viso Lietuvoje nustatyta daugiau nei 5,6 tūkstančio koronaviruso atvejų, 2660 žmonių pasveiko ir 102 mirė.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 35,6 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 1 mln. žmonių.

Tegai:
COVID-19
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (356)
Dar šia tema
Ekspertas: dėl COVID-19 policinių priemonių kol kas nereikia
Lietuvoje keičiasi COVID-19 paveiktų šalių sąrašo sudarymo principai
Raseiniuose "Maxima" dvi savaites nemokamai dalins kaukes
Eurai, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: spalio 22-osios šventės

(atnaujinta 21:54 2020.10.21)
Nuo spalio 22-osios iki metų galo lieka 70 dienų, dienos ilgis — 10 val. 04 min.

Spalio 22 yra 295-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 296-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 70 dienų.

2020 metų spalio 22 dieną saulė teka 08:01, leidžiasi 18:05, dienos ilgis — 10 val. 04 min.

Tarptautinė mikčiojimo supratimo diena

Spalio 22 diena minima Tarptautinė mikčiojimo supratimo diena. Mikčiojimas atsiranda dėl kalbos raumenų spazmų. Gebėjimas kalbėti priklauso nuo trijų kalbos centrų darbo: motorinio — broko, kuris reguliuoja balso aparatą ir valdo tai, kas dalyvauja tariant garsus (judina lūpas, liežuvį), sensorinio — vernikės, kuri padeda išgirsti ir suprasti savo bei kitų kalbą ir asociatyvinio, analizuojančio išgirstą frazę ir numatančio, ką kalbėti toliau. Kad nesutriktų sklandžios kalbos procesas, visi trys centrai turi darniai funkcionuoti perduoti vienas kitam impulsus tuo pačiu metu. Esant per dideliam broko centro aktyvumui, impulsų perdavimas sutrinka, atsiranda kalbos padargų (lūpų, liežuvio, liežuvėlio, minkštojo gomurio) traukuliai, spazmai veido ir kaklo srityse, dėl kurių ir prasideda mikčiojimas — kalbos tempo ir ritmo sutrikimas, pasireiškiantis negebėjimu išsakyti savo minčių; atskirų garsų, skiemenų ar žodžių kartojimu.

Spalio 22 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams >>

Didžiausia tikimybė užkirsti kelią mikčiojimui tada, kai jis tik prasidėjo, apie ketvirtuosius vaiko gyvenimo metus. Tada nuo tėvų operatyvumo priklauso beveik viskas, tačiau jie turi žinoti, ką daryti ir mokėti tai daryti. Šiandien kiekvienas mikčiojantysis gali praeiti kalbos terapiją su matomais rezultatais, jei ji pravedama profesionaliai ir jei pats pacientas į gydymą atsineša didelį pasiruošimą investuoti daug laiko ir ištvermės.

Mikčiojimas dažniausiai pasitaiko tarp ikimokyklinio amžiaus vaikų ir mažėja vyresnio amžiaus grupėse. Didžiausia tikimybė užkirsti kelią mikčiojimui tada, kai jis tik prasidėjo, apie ketvirtuosius vaiko gyvenimo metus.

Maždaug trys žmonės iš tūkstančio mikčioja ir dėl to išgyvena, nepasitiki savimi. Tačiau mikčiojo ir daugybė garsių žmonių, kuriems ši yda nesutrukdė pasiekti to, ko nori: Aristotelis, Niutonas, Čarlzas Darvinas, Vinstonas Čerčilis, Merilin Monro, Briusas Vilisas.

Ši diena Lietuvos istorijoje

1875 metais Gailioniuose, Pakruojo rajone, gimė Kazimieras Paltarokas, vyskupas, teologas, sociologas.

1966 metais Lietuvos, Latvijos ir Estijos okupacijos klausimas pirmą kartą oficialiai buvo keliamas JAV senate.

1988 metais spalio 22–24 dienomis Vilniuje vyko Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio (LPS) Steigiamasis suvažiavimas.

2010 metais Vilniuje iškilmingai atidengta skulptūra "Laisvės kelias", simbolizuojanti gyvą žmonių grandinę, prieš 21 metus sujungusią tris nepriklausomybės siekusias Baltijos valstybes.

2014 metais į Lietuvą iš Vokietijos atgabenta pirmoji eurų banknotų siunta. Eurui įvesti reikalingus 132 mln. vienetų eurų banknotų Lietuvos bankas pasiskolino iš Vokietijos Bundesbanko.

Šiandien savo vardadienį švenčia Aliodija, Donatas, Malvina, Mingedė, Severinas (Severas), Viltaras.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Pasienietis, archyvinė nuotrauka

Pasieniečiai sulaikė, įtariama, Jungtinėje Karalystėje vogtą automobilį

(atnaujinta 20:50 2020.10.21)
Patikros metu paaiškėjo, kad šios transporto priemonės kaip, įtariama, pavogtos nuo spalio pradžios ieškojo Jungtinės Karalystės teisėsauga

VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. Kalvarijos pasieniečiai sulaikė į Lietuvą automobilvežiu gabentą visureigį "BMW X5", praneša Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT).

Incidentas įvyko antradienį. VSAT pareigūnai ties Kalvarijos savivaldybės Salaperaugio kaimu, kelyje Suvalkai–Marijampolė, patikrinti sustabdė ką tik iš Lenkijos įvažiavusį automobilvežį "Mercedes-Benz" su priekaba. Šios transporto priemonės paženklintos lietuviškais registracijos numeriais.

Automobilvežį, kuriuo iš Vakarų Europos buvo gabenamos keturios naudotos mašinos, vairavo 54-erių Klaipėdos rajono gyventojas. Jis yra samdomas transporto priemonių gabenimu užsiimančios įmonės darbuotojas.

Pasieniečiams tikrinant gabentų automobilių dokumentus paaiškėjo, kad 2012 metais pagamintas "BMW X5" paženklintas kitais transporto priemonei priklausančiais angliškais valstybiniais registracijos numeriais. Nuo iš dalies išardyto visureigio taip pat buvo nuluptas lipdukas su kėbulo identifikaciniais numeriais. VSAT pareigūnai nustatė, kad šio visureigio kaip vogto nuo spalio pradžios ieško Jungtinės Karalystės teisėsaugininkai.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Visureigis nukeltas nuo automobilvežio ir saugomas Kalvarijos pasienio užkardoje.

Vairuotoją pasieniečiai apklausė ir leido jam tęsti kelionę bei gabenti kitus automobilius su tvarkingais dokumentais.

VSAT duomenimis, iš viso šiemet pasieniečiai sulaikė 56, įtariama, vogtas transporto priemones.

Tegai:
vogtas automobilis, Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT)
Dar šia tema
Vilkaviškio rajone policija sučiupo neblaivų pasienietį prie vairo
Pasieniečiai sulaikė Kauno rajono gyventoją gabenusį 7500 pakelių cigarečių kontrabandą
Lietuvos pasieniečiai rado 20 tūkst. cigarečių kontrabandą vagone po akmens skalda