Paštas, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: spalio 9-osios šventės

(atnaujinta 20:28 2020.10.08)
Nuo spalio 9-osios iki metų galo lieka 83 dienos, dienos ilgis — 11 val. 01 min.

Spalio 9 yra 282-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 283-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 83 dienos.

2020 metų spalio 1 dieną saulė teka 07:35, leidžiasi 18:36, dienos ilgis — 11 val. 01 min.

Pasaulinė pašto diena

Pasaulinė pašto diena minima spalio 9-ąją — būtent tą dieną 1874 metais buvo įkurta Pasaulinė pašto sąjunga (PPS) — Tautų Sąjungos specializuota institucija tarptautiniams pašto ryšiams organizuoti ir tobulinti. Pašto istorija per palyginti trumpą laiko tarpą nuėjo stulbinančiai progresyvų kelią — nuo pašto karietomis vežiojamų laiškų iki elektroninio pašto, kuriuo laiškas gavėjui išsiunčiamas akimirksniu... Pasaulinę pašto dieną žvilgterėkime į Lietuvos pašto istorijos atkarpą.

1918 metais Lietuvą paskelbus nepriklausoma valstybe, vienu svarbių uždavinių tapo Lietuvos pašto organizavimas. Organizuojant Lietuvos paštą, iniciatyvos ėmėsi lietuviai, buvusieji rusų pašto žinybos tarnautojai ir jau spėjusieji iš Rusijos grįžti į nepriklausomą Lietuvą. Pirmiausia buvo sudaryta Pašto valdyba.

Lietuvos pašto įkūrimo data laikoma 1918 metų lapkričio 16 diena, kai Lietuvos vyriausybė paskyrė pirmąjį Pašto valdybos direktorių. Juo tapo inž. Benediktas Tomaševičius, uoliai pradėjęs organizuoti Lietuvos pašto tinklą. Sudarius Pašto valdybos personalą, buvo atidaryti pašto skyriai apskrities miestuose, jų įgaliotiniams pavedant atidaryti pašto įstaigas mažesniuose miesteliuose.

1919 metų pabaigoje Lietuva jau turėjo tokį paštų tinklą, kuris galėjo tarnauti visuomenei ne blogiau nei caro taikos meto paštai.

Kiti šios dienos įvykiai Lietuvos istorijoje

1850 metais gimė rašytojas, pirmojo lietuviško istorinio romano "Algimantas" autorius gydytojas Vincas Pietaris. Mirė 1902 metais Ustiužnojė (Rusija).

1920 metų išvakarėse pradėjęs Lietuvos puolimą, generolas Liucijanas Želigovskis praktiškai nesutikęs pasipriešinimo užėmė Vilniaus kraštą. Tik rugsėjo pabaigoje iš rusų atgavusi Vilnių Lietuva prarado savo sostinę, kurią atgavo tik 1939 m. Įdomu, kad abu šios "akcijos" organizatoriai — Liucijanas Želigovskis ir Juzefas Pilsudskis (1867–1935) — yra gimę netoli Vilniaus. Pirmasis gimė už 50 km nuo Lietuvos sostinės esančioje Ašmenoje, o antrasis — Zalave (Švenčionių rajone). Be to, yra teigiančių, kad Lenkijos maršalas ir diktatorius Pilsudskis mokėjo lietuviškai.

1988 metais Kaune, Vytauto Didžiojo karo muziejaus bokšte, iškelta Lietuvos trispalvė.

2006 metais Vilniuje, prie Genocido aukų muziejaus, Aukų gatvėje, atidengtas paminklas Lietuvos tremtiniams, žuvusiems 1942–1956 metais Jakutijoje.

2007 metais, minint režisieriaus Juozo Miltinio 100-ąsias gimimo metines, Panevėžyje atidengtas Regimanto Midvikio sukurtas paminklas legendiniam režisieriui.

2012 metais Vilniaus universiteto (VU) Didžiajame kieme atidengtos paminklinės lentos VU rektoriams Juozui Bulavui (1909–1995), Jonui Kubiliui (1921–2011) ir Rolandui Pavilioniui (1944–2006).

Savo vardadienį šiandien švenčia Denys, Diodoras, Diomedas, Dionizas, Dionyzas, Geditas, Kilna, Kilnė, Klementina, Virbutas, Virgailas, Virgailė.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai (107)
Pušelės miške

Ilgapirščiai traukia į miškus: Tauragės rajone pavogta 500 pušelių

(atnaujinta 13:02 2020.10.23)
Kad būtų sumažintas vagysčių pavojus, pareigūnai ragina reguliariai lankytis savo miškuose, bendrauti su girininkijos darbuotojais, su visais, kurie galėtų pastebėti neteisėtą veiką miško valdose

VILNIUS, spalio 23 — Sputnik. Tauragės rajone, Mažonų kaime, esančio miško savininkas informavo, jog pasigedo 500 pušelių, praneša Tauragės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas.

Pasak miško savininko, ilgapirščiai jo miške "darbavosi" spalio 20 dieną. 62-ejų vyriškis nuostolius įvertino 1000 eurų.

Pareigūnai dėl vagystės pradėjo ikiteisminį tyrimą.

Policijos komisariato teigimu, miško vagystės — masinės ir sunkiai išaiškinamos. Dažniausiai vagys lankosi rudenį, žiemą ir pavasarį, kai miške mažiau žmonių.

Nuo 2020 metų pradžios Tauragės apskrities vyriausiajame policijos komisariate registruota 11 ikiteisminių tyrimų dėl medienos vagystės iš miško. Tauragės savivaldybėje užregistruotas 1 ikiteisminis tyrimas, Pagėgių savivaldybėje — 4, iš kurių 2 ištirti, Šilalės savivaldybėje — 4, iš kurių taip pat 2 ištirti, Šilutės savivaldybėje užregistruoti 2 ikiteisminiai tyrimai.

Pareigūnai atkreipia dėmesį į tai, kad vagis vilioja neprižiūrimi miškai. Sumažinti vagysčių pavojų, jų manymu, galima reguliariai lankantis savo miškuose, bendraujant su girininkijos darbuotojais, su visais, kurie galėtų pastebėti neteisėtą veiką jūsų miško valdoje.

Pareigūnai ragina žmones, kurie užklupo medienos vagis nusikaltimo vietoje, pranešti apie tai policijos pareigūnams.

Tegai:
vagystė, miškas, Tauragės rajonas, Lietuva
Dar šia tema
Šilalės rajone išalkę vagys pavogė šokolado ir traškučių
Vilniuje sulaikyti vyrai, įtariami paspirtukų vagystėmis
Vilniuje apiplėštas policininko automobilis
Lietuvos kariuomenės kariai NVSC

NVSC specialistams padės Lietuvos kariuomenės kariai

(atnaujinta 13:49 2020.10.23)
Daugiau kaip 30 savanorių pajėgų karių atliks pirminės atvejų apklausos procedūras ir suves duomenis į sistemas

VILNIUS, spalio 23 — Sputnik. Lietuvos kariuomenė, gavusi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro vadovybės prašymą pasitelkti karius į pagalbą, aktyvavo Taikos meto užduočių operacines pajėgas.

Planuojama pasitelkti 33 Krašto apsaugos savanorių pajėgų karius iš Didžiosios Kovos apygardos 8-os rinktinės Vilniuje.

Литовские военные в Национальном центре общественного здравоохранения (NVSC)
Lietuvos kariuomenės kariai atvyko į NVSC

Šiuo metu kariai ruošiasi padėti centro specialistams atlikti pirminės atvejų apklausos procedūras ir suvesti duomenis į sistemas.

"Tokia pagalba leis NVSC specialistams leis visą dėmesį skirti protrūkių valdymui, duomenų analizavimui, prevencinių priemonių organizavimui ir kitoms savo funkcijoms užtikrinti", — teigama NVSC pranešime.

Dvi artimiausias dienas šie kariai bus apmokomi, o nuo šio šeštadienio 8 val. prasidės praktinis darbas, kurio metu su kariais kartu dirbs paskirtas koordinatorius padėsiantis teoriškai ir praktiškai atlikti jiems paskirtas užduotis, bei teiks rekomendacijas dėl vidaus darbo procedūrų atlikimo.

Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro direktoriaus Roberto Petraičio, Lietuvos kariuomenės pajėgos šiuo metu yra reikalingos tam, kad, augant atvejų skaičiui, ir toliau būtų galima užtikrinti savalaikę ir kokybišką epidemiologinę diagnostiką.

"Šiuo metu didžiausią dėmesį ir resursus skiriame užsikrėtusių asmenų apklausimui, jų kontaktų nustatymui, kad užkirstume kelią infekcijai toliau plisti. Tai mūsų specialistų pagrindinis prioritetas. Vertiname Lietuvos kariuomenės pagalbą, neabejojame, kad jų indėlis leis užtikrinti, jog su užsikrėtusiais žmonėmis bus susisiekta operatyviau, greičiau informuoti galimai rizikingą sąlytį turėję žmonės", — sako Petraitis.

NVSC Vilniaus departamento direktorės, NVSC darbuotojų profesinės sąjungos vadovės Rolandos Lingienės teigimu, šiuo metu kiekvienos papildomos darbo rankos, siekiant atsekti užsikrėtimo grandines, identifikuoti infekcijos šaltinį ir jį izoliuoti, taip užkertant kelią infekcijai toliau plisti, yra aukso vertės.

"Matome augančius skaičius, susirūpinimą keliančias tendencijas. Su turimais žmogiškaisiais ištekliais, kaip jau įrodėme, galime padaryti daug, bet ne tiek, kiek užsikrėtimo atvejus skaičiuojant ne dešimtimis, o šimtais, reikia. Tad visų kolegų vardu dėkoju šalies vadovui už telkiančią lyderystę, kuri kaip niekad reikalinga, o Lietuvos kariuomenės atstovams — už greitą reakciją į pagalbos prašymą, pajėgų mobilizavimą, geranoriškumą", — sako Lingienė.

Nuo pandemijos pradžios patvirtintų ligos atvejų skaičius konkretiems žmonėms Lietuvoje siekia 9104. Sergančių žmonių skaičius yra 4956. Iki šiol nuo koronaviruso mirė 126 žmonės. Per praėjusią parą Lietuvoje koronavirusas nustatytas dar 442 žmonėms.

Nuo spalio 26 dienos karantinas skelbiamas Elektrėnų, Joniškio rajono, Jurbarko rajono, Kelmės rajono, Klaipėdos rajono, Kretingos rajono, Marijampolės, Pasvalio rajono, Plungės rajono, Skuodo rajono, Šiaulių rajono, Švenčionių rajono savivaldybėse. Taip pat pratęsiamas karantinas Raseinių rajono savivaldybėje.

Tegai:
kariai, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC)
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Veryga apie augančius COVID-19 skaičius: situacija blogėja labai greitai
Šalies gyventojams priminta, kaip elgtis susirgus COVID-19
Vilniaus savivaldybė pažadėjo padėti sostinės medikams