Dezinfekcinis skystis, archyvinė nuotrauka

Kaip tinkamai parinkti rankų dezinfekantus vaikams

(atnaujinta 12:06 2020.10.10)
Patarimais taip pat gali pasinaudoti ir suaugusieji, naudojantys rankų dezinfekantus buityje, nors jiems tinkamų dezinfekantų pasirinkimas žymiai didesnis

VILNIUS, spalio 10 — Sputnik. Paskelbtos gairės, kaip tinkamai parinkti rankų dezinfekantus vaikams, rašo Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).

Dezinfekciniai skysčiai — svarbu, tačiau tai nėra pagrindinė infekcijų prevencijos priemonė. Prevencija yra efektyvi tik taikant kompleksines priemones, tai yra rankų plovimą muilu, tinkamą kaukių dėvėjimą ir savalaikį jų pakeitimą, atstumo laikymąsi. Vis dėlto, ne visuomet įmanoma rankas nusiplauti muilu, todėl rankų dezinfekantai — puikus pagalbininkas siekiant išlaikyti gerą rankų higieną.

Biocidiniai produktai yra griežtai reglamentuojami. Svarbu atkreipti dėmesį, kaip šie produktai bus naudojami ir kokia jų sudėtis.

Pagrindinis dėmesys gairėse skirtas rankų dezinfekantų saugai, kai juos naudoja vaikai. Šios gairės yra skirtos tėvams ir ugdymo įstaigų darbuotojams. Patarimais taip pat gali pasinaudoti ir suaugusieji, naudojantys rankų dezinfekantus buityje, nors jiems tinkamų dezinfekantų pasirinkimas žymiai didesnis.

Kada vaikams dezinfekuoti rankas?

Rankų dezinfekantai yra 1 produktų tipo biocidiniai produktai.

Daugumoje atvejų buityje vaikams nebūtina dezinfekuoti rankų, pakanka jas gerai nuplauti.

"Gerai nuplauti" reiškia nuplauti naudojant tinkamą rankų plovimo techniką.

Tačiau ne visada tai įmanoma padaryti, pavyzdžiui, grybaujant, sportuojant, žaidžiant, turistiniame žygyje, naudojantis viešuoju transportu, dalyvaujant masiniuose renginiuose ir pan., kai yra rizika užsikrėsti per nešvarias rankas plintančiais infekciniais susirgimais arba kai infekcija gali būti perduodama įvairiais būdais, įskaitant ir per rankas. Tokiais atvejais rankų dezinfekcija pateisinama.

Įteisinti rankų dezinfekantai

Tiekti Lietuvos rinkai ir naudoti galima tik Lietuvoje autorizuotus (įteisintus) biocidinius produktus.

Įteisintų rankų dezinfekantų yra beveik 200, iš jų apie 70 skirti naudoti buityje.

Naudojant neįteisintus rankų dezinfekantus galima pakenkti naudotojų ir aplinkinių sveikatai bei nepasiekti rezultato — kenksmingų mikroorganizmų sunaikinimo.

Efektyvumas

Visi įteisinti rankų dezinfekantai pakankamai efektyviai naikina įprastai rankų odą užteršiančius mikroorganizmus, įskaitant virusus. Kitas labai svarbus efektyvumo įvertinimo elementas — ekspozicija (laikas, per kurį sunaikinami mikroorganizmai), kuri nustatoma atliekant laboratorinius tyrimus.

Rankų dezinfekanto etiketėje nurodytos ekspozicijos turi būti laikomasi, priešingu atveju nebus ar bus nevisiškaisunaikinti kenksmingi mikroorganizmai.

Ekspozicija turi būti tinkama realiomis naudojimo sąlygomis. Kai vaikai patys dezinfekuojasi rankas, naivu tikėtis, kad jie laikysis etiketėje nurodytos ilgos (pavyzdžiui, 1 ar 3 minučių) ekspozicijos, todėl patartina jiems parinkti dezinfekantus su kuo trumpesne (pavyzdžiui, 15 ar 30 sekundžių) ekspozicija.

Naudojimo būdas

Užpilant. Skystas dezinfekantas iš pakuotės ar dozatoriumi įpilamas į delną.

Užtepant. Gelio konsistencijos dezinfekantas iš pakuotės (dažniausiai tūbelės) ar dozatoriumi įspaudžiamas į delną.

Užpurškiant. Skystas dezinfekantas iš vienkartinės pakuotės arba dozatoriumi purškiamas ant rankų; dalis dezinfekanto patenka į orą.

Šluostant. Rankos šluostomos vienkartine individualia ar atplėšta iš didesnės pakuotės servetėle, sudrėkinta dezinfekantu. Rankos ne tik dezinfekuojamos, nuo jų taip pat nuvalomi ir nešvarumai bei žuvę ar inaktyvuoti mikroorganizmai.

Visi būdai turi savo privalumų ir trūkumų. Tais atvejais, kai maži vaikai savarankiškai, be suaugusiųjų priežiūros, dezinfekuoja rankas, tinkamiausios vienkartinės individualios servetėlės, toliau pagal tinkamumą — gelio konsistencijos dezinfekanto mažos pakuotės, skysto dezinfekanto labai mažos pakuotės.

Vyresniems vaikams savarankiškai dezinfekuojant rankas dar tinka ir didesnės pakuotės bei stacionarieji (pritvirtinti) dozatoriai. Suaugusiųjų priežiūroje tinka visi būdai; kiek mažiau tinkamas yra purškimas mažiems vaikams ant rankų.

Tegai:
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), koronavirusas, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (350)
Dar šia tema
Uždaryta izoliacijai. Kai kuriems bus nelengva balsuoti Lietuvoje
Su COVID-19 užsikrėtusiais Makrono delegacijos nariais nustatyti 26 rizikingi kontaktai
Rusija kuria vaistą pacientams, sergantiems sunkia COVID-19 forma
Tuščia mokyklos klasė

Nuspręsta, kaip mokysis moksleiviai po rudens atostogų

(atnaujinta 15:21 2020.10.21)
Lietuvos moksleiviai savaitę po atostogų mokysis nuotoliniu būdu. Ministrų kabinetas atmeta idėją pratęsti atostogas dviem savaitėmis

VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. Lietuvos vyriausybė nusprendė atsisakyti idėjos pratęsti rudens atostogas dar savaitei. Apie tai buvo pranešta Vyriausybės posėdyje.

Pagal naujausią įsakymą, nuo lapkričio 26 iki lapkričio 1 dienos moksleiviai atostogaus, o tada dar savaitę mokysis nuotoliniu būdu.

Be to, Vyriausybė suskirstė savivaldybes į zonas. Kiekviena iš jų gaus skirtingus patarimus, kaip elgtis plintant koronavirusui.

Naujausiais duomenimis, nuo pandemijos pradžios Lietuvoje nustatyta daugiau kaip 8,2 tūkstančio COVID-19 atvejų, mirė 120 pacientų. Per praėjusią parą buvo pasiektas naujas rekordas — iš viso nustatyta 311 koronaviruso atvejų.

Intensyvūs tyrimai šią savaitę atliekami 19 savivaldybių, įskaitant tokius miestus kaip Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai, Druskininkai, Elektrėnai, taip pat Raseinių, Kelmės, Joniškio, Plungės rajonus.

PSO duomenimis, per pastarąją savaitę pasaulyje koronavirusu užsikrėtusių žmonių skaičius išaugo daugiau nei 2,4 mln. Tai yra didžiausias per septynias dienas nustatytas skaičius nuo pandemijos pradžios. Žuvusiųjų skaičius išaugo daugiau nei 36 tūkstančiais — tai beveik prilygsta praėjusios savaitės rodikliams.

Pirmieji «koronakrizės» smūgiai: kiek europiečių tapo skurdesni
© Sputnik
Pirmieji «koronakrizės» smūgiai: kiek europiečių tapo skurdesni 


L

Tegai:
mokyklos, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (350)
Dar šia tema
Įsigalioja nauji apribojimai keliaujantiems į Kiprą ir Latviją
Kokie COVID-19 apribojimai taikomi vykstantiems į kitas ES šalis lietuviams
Marijampolės meras žada naujus griežtus apribojimus dėl didelio COVID-19 skaičiaus  
Raseiniai

Raseiniuose karantinas pratęstas dviem savaitėms

(atnaujinta 15:28 2020.10.21)
Naujausiais duomenimis, nuo pandemijos pradžios Lietuvoje iš viso nustatyti 8 233 koronaviruso atvejai

VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. Trečiadienį Ministrų kabinetas nusprendė pratęsti Raseiniuose įvestą karantiną dėl susidariusios koronaviruso padėties. Tai buvo aptarta Vyriausybės posėdyje.

Karantinas mieste buvo įvestas spalio 9 dieną ir turėjo baigtis šį penktadienį, tačiau sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teikimu Vyriausybė nutarė karantiną pratęsti.

"Kadangi situacija Raseinių rajono savivaldybė išlieka sudėtinga, nors rodiklis ir yra gerėjantis, išlieka labai aukštas lyginant su kitomis savivaldybėmis. Todėl suderinus su Raseinių rajono savivaldybe yra siūloma <...>, kad karantino režimo trukmė yra nustatoma iki lapkričio 6 dienos 24 val.", — sakė Veryga.

Anksčiau miesto savivaldybė pranešė, kad sergamumas koronavirusu Raseinių krašte išlieka didžiausias Lietuvoje. Ypač sunki padėtis yra Blinstrubiškių socialinės globos namuose, kur yra didžiausias ligos protrūkis regione.

Trečiadienio duomenimis, nuo pandemijos pradžios respublikoje iš viso nustatyta 8 239 COVID-19 atvejai, 4483 žmonės serga, 3599 pasveiko, nuo infekcijos mirė 120 žmonės. Per pastarąją dieną buvo užfiksuotas naujas rekordas — nustatyta 311 koronaviruso atvejų.

Šią savaitę, nuo spalio 19 dienos iki spalio 25 dienos imtinai, Raseinių, Kelmės, Šiaulių, Joniškio, Švenčionių, Plungės, Radviliškio, Skuodo, Kauno, Šilalės, Šakių, Vilniaus ir Trakų rajonų, taip pat Elektrėnų, Druskininkų, Šiaulių, Klaipėdos, Kauno ir Vilniaus miestų gyventojams bus intensyviau atliekami tyrimai dėl koronaviruso (COVID-19). Šiose 19 savivaldybių fiksuojamas didesnis sergamumas negu kitose Lietuvos savivaldybėse.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 40,4 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 1,1 mln. žmonių.

Tegai:
karantinas, koronavirusas, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (350)
Dar šia tema
Lietuviai įspėjami apie izoliacijos pokyčius vykstantiems į Daniją, Estiją, Nyderlandus
Virusologas įvardijo kategoriją žmonių, kuriems nepadės vakcina COVID-19
Nuspręsta, kaip mokysis moksleiviai po rudens atostogų
Jensas Stoltenbergas

NATO patvirtino planus sukurti naują kosminį centrą Vokietijoje  

(atnaujinta 13:43 2020.10.21)
Stoltenbergas paaiškino, kad tai bus centras, kuris teiks NATO paramą iš palydovų vaizdų ir leis dalytis informacija apie galimas aljanso narių palydovų grėsmes

VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas patvirtino aljanso planus įkurti kosminį centrą Ramšteino bazėje Vokietijoje, praneša RIA Novosti.

NATO gynybos ministrai spalio 22–23 dienomis surengs vaizdo konferencijų susitikimą. NATO generalinis sekretorius Stoltenbergas pirmininkaus virtualiam ministrų susitikimui.

"Konkurencija kosmose kasmet auga, o tokios šalys kaip Rusija ir Kinija kuria sistemas, kurios gali apakinti, išjungti ar numušti palydovus. Kosmosas yra būtinas mūsų gebėjimui naršyti, bendrauti ir sužinoti apie raketų paleidimą. palydovinis ryšys. Tikiuosi, kad rytoj ministrai susitars dėl naujo NATO kosmoso centro, kuriam vadovaus NATO oro pajėgų vadovybė, įkūrimo Ramšine, Vokietijoje", — sakė jis.

Stoltenbergas paaiškino, kad tai bus centras, kuris teiks NATO paramą iš palydovų vaizdų ir leis dalytis informacija apie galimas aljanso narių palydovų grėsmes. Jis taip pat pabrėžė, kad "nėra kalbama apie kosminės erdvės militarizavimą".

Tegai:
kosmosas, Vokietija, Jensas Stoltenbergas, NATO
Dar šia tema
Ekspertas: Baltijos regione numatomas rimtas NATO kariuomenės pasirengimas
Pentagonas nori nuolat laikyti mechanizuotąją brigadą šalia Rusijos sienų