Ekspertas dirba nusikaltimo vietoje

Žudiką nustatyti padėjo pirmą kartą Lietuvoje pritaikytas kraujo pėdsakų rašto tyrimas

(atnaujinta 16:52 2020.10.15)
Kraujo pėdsakų rašto tyrimas gali padėti nustatyti nusikaltimo aplinkybes ir atkurti įvykius nusikaltimo vietoje, gali padėti patvirtinti arba atmesti liudytojų, įtariamųjų, nukentėjusiųjų parodymus

VILNIUS, spalio 15 — Sputnik. Lietuvoje pritaikytas naujas kriminalistinis metodas — kraujo pėdsakų rašto tyrimas, padėjo identifikuoti nužudymu įtariamą asmenį, praneša Šiaulių apskrities vyriausiasis policijos komisariato spaudos tarnyba.

Šiaulių apskrities policijos Sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai kartu su ikiteisminį tyrimą kuruojančia prokurore baigė tirti ir teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje kolegos nužudymu kaltinamas 50-metis Pakruojo rajono gyventojas.

Balandžio 11-osios naktį pagal iškvietimą į Pakruojo rajone esantį Guostagalio kaimą atvykę policijos pareigūnai viename gyvenamajame name rado du vyrus. Vienas jų buvo neblaivus, o kitas gulėjo fotelyje be gyvybės ženklų su peiliu krūtinėje.

Tyrimo duomenimis, vyrai, susitikę po darbų, vakarojo ir vartojo alkoholį. Namo šeimininkui, kuris pats ir iškvietė pareigūnus, nustatytas 2,48 promilių girtumas. Jis teigė nežinantis, kas galėjo atsitikti nukentėjusiajam, nes nieko neprisimena, kadangi miegojo. Vyras tikino, jog jie nebuvo susipykę.

Ikiteisminio tyrimo metu buvo tiriamos įvairios mirties versijos, tarp jų ir savižudybė. Savižudybės versija buvo atmesta po specialistų tyrimo, kuris paneigė faktą, kad asmuo galėjo susižaloti pats. Šį tyrimą atliko Šiaulių apskrities VPK Kriminalistinių tyrimų tarnybos specialistai kartu su kolegomis iš Lietuvos policijos Kriminalistinių tyrimų centro. Jie pirmą kartą atliko iki šiol mūsų šalyje dar nenaudotą kriminalistinį metodą — kraujo pėdsakų rašto tyrimą.

Kraujo pėdsakų rašto tyrimas gali padėti nustatyti nusikaltimo aplinkybes ir atkurti įvykius nusikaltimo vietoje, pavyzdžiui, smūgiai, suduoti stovinčiam ar gulinčiam asmeniui, kiek smūgių suduota ir panašiai. Kraujo pėdsakų ant drabužių tyrimas gali padėti patvirtinti arba atmesti liudytojų, įtariamųjų, nukentėjusiųjų parodymus. Pavyzdžiui, galima nustatyti, ar kraujo pėdsakai ant įtariamojo drabužių atitinka įtariamojo asmens parodymus įvykio vietoje (siekiant nustatyti, kur asmuo buvo ir ką darė nusikaltimo vietoje).

Taigi, atliktas nukentėjusiojo ir įtariamojo kraujo pėdsakų rašto tyrimas šioje nužudymo byloje padėjo nustatyti, kad nukentėjusysis buvo nužudytas sugėrovo, tai yra, namo šeimininko, nors pastarasis tyrėjams dėl buvusio girtumo nesuteikė jokios informacijos apie įvykį.

Už šį nusikaltimą Baudžiamasis kodeksas numato laisvės atėmimą nuo 7 iki 15 metų.

Tegai:
Lietuva, policija, nužudymas
Dar šia tema
Latvijoje nužudytas garsus advokatas
Panevėžio rajone rastas moters kūnas, įtariamasis sulaikytas
Istorikas Sokolovas pripažįsta savo kaltę dėl absolventės nužudymo
Eurai, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: spalio 22-osios šventės

(atnaujinta 21:54 2020.10.21)
Nuo spalio 22-osios iki metų galo lieka 70 dienų, dienos ilgis — 10 val. 04 min.

Spalio 22 yra 295-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 296-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 70 dienų.

2020 metų spalio 22 dieną saulė teka 08:01, leidžiasi 18:05, dienos ilgis — 10 val. 04 min.

Tarptautinė mikčiojimo supratimo diena

Spalio 22 diena minima Tarptautinė mikčiojimo supratimo diena. Mikčiojimas atsiranda dėl kalbos raumenų spazmų. Gebėjimas kalbėti priklauso nuo trijų kalbos centrų darbo: motorinio — broko, kuris reguliuoja balso aparatą ir valdo tai, kas dalyvauja tariant garsus (judina lūpas, liežuvį), sensorinio — vernikės, kuri padeda išgirsti ir suprasti savo bei kitų kalbą ir asociatyvinio, analizuojančio išgirstą frazę ir numatančio, ką kalbėti toliau. Kad nesutriktų sklandžios kalbos procesas, visi trys centrai turi darniai funkcionuoti perduoti vienas kitam impulsus tuo pačiu metu. Esant per dideliam broko centro aktyvumui, impulsų perdavimas sutrinka, atsiranda kalbos padargų (lūpų, liežuvio, liežuvėlio, minkštojo gomurio) traukuliai, spazmai veido ir kaklo srityse, dėl kurių ir prasideda mikčiojimas — kalbos tempo ir ritmo sutrikimas, pasireiškiantis negebėjimu išsakyti savo minčių; atskirų garsų, skiemenų ar žodžių kartojimu.

Spalio 22 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams >>

Didžiausia tikimybė užkirsti kelią mikčiojimui tada, kai jis tik prasidėjo, apie ketvirtuosius vaiko gyvenimo metus. Tada nuo tėvų operatyvumo priklauso beveik viskas, tačiau jie turi žinoti, ką daryti ir mokėti tai daryti. Šiandien kiekvienas mikčiojantysis gali praeiti kalbos terapiją su matomais rezultatais, jei ji pravedama profesionaliai ir jei pats pacientas į gydymą atsineša didelį pasiruošimą investuoti daug laiko ir ištvermės.

Mikčiojimas dažniausiai pasitaiko tarp ikimokyklinio amžiaus vaikų ir mažėja vyresnio amžiaus grupėse. Didžiausia tikimybė užkirsti kelią mikčiojimui tada, kai jis tik prasidėjo, apie ketvirtuosius vaiko gyvenimo metus.

Maždaug trys žmonės iš tūkstančio mikčioja ir dėl to išgyvena, nepasitiki savimi. Tačiau mikčiojo ir daugybė garsių žmonių, kuriems ši yda nesutrukdė pasiekti to, ko nori: Aristotelis, Niutonas, Čarlzas Darvinas, Vinstonas Čerčilis, Merilin Monro, Briusas Vilisas.

Ši diena Lietuvos istorijoje

1875 metais Gailioniuose, Pakruojo rajone, gimė Kazimieras Paltarokas, vyskupas, teologas, sociologas.

1966 metais Lietuvos, Latvijos ir Estijos okupacijos klausimas pirmą kartą oficialiai buvo keliamas JAV senate.

1988 metais spalio 22–24 dienomis Vilniuje vyko Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio (LPS) Steigiamasis suvažiavimas.

2010 metais Vilniuje iškilmingai atidengta skulptūra "Laisvės kelias", simbolizuojanti gyvą žmonių grandinę, prieš 21 metus sujungusią tris nepriklausomybės siekusias Baltijos valstybes.

2014 metais į Lietuvą iš Vokietijos atgabenta pirmoji eurų banknotų siunta. Eurui įvesti reikalingus 132 mln. vienetų eurų banknotų Lietuvos bankas pasiskolino iš Vokietijos Bundesbanko.

Šiandien savo vardadienį švenčia Aliodija, Donatas, Malvina, Mingedė, Severinas (Severas), Viltaras.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Pasienietis, archyvinė nuotrauka

Pasieniečiai sulaikė, įtariama, Jungtinėje Karalystėje vogtą automobilį

(atnaujinta 20:50 2020.10.21)
Patikros metu paaiškėjo, kad šios transporto priemonės kaip, įtariama, pavogtos nuo spalio pradžios ieškojo Jungtinės Karalystės teisėsauga

VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. Kalvarijos pasieniečiai sulaikė į Lietuvą automobilvežiu gabentą visureigį "BMW X5", praneša Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT).

Incidentas įvyko antradienį. VSAT pareigūnai ties Kalvarijos savivaldybės Salaperaugio kaimu, kelyje Suvalkai–Marijampolė, patikrinti sustabdė ką tik iš Lenkijos įvažiavusį automobilvežį "Mercedes-Benz" su priekaba. Šios transporto priemonės paženklintos lietuviškais registracijos numeriais.

Automobilvežį, kuriuo iš Vakarų Europos buvo gabenamos keturios naudotos mašinos, vairavo 54-erių Klaipėdos rajono gyventojas. Jis yra samdomas transporto priemonių gabenimu užsiimančios įmonės darbuotojas.

Pasieniečiams tikrinant gabentų automobilių dokumentus paaiškėjo, kad 2012 metais pagamintas "BMW X5" paženklintas kitais transporto priemonei priklausančiais angliškais valstybiniais registracijos numeriais. Nuo iš dalies išardyto visureigio taip pat buvo nuluptas lipdukas su kėbulo identifikaciniais numeriais. VSAT pareigūnai nustatė, kad šio visureigio kaip vogto nuo spalio pradžios ieško Jungtinės Karalystės teisėsaugininkai.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Visureigis nukeltas nuo automobilvežio ir saugomas Kalvarijos pasienio užkardoje.

Vairuotoją pasieniečiai apklausė ir leido jam tęsti kelionę bei gabenti kitus automobilius su tvarkingais dokumentais.

VSAT duomenimis, iš viso šiemet pasieniečiai sulaikė 56, įtariama, vogtas transporto priemones.

Tegai:
vogtas automobilis, Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT)
Dar šia tema
Vilkaviškio rajone policija sučiupo neblaivų pasienietį prie vairo
Pasieniečiai sulaikė Kauno rajono gyventoją gabenusį 7500 pakelių cigarečių kontrabandą
Lietuvos pasieniečiai rado 20 tūkst. cigarečių kontrabandą vagone po akmens skalda