SS veteranų maršas Rygoje, archyvinė nuotrauka

Latvių esesininkai po karo susivienijo į "miško brolių" gaujas

(atnaujinta 16:19 2020.10.17)
Latvijos budeliai, kurie Didžiojo Tėvynės karo metu dalyvavo civilių genocide SS gretose, po karo susivienijo į "miško brolių" gaujas ir, vadovaujami buvusių nacių diversantų, tęsė sistemingą terorą prieš Latvijos TSR gyventojus

VILNIUS, spalio 17 — Sputnik. Apie Latvijos budelių nusikaltimus liudija Vladimiro srities FSB valdybos archyvinė medžiaga, su kuria susipažino RIA Novosti.

Visų pirma, kalbama apie kaltinamąją išvadą, kurią 1948 metų gruodžio mėnesį Latvijos TSR valstybės saugumo ministerija paskelbė beveik 20 žmonių atžvilgiu. Jie buvo apkaltinti išdavyste, teroro aktų vykdymu ir raginimais nuversti valstybės santvarką.

Diversijos, teroras ir masinės žudynės

Kaip pažymima kaltinime, po nacistinės Vokietijos pralaimėjimo Kuršo (vakarinėje Latvijos dalyje) teritorijoje liko daug nacių budelių, diversantų ir teroristų. Patekę į nelegalią padėtį, jie susivienijo į gaujas, siekdami tęsti kovą su TSRS.

Viena iš šių gaujų veikė Kuldygos ir kai kurių kitų Kuršo apskričių teritorijoje. Jai vadovavo Juris Krustas, buvęs žvalgybos ir sabotažo organizacijos "SS Jagdverband — Ostland" narys. Organizacijoje veikė latvių junginių, priklausančių Kuršo vokiečių kariuomenės grupuotei, nariai, karinės-fašistinės organizacijos "Aizsargai" nariai, policija ir vokiečių bendrininkai. Didžioji dauguma jų buvo apmokyti vokiečių žvalgybos mokyklose ir specialiuose kursuose Latvijos SS legiono būstinėje.

1947–1948 metais prie Krusto gaujos prisijungė buvę nacių policijos pareigūnai Janis Štrausas ir Arvidas Freimanis bei sovietų armijos dezertyras Vikentijus Papinšas.

Vien per šiuos dvejus metus Krusto gauja įvykdė daugiau nei 50 teroro išpuolių. 1947 metų gegužę banditai nužudė milicijos pareigūną, rugpjūtį — sovietų armijos karininką Zaikovą, o rugsėjį ketino sunaikinti Latvijos TSR valstybinių ūkių ministrą Vacietį, tačiau per klaidą užpuolė Latvijos SSR Valstybės saugumo ministerijos automobilį ir nužudė vieną žmogų.

Lapkričio mėnesį Krusto banditai užpuolė gyvenvietę Kuldygos apskrityje, kur nužudė valsčiaus vykdomojo komiteto pirmininką, rajono policijos pareigūną ir tris sovietinius aktyvistus, sužeidė šešis žmones, iš kurių du vėliau mirė.

1948 metų balandžio mėnesį ta pati gauja žiauriai pakorė kaimo tarybos pavaduotoją, nušovė deputatą ir du komjaunimo narius.

Gegužės pradžioje Freimanis paliko Krusto gaują ir suorganizavo savo teroristinę grupuotę, į kurią perėjo Štrausas ir Papinšas. Birželio mėnesį Freimanio gaują neutralizavo Latvijos MGB.

Savanoriškas kelias į budelius

Kaltinamajame akte buvo pateikta išsami informacija apie banditų biografiją.

Karo metu Freimanis tarnavo nacių baudžiamuosiuose organuose. 1941 metų birželio mėnesio pabaigoje jis savanoriškai prisijungė prie sukarintos organizacijos "Samoochrana". Ją sudarė latviai, kurie tarnavo naciams ir dalyvavo civilių žudynėse okupuotose sovietinėse teritorijose.

Be stogo virš galvos likę Stalingrado gyventojai, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Яков Рюмкин

Po "Samochrana" pertvarkymo, Freimanis buvo paskirtas į policiją. "Tarnaudamas policijoje, Freimanis ne kartą dalyvavo masinėse žydų tautybės sovietų piliečių ir sovietų aktyvistų sušaudymuose. 1941 metų liepos–rugpjūčio mėnesiais, jam tiesiogiai dalyvaujant, buvo sušaudyta per 500 sovietų piliečių", — sakoma kaltinime.

Po nacių pralaimėjimo Freimanis pateko į nelegalią padėtį ir 1946 metų gruodžio mėnesį prisijungė prie gaujos, kuriai vadovavo buvęs "SS Jagdverband — Ostland" vadovas, hauptšturmfiureris SS Borisas Jankavas. Kartu su šia gauja Freimanis ne kartą dalyvavo žmogžudystėse, apiplėšimuose ir kituose nusikaltimuose.

Kalbant apie Janį Štrausą, jis 1941 metais taip pat savanoriškai prisijungė prie "Samoochranos" ir ne kartą dalyvavo masiniuose žydų sušaudymuose.

"Taigi, 1941 metų birželio pabaigoje Štrausas dalyvavo žydų grupės, kurioje buvo iki 150 žmonių, įskaitant senus žmones, įvairaus amžiaus moteris ir vaikus, sušaudyme", — sakoma kaltinamajame akte. Tų pačių metų rudenį, po "Samoochranos" reorganizavimo, Štrausas pradėjo dirbti SD saugumo tarnyboje, saugoti koncentracijos stovyklas, taip pat keletą kartų dalyvavo sovietų patriotų sušaudyme.

Kaltinamajame akte taip pat pateikiama informacija apie Vikentijų Papinšą. 1944 metais jis savanoriškai įstojo į SS legioną ir dalyvavo mūšiuose prieš sovietų karius. Po karo Papinšas kurį laiką praleido karo belaisvių stovykloje, o 1946 metais jis buvo įtrauktas į sovietų armijos gretas, iš kur vėliau dezertyravo.

Krusto-Freimanio gaujos byloje dalyvavo daugiau nei dešimt bendrininkų, tarp jų — Matis Donis ir Janis Ogulis. Karo metais Donis tarnavo "Samoochranoje", dalyvavo sovietų piliečių areštuose ir sušaudymuose, vykdė saugumo ir patruliavimo tarnybą. Ogulis taip pat buvo "Samoochranos" narys, saugojo karinius objektus vokiečių užnugaryje ir atliko kitas policijos funkcijas.

Daug budelių iš "Samoochranos" tarnavo Latvijos SS legione, kuris yra susijęs su daugybe karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui.

Tai, visų pirma, baudžiamoji operacija "Zimneje volšebstvo" (liet. "Žiemos magija"), įvykdyta 1943 metų vasario–kovo mėnesiais Pskovo srityje ir Baltarusijos šiaurėje. Tada budeliai sunaikino šimtus kaimų ir nužudė tūkstančius civilių.

Latvijos budeliai veikė ir kituose TSRS regionuose. Praėjusių metų gegužę Tyrimų komitetas iškelė baudžiamąją bylą dėl 1941–1943 m. genocido fakto Žestianajos Gorkos ir Čiornojės kaimuose, Novgorodo srityje.

Tegai:
naciai, Latvija
Dar šia tema
Aleksandras Bastrykinas: kol kas neonacizmas ir revanšizmas, matyt, negąsdina Europos
Kaune išniekintas Holokausto aukų paminklas
Kur tikroji grėsmė Lietuvai: "komunizmo viruse" ar fašizmo reabilitavime?
Šeima

Spalio 31 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 17:49 2020.10.30)
Šios dienos horoskopas Vėžiams pataria nepasikliauti jiems sakom informacija, Svarstyklės neturėtų priimti skubotų sprendimų, Žuvys nederėtų žadėti to, ko negalės išpildyti

Rytojaus horoskopas puikiai tinka kūrybinėms idėjoms ir nestandartiniams sprendimams įgyvendinti. Pasinaudokite tuo, kad pažvelgtumėte į pažįstamus dalykus nauju kampu, pateiktumėte elegantišką sudėtingos problemos sprendimą arba rastumėte šmaikščią išeitį iš kasdienės situacijos. Apskritai kūrybiškumas ir išradingumas rytoj bus geriausi, todėl ši diena žada suteikti įžvalgumo ir daug įdomių atradimų. Atminkite, kad vien noras ką nors padaryti rytoj yra pusė darbo.

Avinas (03.21-04.20) Jums labiau rūpės asmeniniai reikalai. Neskubėkite pasidalinti geromis naujienomis su žmonėmis, kurie jūsų nesupranta. Neduokite pažadų, kurių negalėsite įvykdyti. O jei įsipareigojote, tai ir padarykite.

Jautis (04.21-05.21) Pinigų trūkumas gali tapti problemine tema. Galbūt jūsų poreikis pramogoms padidės arba išleisite daug pinigų dovanoms ir renginių organizavimui. Norint išvengti klaidų, kurios jums brangiai kainuos, geriau vengti neplanuotų išlaidų.

Dvyniai (05.22-06.21) Išsikelkite realius tikslus ir nekelkite kartelės į nepasiekiamą aukštį. Gali būti, kad kolegos padės įgyvendinti planus, tačiau jūs savo ruožtu jų nenuvilkite. Galite palepinti save ir išleisti pinigus pramogoms. Tai tinkamas metas pagražinti savo namus.

Vėžys (06.22-07.22) Šiuo metu padidės melagingos informacijos dalis, kurią nebus lengva atpažinti, ir tuo remdamiesi rizikuojate padaryti klaidų. Neturėtumėte pasitikėti duotais pažadais. Be to, tai nėra pats geriausias laikas susisiekti su oficialiomis institucijomis.

Liūtas (07.23-08.23) Profesionaliai diena bus vaisinga. Sudarykite veiksmų planą ir pradėkite spręsti prioritetus. Atsakingas požiūris į verslą leis įveikti visas kliūtis. Susitikimai, kelionės ir romantiški nuotykiai bus sėkmingi. Pabandykite namuose susitvarkyti daiktus, išmeskite nereikalingus daiktus.

Mergelė (08.24-09.22) Jums nevalia atsipalaiduoti, kitaip rizikuojate prarasti savo pozicijas verslo srityje. Venkite ginčų su vadovybe ir kolegomis. Aplenkite tuos, kurie nuolat skundžiasi. Atkreipkite dėmesį į savo sveikatos būklę, susilaikykite nuo alkoholio vartojimo.

Svarstyklės (09.23-10.22) Darbe didesnių pokyčių nenumatoma. Sunkius klausimus reikėtų atidėti. Geriau daryti tai, kas jums duota, be didelių pastangų. Nepriimkite skubotų sprendimų. Dalyvaukite rengiant ateities planus, tačiau per anksti juos įgyvendinti. Neužmegzkite naujų pažinčių su priešingos lyties atstovais.

Skorpionas (10.23-11.21) Parodykite daugiau iniciatyvos šią dieną. Bet jei kelyje pasirodo neįveikiama siena, nebandykite pralaužti jos. Geriau darykite tai, ką galite. Venkite konfliktų. Galima gauti įdomių pasiūlymų. Optimizmas ir pasitikėjimas savimi padės rasti naujų sąjungininkų.

Šaulys (11.22-12.21) Šiuo laikotarpiu rekomenduojama sudaryti planus ir pradėti naujus projektus, išdėstyti naujas idėjas, kruopščiai išanalizuoti tiek ateinančio laikotarpio problemas, tiek problemas, kurios liko neišspręstos.

Ožiaragis (12.22-01.20) Dabar verta išeiti iš aklavietės tiek darbe, tiek meilės santykiuose. Žvaigždės rekomenduoja drąsius eksperimentus, kurie duos įspūdingų rezultatų. Norėdami sėkmės visuose frontuose, atlikite nedidelius pertvarkymus arba pradėkite atnaujinimus namuose. Pabandykite atnaujinti santykius su žmonėmis, kuriuos įžeidėte dėl savo neatidumo.

Vandenis (01.21-02.19) Jums atėjo klestintis laikotarpis, kuris daug ką pakeis į gerąją pusę. Jūsų nuomonė bus įvertinta vadovybės, todėl nedvejodami pateikite naujų pasiūlymų. Šiandien galimi įrangos, buitinės technikos gedimai, taip pat nerekomenduojama spręsti finansinių klausimų ir skolintis pinigų.

Žuvys (02.20-03.20) Reikalai vystysis ne taip, kaip norite. Deja, vargu ar pavyks paveikti jų eigą. Geriau nesikišti į procesą, dauguma bėdų išnyks savaime. Neduokite sau jokių pažadų ir per daug nepasikliaukite kitų žodžiais.

Tegai:
horoskopas
Oro gynybos sistema NASAMS, archyvinė nuotrauka

Lietuvos kariuomenei perduota vidutinio nuotolio oro gynybos sistema NASAMS

(atnaujinta 18:03 2020.10.30)
Iki 2021 metų bus baigtas personalo rengimas ir pradėta ginkluotės integracija į bendrą NATO oro gynybos sistemą

VILNIUS, spalio 30 — Sputnik. Lietuvos kariuomenei penktadienį buvo oficialiai perduota vidutinio nuotolio oro gynybos sistema NASAMS, praneša kariuomenės spaudos tarnyba.

Po sėkmingo sistemos testavimo tai patvirtinantį dokumentą Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Oro gynybos batalione spalio 30 dieną pasirašė Krašto apsaugos ministerijos ir NASAMS gamintojos Norvegijos kompanijos "Kongsberg" atstovai. Ši sistema į Lietuvos kariuomenės Oro gynybos batalioną iš Norvegijos buvo atgabenta šią vasarą.

Kaip pažymėjo krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, su NASAMS kariomenė įsigijo sukomplektuotą ir integruotą vidutinio nuotolio oro gynybos pajėgumą, kurio trūko ir kurio iki šiol šalis neturėjo.

"Su šios sistemos atėjimu sustiprėjo Lietuvos oro erdvės gynyba, toliau yra stiprinamas atgrasymas. Apjungiant visus bendros gynybos sistemos komponentus į vieną visumą, mes galime pasiekti gerą rezultatą, kuris privers potencialius priešininkus permąstyti savo ketinimus, o mums tai suteiks daugiau saugumo bei veiksmų laisvės", — pabrėžia Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdemaras Rupšys.

NASAMS — plačiausiai naudojama vidutinio nuotolio oro gynybos sistema NATO valstybėse. Lietuvos kariuomenės įsigyta sistema yra pati naujausia — trečiosios kartos NASAMS (NASAMS 3) naudotojos šiuo metu yra tik Lietuvos ir sistemos gamintojų — Norvegijos — kariuomenės.

Įsigytąją sistemą sudaro šie komponentai: ugnies valdymo centrai, raketsvaidžiai, ryšio įranga ir kt. Perkant šią sistemą modernizuota ir šiuo metu Lietuvos kariuomenėje naudojama artimojo nuotolio oro gynybos sistema RBS-70 — abi sistemos bus integruotos į bendrą Lietuvos oro gynybos skydą.

Planuojama, kad iki 2021 metų bus baigtas personalo rengimas ir pradėta ginkluotės integracija į vieningą NATO oro gynybos sistemą.

Daugelis ekspertų mano, kad Vakarų šalys naudojasi isterija dėl "Rusijos grėsmės" kaip priedanga įgyvendindamos savo planus, visų pirma siekdamos telkti NATO ginklus ir kontingentus prie Rusijos Federacijos sienų.

Rusijos vadovybė ne kartą pabrėžė, kad Maskva nesiruošia nieko pulti ir kad Vakarų karinio bloko šalys naudojasi kalbomis apie "galimą Rusijos agresiją" bei kursto antirusišką isteriją.

Tegai:
NATO, kariuomenė
Dar šia tema
Lietuvos kariai testuoja NASAMS sistemos komponentus
Lietuvą pasiekė oro gynybos sistemos NASAMS
Nausėda: NASAMS sistemos elementai Lietuvoje bus išbandyti rugsėjį
Barselona

Barselona taps Europos miškų sostine 2022 metais

(atnaujinta 09:02 2020.10.30)
Pagrindinis Europos miškų sostinės tikslas yra atkreipti gyventojų ir specialistų dėmesį į miškų ir biologinės įvairovės išsaugojimo klausimus

VILNIUS, spalio 30 — Sputnik. 2022 metais Barselona taps Europos miškų sostine, dabar šį titulą turi Vokietijos miestas Bona, praneša "EuroPulse".

Titulą Europos miškų institutas (EFI) skiria nuo 2014 metais. Bėgant metams, jį turėjo Bilbao, Viena, Oslas, 2015 metais — Sankt Peterburgas, o kitais metais jis bus skirtas Prahai.

Dėl šio titulo su Barselona varžėsi Madridas, Sorija (Ispanija) ir Novi Sadas (Serbija).

Pagrindinis Europos miškų sostinės tikslas yra atkreipti gyventojų ir specialistų dėmesį į miškų ir biologinės įvairovės išsaugojimo klausimus.

Tegai:
miškas, Barselona
Dar šia tema
Mokslininkai išsiaiškino, kokie dumbliai galėjo sukelti taršą Kamčiatkoje
Lietuvos bankas pranešė, kad karantino metu išaugo elektroninių mokėjimų svarba