An-24 bendrovės Aeroflot, archyvinė nuotrauka

Bilietas į vieną pusę: kaip lietuvis TSRS užgrobė keleivinį lėktuvą

(atnaujinta 16:58 2020.10.17)
Prieš 50 metų du lietuviai nusprendė pasprukti iš TSRS ir šiais tikslais užgrobė iš Batumio į Suchumį skridusį keleivinį lėktuvą

VILNIUS, spalio 17 — Sputnik. Reguliarus skrydis, šaudymas viduje, sprogimo grėsmė ir stiuardesės mirtis — prieš 50 metų Lietuvoje gimę tėvas ir sūnus Pranas ir Algirdas Brazinskai užgrobė sovietinį keleivinį lėktuvą An-24, reikalaudami juos nugabenti į Turkiją. Įgula pakluso. Pagrobėjai nepatyrė pelnytos bausmės, o po kelerių metų išvis pabėgo į JAV. Sovietų valdžiai taip ir nepavyko pasiekti jų ekstradicijos. Apie įvykių raidą ir tolesnį pagrobėjų likimą skaitykite RIA Novosti autoriaus Nikolajaus Protopopovo straipsnyje.

"Karininkas" ir paauglys

1970 metų spalio 15 dieną An-24, kaip įprasta, atliko pusvalandžio trukmės skrydį maršrutu Batumis–Suchumis. Lėktuve buvo keturiasdešimt keturi keleiviai ir penki įgulos nariai. Staiga karininko uniforma apsirengęs vyras, skridęs su savo paaugliu sūnumi, pas save pasikvietė stiuardesę — devyniolikmetę Nadeždą Kurčenką — ir įteikė jai popierinį voką, kad ši perduotų orlaivio vadui.

Mergina iškart įtarė, kad kažkas negerai. Ji atidarė paketą ir perskaitė užrašą: teroristas įsakė pilotams pakeisti maršrutą ir nutraukti radijo ryšį su antžeminėmis tarnybomis. Priešingu atveju visi mirs. Tais metais nebuvo aiškių nurodymų, kaip elgtis tokiose situacijose. Nadežda puolė prie kabinos.

"Pareigūnas" ir jo sūnus griebė šautuvus ir pistoletus. Kurčenka užstojo jiems kelią, bandė atimti ginklą. Pasigirdo šūviai. Stiuardesė krito. Paauglys šovė keleivių, kurie skubėjo padėti skrydžio palydovei, kryptimi. Laimei, kulkos į nieką nepataikė, jos tiesiog pažeidė apdangą. Žmonės grįžo į savo vietas. Norėdamas dar labiau įbauginti, paauglys atlapojo apsiaustą ir parodė prie diržo pririštas granatas.

Tuo tarpu Brazinskas vyresnysis įsiveržė į pilotų kabiną ir vėl pradėjo šaudyti. Vėliau lėktuvo apdangoje buvo suskaičiuota apie dvidešimt skylių. Orlaivio vadas Georgijus Čachrakija buvo sužalotas, kulka pažeidė jam stuburą, taip pat buvo sužeistas šturmanas ir skrydžio mechanikas. Antram pilotui pasisekė: kulka įstrigo sėdynės atloše. Grasindami susprogdinti lėktuvą, Brazinskai įsakė įgulai vykti į Turkiją. 

Lakūnai bandė tempti laiką ir nusileisti sovietiniame kariniame aerodrome, tačiau banditai greitai suprato jų planą ir privertė įgulą vėl kilti. Nenorėdami būti sušaudyti Turkijos oro gynybos ginklais, pilotai perdavė SOS signalą. Lėktuvas kirto sieną nedideliame aukštyje ir nusileido Trabzono oro uoste.

Открытие памятника бортпроводнице Надежде Курченко
© Sputnik / Лев Поликашин
Paminklo stiuardesei Nadeždai Kurčenkai atidengimas

Gydytojai padėjo sužeistiesiems, o kitą dieną visi TSRS piliečiai ir mirusios stiuardesės kūnas buvo pristatyti į gimtinę. Mergina po mirties buvo apdovanota Raudonosios vėliavos ordinu ir palaidota Suchumyje. Po dvidešimties metų motinos prašymu palaikai buvo perkelti į Udmurtiją, jų gimtąjį Glazovą.

Pabėgimas į JAV

Brazinskai pasidavė vietos policijai. Turkija, nepaisant daug dienų trukusių derybų per Užsienio reikalų ministeriją, jų neišdavė sovietų valdžiai. Turkai nusprendė patys ištirti įvykį ir teisti nusikaltėlius pagal savo įstatymus.

Lėktuvo pagrobimas buvo laikomas netyčiniu, nes Brazinskas primygtinai tikino užgrobęs An-24 dėl persekiojimo baimės, sąlygotos sukilėliško judėjimo palaikymo Lietuvoje Antrojo pasaulinio karo metu ir po jo. Be to, stiuardesės nužudymu jis apkaltino lėktuve buvusius ginkluotus sargybinius, kurie esą pradėjo šaudyti. Vyresnysis Brazinskas nuteistas kalėti aštuonerius metus, jo sūnus Algirdas gavo dvejų metų laisvės atėmimo bausmę.

Pranas atliko tik pusę bausmės termino. 1974 metais jam buvo suteikta amnestija ir kalėjimo bausmė buvo pakeista į namų areštą. Brazinskai apsigyveno Stambule, o 1976 metais jie kreipėsi į Amerikos ambasadą dėl politinio prieglobsčio. Tada jiems nesuteikė leidimo.

Аэропорт имени Джона Кеннеди в Нью-Йорке
Džono Kenedžio oro uostas Niujorke

Nepaisant to, jie išvyko į Kanadą per Italiją ir Venesuelą. Kuro pildymo metu Niujorke, abu išlipo iš lėktuvo ir nelegaliai liko JAV. Pagal vieną versiją, jų pabėgimą surengė Turkijos valdžia, nenorėdama aštrinti santykių su Maskva.

Naujas gyvenimas

Amerikiečiai sulaikė nelegalius migrantus, tačiau jų neišdavė TSRS. Priešingai, jie padėjo įsikurti naujoje tėvynėje. Antitarybiškai nusiteikusius Brazinskus taip pat aktyviai palaikė vietos lietuvių išeivija. Netrukus Pranas ir Algirdas gavo ir leidimą gyventi JAV, ir naujus vardus — Frank'as ir Albert'as Victor'as White'ai.

Jie apsigyveno saulėtoje Kalifornijoje, prisijungė prie antisovietinio judėjimo ir parašė knygą apie "sovietinę Lietuvos okupaciją". Tačiau susidomėjimas jais netrukus išnyko. Rėmėjai nebepadėjo, o įsteigtas šeimos paramos fondas buvo tuščias. Norėdami susimokėti už nedidelį butą Santa Monikoje, tėvas ir sūnus turėjo tapti meistrais.

Bet Pranas ir toliau kovojo su sovietiniu režimu. Jo psichika buvo sutrikusi. Palaikydavo praeivius KGB agentais, elgėsi agresyviai su kaimynais, puolė žmones kumščiais ir ginklais.

Пранас Бразинскас
Pranas Brazinskas

Didžiojo Tėvynės karo metu Brazinskas bendradarbiavo su vokiečiais. Tiesa, karo veiksmuose jis nedalyvavo — tarnavo pontono brigadoje. Galbūt todėl po karo jam pavyko išvengti rimtų kaltinimų. Su sūnumi persikėlęs į Uzbekistaną, Brazinskas užsiėmė spekuliacija: pirkdavo Lietuvoje deficitines prekes ir trigubai brangiau perparduodavo. Jis nusprendė pabėgti iš TSRS sukaupęs padorų kapitalą ir patekęs į KGB akiratį.

Pranas mirė nuo savo paties sūnaus rankų 2002 metais. Ginčo metu Algirdas svarmeniu stipriai trenkė tėvui į galvą. Žudikui teismas skyrė dvidešimties metų laisvės atėmimo bausmę.

Tegai:
lietuviai, lėktuvas, TSRS
Vakcina Pfizer/BioNTech, archyvinė nuotrauka

EK pritaria 1,8 mlrd. vakcinos dozių sutarčiai su "Pfizer"

(atnaujinta 10:44 2021.05.09)
EK pirmininkė Ursula von der Leyen išreiškė viltį, kad tai atvers kelią kitoms sutartims ir technologijoms

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Europos Komisija patvirtino susitarimą su "BioNTech" ir "Pfizer" tiekti 1,8 mlrd. vakcinų dozių. Apie tai šeštadienį, gegužės 8 dieną, pranešė EK vadovė Ursula von der Leyen.

"Džiaugiuosi galėdamas pranešti, kad Europos Komisija ką tik patvirtino sutartį su "BioNTech" ir "Pfizer" dėl garantuoto 900 mln. vakcinos dozių tiekimo (pridėjus 900 mln. dozių rezerve) 2021–2023 metams", — parašė ji Twitter.

Taip pat EK pirmininkas išreiškė viltį, kad tai atvers kelią kitoms sutartims ir technologijoms.

Europos Sąjungos rinkoje dabar leidžiama centralizuotai naudoti keturias vakcinas — "Pfizer" ir "BioNTech", "Moderna", "AstraZeneca", "Johnson & Johnson". Be to, EK su "Sanofi-GSK" ir "CureVac" yra sudariusi vakcinų tiekimo į ES sutartis. Tačiau skiepijimo kampanija nevyksta sklandžiai. Visų pirma, buvo ir yra kai kurių preparatų tiekimo sutrikimų.

Tegai:
ES, vakcina, Pfizer/BioNTech, Europos Komisija
Temos:
Vakcinacija nuo COVID-19 Lietuvoje ir pasaulyje: iššūkiai ir pažanga
Alkesejus Isakovas, archyvinė nuotrauka

Rusijos ambasadorius Lietuvoje pasveikino veteranus su Pergalės diena

(atnaujinta 11:38 2021.05.09)
Jis pažymėjo, kad šiuo metu ypač svarbu užkirsti kelią fašistinės ideologijos atgimimui ir nacių nusikaltėlių reabilitacijai

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksejus Isakovas pasveikino veteranus ir tautiečius minint 76-ąsias Pergalės Didžiajame Tėvynės kare metines. Sveikinimai skelbiami diplomatinės atstovybės svetainėje.

Putinas Pergalės parade, nuotrauka iš įvykio vietos
© Sputnik / Михаил Метцель

"Nuoširdžiai sveikinu jus su Didžiosios pergalės 76-osiomis metinėmis! Gegužės 9-oji yra šventa data mums visiems. Šią dieną lenkiame galvas atmindami milijonus, žuvusius žiauriausiame ir kruviniausiame žmonijos istorijos kare", — sakoma pranešime.

Isakovas teigė, kad niekada nebus pamiršta, jog "mūsų šalis patyrė didžiausias aukas tais baisiais metais, vaidindama lemiamą vaidmenį nugalint nacizmą, sužlugdant planus užkariauti visą pasaulį, išvaduoti ne tik mūsų Tėvynę, bet ir Europą".

Jo teigimu, svarbu užkirsti kelią fašistinės ideologijos atgimimui ir nacių nusikaltėlių reabilitacijai, taip pat kovoti su bandymais klastoti istoriją ir patikslinti Antrojo pasaulinio karo rezultatus.

"Norėčiau palinkėti visiems geros sveikatos, geros nuotaikos ir dar daugelio gyvenimo metų! Jūs esate mums ryškus nesavanaudiško atsidavimo pareigai, neprilygstamo didvyriškumo, atsidavimo ir patriotizmo pavyzdys. Gražios šventės, mieli draugai! Laimingos pergalės dienos!" —  sakoma sveikinime.

Pergalės diena Rusijoje minima gegužės 9 dieną. Šią dieną šalies miestuose vyksta tradiciniai šventiniai renginiai: paradai, procesijos, gėlių padėjimas prie memorialų, koncertai. Didžioji dalis švenčių baigiasi fejerverkais. Daugelyje šalių šią dieną taip pat vyksta atminimo renginiai.

Lietuva kartu su Europa Pergalės dieną oficialiai gegužės 8 dieną, toks sprendimas motyvuojamas tuo, kad būtent šią dieną buvo pasirašytas Nacių Vokietijos besąlygiško pasidavimo aktas.

Interviu su Sputnik Lietuva politologas, Maskvos valstybinio pedagoginio universiteto (MPGU) Istorijos ir politikos instituto direktoriaus pavaduotojas Vladimiras Šapovalovas pabrėžė, kad Europos šalyse, taip pat ir Baltijos šalyse, atmintis apie Antrąjį pasaulinį karą yra neryški.

Tegai:
Aleksejus Isakovas, Rusijos ambasadorius, Pergalės diena
Nemirtingojo pulko akcija, archyvinė nuotrauka

Zelenskio senelio portretas pasirodė "Nemirtingojo pulko" akcijoje Donbase

(atnaujinta 13:23 2021.05.09)
Balandžio pabaigoje Kijevo centre pirmą kartą įvyko žygis SS skyriaus "Galicija" sukūrimo sukakties proga, Ukrainos prezidento kanceliarija pasmerkė neonacių žygį. Po to Ukrainos teisėsaugos institucijos iškėlė baudžiamąją bylą

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Visuomenės veikėja, publicistė ir teisininkė Tatjana Montjan "Nemirtingojo pulko" kolonoje ėjo per Donecko centrą su Ukrainos prezidento Vladimiro Zelenskio senelio portretu, praneša RIA Novosti.

"(Semiono) Zelenskio— Ukrainos prezidento senelio (portretas — Sputnik). Tegul nors senelis pasivaikščioti "Nemirtingajame pulke", kol jo anūkas rengia SS Galicijos šabą Kijevo centre", — sakė moteris su portretu.

Praėjusią savaitę Ukrainos nacionalistai surengė eitynes ​​Kijevo centre, pagerbdami eilines SS Galicijos divizijos sukūrimo metines. Jame dalyvavo apie šimtas žmonių.

SS Galicijos divizija buvo suformuota 1943 metų balandžio 28 dieną ir egzistavo iki kitos vasaros, kai Raudonoji armija ją sumušė netoli Brody miesto Lvovo apylinkėse. Divizijos kariai įvykdė karo nusikaltimus prieš civilius, visų pirma, jie dalyvavo sunaikinant Lenkijos Guta Peniackaja kaimą, kur žuvo daugiau nei 500 žmonių. SS kariuomenė, kuriai priklausė Galicijos divizija, Niurnbergo tribunolo sprendimu buvo paskelbta nusikalstama organizacija.

"Nemirtingojo pulko" akcija nepriklausoma pasiskelbusioje DLR vyksta nuo 2015 metų. Pernai, atsižvelgiant į koronaviruso situaciją, vietoj tradicinės procesijos gegužės 9 dieną Donecke buvo surengtos važiuotynės.

Tegai:
Vladimiras Zelenskis, Ukraina, Nemirtingųjų pulkas, Doneckas