Laikrodis

Lietuva savaitgalį pereis prie žiemos laiko

(atnaujinta 10:18 2020.10.20)
Tikimasi, kad toks perėjimas bus padarytas paskutinį kartą respublikoje. Europos Parlamentas atidėjo sprendimą dėl sezoninio laiko iki kitų metų

VILNIUS, spalio 20 — Sputnik. Sekmadienį Lietuvoje laikrodžio rodyklės bus pasuktos viena valanda atgal. 04:00 val. lietuviai turės nustatyti 03:00 val. laiką.

Tradiciškai tai nutinka paskutinį spalio sekmadienį. Šiemet perėjimas vyks spalio 25-ąją. Žiemos laikas galioja iki paskutinio kovo sekmadienio, tada vyksta perėjimas prie vasaros laiko.

Manoma, kad perėjimas nuo žiemos prie vasaros laiko ir atvirkščiai neigiamai paveikia sveikatą. Tačiau tai pirmiausia paliečia nestabilios psichikos ir silpnos sveikatos asmenis.

Kai kurie ekspertai mano, kad valanda pasikeitęs režimas gali labai paveikti bendrą žmogaus savijautą. Kiti pažymi, kad rodyklių pasukimas yra visiškai saugus sveikatai.

Dauguma pasaulio šalių naudoja sezoninį laiką, tačiau kai kurios Europos šalys nori jo atsisakyti. 2019 metų pavasarį Europos Parlamentas patvirtino laikrodžių pasukimo ES atšaukimą nuo 2021 metų. Europos Sąjungos šalims bus leidžiama pasirinkti laiką, kurį jos nori palikti pagrindinį.

Praėjusiais metais Europos Komisija atliko ES gyventojų apklausą. Apie 84 procentai piliečių pasisakė už laikrodžio pasukimo atšaukimą. Apklausoje dalyvavo 4,6 milijono europiečių.

Numatoma, kad ES valstybės narės, kurios panorės paskutinį kartą pagrindiniu padaryti vasaros laiką, laikrodį pasuks 2021 metų paskutinį kovo sekmadienį. Valstybės, kurios panorės palikti žiemos laiką, laikrodžius pasuks tų pačių metų paskutinį spalio sekmadienį.

2018 metais Susisiekimo ministerijos atlikta apklausa leido suprasti, kad dauguma Lietuvos gyventojų norėtų išlaikyti vasaros laiką šalyje, jei Europos Sąjunga atsisakys kasmetinio perėjimo.

Net 62 procentai palaikė vasaros laiką. Dauguma jų buvo vyresni nei 50 metų žmonės, regioninių centrų ir mažų miestelių gyventojai.

Tuo tarpu 26 procentai respondentų norėtų palikti žiemos laiką. Šiam laikui pirmenybę teikė didelių miestų gyventojai, taip pat respondentai, gyvenantys vakariniuose ir rytiniuose šalies regionuose.

Dešimtadaliui respondentų buvo nesvarbu, pagal kokį laiką gyventi, o du procentai paprasčiausiai neatsakė į klausimą.

Lietuva, Latvija ir Estija sutarė, kad priims bendrą sprendimą, tačiau nenurodė, kurį laiką pasirinks.

Tegai:
žiemos laikas, Lietuva
Lapkričio 29-oji

Kokia šiandien diena: lapkričio 29-osios šventės

(atnaujinta 16:38 2020.11.28)
Lapkričio 29 yra 333-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių (keliamaisiais metais – 334-a). Nuo šios dienos iki metų galo lieka 32 dienos

Šią dieną minima Tarptautinė solidarumo su Palestinos tauta diena. Taip pat ši diena Lietuvoje yra draugo diena.

1957 metais "miško brolių" vadui Adolfui Ramanauskui-Vanagui įvykdyta mirties bausmė;
2001 metais Pasaulio lietuvių bendruomenė nutarė remti Lietuvos valdovų rūmų atstatymą.
1901 metais gimė Juozas Grušas, žymus XX a. antros pusės lietuvių dramaturgas, prozininkas, vertėjas, eseistas bei kultūros veikėjas (m. 1986 m.).
1910 metais gimė Antanas Škėma, lietuvių išeivijos rašytojas, prozininkas ir dramaturgas, modernizmo atstovas, didžiausias novatorius lietuvių literatūroje (mirė 1961 m.).
1830 metais Varšuvoje prasidėjo 1830-1831 m. sukilimas.

1945 metais susikūrė Jugoslavijos Socialistinė Federacinė Respublika.
1947 – JTO Generalinė Asamblėja priėmė rezoliuciją, pagal kurią Palestinos mandatas turėjo būti padalintas į žydų ir arabų valstybes.
1975 – Bilas Geitsas sukūrė kompanijos pavadinimą Microsoft.
Katalikų pasaulyje — pirmasis Advento sekmadienis.

Vardadienius švenčia Butvydė, Daujotas, Saturnas, Saturninas.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Vaistinė

Gydytojas pasakojo, kaip vaistinės Lietuvoje bando sutaupyti

(atnaujinta 16:26 2020.11.28)
Pasak Kasiulevičiaus, tokiose įstaigose turėtų būti įdarbinti ne tik pardavėjai, bet ir išmanantys konsultantai, kurie tikrai gali padėti klientams

VILNIUS, lapkričio 28 — Sputnik. Kiekvienoje Lietuvos vaistinėje turi būti bent vienas vaistininkas, "Facebook" rašė Vilniaus klinikinės ligoninės "Santaros" gydytojas, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto darbuotojas Vytautas Kasiulevičius.

"Esu 100 procentų įsitikinęs, kad vaistinėje turi dirbti bent vienas vaistininkas, kuris baigė universiteto studijas. Suprantu, kad aš, Vilniaus universiteto, kuris rengia vaistininkus, atstovas, atrodau šališkas, bet tokia farmacijos praktika yra beveik visose Europos šalyse", —  gydytojas.

Pasak Kasiulevičiaus, šimtmečius lietuviai vaistininkus suvokė ne kaip pardavėjus, o kaip sveikatos konsultantus. Gydytojos teigimu, visa visuomenės struktūra, kurioje vaistinėse yra pagrindiniai vaistininkai, bažnyčiose kunigai, advokatų kontorų teisininkai, rodo, kad už tai turėtų atsakyti specialistas. Jis pažymėjo, kad tą patį rodo ir Europos šalių patirtis.

"Todėl raginu Seimo Sveikatos Reikalų komiteto narius rytoj pasipriešinti vaistinių tinklų norui taupyti kaštus ten, kur būtina kompetencija", — rašė Kasiulevičius.

Anksčiau gydytojas rašė, kad šiuo metu didžiausia našta tenka sveikatos priežiūrai. Dėl pandemijos sumažėja medicinos personalas, reguliarios paslaugos ir trūksta lovų COVID-19 pacientams.

Nuo lapkričio 7 dienos šalyje galioja antrasis karantinas, kuris galios iki gruodžio vidurio.

Kovo 11 dieną pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje nustatyta daugiau kaip 59,2 milijono infekcijos atvejų, daugiau nei 1,4 milijono žmonių mirė.

Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
© Sputnik
Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
Tegai:
vaistinės